Banky.cz Běžný účet

Běžný účet

Běžný účet je základním kamenem osobních a rodinných financí, bez kterého se každodenní chod domácnosti zkrátka neobejde. Slouží k vypořádání všech transakcí; dostáváme na něj výplatu od zaměstnavatele, platíme z něj SIPO a další služby, jsou zde zadané trvalé příkazy a inkasa, atd. Tento typ účtu naopak není určen ke spoření, čemuž odpovídají úrokové sazby blízké či přímo rovné nule, tedy bychom zde neměli držet více peněz, než nezbytně potřebujeme k běžnému živobytí a provozu domácnosti – v odborných kruzích se hovoří i 3-5 násobku pravidelného čistého měsíčního příjmu, ale tato záležitost je individuální a tuto úložku lze kombinovat se spořicím účtem bez výpovědní lhůty, čímž potřebný zůstatek na běžném účtu srazíme i na pouhý 1-1,5 násobek měsíčního příjmu. Kompletní obsluhu účtu dnes již běžně provádíme pomocí internet-bankingu a telefonní/GSM bankovnictví stejně jako návštěvy kamenných poboček jsou na ústupu.

K běžnému účtu zpravidla dostaneme i platební kartu (debetní nikoliv kreditní), pomocí které můžeme s penězi na účtu dále manipulovat, nejsme-li zrovna v dosahu internetového bankovnictví či samotné pobočky. S debetní kartou lze nejen platit na terminálech u obchodníků a vybírat z bankomatů, ale je také možné převádět peníze online.

K účtu si je možné také sjednat kontokorent, neboli povolené přečerpání či schválený úvěrový rámec. Znamená to, že můžete jít s disponibilním zůstatkem i do mínusu, ovšem za záporný zůstatek platíme bance úroky jako za každou jinou půjčku.

Dobrý běžný účet se pozná dle poplatkové politiky banky, kdy by základní provoz a operace měly být zdarma (všechny příchozí/odchozí platby v rozumném rozsahu, debetní karta, internet-banking) a zpoplatněné by měly být jen služby navíc (výběr z bankomatu, přes-hraniční platby, pojištění ke kartě, etc.). Obchod, který s bankou uzavíráme, by měl být přece výhodný pro obě strany – my bance svěříme peníze, na kterých může vydělat (rozpůjčováním na úvěry jiných či provizními poplatky od obchodníků za každou naši útratu kartou), a ona nám za to nabídne provoz běžného účtu zdarma.

Banka, u které máme delší dobu veden běžný účet, získává o nás určité povědomí, co se finančních možností týče, neboť měsíčně přesně ví, kolik utratíme a jaké jsou naše příjmy. Je pak určitě snazší nabídnout úvěr takto „prolustrovanému“ klientovi, navíc za výhodnějších podmínek a bez zbytečného shánění potvrzení o příjmech od zaměstnavatele.

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena