Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Kolaudace

Kolaudace


Definice Kolaudace

Je rozhodnutí stavebního úřadu, jehož cílem je ověřit konkrétní stavbu, která musí splňovat předem dané parametry obsažené v projektové dokumentaci a které musí být totožné s územním rozhodnutím a stavebním povolením. Ověřuje se i bezpečnost staveb a schvaluje se jeho užívání pro účel, pro který je kolaudován. Kolaudace podobu a to: kolaudačního souhlasu nebo oznámení o užívání stavby (tzv. kolaudační oznámení). 


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.18 %

Dotazy v poradně k Kolaudace

J

#14424, Hypotéka na novostavbu domu, Hypoteční poradna, 1.6.2021

Dobrý den, máme ve vlastnictví byt v hodnotě přes 1,5 mil. Kč. Naspořeno máme přes 1 mil. Kč a chceme si koupit dům na klíč v hodnotě 6 mil. Tudíž si chceme vzít hypotéku. Dům bude dostaven v srpnu, kolaudace trvá cca 9-10 měsíců a číslo popisné bude až po kolaudaci. I když v domě bydlet můžeme, byt asi prodat nemůžeme, protože bychom byli "bezdomovci"? A dostaneme hypotéku, pokud kolaudace bude až za takto dlouho? Díky moc za odpovědi.

Dobrý den,

byt můžete prodat kdykoliv, bydlet můžete i v nájmu. Naopak v nezkolaudovaném domě bydlet oficiálně nemůžete. Hypoteční úvěr si můžete sjednat nyní a na načerpání peněz budete mít až 12 měsíců (dnes podepíšete úvěrovou smlouvu, za rok po kolaudaci úvěr načerpáte a nemovitost zaplatíte). Peníze lze čerpat při splnění podmínek i v průběhu stavby. Výši splátek si můžete ověřit v naší hypo kalkulačce.

M

#14129, Hypotéka a zpožděná kolaudace, Hypoteční poradna, 5.5.2021

Dobrý den, máme u KB hypotéku, kde do 30.11. 2021 musí být předložen kolaudační souhlas. Už teď víme, že to nejspíš nestihneme, ale když jsem se ptala přímo v bance, tak mi bylo řečeno, že platí co je smlouvě a nejde termín posunout. Je nějaké řešení jak tuto dobu prodloužit třeba o půl roku? Děkuji

Dobrý den,

pokud Vám vaše banka nechce vyjít vstříc, můžete hypotéku refinancovat u konkurence. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

JH

#12264, Hypotéka na stavbu, Hypoteční poradna, 2.1.2021

Dobrý den, v současné době žijeme s přítelem v bytě, na který zbývá doplatit hypotéka 2 mil. Plánujeme si pořídit dům za 7 mil (podpis smlouvy v únoru, ale kolaudace bude až v září), byt v létě prodat za 4,5 mil, tím splatit současnou hypotéku a 2,5 mil které nám "zbudou" chceme dát jako mimořádnou splátku. Mimořádná splátka se dá ale vložit až po roce splácení. Vyplatí se nám více vzít si tedy celou hypotéku až po kolaudaci nebo si to rozložit - 3 mil v únoru po podpisu SoSB a zbývající 4 mil. doplatit po kolaudaci (v tom případě bychom mohli vložit dříve mimořádnou splátku). Nevím přesně jak je to s úroky - ty se platí z celé částky hypotéky i pokud čerpáte jenom část? Děkuji

Dobrý den,

úrok se platí vždy jen z aktuálně vyčerpané částky. Banka Vám peníze uvolní až dle termínů definovaných v kupní smlouvě (či na základě protokolu ze stavby - kolik bylo prostavěno). Můžete tedy podepsat úvěrovou smlouvu již dnes a banka Vám bude peníze uvolňovat dle termínů specifikovaných výše. U novostaveb se developerům platí obvykle záloha (např. 10%) při podpisu smlouvy, další část (třeba 30%) po dokončení hrubé stavby a zbytek po kolaudaci a předání. Zvažte, jak Vám příjem z prodeje bytu bude ladit se splátkovým kalendářem sjednaným v kupní smlouvě na RD a dle toho se rozhodněte, jak vysokou hypotéku budete čerpat. Jednou ročně můžete bez sankce splatit až 25% úvěru. Taktéž je možné splatit až 100% při konci fixace úrokové sazby (můžete si sjednat fixaci třeba i jen na 1 rok). 

V situacích "kupujeme RD, který ještě není zkolaudovaný, a prodáváme byt" je na prvním místě co nejlepší synchronizace všech akcí. Kolaudace a možnost nastěhování do nového RD nemusí vyjít dle plánu a přesné datum prodeje bytu (resp. inkaso peněz) se taktéž plánuje obtížně. Doporučuji si dát na vše časové rezervy, ať neskončíte v nesprávnou chvíli bez peněz či střechy nad hlavou. Na úkor pohodlí a jistoty bych tak osobně obětoval třeba o něco vyšší úroky za pár měsíců během prvního roku splácení hypotéky.

