Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Povinné ručení

Povinné ručení


Definice Povinné ručení

označováno též jako pojištění odpovědnosti za škody způsobené řízením motorového vozidla, pojištění auta kryjící rizika havárie (škody způsobené viníkem nehody ostatním poškozeným), ze zákona povinné, min. pojistný limit 35 mil. Kč/35 mil. Kč pro škody na zdraví/majetku


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Povinné ručení

IMB

#11310, Prodej auta a zrušení povinného ručení, Pojištění, 24.9.2020

Dobrý den, manželka prodala OA Pegueot 208 pojištěný u poj. Direct. Jakým způsobem má zrušit pojištění a požádat o vrácení alikvotní částky? Děkuji

Dobrý den,

požádejte pojišťovnu u ukončení povinného ručení z důvodu prodeje auta a k žádosti přiložte kupní smlouvu prokazující prodej auta. Pojišťovna povinné ručení ukončení k datu prodeji auta a vrátí Vám přeplatek na pojistném. 

HP

#11130, Hypotéka a dědictví, Hypoteční poradna, 3.9.2020

Dobrý den, loni mi zemřel manžel. Měli jsme spolu dvě děti a hypotéku na byt, kde jsme byli jako spoludlužníci. Měli jsme ještě auto a dvě motorky. Opatrovnický soud zamítl dědictví dětí z důvodu hypotéky a dědictví přešlo na jeho rodiče. Dědictví už se táhne druhým rokem. Rodiče se pořád nevyjádřili. Já pořád platím hypotéku, náklady na byt, pojištění na motorová vozidla, protože jako dědic musím. S dětmi jsme se odstěhovali a už nemám na to, abych nadále vše platila. Jsem sama na dvě děti a nemam tolik peněz, abych platila všechno. Jsem v bezvýchodné situaci. Poradíte, co dělat? Ukončení dědictví se ani neblíží. Pořád to právník jeho rodičů oddaluje a nebere to konce. A já jsem už zoufalá. Děkuji

Dobrý den,

s tímto jednáním ze strany rodičů Vašem manžela bohužel nic nenaděláte. Lidsky nepochopitelné. Navíc protahování dědického řízení poškozuje všechny dědice (tedy i rodiče Vašeho manžela). Nemáte-li peníze na provoz auta a motorek, můžete SPZ uložit do depozitu (nebudete mít pak povinnost platit povinné ručení). Ohledně hypotéky doporučuji jednat s bankou. Řešením může být, že přestanete splácet a banka nemovitost prodá (má na ni zástavní právo). Výtěžek z prodeje se použije na doplacení dluhu u banky a zbytek bude předmětem dědického řízení.

M

#11080, Havarijní pojištění a povinné ručení, Pojištění, 31.8.2020

Dobrý den, mám prosím dotaz ohledně postupu pojišťovny při likvidaci pojistné události. 29.7. jsem měla na parkovišti malou nehodu, u které asistovala i Policie. Řízení policie bylo uzavřeno jako zavinění 50:50. Vše jsem okamžitě nahlásila na svou i pojišťovnu protistrany. Bohužel likvidátor v rámci "šetření času" chtěl zaslat fotografie poškození mého vozu. Z fotek do dvou dnů rozhodl o totální likvidaci, zároveň mi zaslal protokol, kde byla vypsaná výbava mého vozu, ale víc jak polovina věcí tam nebyla vypsaná a hned chtěl zaslat všechny doklady od vozu. S likvidací jsem nesouhlasila neboť je poškozený pravý přední blatník, pravé přední i zadní dveře. Za cca dva dny se mi ozval další člověk z pojišťovny, abychom zaslali rozpočet oprav, to jsme učinili 15.8., ale bohužel do dnešního dne žádná odezva a nevím jak dále postupovat. Když jsem sama kontaktovala pojišťovnu, byla jsem upozorněna abych raději nikoho neuháněla. Za případnou odpověď velice předem děkuji. 

Dobrý den,

obvyklá reakční doba může být až 30 dnů, tedy pokud jste pojišťovně dodala vyžádané podklady 15/8, vyčkejte do 15/9. Nevím o jak staré auto se jednalo a jak byla vyčíslena škoda (nad 100 000 Kč, jestli byla přivolána Policie ČR?), ale pojišťovny Vám nemohou vyplatit více než zůstatkovou hodnotu vozidla (proto možná bylo rozhodnuto o totální likvidaci - resp. v této cenové relaci by bylo možné dohodnout opravu). 

K havarijnímu pojištění je možné sjednat i připojištění GAP, v rámci kterého je možné v případě totálních škod vyplatit pojistné plnění v plné výši pořizovací ceny vozu. Doporučuji náš článek 7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijní pojištění.

