Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Kolaudace

Kolaudace


Definice Kolaudace

Je rozhodnutí stavebního úřadu, jehož cílem je ověřit konkrétní stavbu, která musí splňovat předem dané parametry obsažené v projektové dokumentaci a které musí být totožné s územním rozhodnutím a stavebním povolením. Ověřuje se i bezpečnost staveb a schvaluje se jeho užívání pro účel, pro který je kolaudován. Kolaudace podobu a to: kolaudačního souhlasu nebo oznámení o užívání stavby (tzv. kolaudační oznámení). 


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Kolaudace

HS

#8537, Prodej nemovitosti a DPH, Reality, 13.1.2020

Dobrý den, koupila jsem byt, zrekonstruovala ho, par mesicu pockala a prodala za castku 700 000 Lc, na sve jmeno, jako fyzicka osoba. Ted bych to chtela udelat podruhe, ale znamy mne varoval, ze kdyz to udelam v ramci 12 mesicu, tak budu mit obrat 700 000 Kc + castka za prodej dalsiho bytu, to presahnu 1 000 000 Kc a ted jiz budu platcem DPH, budu muset mit ucetni a mit podvojne ucetnictvi a dalsi komplkace spojene s DPH. Mam cekat rok, abych se tomu vyhla? Jsem normalni zamestnanec, nakup a prodej bytu jsem delala poprve, nemam to jako hlavni prijem, nemam s.r.o. Muzu tohle vubec udelat jako fyzicka osoba? Nic jsem nikde o tom nevygooglila, dekuji predem za vasi odpoved.

Dobrý den,

prodej nemovitosti, u které uběhlo od kolaudace 5 let, je od placení DPH osvobozen. Máte-li podnikatelskou činnost s obratem nad 1 mil. Kč, pak se stáváte plátcem DPH (vedení účetnictví je ještě tou menší komplikací - hlavně byste ale k fakturaci svých činností musela přidávat a státu odvádět DPH).

V

#8488, Daň z nemovitosti, Daně, 9.1.2020

Dobrý den, minulý rok (2019) jsem dostal darem pozemek, na kterém byl starý dům k demolici. V létě jsme dostali stavební povolení a začala nám stavět firma dům na klíč, kde stál starý dům, který jsme zbourali (novostavba nestoji na přesně stejném místě jako starý dům). Můžete mi poradit, jak mám řešit aktuálně daň z nemovitosti, když ještě nemám na katastrálním úřadě starý dům vymazaný a kolaudace novostavby teprve bude? Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den,

daň z nemovitosti platíte za rok 2020 dle aktuálního stavu k 1/1/2020 (tedy pravděpodobně jen za pozemek).

VZ

#8477, Daň z nabytí nemovitosti, Daně, 8.1.2020

Dobry den, v roce 2015 jsem uzavrela smlouvu o smlouve budouci na rozestavenou novostavbu a v roce 2017 jsem podepsala smlouvu o prevodu vlastnickeho prava k jednotce. Nyni mi prisla vyzva od financniho uradu k podani danoveho priznani z nabyti nemovitych veci. Jak je to mozne? Myslela jsem, ze novostavby jsou od teto dane osvobozeny? Dekuji.

Dobrý den,

první úplatný převod novostaveb je skutečně při nabytí do 5 let od data kolaudace (nebo začátku užívání) osvobozen od daně z nabytí nemovitosti. Doložte tuto skutečnost finančnímu úřadu (např. předložte smlouvu o koupi) a placení daně se vyhnete.

IK

#8200, Daň z nabytí nemovitosti, Daně, 4.12.2019

Jsme nestátní nezisková organizace. Poskytujeme sociální služby pro seniory a handicapované občany. V lednu 2020 budeme kupovat dům, kde bude zázemí pro naše sociální služby. Mám dotaz, jakou máme daňovou povinnost pro úhradu daně z nabytí nemovitosti. Tedy zda náhodou jako veřejně prospěšná organizace jsme osvobozeni od daně z nabytí nemovitosti. Velmi děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti činí 4% z kupní ceny (nebo hodnoty stanovené znalcem) a výjimky jsou pouze pro první bezúplatný převod do 5 let od kolaudace (nebo započetí užívání nemovitosti). Od daně jsou tak osvobozeny pouze nákupy novostaveb.

KS

#7756, Daň z nabytí nemovitosti a pozemek, Daně, 16.10.2019

Dobrý den, v červnu 2019 jsme koupili pozemek s hrubou stavbou rodinného domu (základy, obvodové a vnitřní nosné zdi, dvě podlaží, střecha). Stavba zahájena roku 2008, dům nikdy nebyl užíván a v katastru zapsán doposud není. Máme platit daň z nabytí nemovitosti i z hodnoty hrubé stavby?

Dobrý den,

od daně z nabytí nemovitosti je osvobozen první převod do 5 let od momentu kolaudace nebo započetí užívání. Přijde na to, jak je napsaná kupní smlouva a jestli byste dokázali vyargumentovat započetí užívání doposud nezkolaudované stavby. 

Články o Kolaudace

Hypotéka na stavbu domu

Hypotéka na stavbu domu

21.9.2018, Hypotéka

…etodiky bank a klientům vždy vybrat nejvýhodnější hypotéku(nejen úrokem ale i způsobem čerpání). Před kolaudací se platí pouze úroky Až do momentukolaudace stavby se zaktuálně vyčerpané hodnoty úvěru platí pouze úroky.Nemovitost je třeba postavit a zkolaudovat nejpozději do 2 let od data če…

Daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti

17.1.2016, Daně

…odáváme ve dvou případech: Nabytí nové nemovitosti - nezáleží na tom, jak jsme k nemovitosti přišli - koupě, dar, dědictví, dokončená výstavba/kolaudace Změna charakteru nemovitosti - např. rozšíření obytné plochy přístavbou, změna užívání nemovitosti – z obytné na podnikatelskou, atd…

Novela stavebního zákona

Novela stavebního zákona

2.11.2015, Reality

…volení A pro zahájení užívání RD (bydlení) je vyžadováno: „Jednoduchý RD“:oznámení stavebnímu úřadu o zahájení užívání stavby „Složitý RD“:kolaudace Územní řízení, resp. zejména stavební povolení, je řádově komplikovanější a nákladnější oproti pouhému souhlasu a ohlášce. Ke „složité…Rychlé odkazy

Banky v ČR