Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Nákupní cena

Nákupní cena

Definice Nákupní cena

Cena, za kterou pojistník nakupuje od pojistitele jednotky podílového fondu.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Nákupní cena

L

#14639, Zdanění kryptoměn, Daně, 23.6.2021

Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně danění kryptoměn. Dočetla jsem se, že se daní i směna jedné kryptoměny na druhou. Přivydělávám si tradingem tokenů na binance smart chainu a denně udělám třeba 10 transakcí, samozřejmě si vedu zápisy. Nicméně jsou dny, kdy nastane situace, že 5 mincí mi vydělá např. 5 000 Kč a dalších 5 investic se mi nepodaří a vydělaných 5 000 Kč prodělám - výsledkem mého dne je tedy výdělek nulový. Musím i přesto danit ten zisk 5 000 Kč nebo si od něj mohu odečíst ztrátu na těch neúspěšných investicích a jsem tak na základu 0? Snad jsem to napsala srozumitelně, děkuji Vám!

Dobrý den,

oproti zisku z kryptoměn můžete započít ztrátu, kterou jste realizovala obchodováním kryptoměn ve stejném zdaňovacím období. Funguje to stejně jako s akciemi - tj. na konci roku uděláte soupis uzavřených obchodů a součty jednotlivých zisků a ztrát vytvoří váš celkový roční zisk, či ztrátu. 

Takže bude dobré, když budete "finančně plánovat" ještě před koncem roku! Např. pokud byste byla v zisku a držela jste pozice v kryptu s tržní cenou nižší než je vaše nákupní cena, tak stačí poslední obchodní den kryptoměnu prodat a za stejný kurs koupit. Takto realizujete daňovou ztrátu a kryptoměna vám v portfoliu zůstane. Prověřte ale předem transakční náklady - ať na nich neutratíte více než bude vaše úspora na daních!

Chcete-li znát více detailů kryptoměn a daní, můžete si je prostudovat v našem článku s kompletním návodem na zdanění kryptoměn.

M

#9551, Nákup a prodej akcií a daň z příjmu, Akcie a investice, 2.4.2020

Dobrý den, v roce 2019 jsem nakoupil akcie a zas je prodal. Součet příjmů je nad 100 000 Kč, tak bych měl příjem zdanit. Za tyto získané a další peníze jsem nakoupil opět akcie. Jde mi o to, zda od příjmů za prodej v roce 2019 mohu odečíst i výdaje za nakoupené další jiné akcie (pořizovací ceny akcií, poplatky), které stále vlastním A nebo mohu odečíst od příjmů za 2019 jen nákupní ceny těch přesně daných akcií, které jsem prodával v roce 2019 s poplatky. V podstatě daním příjem, ale za ten příjem jsem v roce 2019 nakoupil jiné akcie, takže jsem vlastně měl větší výdej a jsem v minusu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud jste prodané akcie nedržel min. 3 roky a Váš příjem z prodeje (nikoliv zisk) byl nad 100 000 Kč, je třeba zdanit zisk z prodeje těchto akcií (prodejní cena mínus nákupní cena). Nelze argumentovat, že jste peníze z prodeje použil na další nákup jiných akcií (to s původním obchodem nemá nic společného, je to jiný obchodní případ).

PH

#8471, Musím platit daň z prodeje bytu?, Daně, 8.1.2020

S bratrem jsme vlastnili byt zhruba 10 let. Před 3 lety bratr mojí polovinu odkoupil od mého insolvenčního správce (jsem v insolvenci 5. rokem). V listopadu 2019 bratr byt prodal. Musí podat daňové přiznání z příjmu a zaplatit 15% daň? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud bratr v bytě poslední 2 roky před prodejem nebydlel, pak musí zdanit zisk z prodeje kupované poloviny (prodejní minus nákupní cena krát 15%). 

P

#6225, Daň z prodeje akcií a časový test, Akcie a investice, 16.3.2019

Pokračování dotazu č. 6221: Dobrý den, 15.3.2019 jsem měl dotaz ohledně prodeje akcii za 147 000 Kč. Děkuji za odpověď, nicméně je z ní patrné, že zisk za jedno daňové období lze tedy rozdělit na část v časovém testu, tj. nákup starší tří let a zbytek který ještě není starší tří let, který podléhá dani. Ale jak dál, když ten zbytek je menší než 100 000 Kč. Tak by se přeci taky neměl danit?

Dobrý den,

je to přesně tak, jak jsme Vám odpověděli. Je třeba rozlišovat pojmy příjem a zisk. Příjem z prodeje akcií v hodnotě 147 000 Kč je 147 000 Kč. Zisk z prodeje akcií v hodnotě 147 000 Kč je 147 000 Kč minus nákupní cena. 

Jakmile Váš příjem (nikoliv zisk) přesáhne za jedno zdaňovací období 100 000 Kč, musíte zisk danit (nejste-li od placení daní osvobozen splněním časového testu). Příklad: Prodáte akcie za 147 000 Kč, z nichž polovina nesplňuje časový test. Příjem je nad 100 000 Kč, tedy musíte zdanit zisk z příjmu 73 500 Kč. Byla-li nákupní cena této poloviny akcií např. 50 000 Kč, platíte daň ve výši 15% ze zisku ve výši 23 500 Kč (tedy 3 525 Kč).Banky v ČR