Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Kolaudace

Kolaudace


Definice Kolaudace

Je rozhodnutí stavebního úřadu, jehož cílem je ověřit konkrétní stavbu, která musí splňovat předem dané parametry obsažené v projektové dokumentaci a které musí být totožné s územním rozhodnutím a stavebním povolením. Ověřuje se i bezpečnost staveb a schvaluje se jeho užívání pro účel, pro který je kolaudován. Kolaudace podobu a to: kolaudačního souhlasu nebo oznámení o užívání stavby (tzv. kolaudační oznámení). 


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Kolaudace

JZ

#9606, Daň z nabytí nemovitosti, Daně, 6.4.2020

Dobrý den, budeme od stavební firmy kupovat byt. Dříve to byl obchod a firma z toho udělala bytové jednotky. Chci se zeptat, jestli budeme platit daň z nabytí. Děkuji za odpověď, přeji hezký den.

Dobrý den,

přijde na to, jedná-li se o novostavbu či nikoliv. Od daně z nabytí nemovitosti je osvobozen první úplatný převod nemovitosti do 5 let od kolaudace či započetí užívání. Nejedná-li se o nemovitost a stavební firma provedla pouze rekonstrukci a následně Vám byt přeprodala, daň bude třeba zaplatit. 

M

#9574, Příspěvek na bydlení, Osobní a rodinné finance, 3.4.2020

Dobrý den, je kolaudace domu, ve kterém jsme v nájmu a kde máme trvalé bydliště, důležitá při požádání o dočasný příspěvek na bydlení? Děkuji

Dobrý den,

ano, příspěvek na bydlení lze poskytnout jen na řádně zkolaudovanou nemovitost určenou k bydlení a splňující hygienické standardy. Jedná se o opatření proti tzv. obchodu s chudobou, kdy byli sociálně slabí ubytováváni v naprosto nevyhovujících podmínkách za přemrštěné nájmy.

A

#9415, Sleva na dani za hypotéku, Daně, 26.3.2020

Dobrý den, v roce 2018 jsme s přítelem pořídili RD na hypotéku - účel úvěru koupě a rekonstrukce. Paní na FÚ nám řekla, že zaplacené úroky budeme moci použít až v DP za rok 2019, kdy jsme vlastníci nemovitosti po celý rok. Není prý nutné v nemovitosti bydlet (ani to vzhledem k rekonstrukci v roce 2019 ještě nebylo možné). Mj. bylo vydáno stav. povolení na přístavbu. Kolaudace v roce 2020. Je to pro nás dost důležité, úroky platíme, finance potřebujeme a v domě bydlet budeme. Má pravdu? Děkuji.

Dobrý den,

na konci každého roku vám banka vystavuje potvrzení o zaplacených úrocích. O tyto úroky je možné ponížit daňový základ v případě, kdy nemovitost slouží k uspokojování Vašich bytových potřeb. Je třeba nemovitost vlastnit a být účastníkem úvěrové smlouvy, ale není podmínkou nemovitost vlastnit po celý rok (nebo např. být zapsán jako majitel na katastru k 1. lednu). Úroky za rok 2018 lze uplatnit v daňovém přiznání za rok 2018, úroky za rok 2019 v DP za rok 2019 (podávané na FÚ nyní do 31/3/2020).

HS

#8537, Prodej nemovitosti a DPH, Reality, 13.1.2020

Dobrý den, koupila jsem byt, zrekonstruovala ho, par mesicu pockala a prodala za castku 700 000 Lc, na sve jmeno, jako fyzicka osoba. Ted bych to chtela udelat podruhe, ale znamy mne varoval, ze kdyz to udelam v ramci 12 mesicu, tak budu mit obrat 700 000 Kc + castka za prodej dalsiho bytu, to presahnu 1 000 000 Kc a ted jiz budu platcem DPH, budu muset mit ucetni a mit podvojne ucetnictvi a dalsi komplkace spojene s DPH. Mam cekat rok, abych se tomu vyhla? Jsem normalni zamestnanec, nakup a prodej bytu jsem delala poprve, nemam to jako hlavni prijem, nemam s.r.o. Muzu tohle vubec udelat jako fyzicka osoba? Nic jsem nikde o tom nevygooglila, dekuji predem za vasi odpoved.

Dobrý den,

prodej nemovitosti, u které uběhlo od kolaudace 5 let, je od placení DPH osvobozen. Máte-li podnikatelskou činnost s obratem nad 1 mil. Kč, pak se stáváte plátcem DPH (vedení účetnictví je ještě tou menší komplikací - hlavně byste ale k fakturaci svých činností musela přidávat a státu odvádět DPH).

V

#8488, Daň z nemovitosti, Daně, 9.1.2020

Dobrý den, minulý rok (2019) jsem dostal darem pozemek, na kterém byl starý dům k demolici. V létě jsme dostali stavební povolení a začala nám stavět firma dům na klíč, kde stál starý dům, který jsme zbourali (novostavba nestoji na přesně stejném místě jako starý dům). Můžete mi poradit, jak mám řešit aktuálně daň z nemovitosti, když ještě nemám na katastrálním úřadě starý dům vymazaný a kolaudace novostavby teprve bude? Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den,

daň z nemovitosti platíte za rok 2020 dle aktuálního stavu k 1/1/2020 (tedy pravděpodobně jen za pozemek).

Články o Kolaudace

Hypotéka na stavbu domu

Hypotéka na stavbu domu

21.9.2018, Hypotéka

…etodiky bank a klientům vždy vybrat nejvýhodnější hypotéku(nejen úrokem ale i způsobem čerpání). Před kolaudací se platí pouze úroky Až do momentukolaudace stavby se zaktuálně vyčerpané hodnoty úvěru platí pouze úroky.Nemovitost je třeba postavit a zkolaudovat nejpozději do 2 let od data če…

Daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti

17.1.2016, Daně

…odáváme ve dvou případech: Nabytí nové nemovitosti - nezáleží na tom, jak jsme k nemovitosti přišli - koupě, dar, dědictví, dokončená výstavba/kolaudace Změna charakteru nemovitosti - např. rozšíření obytné plochy přístavbou, změna užívání nemovitosti – z obytné na podnikatelskou, atd…

Novela stavebního zákona

Novela stavebního zákona

2.11.2015, Reality

…volení A pro zahájení užívání RD (bydlení) je vyžadováno: „Jednoduchý RD“:oznámení stavebnímu úřadu o zahájení užívání stavby „Složitý RD“:kolaudace Územní řízení, resp. zejména stavební povolení, je řádově komplikovanější a nákladnější oproti pouhému souhlasu a ohlášce. Ke „složité…Banky v ČR