Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Prodávající

Prodávající


Definice Prodávající

Je osoba, která prodává nemovitost a tím převádí vlastnické právo k nemovitosti na kupujícího za předem dohodnutou cenu v kupní smlouvě.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Prodávající

P

#11261, Prodej nemovitosti a advokátní úschova, Reality, 17.9.2020

Dobrý večer, prodávám nemovitost. Kupující bude řešit částečnou úhradu hypotékou. Advokát kupujícího nepovažuje "Advokátní úschovnu " za bezpečnou pro svého klienta. Prosazuje "Svěřeneckou smlouvu", se kterou jako prodávající nemohu souhlasit. Zdůvodňuji to tím, že kupující přestává být dlužníkem a musím spoléhat na "důvěryhodnost" advokáta. Co kdyby? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úschova peněz při prodeji nemovitosti se běžně řeší přes notářskou nebo advokátní úschovu. Nemá-li kupující důvěru ve Vámi vybraného advokáta, nechť si vybere nestranného notáře. Ohledně typu smlouvy (Smlouva o úschově nebo Svěřenecká smlouva) - více záleží na obsahu smlouvy než na jejím názvu, nicméně důležité je, abyste měl z právního provedení prodeje nemovitosti dobrý pocit a jistotu, že vše proběhne tak jak má. Pokud kupující trvá na podmínkách které jsou pro Vás neakceptovatelné, kupní smlouvu s ním nepodepisujte.

BK

#11246, Jak prodat byt bez realitky?, Reality, 16.9.2020

Dobrý den, prodávám užívací práva k mému družstevnímu bytu bez realitní kanceláře. Jak postupovat pří bezpečném a bezproblémovém finančním vyrovnání pro obě zúčastněné strany? Nechci notáře, právníka, realitku ani další třetí soukromou osobu.

Dobrý den,

zatímco prodej bytu si můžete zorganizovat i bez realitky (hledání kupce, dojednání kupní ceny, atd.), sepsání kupní smlouvy doporučuji svěřit oprávněné osobě. Stejně tak úschova peněz se obvykle bez třetí nezávislé osoby neobejde, neboť prodávající Vám nebude ochoten zaplatit dříve než dojde k převodu družstevního podílu a Vy nebudete chtít svůj podíl převést dříve než uvidíte peníze. Sepsání kupní smlouvy i úschovu kupní ceny Vám za velmi příznivý poplatek zajistí notář (např. pro byt v hodnotě 3 mil.Kč by byl poplatek za kupní smlouvu i úschovu dohromady jen kolem 12 000 Kč). Důrazně doporučuji na tomto nešetřit. 

KJ

#11213, Platba za zboží nedorazila, Podvod, 12.9.2020

Pokračování dotazu č. 11211: Ještě jednou dobrý den, po poskytnutí těch informací v předchozím dotazu mi přišlo od kupujícího že poslal platbu a její potvrzení přes Paypal (podle mě podvrh).Teď mi ale začal vyhrožovat touto zprávou:

I really dont understand what i really going on.you need to understand that i have sent the money out to your account as you requested.I risked everything to send the money to you in the first place but now you are making me to feel cheated and stupid about what happened now.i have emailed paypal and what they told me was that they are unable to credit the money to your account due to the fact that they need the bitcoin details verification from you which you were unable to provide.so that they can release all your money,if i dont hear from you in couple of hours,i will contact paypal and report what is going on to them because i have my i have my integrity to protect. 

Pro jistotu jsem ze svého účtu převedl všechny finance na spořící účet. Co si o tom myslíte? Je to určitě podvodník, ale mám teď strach si na svůj účet peníze vrátit.

Dobrý den,

pro prodávajícího platí jednoduché pravidlo - dokud nemáte peníze na účtu, nemůžete zboží odeslat. Jestliže platba na Váš účet nedorazila, je to problém dlužníka, který si vše musí vyřešit na své straně a zajistit připsání peněz smluveným způsobem na Váš účet. Kupující po Vás chtěl číslo účtu a měl zaplatit v CZK či EUR. Není tak důvod do věci plést bitcoiny. Podvodníci mají často velmi bujnou fantazii a vyhrožují absurdně třeba i vyšetřováním FBI (což je zcela nesmyslné).