RS

#11645, Pokuta za nenačerpání hypotéky, Hypoteční poradna, 3.11.2020

Dobrý den, poctivě jsem pročetl mnoho dotazů a odpovědí z vaší poradny, možná pokládám mírně duplicitní dotaz, ale nedohledal jsem scénář který máme my. S manželkou kupujeme byt v novostavbě za 7,1 mil. Kč, hypotéku si chceme vzít na 30 let 5 mil. Kč. Podepsali jsme úvěrovou smlouvu v červenci 2019, v době, kdy byla průměrná úroková sazba 2,7% a očekávalo se, že půjde nahoru. Z toho důvodu jsem si v té době vyjednal fixaci 2,35% na 10 let. Protože developerský projekt se stále staví, jednalo se o předschválenou hypotéku, očekávaný termín kolaudace je oficiálně polovina roku 2021, respektive reálný termín je o pár měsíců dříve (jde to rychleji díky teplé zimě). Dnes jsou úroky mnohem nižší než kdysi, cena této nemovitosti také vzrostla (jedná se o velký byt v Praze) ale jak jsem se zde i v úvěrové smlouvě dočetl, pokud bych si hypotéku teď sjednal u jiné banky, musel bych uhradit pokutu za nenačerpání což v mém případě dělá 3% z celkové půjčené částky tedy 150 000 Kč, a to i když jsem ještě nezačal čerpat, je to tak? V takovém případě mi připadá rozumný scénář po 12 řádně uhrazených splátkách refinancovat v době fixace za cenu těch max. 1% účelně vynaložených nákladů max. 50 000 Kč. To nezní špatně, ale v té době, dost možná za dva roky, mohou jít úroky zase nahoru, po covidu ekonomika nastartovaná a vyjednávací pozice pro refinancování s co nejnižší úrokovou sazbou značně stížena. Myslíte si, že je rozumný nápad zkusit bance nabídnout změnu úvěrové smlouvy dokud jsem ji ještě nezačal čerpat s tím, že by upravila úrokovou sazbu na více tržní hodnotu odpovídající současnosti (očekávám že bych se měl bez problémů dostat pod 2%) za to, že bych souhlasil např. s kratší dobou fixace úroku (třeba 5 let místo 10), nebo po schválení a podepsání smlouvy již není dobré o tomto jednat s bankou kvůli riziku že by na mě pohlížela jako na problémového klienta? Jedná se o RB, jde mi o Váš pohled, jestli máte pocit, že je takový požadavek od klienta z pohledu banky spíše drzost nebo jestli se o podobných věcech banky jsou ochotné bavit, i když po podpisu má teď má banka lepší karty v ruce. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o úrokové sazbě je třeba vyjednávat před podpisem úvěrové smlouvy. Po podpisu smlouvy se postupuje výhradně dle smluvních podmínek (např. pokuta 150 000 Kč za nenačerpání hypotéky). Šance na vyjednání nižší sazby před načerpáním úvěru je tak velmi malá. 

Je třeba to brát sportovně. Někdy se něco podaří a jindy zas nikoliv. Spekuloval jste na růst sazeb a došlo k poklesu. To se nepodařilo. Na druhou stranu v mezičase výrazně vzrostla hodnota kupované nemovitosti, to se podařilo. 

Nejlepší by bylo přesně spočítat, kolik byste ušetřil na refinancování hypotéky a poměřit tuto úsporu se smluvní pokutou. Třeba zjistíte, že se vyplatí smluvní pokutu zaplatit, neboť při sazbě 1,48-1,79% a fixaci na 10 let ušetříte na úrocích více. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení. 

JZ

#9606, Daň z nabytí nemovitosti, Daně, 6.4.2020

Dobrý den, budeme od stavební firmy kupovat byt. Dříve to byl obchod a firma z toho udělala bytové jednotky. Chci se zeptat, jestli budeme platit daň z nabytí. Děkuji za odpověď, přeji hezký den.

Dobrý den,

přijde na to, jedná-li se o novostavbu či nikoliv. Od daně z nabytí nemovitosti je osvobozen první úplatný převod nemovitosti do 5 let od kolaudace či započetí užívání. Nejedná-li se o nemovitost a stavební firma provedla pouze rekonstrukci a následně Vám byt přeprodala, daň bude třeba zaplatit. 

Články o Kolaudace

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021, Reality

…tuovány hlavní řady a kterounení možné rozkopat zdůvodu záruky na dílo a/nebo pravidel obce propovolování výkopových prací (obvykle 5 let od data kolaudace). Je-li zbudovánípřípojky možné, dalším krokem bude získání územního souhlasu a samotnárealizace stavby. Co dělat, chybí-li hlavní řad,…

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

31.10.2020, Hypotéka

…acením případných víceprací. Ovšem pozor, jakmile čerpání ukončíte, musítestavbu včas zkolaudovat. Banka proto ve smlouvě buď: určí závazné datum kolaudace, nebo vám na kolaudaci poskytnelimit 6 měsíců od dočerpání hypotéky. Když to nestihnete, hrozí vám poměrně vysoképoplatky. Někdy můžou …

Daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti

17.1.2016, Daně

…odáváme ve dvou případech: Nabytí nové nemovitosti - nezáleží na tom, jak jsme k nemovitosti přišli - koupě, dar, dědictví, dokončená výstavba/kolaudace Změna charakteru nemovitosti - např. rozšíření obytné plochy přístavbou, změna užívání nemovitosti – z obytné na podnikatelskou, atd…

Novela stavebního zákona

Novela stavebního zákona

2.11.2015, Reality

…volení A pro zahájení užívání RD (bydlení) je vyžadováno: „Jednoduchý RD“:oznámení stavebnímu úřadu o zahájení užívání stavby „Složitý RD“:kolaudace Územní řízení, resp. zejména stavební povolení, je řádově komplikovanější a nákladnější oproti pouhému souhlasu a ohlášce. Ke „složité…Banky v ČR