Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Kolaudace

Kolaudace


Definice Kolaudace

Je rozhodnutí stavebního úřadu, jehož cílem je ověřit konkrétní stavbu, která musí splňovat předem dané parametry obsažené v projektové dokumentaci a které musí být totožné s územním rozhodnutím a stavebním povolením. Ověřuje se i bezpečnost staveb a schvaluje se jeho užívání pro účel, pro který je kolaudován. Kolaudace podobu a to: kolaudačního souhlasu nebo oznámení o užívání stavby (tzv. kolaudační oznámení). 


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Kolaudace

RS

#11645, Pokuta za nenačerpání hypotéky, Hypoteční poradna, 3.11.2020

Dobrý den, poctivě jsem pročetl mnoho dotazů a odpovědí z vaší poradny, možná pokládám mírně duplicitní dotaz, ale nedohledal jsem scénář který máme my. S manželkou kupujeme byt v novostavbě za 7,1 mil. Kč, hypotéku si chceme vzít na 30 let 5 mil. Kč. Podepsali jsme úvěrovou smlouvu v červenci 2019, v době, kdy byla průměrná úroková sazba 2,7% a očekávalo se, že půjde nahoru. Z toho důvodu jsem si v té době vyjednal fixaci 2,35% na 10 let. Protože developerský projekt se stále staví, jednalo se o předschválenou hypotéku, očekávaný termín kolaudace je oficiálně polovina roku 2021, respektive reálný termín je o pár měsíců dříve (jde to rychleji díky teplé zimě). Dnes jsou úroky mnohem nižší než kdysi, cena této nemovitosti také vzrostla (jedná se o velký byt v Praze) ale jak jsem se zde i v úvěrové smlouvě dočetl, pokud bych si hypotéku teď sjednal u jiné banky, musel bych uhradit pokutu za nenačerpání což v mém případě dělá 3% z celkové půjčené částky tedy 150 000 Kč, a to i když jsem ještě nezačal čerpat, je to tak? V takovém případě mi připadá rozumný scénář po 12 řádně uhrazených splátkách refinancovat v době fixace za cenu těch max. 1% účelně vynaložených nákladů max. 50 000 Kč. To nezní špatně, ale v té době, dost možná za dva roky, mohou jít úroky zase nahoru, po covidu ekonomika nastartovaná a vyjednávací pozice pro refinancování s co nejnižší úrokovou sazbou značně stížena. Myslíte si, že je rozumný nápad zkusit bance nabídnout změnu úvěrové smlouvy dokud jsem ji ještě nezačal čerpat s tím, že by upravila úrokovou sazbu na více tržní hodnotu odpovídající současnosti (očekávám že bych se měl bez problémů dostat pod 2%) za to, že bych souhlasil např. s kratší dobou fixace úroku (třeba 5 let místo 10), nebo po schválení a podepsání smlouvy již není dobré o tomto jednat s bankou kvůli riziku že by na mě pohlížela jako na problémového klienta? Jedná se o RB, jde mi o Váš pohled, jestli máte pocit, že je takový požadavek od klienta z pohledu banky spíše drzost nebo jestli se o podobných věcech banky jsou ochotné bavit, i když po podpisu má teď má banka lepší karty v ruce. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o úrokové sazbě je třeba vyjednávat před podpisem úvěrové smlouvy. Po podpisu smlouvy se postupuje výhradně dle smluvních podmínek (např. pokuta 150 000 Kč za nenačerpání hypotéky). Šance na vyjednání nižší sazby před načerpáním úvěru je tak velmi malá. 

Je třeba to brát sportovně. Někdy se něco podaří a jindy zas nikoliv. Spekuloval jste na růst sazeb a došlo k poklesu. To se nepodařilo. Na druhou stranu v mezičase výrazně vzrostla hodnota kupované nemovitosti, to se podařilo. 

Nejlepší by bylo přesně spočítat, kolik byste ušetřil na refinancování hypotéky a poměřit tuto úsporu se smluvní pokutou. Třeba zjistíte, že se vyplatí smluvní pokutu zaplatit, neboť při sazbě 1,48-1,79% a fixaci na 10 let ušetříte na úrocích více. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení. 

JZ

#9606, Daň z nabytí nemovitosti, Daně, 6.4.2020

Dobrý den, budeme od stavební firmy kupovat byt. Dříve to byl obchod a firma z toho udělala bytové jednotky. Chci se zeptat, jestli budeme platit daň z nabytí. Děkuji za odpověď, přeji hezký den.

Dobrý den,

přijde na to, jedná-li se o novostavbu či nikoliv. Od daně z nabytí nemovitosti je osvobozen první úplatný převod nemovitosti do 5 let od kolaudace či započetí užívání. Nejedná-li se o nemovitost a stavební firma provedla pouze rekonstrukci a následně Vám byt přeprodala, daň bude třeba zaplatit. 