JB

#10846, Kupující ze zahraničí, Podvod, 1.8.2020

Dobrý den, dostal jsem odpověď na inzerát, že kupující je z Polska a má zájem o koupi a chce po mně číslo účtu IBAN. Mohu jej poskytnout bez obav o svůj bankovní účet? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, IBAN můžete kupujícímu sdělit bez obav o zneužití. Mějte se však na pozoru. Ve většině těchto případů (kupující se zahraničí) se jedná o podvod, kdy z Vás bude podvodník pod různými záminkami tahat peníze ("napřed mi pošlete něco málo na poplatky, a pak já pošlu více Vám"). Podvodníci dokáži zfalšovat i komunikaci s bankou či přepravní společností. Stačí dodržet velmi jednoduché pravidlo: Coby prodávající nikomu nic neplatíte a zboží neodesíláte, dokud nemáte peníze na účtu.

B

#10622, Nákup pozemku a insolvence prodávajícího, Reality, 6.7.2020

Dobrý večer, je možné, že majitel pozemku, který je v insolvenci (tento měsíc mu končí), daroval před rokem tento svůj majetek své vnučce? Smlouvu sepsali a potvrdili na poště. Ovšem tato smlouva podle všeho není evidována ani u soudu ani u insolvenčního správce. Je tedy platná? Chtěli bychom tento pozemek koupit, ale majitel teď neví, jestli nám ho může prodat nebo ho musí opravdu darovat. Děkuji vám mnohokrát za odpověď.

Dobrý den,

důrazně nedoporučuji nakupovat nemovitost od prodávajícího v insolvenci. Soud může Váš nákup i předchozí převody rušit až 3 roky zpětně a Vy byste tak skončil bez pozemku i peněz. Nedílnou součástí každé rozumné kupní smlouvy je prohlášení prodávajícího, že není v exekuci ani insolvenci. 

Články o Prodávající

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

23.6.2020, Hypotéka

… jistotu, že má k nemovitosti zástavní právo, umožní vám půjčku čerpat. Podle toho, na čem jste se domluvili, pošle peníze: na váš účet, na účet prodávajícího nebo je uvolňuje postupně podle dodaných faktur (u hypoték na stavbu a rekonstrukci). Pamatujte, že peníze od banky dostanete ažpo…

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

5.11.2019, Daně

…atí daň z nabytí nemovitých věcíV současnosti platí daň z nabytí vždykupující. I v dnešní době se někteří mylně domnívají, že poplatníkem daně jeprodávající, ale není tomu tak. To platilo do roku 2015, kdy hradil tuto daňprodávající, přičemž kupující byl v pozici ručitele za tuto daň. Vý…

Air Bank a Moneta spojí síly, vznikne třetí největší banka

Air Bank a Moneta spojí síly, vznikne třetí největší banka

9.10.2018, Banka

…it do rukou Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank). Cena transakce bylastanovena na 19,75 mld. Kč, přičemž kromě hotovosti (6,75 mld. Kč) získá prodávajícíHome Credit (člen skupiny PPF) vnové bance čtvrtinový podíl. Uzavřenítransakce se očekává 1/7/2019 a je podmíněno dokončením due dili…

Průběh realitní transakce

Průběh realitní transakce

29.8.2018, Reality

…eba zjistit detailní požadavkyklienta. V návaznosti na ně mu vysvětlit postup a strategii, kterou se jednáníbudou ubírat. Až v momentě, kdy bude prodávající obeznámen s postupem, který mubude vyhovovat a odsouhlasí ho, se můžeme posunout dále. Následně specialistatrhu s nemovitostmi musí …

Bankovní produkty – účty a spoření

Bankovní produkty – účty a spoření

13.11.2017, Banka

…  id=498a508a503a679] JistotníúčetSlouží k jednorázovému vypořádánírealitních obchodů (stejně jako notářská či advokátní úschova). Banka sepíšes prodávajícím a kupujícím smlouvu o úschově, kupující na účet složí kupnícenu a banka ji uvolní prodávajícímu po úspěšně dokončeném převodu nemov…Banky v ČR