Realitní slovník


Definice Prodávající

Je osoba, která prodává nemovitost a tím převádí vlastnické právo k nemovitosti na kupujícího za předem dohodnutou cenu v kupní smlouvě.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 3.28 %

Dotazy v poradně k

IVH

#15861, Potvrzení o přijetí peněz, Platba, 13.11.2021

Dobrý den, po platbě do zahraniční banky (Polsko) potřebuji potvrzení, že platba byla připsána na účet prodávajícího. Lze to zařídit při zadání platebního příkazu?

Dobrý den,

vaše banka Vám může potvrdit odeslání peněz, ale těžko Vám může vystavit potvrzení o přijetí peněz protistranou (to je mimo její kontrolu). Přijetí peněz Vám potvrdí příjemce platby.

JD

#15809, Prodej bytu, nákup domu, Hypoteční poradna, 5.11.2021

Dobrý den, vlastním byt o výměře 72m2, jde o 3+1 po kompletní rekonstrukci. Na tento byt mám hypotéku 1,9 mil. Kč a byty se v mém měste pohybuji okolo 4 až 5 mil. Kč. A můj dotaz zní, zda-li je možnost při prodeji bytu a následném splacení hypotéky si vzít novou hypotéku na koupi domu v hodnotě např 5-6 mil Kč.? Je tu nějaké řešení mé situace, kdy prodávající byt obývá a měl bych požadavek se jen přestěhovat do nové nemovistosti? Děkuji za radu.

Dobrý den,

po doplacení hypotéky na byt si určitě budete moci požádat o další hypotéku na dům (pro získání hypotéky je třeba splnit podmínky hypotéky). Na pozdějším stěhování z bytu je třeba se domluvit s kupujícím a podmínky si přesně ujednat v kupní smlouvě.

LB

#15767, Hypotéka na pozemek s podmínkami, Hypoteční poradna, 2.11.2021

Dobrý den, žádáme s přítelem o hypotéku na pozemek od obce, která ho prodává pod tržní cenou, tudíž odhad nemovitosti vůči kupní ceně vychází cca o 30% vyšší. U Monety jsem dostali nabídku s úrokem 2,7% s fixací na 3 roky, kde jsme podali žádost a nyní čekáme, zda tomu tak opravdu bude. Považujete Monetu za důvěryhodnou banku pro hypotéku a nabízený úrok za adekvátní? Je možné v případě, že bychom narazili na něco, co by nám u banky nevyhovovalo od žádosti odstoupit? Ve smlouvě od obce je uvedena podmínka zpětného odkupu v případě, že nezačneme výstavbu do 2 let od koupi nemovitosti a dále, že vklad do katastru s zákazem zcizení musí být proveden nejpozději do 10 dní od zaplacení pozemku prodávajícímu. Banka však chce přepis v katastru s uvedením zástavního práva ještě před tím, než nám budou převedeny peníze k zaplacení pozemku. Mohl by toto být problém při získávání hypotéky a banka by nám tak mohla hypotéku zamítnout?

Dobrý den,

úrok 2,7% je velmi slušný, aktuálně hypotéky pod 3,5% spíše neseženete a do konce roku se očekává růst až na 4%. Žádost o hypotéku můžete kdykoliv stáhnout, ale po podpisu úvěrové smlouvy je třeba hypoteční úvěr načerpat (za nenačerpání úvěru účtují banky sankce až 5% z nevyčerpané částky). 

Jakou nemovitostí budete za hypotéku ručit? Ručení kupovaným pozemkem může být poměrně problematické, neboť se nemusí potkat zájmy a podmínky prodávajícího (obec) a banky. 

