Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Prodávající

Prodávající


Definice Prodávající

Je osoba, která prodává nemovitost a tím převádí vlastnické právo k nemovitosti na kupujícího za předem dohodnutou cenu v kupní smlouvě.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Prodávající

Š

#14930, Koupil jsem auto od dlužníka v exekuci, Exekuce a insolvence, 29.7.2021

Dobrý den, mám dotaz ohledně exekuce. Koupila jsem auto - mám kupní smlouvu a zápis změny vlastníka vydaný magistrátem města UL. Měsíc od koupě mi přišla výzva od exekutorského úřadu (konkrétně výzva k předložení listiny potřebné k vedení řízení a ke sdělení skutečností významných pro řízení). Z výzvy vyplývá, že minulý majitel měl exekuce. Je možné, že mi exekutor zabaví auto, když je v mém vlastnictví a já auto řádně zaplatila? Autu jsem zřídila pojistku, technické zkoušky, přepis a vše bez problému. A jak se mohu bránit, abych o auto nepřišla? Děkuji za odpověď a přeji krásný den :)

Dobrý den,

bohužel je možné, že o auto přijdete. Navrácení peněz se pak budete moci domáhat v rámci civilního řízení po prodávajícím (který Vám zamlčel, že je v exekuci a že jeho majetek může být obstaven exekutorem). Šance na vymožení peněz ale může být velmi nízká (na dlužníkovi v exekuci si toho moc nevezmete). Pamatujte, že nikdy nemůžete kupovat cokoliv od dlužníků v exekuci/insolvenci (jinak riskujete ztrátu). Při koupi auta či nemovitosti je tak nezbytné prodávajícího prolustrovat. 

#14568, Darování podílu na nemovitosti, Reality, 15.6.2021

Dobrý den, 2 sourozenci (bratr a sestra) vlastní domek a každý má poloviční podíl. Dům není zatížen žádným věcným břemenem a je využíván oběma rodinami pouze příležitostně. Může jeden z vlastníků (bratr) svůj podíl darovat jednomu ze svých 3 dětí, aniž by tuto skutečnost oznámil svému sourozenci (sestře)? Je k tomu též nutný souhlas druhého spoluvlastníka (sestry)? Děkuji.

Dobrý den,

každý může volně nakládat se svým majetkem. Bratr může svůj podíl na nemovitosti darovat svému synovi a nepotřebuje k tomu váš souhlas (ani Vám to nemusí oznamovat). Jedinou výjimkou by bylo dědictví, kdy po dobu 6 měsíců od nabytí podílu na nemovitosti má prodávající/dárce povinnost nabídnout tento podíl v rámci předkupního práva ostatním spoluvlastníkům.

R

#14549, Mám doma vysokou hotovost, Běžný účet, 14.6.2021

Dobrý den, mám naspořené nějaké peníze asi necelých 500 000 Kč. Jsou to úspory asi za 10-15 let. Mám pouze svůj běžný účet a jsem taková konzerva, že abych měl peníze na spoření s úrokem 0,5 % (nebo jiného zanedbatelného procenta) radši doma než v bance, při těch všech zprávách co člověk dokáže dnes zachytit v televizi, (např. narážím na situaci v Řecku, kdy se v krizi člověk ani nedostal ke svým úsporám). Ale k dotazu - řešíme teď s přítelkyní koupi pozemku, byť v nejhorší možné době (napůl na hypotéku). Chtěl bych tuto částku použít na část kupní ceny pozemku abychom čerpali z hypo co nejméně než se postaví protože současně bydlíme v nájmu (do toho malé dítě, přítelkyně doma s rodičovskou...). Říkal jsem to nedávno kamarádovi a ten mi řekl, že když si najednou vložím tuto částku na účet, tak mě může banka nahlásit na FÚ kvůli nějakému limitu vkladu proti zamezení praní špinavých peněz a musím vysvětlit původ peněz. Za několik let si opravdu nezakládám účetnictví jestli jsem někomu před 5 lety prodal použitý počítač nebo starou sekačku, nějaký díl z auta apod. Upřímně nevím jak bych to pak dokazoval. Otázka tedy zní, jestli je toto pravda? Jak by to potom dělali lidé, kteří obchodují v mnohem větších částkách? Fakt se mi nechce žádat prodávajícího, zda mi přijme částku v hotovosti a nepřipadal bych mu jako pak nějakej mafián :-) Ani nevím jaké potvrzení by mi potom musel prodávající dávat oproti mé hotovosti, asi bych se necítil moc bezpečně když bych mu dal tolik peněz a odcházel jen s nějakým pokladním dokladem jako když si jdu koupit boty do krámu :-) Děkuji moc za radu. R.

Dobrý den,

mít doma takto vysokou hotovost je velmi rizikové. Peníze mohou být odcizeny nebo poškozeny živelnou událostí (požár, vytopení, atd.). To se Vám na běžném účtu nestane. Důrazně doporučuji mít peníze uložené v bance. Úrok 0,5% je velmi nízký, ale pořád je to více než 0% (peníze doma). Mnohem podstatnějším benefitem je ale bezpečné uložení peněz a možnost s penězi disponovat. Jak sám píšete, platit za koupi pozemku 0,5 mil. Kč hotově je velmi rizikové (prodávající Vám pak bude tvrdit, že jste mu nezaplatil, můžete být okraden, atd.). Navíc jsou hotovostní transakce možné jen do výše 270 000 Kč (platit hotově více zakazuje zákon). 

