Banky.cz Realitní slovník Zápis do katastru nemovitostí

Realitní slovník

Definice Zápis do katastru nemovitostí

Zápisem do katastru nemovitostí se rozumí zaznamenání práv k nemovité věci do této evidence. Existují tři formy zápisu do katastru nemovitostí, a to vklad, záznam a poznámka s tím, že pro provedení zápisu jednotlivými formami je stanoven jiný proces. Vkladem se zapisují věcná práva jako je např. vlastnické právo, zástavní právo, věcné břemeno, aj., popřípadě pacht a nájem, pokud tak bylo sjednáno. Záznam slouží k zápisu práva spravovat majetek ve vlastnictví státu, krajů a měst a hospodařit s ním a poznámkou se zapisují další významné informace týkající se právních vztahů, jež se dotýkají dané nemovité věci.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 3.28 %

Dotazy v poradně k

D

#4630, Zápis do katastru nemovitostí, Reality, 30.4.2018

Dny na vklad do katastru se prosím počítají pracovní nebo i soboty, neděle a svátky? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

katastr nemovitostí nemá zákonem pevně stanovenou lhůtu, do kdy musí provést vklad. Po přijetí návrhu na vklad běží ochranná lhůta 20 kalendářních dní, kdy katastr obeznámí se situací majitele nemovitosti. Pokud v této lhůtě nikdo nepodá námitku, pokračuje katastrální úřad se zápisem změny v katastru. To může trvat pár dní (u méně vytíženého úřadu) nebo měsíce (např. Praha).

M

#17, Dotaz v bankovní poradně, , 28.1.2012

Dobrý den chtěla bych vědět z jakého duvodu mi po 22letech blokujete zápis do katastru nemovitosti pujcka byla zaplacena ovšem na katastru nelze přepsat majitel děkuji

Dobrý večer,

jsme pouze informační portál o bankách, tedy zápis do katastru blokuje spíše Vaše banka, nikoliv my.

Obecně platí: po splacení úvěru jištěného zástavou (nemovitost, auto, etc.) by slušná banka měla sama od sebe požádat příslušný úřad (v tomto případě katastr) o výmaz zástavního práva. Pokud tak banka neučiní, je třeba jí to důrazně připomenout a trvat na co nejrychlejším vyřízení požadavku.

I tento méně proklientský přístup Vás může povzbudit v hledání jiné a slušnější banky.