Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Povinné ručení

Povinné ručení


Definice Povinné ručení

označováno též jako pojištění odpovědnosti za škody způsobené řízením motorového vozidla, pojištění auta kryjící rizika havárie (škody způsobené viníkem nehody ostatním poškozeným), ze zákona povinné, min. pojistný limit 35 mil. Kč/35 mil. Kč pro škody na zdraví/majetku


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Povinné ručení

M

#8766, Zaviněná dopravní nehoda a úhrada škody, Pojištění, 30.1.2020

Za vzniklou autonehodu, kde se stal vinným můj přítel, pojišťovna chce vyplatit 100%. Za všechny vyplácené škodné události poškozeným, to banka vymáhá po něm. Celkový dluh dělá 3 miliony. I když by se schválila insolvence, jak by bylo možné ty dluhy splatit? Jak v tomhle směru postupovat? Během 5 let člověk není schopny splatit takovou částku. A mimo insolvenci by zase naskákaly denní úroky.

Dobrý den,

škody způsobené provozováním motorového vozidla ostatním kryje povinné ručení (min. do limitu 35/35 mil. Kč pro škody na zdraví a majetku). Výjimkou jsou případy, kdy např. viník řídil pod vlivem alkoholu nebo jel s autem bez technické - zde pojišťovny vymáhají úhradu přímo po původcích škod. 

V rámci insolvence není nutné splatit všechny dluhy. 5 let budete splácet maximum možného a po té Vám bude zbytek prominut. Je to šance na nový začátek.

MB

#8440, Půjčka a pracovní smlouva na dobu určitou, Půjčka, 6.1.2020

Dobrý den, chtěl bych si půjčit peníze (bezúčelová půjčka - půjčka na cokoliv). Chci si totiž koupit auto cca do 50 000 Kč, ale bankovní instituce mi nepůjčí. Zkoušel jsem to u Equa bank a podmínkou bylo, aby žadatel byl po zkušební době a měl smlouvu na dobu neurčitou. Ale já mám na dobu určitou (1 rok). Chci se tedy zeptat, jestli mám nárok půjčit si u některých z bankovních institucí. Děkuji.

Dobrý den,

banky vyžadují pracovní smlouvu na dobu neurčitou nebo je nutné půjčku doplatit do konce trvání pracovní smlouvy. Máte-li např. pracovní smlouvu na rok s pevným koncem 31/12/2020, pak Vám banky půjčí max. tolik, abyste to byl schopen splatit v 11 splátkách do prosince letošního roku (což může být klidně i 50 000 Kč s dostatečným příjmem). 

Počítejte s tím, že mimo kupní ceny vozu Vás čekají další nemalé výdaje, které budete muset uhradit neprodleně po koupi. Převod vozidla a evidenční kontrola (1 200 Kč), ekologická daň u vozů EURO 0-2 (3 000 - 10 000 Kč), povinné ručení (3 000 - 10 000 Kč/rok), výměna oleje a filtrů (1 500 Kč), možná baterie, svíčky a kola. Navíc u aut v této cenové relaci počítejte s investicí do oprav dalších min. 15 000 Kč. 

Na účtu byste měl mít rezervu ve výši 3-6 násobku svých měsíční výdajů (třeba 45 - 90 000 Kč). Nemít na účtu tuto rezervu a půjčovat si dalších 50 000 Kč na auto, za které dáte po koupi další desítky tisíc není dobrý nápad (nepotřebujete-li auto nutně k výkonu svého povolání).

P

#8019, Povinné ručení a bonus za bezeškodní průběh, Pojištění, 14.11.2019

Dobry den, uzavrela jsem pojistku na vozidlo z Nemecka a tim mne nezapocitali bonusy. Bylo mi ale receno, ze jestlize dodam potvrzeni od byvale pojistovny z Nemecka, ze mi uznaji roky bez nehody. Jestli ano, co presne potrebuji? Dekuji

Dobrý den,

tento dotaz doporučuji směřovat na pojišťovnu, se kterou jste si transfer bezeškodního průběhu povinného ručení ze zahraničí dojednala. 