M

#9574, Příspěvek na bydlení, Osobní a rodinné finance, 3.4.2020

Dobrý den, je kolaudace domu, ve kterém jsme v nájmu a kde máme trvalé bydliště, důležitá při požádání o dočasný příspěvek na bydlení? Děkuji

Dobrý den,

ano, příspěvek na bydlení lze poskytnout jen na řádně zkolaudovanou nemovitost určenou k bydlení a splňující hygienické standardy. Jedná se o opatření proti tzv. obchodu s chudobou, kdy byli sociálně slabí ubytováváni v naprosto nevyhovujících podmínkách za přemrštěné nájmy.

A

#9415, Sleva na dani za hypotéku, Daně, 26.3.2020

Dobrý den, v roce 2018 jsme s přítelem pořídili RD na hypotéku - účel úvěru koupě a rekonstrukce. Paní na FÚ nám řekla, že zaplacené úroky budeme moci použít až v DP za rok 2019, kdy jsme vlastníci nemovitosti po celý rok. Není prý nutné v nemovitosti bydlet (ani to vzhledem k rekonstrukci v roce 2019 ještě nebylo možné). Mj. bylo vydáno stav. povolení na přístavbu. Kolaudace v roce 2020. Je to pro nás dost důležité, úroky platíme, finance potřebujeme a v domě bydlet budeme. Má pravdu? Děkuji.

Dobrý den,

na konci každého roku vám banka vystavuje potvrzení o zaplacených úrocích. O tyto úroky je možné ponížit daňový základ v případě, kdy nemovitost slouží k uspokojování Vašich bytových potřeb. Je třeba nemovitost vlastnit a být účastníkem úvěrové smlouvy, ale není podmínkou nemovitost vlastnit po celý rok (nebo např. být zapsán jako majitel na katastru k 1. lednu). Úroky za rok 2018 lze uplatnit v daňovém přiznání za rok 2018, úroky za rok 2019 v DP za rok 2019 (podávané na FÚ nyní do 31/3/2020).

HS

#8537, Prodej nemovitosti a DPH, Reality, 13.1.2020

Dobrý den, koupila jsem byt, zrekonstruovala ho, par mesicu pockala a prodala za castku 700 000 Lc, na sve jmeno, jako fyzicka osoba. Ted bych to chtela udelat podruhe, ale znamy mne varoval, ze kdyz to udelam v ramci 12 mesicu, tak budu mit obrat 700 000 Kc + castka za prodej dalsiho bytu, to presahnu 1 000 000 Kc a ted jiz budu platcem DPH, budu muset mit ucetni a mit podvojne ucetnictvi a dalsi komplkace spojene s DPH. Mam cekat rok, abych se tomu vyhla? Jsem normalni zamestnanec, nakup a prodej bytu jsem delala poprve, nemam to jako hlavni prijem, nemam s.r.o. Muzu tohle vubec udelat jako fyzicka osoba? Nic jsem nikde o tom nevygooglila, dekuji predem za vasi odpoved.

Dobrý den,

prodej nemovitosti, u které uběhlo od kolaudace 5 let, je od placení DPH osvobozen. Máte-li podnikatelskou činnost s obratem nad 1 mil. Kč, pak se stáváte plátcem DPH (vedení účetnictví je ještě tou menší komplikací - hlavně byste ale k fakturaci svých činností musela přidávat a státu odvádět DPH).

Články o Kolaudace

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

31.10.2020, Hypotéka

…acením případných víceprací. Ovšem pozor, jakmile čerpání ukončíte, musítestavbu včas zkolaudovat. Banka proto ve smlouvě buď: určí závazné datum kolaudace, nebo vám na kolaudaci poskytnelimit 6 měsíců od dočerpání hypotéky. Když to nestihnete, hrozí vám poměrně vysoképoplatky. Někdy můžou …

Daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti

17.1.2016, Daně

…odáváme ve dvou případech: Nabytí nové nemovitosti - nezáleží na tom, jak jsme k nemovitosti přišli - koupě, dar, dědictví, dokončená výstavba/kolaudace Změna charakteru nemovitosti - např. rozšíření obytné plochy přístavbou, změna užívání nemovitosti – z obytné na podnikatelskou, atd…

Novela stavebního zákona

Novela stavebního zákona

2.11.2015, Reality

…volení A pro zahájení užívání RD (bydlení) je vyžadováno: „Jednoduchý RD“:oznámení stavebnímu úřadu o zahájení užívání stavby „Složitý RD“:kolaudace Územní řízení, resp. zejména stavební povolení, je řádově komplikovanější a nákladnější oproti pouhému souhlasu a ohlášce. Ke „složité…Banky v ČR