GP

#15315, Koupila jsem si byt bez přístupové cesty, Reality, 11.9.2021

Dobry den, v roce 2019 jsme koupili nemovitost - byt za hotove. Po 2 letech jsme zacli resit hypoteku, jelikoz nam ke koupi pomohla rodina a my chteli finance vratit. Behem odhadu nemovitosti odhace pozadoval dolozeni vlastnictvi podilu na pozemku pred domem, ve kterem se byt nachazel. Po overeni jsme zjistili, ze prodavajici zamerne zatajil tento podil a nezahrnul ho do kupni smlouvy. Podil nasledne prevedl na firmu, ktera ho zkousela vydrazit. My jsme nakonec byli nuceni tento podil odkoupit, jelikoz by nam jinak nebyla schvalena hypoteka a nemeli jsme jinou moznost. Lze toto jednani prodavajiciho pravne napadnout? Pripadne na zaklade techto skutečností pozadovat nahradu skody? Dekuji

Dobrý den,

některé nemovitosti nabízené na trhu mohou mít různé právní vady, např. chybějící přístupovou cestu. Je na kupujícím, aby si tyto případné vady ohlídal. Pokud jste si dobrovolně koupila byt bez přístupové cesty, nejedná se o chybu prodávajícího. Při koupi nemovitosti za miliony korun doporučuji nešetřit na právních službách a nechat vše prověřit odborníky (kontrola majetkoprávních vztahů, kupní smlouvy, smlouvy o úschově, atd.).

KB

#15278, Daň z prodeje nemovitosti, Daně, 8.9.2021

Dobrý den, pokud je kupní smlouva na prodej nemovitosti podepsána v prosinci 2020, ale platba částky na bankovní účet prodávajícího byla kupujícím zaslána až v lednu 2021, jedná se o příjem z prodeje nemovitosti za rok 2021? Děkuji.

Dobrý den,

nemovitost mění majitelem datem zápisu na katastru se zpětným účinkem k datu podepsání kupní smlouvy. Došlo-li ke změně majitele na katastru v roce 2021, pak zisk z prodeje nemovitosti zdaníte v rámci daňového přiznání za rok 2021.

Články o

Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr

5.5.2021, Reality, Autor: Marek Hadač

…lovinu. V následujícíchměsících navíc počet nových nabídek dál klesal. Znamená to, že o každou chatu nebo chalupu sehlásí i desítky zájemců. Pro prodávající je tak snadné najít kupce. A to i nanemovitosti, které by ještě před rokem jen těžko prodávali. Navíc můžou získat víc peněz. Pokud …

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4.12.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

…s do úschovy a prostředky potřebné kdoplacení hypotéky pošle na účet poskytovatele. Následně: vložíte na katastr kupní smlouvu poskytovatel nebo prodávajícípožádá o vymazání zástavního práva, a jakmile katastrální úřad zapíševl. právo, tak se peníze z úschovy uvolní. Obvykle ale není snad…

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

23.6.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

… jistotu, že má k nemovitosti zástavní právo, umožní vám půjčku čerpat. Podle toho, na čem jste se domluvili, pošle peníze: na váš účet, na účet prodávajícího nebo je uvolňuje postupně podle dodaných faktur (u hypoték na stavbu a rekonstrukci). Pamatujte, že peníze od banky dostanete ažpo…

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

5.11.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

…atí daň z nabytí nemovitých věcíV současnosti platí daň z nabytí vždykupující. I v dnešní době se někteří mylně domnívají, že poplatníkem daně jeprodávající, ale není tomu tak. To platilo do roku 2015, kdy hradil tuto daňprodávající, přičemž kupující byl v pozici ručitele za tuto daň. Vý…

Air Bank a Moneta spojí síly, vznikne třetí největší banka

9.10.2018, Banka, Autor: Pavel Strašák

…it do rukou Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank). Cena transakce bylastanovena na 19,75 mld. Kč, přičemž kromě hotovosti (6,75 mld. Kč) získá prodávajícíHome Credit (člen skupiny PPF) vnové bance čtvrtinový podíl. Uzavřenítransakce se očekává 1/7/2019 a je podmíněno dokončením due dili…