Provedete-li podezřelou a nestandardní transakci (např. je-li váš měsíční obrat běžně 25 000 Kč a Vy vložíte hotově 0,5 mil. Kč), může Vás banka požádat o vysvětlení. Pokud byste banku nepřesvědčil o legálnosti peněz, byl by podán podnět Analytickému útvaru MF (tento útvar se zabývá praním špinavých peněz a financováním terorismu). Finančnímu úřadu se takové transakce nehlásí (nejde o daň ale o potenciální legalizaci výnosů z trestné činnosti). 

PK

#14450, Zakládání účtu a konfirmační platba, Běžný účet, 3.6.2021

Dobrý den, rozhodl jsem se obrátit na vaši poradnu s jednou obavou, kterou mi sestra nasadila do hlavy. Před nějakou dobou jsem nakupoval pár věcí na online bazaru a vždy jsem risknul platbu předem prodávajícícmu na účet. O to však nejde (vzhledem k menším částkám mi riziko, že nic neobdržím nedělalo vrásky). Sestra mne však nyní upozornila, že převodem částky na účet lze například nahradit podpis smlouvy o založení účtu online. Když jsem to teď hledal, ve většině případů v reklamách banky uvádějí převod 1 Kč, někde však píší pouze o převodu částky. Můj dotaz tedy zní, vystavil jsem se takovým převodem neznámé osobě nějakému riziku, že tento převod použila k nějakému online založení účtu? Mé jméno a adresu a telefonní číslo se tyto osoby dozvěděly díky bohu vždy až po odeslání částky (takže by teoreticky neměly vědět, na jaké jméno jej založit). Tuším také, že jsem snad i ve většině případů psal do poznámky převodu i důvod nákupu na bazaru dané věci. Moc bych Vás tedy poprosil o váš názor na celou věc. Bohužel/bohudík, sám jsem nikdy online účet nezakládal a tak se v jeho procesu vůbec nevyznám. Předem mnohokrát děkuji.

Dobrý den,

tzv. konfirmační platba (nejčastěji min. 1 Kč) z již existujícího účtu žadatele o nový účet se skutečně používá a nahrazuje fyzický podpis smlouvy. Pro založení účtu online je ale navíc nutno doložit:

 • 2 doklady totožnosti
 • výpis z již existujícího účtu (ze kterého proběhne konfirmační platba)

 • Pokud jste tyto dokumenty protistraně neposkytl, nikdo si vaším jménem účet založit nemohl.

  J

  #14433, Zdanění prodeje auta, Daně, 1.6.2021

  Dobrý den, v rámci vypořádaní SJM po rozvodu bude součástí vypořádaní i to, že vyplácením protistrany přejde do mého výlučného vlastnictví osobní automobil pořízený za dobu trvání manželství. Vozidlo bylo dosud registrováno na protistranu. Vozidlo dlouhodobě nevyužívame, takže jej chci po té bezprostředně prodat. Budu muset z prodeje platit daň, ačkoli vozidlo nenabydu koupí, ale vyrovnáním? Kupní cenu jsem ze svého účtu hradila již při jeho koupi před cca 5 lety, jen jsem nebyla vedena jako majitel. Děkuji

  Dobrý den,

  pokud auto prodáte do 12 měsíců od jeho nabytí, zaplatíte daň z příjmu (15% ze zisku - rozdíl mezi prodejní cenou a nabývací hodnotou). V praxi se daň platí málokdy, neboť auta s každým převodem ztrácejí na hodnotě a prodávající nedosahují zisku.

  Články o Prodávající

  Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr

  Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr

  5.5.2021, Reality

  …lovinu. V následujícíchměsících navíc počet nových nabídek dál klesal. Znamená to, že o každou chatu nebo chalupu sehlásí i desítky zájemců. Pro prodávající je tak snadné najít kupce. A to i nanemovitosti, které by ještě před rokem jen těžko prodávali. Navíc můžou získat víc peněz. Pokud …

  4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

  4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

  4.12.2020, Hypotéka

  …s do úschovy a prostředky potřebné kdoplacení hypotéky pošle na účet poskytovatele. Následně: vložíte na katastr kupní smlouvu poskytovatel nebo prodávajícípožádá o vymazání zástavního práva, a jakmile katastrální úřad zapíševl. právo, tak se peníze z úschovy uvolní. Obvykle ale není snad…

  Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

  Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

  23.6.2020, Hypotéka

  … jistotu, že má k nemovitosti zástavní právo, umožní vám půjčku čerpat. Podle toho, na čem jste se domluvili, pošle peníze: na váš účet, na účet prodávajícího nebo je uvolňuje postupně podle dodaných faktur (u hypoték na stavbu a rekonstrukci). Pamatujte, že peníze od banky dostanete ažpo…

  Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

  Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

  5.11.2019, Daně

  …atí daň z nabytí nemovitých věcíV současnosti platí daň z nabytí vždykupující. I v dnešní době se někteří mylně domnívají, že poplatníkem daně jeprodávající, ale není tomu tak. To platilo do roku 2015, kdy hradil tuto daňprodávající, přičemž kupující byl v pozici ručitele za tuto daň. Vý…

  Air Bank a Moneta spojí síly, vznikne třetí největší banka

  Air Bank a Moneta spojí síly, vznikne třetí největší banka

  9.10.2018, Banka

  …it do rukou Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank). Cena transakce bylastanovena na 19,75 mld. Kč, přičemž kromě hotovosti (6,75 mld. Kč) získá prodávajícíHome Credit (člen skupiny PPF) vnové bance čtvrtinový podíl. Uzavřenítransakce se očekává 1/7/2019 a je podmíněno dokončením due dili…  Banky v ČR