Slovník pojištění


Definice Povinné ručení

označováno též jako pojištění odpovědnosti za škody způsobené řízením motorového vozidla, pojištění auta kryjící rizika havárie (škody způsobené viníkem nehody ostatním poškozeným), ze zákona povinné, min. pojistný limit 35 mil. Kč/35 mil. Kč pro škody na zdraví/majetku


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k

ME

#15958, Jak zrušit povinné ručení, Pojištění, 29.11.2021

Dobrý den, prodala jsem auto. Lze zrušit povinné ručení přes internet?

Dobrý den,

přijde na to, u jaké pojišťovny máte sjednané povinné ručení. Pojišťovně bude třeba doložit kupní smlouvu.

ZH

#15890, Ukončení pojištění, Pojištění, 16.11.2021

Pokračování dotazu č. 15884: Dobrý den, pane Jermáři, děkuji za odpověď. Ráda bych však věděla (jedná se o úmrtí mého otce a převod pojistky na matku) - je mi jasné, jak jste mi odpověděl, ale ráda bych věděla, kam se v Krnově na Hasičskou vzájemnou pojišťovnu mám obrátit, když nikde není uvedeno telefonní číslo. Nebo se to dá vyřešit on-line? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v této záležitosti doporučuji kontaktovat přímo pojišťovnu vašeho otce (Hasičská vzájemná pojišťovna). Novou pojistku (povinné ručení pro vaši matku) si můžete sjednat u libovolné pojišťovny.

ZH

#15884, Úmrtí a převod auta, Pojištění, 15.11.2021

Dobrý den, mám dotaz. Protože nemohu najít telefonní spojení na pobočku v Krnově, obracím se na vás. V březnu mi zemřel otec a auto bylo pojištěno na jeho jméno. Nyní je auto přepsáno na maminku. Musí se udělat převod nebo stačí až pojistka zanikne a příští rok bude uzavřena s maminkou? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

auto musí být pojištěné na jméno majitele. Povinné ručení zohledňuje mnoho faktorů, mimo jiné i věk řidiče a jeho historii (i proto nemůžete mít pojištění sjednané na cizí osobu). Nový majitel vozidla (maminka) si musí neprodleně sjednat povinné ručení na své jméno. Zároveň pojišťovnu informujte o změně majitele vozidla z důvodu úmrtí a vše doložte notářským rozhodnutím o vypořádání dědictví. Pojišťovna pojistku zruší a přeplatek vrátí. 

Technicky nejde o převod smlouvy z tatínka na maminku. Tatínkova smlouva zanikne a pojistná smlouva maminky bude nová (nezávislá na předchozí smlouvě), reflektující rizikový profil maminky (např. jiný bonus za bezeškodní průběh, atd.).

#15879, Jak zrušit pojištění auta?, Pojištění, 15.11.2021

Dobrý den, prosím, jak zrušit pojištění auta? Zdědila jsem ho po manželovi a nyní prodala. Pojistku si nový majitel sjednal a já mám tu moji-mužovu zrušit a požádat o vrácení části peněz. Zaplaceno cca září 2021. Děkuji za radu a přeji krásné odpoledne.

Dobrý den,

požádejte vaši pojišťovnu o ukončení pojištění (povinné ručení, havarijní pojištění) z důvodu prodeje vozidla a pojišťovně doložte kupní smlouvu. Pojištění Vám bude zrušeno a pojišťovna přeplatek vrátí. 

TD

#15388, Nelíbí se mi zdražování povinného ručení, Akcie a investice, 21.9.2021

Pokračování dotazu č. 15359: Děkuji za vaši odpověď. Bohužel vaše odpověď se nezdařila. Odpověděli jste na dotaz, který nebyl položen a navíc obecnou frází, kterou pojišťovny používají pro udržení svých zisků (je možné vyčíst z výročních zpráv firem napříč trhem). Konkurence bohužel neexistuje a nikdo to nekontroluje.

Dobrý den,

každá pojišťovna má právo si stanovit výši pojistného dle svého uvážení a každý zákazník má též možnost si vybrat pojišťovnu a produkt dle svého uvážení. Ve výročních zprávách se dočtete o výsledku hospodaření celé pojišťovny. Při podrobnější analýze statistik celkově vybraného pojistného a vyplaceného pojistného plnění byste rychle došel k závěru, že segment povinného ručení pro pojišťovny žádné terno z hlediska ziskovosti není. Konkurence je na českém trhu dostatečná, což dokazuje rozptyl pojistného (stejné auto můžete pojistit u jedné pojišťovny za 2 500 Kč, u druhé za 4 000 Kč a u třetí třeba i za 6 000 Kč). Pojišťovny sledují desítky parametrů (obsah motoru, bydliště a věk řidiče, stáří vozidla, historie pojištěného, atd. a každá pojišťovna s těmito parametry pracuje trochu jinak - pojišťovna A může být dražší pro mladé, pojišťovna B pro starší, pojišťovna C pro krajská města, pojišťovna D pro výkonnější motory atd.). Určitě je z čeho vybírat. Může být samozřejmě pohodlnější nic nedělat a udržovat se v klamu, jak je vše na světě špatně. Lepší ale bude zadat poptávku v sekci povinné ručení a nechat se třeba mile překvapit nabídkou našich specialistů.

Články o

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

13.9.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

…ipadá naneživotní pojištění. Téměř 85 %. Do této oblasti spadá například: pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti, pojištění odpovědnosti, povinné ručení nebo havarijní pojištění. Nejvýrazněji z nich letos rostlo pojištěnínemovitostí a domácnosti, které meziročně poskočilo téměř o…

Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu

19.7.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

…romě pojištění domácnosti a nemovitostizačali lidé po tornádu častěji sjednávat i havarijní pojištění. Bouře totižzdevastovaly i stovky aut. A povinné ručení takové škody nekryje. Vztahuje sejen na škody, které způsobíte někomu jinému. Havarijní pojištění oproti tomu zaplatí právěpoško…

Jak funguje hypotéka na auto? Nabízí nízký úrok i splátky

3.5.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

…jící části úvěru. Konkrétní podmínky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Některé banky a nebankovní společnosti vám kpůjčce mohou zajistit i povinné ručení nebo havarijní pojištění. Nemusíte se tedy o tyto pojistky starat.Zároveň si ale nemůžete sami zvolit pojišťovnu a hrozí, že poj…

Jak vypadal pojistný trh v roce 2020? Rostla výše pojistek i počet podvodů

8.3.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

…omezením spojeným snemocí COVID-19 se loni výrazně propadlo cestovní pojištění. Ztráty u něj jdouaž do desítek procent. Výrazně rostlo zejména povinné ručení, a to o7,1 %. A podobných výsledků dosáhlo také havarijní pojištění, u kteréhostouplo předepsané pojistné o 6,7 %. Jak ale upozo…

Nehod se zvěří letos přibývá. Jak vám pomůže pojištění?

14.12.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

…íře vážící několik desítekkilogramů může vážně poranit vás i vaše spolujezdce. Pro pojišťovny je viníkem zpravidla řidičProblém je, že samotné povinné ručení na tytohavárie nestačí. Řeší totiž pouze škody, které způsobíte někomu jinému. Nepomůže vám tedy se zaplacením oprav na vašemaut…