MK

#11001, Prodej auta a povinné ručení, Pojištění, 18.8.2020

Dobrý den, při prodeji auta musím povinné ručení hned převézt na nového majitele a nebo můžu pojistku nechat doběhnout do konce doby zaplacené pojistky a až potom sjednat nové pojištění? Děkuji

Dobrý den,

nový majitel si musí uzavřít povinné ručení na sebe od momentu zakoupení auta. Vy naopak můžete požádat svou pojišťovnu o ukončení pojistné smlouvy k datu prodeji auta (pojišťovna Vám vrátí přeplatek). Určitě nenechte nového majitele užívat prodávané vozidlo na vaše povinné ručení (v případě pojistné události byste přišel o bonus).

HP

#10936, Povinné ručení při likvidaci autovraku, Pojištění, 11.8.2020

Dobrý den, po havárii vozidla bylo toto vozidlo nárazem zničeno a odtaženo na soukromý pozemek mimo pozemní komunikace a zde stálo do doby, než bylo odtaženo firmou na likvidaci. Poté bylo firmě, která měla zajistit jeho likvidaci na základě protokolu předáno a zrušeno povinné ručení. Nyní mi ale přišla výzva od ČKP na úhradu pojistného za dobu od ukončení do doby, než firma provedla odhlášení na registru vozidel. Mohu se proti tomuto rozhodnutí odvolat? Pojišťovna akceptovala protokol o předání vozidla k ukončení pojistky. ČKP argumentuje tím, že vozidlo bylo na SPZ, ale bez nich by zase nebylo možné provést likvidaci. Prosím o radu, jak postupovat.

Dobrý den,

povinné ručení jste povinna platit až do momentu vrácení SPZ (odhlášení z registru vozidel). Pokud byl auto ekologicky zlikvidováno např. v červnu a odhlášení z registru vozidel proběhlo až v červenci, bylo třeba platit pojistné až do července (přesně do dne navrácení SPZ). 

Články o Povinné ručení

7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijním pojištěním

7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijním pojištěním

31.8.2020, Pojištění

…í existujeřada mýtů a omylů. Sepsali jsme proto 7 hlavních, abychom vysvětlili, jak toskutečně je. 1. Havarijní pojištění nepotřebuji, stačí mipovinné ručeníŘada lidí si stále myslí, že když mají povinnéručení, nepotřebují havarijní pojištění. Jenže tak to není. Mezi oběmapojistkami je…

Dovolená v zahraničí se vrací i přes COVID-19. Jak na to reaguje cestovní pojištění?

Dovolená v zahraničí se vrací i přes COVID-19. Jak na to reaguje cestovní pojištění?

22.6.2020, Pojištění

…odíte vystavené zboží Neznamená to ale, že je taková pojistka vždynutná. Velkou část těchto rizik totiž pokrývají: úrazové a životní pojištění povinné ručení a havarijnípojištění nebo pojištění odpovědnosti Proto si vždy předem zkontrolujte své současnépojistky. Teprve když mezi nimi n…

Nový vůz bez starostí

Nový vůz bez starostí

19.6.2020, Komerční sdělení

…estici, začínáte platit rovnou měsíční splátky. Pojištění a silniční daň Ve smlouvě je zahrnuto a specifikováno taképojištění vozu, a to nejen povinné ručení, ale často také havarijní pojištění.Je možné si specifikovat spoluúčast v podobě 1 %, 5 % nebo 10 %, která potéovlivní částku za…

Jak získat nejlevnější povinné ručení? 5 věcí, které ovlivňují jeho cenu

Jak získat nejlevnější povinné ručení? 5 věcí, které ovlivňují jeho cenu

8.6.2020, Pojištění

Získat to nejlevnější povinné ručení, které zároveň nabízídost velké krytí. Přesně o to usiluje většina řidičů. Jenže jen málokdo natakové pojištění auta opravdu dosáhne. Jeho cenu totiž ovlivňuje řada faktorů.Podívejte se na ty nejčastější. Vlivy, které určují cenu povinného ručení, s…

Cestovní pojištění: pojištění storna zájezdu využijete i na dovolené v Česku

Cestovní pojištění: pojištění storna zájezdu využijete i na dovolené v Česku

25.5.2020, Pojištění

Letošní dovolené budou výjimečné. Kvůli pandemii koronaviruCOVID-19 cest do zahraničí zřejmě rapidně ubude a řada lidí dá přednost pobytuv České republice. Pojišťovny proto už nyní avizují, že cestovní pojištěníplatí i v Česku. A například u pojištění storna zájezdu se to může opravduv…Banky v ČR