IP

#7757, Jak ukončit povinné ručení při likvidaci vozidla?, Pojištění, 16.10.2019

Povinné ručení budu chtít ukončit z důvodu likvidace vozidla v období do 30.11.2019.  Jak mám postupovat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při likvidaci nebo prodeji vozidla nemusíte čekat na výročí pojistné smlouvy, pojištění je možno ukončit bez sankce k datu prodeji či likvidaci vozidla (pojišťovně je třeba doložit pozbytí auta např. kupní smlouvou nebo potvrzením o ekologické likvidaci auta).

I

#7008, Neproplacení škody, Pojištění, 9.7.2019

Dobrý večer, měli jsme na autě havárku. Dlouho se to šetřilo a nebyl určen viník. Naše auto pojištěné u Axa, to druhé u Uniqa. Axa proplatila škodu a a Uniqa ne. Co máme dělat? Podle kanceláře obmudsmana české asociace pojišťoven mají platit obě pojišťovny. Děkuji za pomoc

Dobrý den,

přijde na to, jak bylo které auto pojištěné (pouze povinné ručení nebo i havarijní pojištění). Z povinného ručení se hradí jen škoda způsobená protistraně, kdežto havarijní pojištění kryje škody na Vašem autě způsobené i Vámi. Máte-li pocit, že Vám pojišťovna odmítla proplatit pojištěnou škodu, trvejte na jejím uhrazení a domáhejte se svým práv třeba i soudní cestou.

Články o Povinné ručení

Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

12.2.2020, Pojištění

Povinné ručení, pojištění domácnosti a úrazové pojištění. Tojsou tři nejčastější pojistky, které mají lidé v Česku sjednané. Naopak jetéměř nezajímá pojištění právní ochrany nebo schopnosti splácet. Ukázal tonedávný průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit. Prvenství povin…

Jedete na zimní dovolenou autem? Nezapomeňte na správné pojištění

Jedete na zimní dovolenou autem? Nezapomeňte na správné pojištění

30.12.2019, Pojištění

…málo světla. A když už sluníčko vykoukne, může vásnebezpečně oslňovat. Když se k tomu přidá ještě únava z dlouhé cesty, je k nehodějen kousek. Povinné ručení se přitom vztahuje se pouze na škody, kterézpůsobíte někomu jinému. Pokud chcete, aby vám pojišťovna zaplatila i poškozenívašeho…

3 druhy pojištění, bez kterých se neobejdete

3 druhy pojištění, bez kterých se neobejdete

18.12.2019, Pojištění

…ní je zejména vyhnout sepodpojištění. Jinak může poskytovatel pojistné plnění krátit i pod úroveňpojistné částky. Havarijní pojištění – zatímcopovinné ručení hradí škody, které způsobíte ostatním, havarijní pojištění myslína vás a vaše auto. Vyplatí se zejména u dražších automobilů. Sm…

Vteřina nepozornosti vás může stát statisíce. Připravte se na ni s pojištěním odpovědnosti za škodu

Vteřina nepozornosti vás může stát statisíce. Připravte se na ni s pojištěním odpovědnosti za škodu

20.11.2019, Pojištění

…ovědnosti za škoduZe zákona jsou některá pojištění odpovědnosti za škodudokonce povinná. Týká se to: pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení) pojištění odpovědnosti zaměstnavatele První z nich kryje škody v případech, kdy způsobíte dopravnínehodu, druhé zase řeší praco…

Hlavní sezona dopravních nehod je tu. Připravte se na ně s havarijním pojištěním auta

Hlavní sezona dopravních nehod je tu. Připravte se na ně s havarijním pojištěním auta

6.11.2019, Pojištění

…se zvěří setkáte na silnicích nižšíchtříd. Naopak na dálnicích podobné nehody tolik časté nejsou. O to horší alebývají jejich následky. Pomůže povinné ručeníi havarijní pojištěníMožnosti, jak se na škody způsobené srážkou se zvěřípřipravit, jsou 2: Připojištění k povinnému ručení Havar…Rychlé odkazy

Banky v ČR