Banky.cz Články Běžný účet 7 základních pravidel jak (a kdy) vybrat ten nejlepší účet pro děti

7 základních pravidel jak (a kdy) vybrat ten nejlepší účet pro děti

11.10.2019 Běžný účet

Snad každý rodič chce, aby jeho děti poznaly hodnotu peněz a naučily se s nimi hospodařit. Výborným pomocníkem k tomu je vlastní účet. Vědí to i banky, a proto stále častěji nabízejí speciální účty pro děti. Podívejte se, podle čeho vybrat ten nejlepší dětský účet a kdy je správný čas ho zřídit.

Možnost zřídit si vlastní běžný účet už dávno nepatří jen dospělým. Poskytovatelé pochopili, že se jim vyplatí přitáhnout k sobě klienty co nejdříve, a proto stále častěji nabízejí speciální účty pro děti.

A to doslova od jejich nejútlejšího věku. U spousty bank totiž zřídíte svým potomkům účet klidně hned poté, co se narodí.

Stejný účet? Jen na první pohled

Samozřejmě to neznamená, že vaši potomci můžou s účtem hned plně disponovat. I když dětské účty mnohdy bývají od těch pro dospělé na první pohled k nerozeznání, děti musí počítat s určitými omezeními.

Týkají se například:

 • limitu transakcí
 • možností plateb
 • nebo vedení vlastní karty

Limity plateb můžete sami upravit (i když ty maximální obvykle předepisuje už banka). A kartu zase vaši potomci dostanou zpravidla nejdřív v 8 letech.

Zhodnocení peněz není vždy zásadní

Jednotlivé účty pro děti si jsou ve spoustě věcí velmi podobné.

 • Založení a vedení je obvykle zdarma.
 • Většina bank vede jako majitele účtu vašeho potomka.
 • Rodiče můžou účet kontrolovat, nastavovat limity a zapínat či vypínat jednotlivé služby.
 • Pro zřízení musíte většinou na pobočku a nesmíte zapomenout rodný list dítěte.
 • Často můžete počítat i s úročením vkladů nebo se zřízením spořicího účtu zdarma.

Lákavý může být zejména poslední bod. Zvlášť, když někteří poskytovatelé nabízejí úrok i víc než 1%. Musíte si ale uvědomit, že dětský účet neslouží ke spoření. Proto by pro vás úročení nemělo být zásadním prvkem, podle kterého se budete rozhodovat.

Pokud chcete peníze pro děti zhodnotit, využijte raději specializované služby, u kterých se dostanete k výhodnějším úrokům. Například:

Dětský účet by měl sloužit opravdu hlavně proto, aby se vaše děti naučily hospodařit s penězi.

Kdy účet pro děti zřídit

Právě od účelu dětského účtu se odvíjí i vhodná doba k jeho zřízení. Ve 3 letech váš syn nebo dcera určitě nebudou řešit, co jsou peníze a jak s nimi pracovat. Je proto zbytečné, aby měl vlastní účet. A pro spoření najdete vhodnější produkty.

Obecně platí, že nemá smysl zřizovat účet pro děti dřív, než se vůbec naučí čísla a pochopí, jak peníze fungují. O dětském účtu byste tedy měli uvažovat nejdříve s nástupem potomků do školy.

Neznamená to ale, že je to povinnost. Záleží i na vyspělosti vašich dětí a také na tom, jestli o účet vůbec stojí.

Děti vlastní účet chtějí

Nedávný průzkum Banky Creditas, která zjišťovala názory 200 dětí a teenagerů ve věku od 6 do 17 let, ukázal, že o vlastní účet zájem mají. 54% z nich už ho dokonce má. A dalších 41 % o něj stojí.

Děti, které účet mají, ho podle průzkumu používají nejčastěji k placení v obchodech pomocí karty. Rády by přitom platily mobilem – kdyby to jejich banka umožňovala.

Přesto nejsou platby mobilem hlavním požadavkem, podle kterého by účet vybíraly. Víc je zajímají například:

 • výběry zdarma po celém světě
 • úroky
 • nebo grafické přehledy ukazující stav účtu

Sledujte možnosti účtu

I když mají uvedené požadavky svou váhu, určitě by to neměly být jediné parametry, podle kterých budete účet pro děti vybírat.

Zásadní by pro vás měla být například práva, která váš syn nebo dcera k účtu dostane. Zatímco někteří poskytovatelé umožňují dětem s účty prakticky kompletně hospodařit, u jiných veškeré transakce podléhají schválení rodičů. Vaši potomci tak mají účet prakticky jen pro to, aby měli přehled o stavu peněz.

Kromě toho nezapomínejte ani na poplatky. I když dětské účty bývají zdarma, za využívání různých služeb obvykle zaplatíte. Od výběru z bankomatů přes platby kartou až po zasílání kontrolních SMS zpráv rodičům.

Předem si proto ujasněte, jaké služby vás zajímají. A podle toho hledejte nejvýhodnější nabídky.

Důležitý je počet bankomatů

Pokud chcete, aby měl váš potomek k účtu vlastní kartu, ujistěte se, že má banka dostatek bankomatů. A nejen v okolí vašeho bydliště, ale třeba také u školy.

Anebo že umožňuje bezplatné výběry i z jiných bankomatů.

U dětských účtů se vyplatí pečlivě sledovat také poplatky za vklad na účet. Snadno se může stát, že děti dostanou peníze třeba od prarodičů a chtějí si je dát na účet. A každá koruna, kterou jim za to banka strhne, je určitě zamrzí.

Zajímavé můžou být i bonusy, které jednotliví poskytovatelé průběžné nabízí. Nenechte se zlákat na hračky nebo obrázkové platební karty, které se možná na první pohled líbí vašim dětem. Raději hledejte peníze navíc a podobné výhody.

Nezapomínejte přitom, že bonusy nejsou hlavním rozhodovacím kritériem. Jednorázový příspěvek pár set korun nedokáže vyvážit spoustu pravidelně strhávaných poplatků. Pokud ale volíte mezi dvěma či třemi podobnými účty, můžou vám podobné výhody usnadnit výběr.

Účet pro dítě musíte snadno ovládat

Nakonec nezapomeňte ještě na jednu zdánlivou drobnost. Internetové a mobilní bankovnictví a jeho snadné ovládání. Vaše dítě i vy určitě oceníte, když se v něm rychle zorientujete a bude se vám s ním dobře pracovat.

Spousta lidí proto hledá dětský účet u stejné banky, u které mají ten svůj. V jejím bankovnictví se totiž vyznají a snadno s ním naučí pracovat i své děti.

Jak tedy vybrat nejlepší dětský účet?

Kritérií pro výběr je opravdu mnoho. Pojďme si je ještě jednou zopakovat, ať dokážete svým potomkům najít ten opravdu nejlepší dětský účet.

Při jeho výběru myslete vždy na:

 • práva a možnosti, které dětem nabízí
 • poplatky spojené s účtem a souvisejícími službami
 • snadné (a levné) výběry z bankomatů
 • co nejvýhodnější vkládání peněz na účet
 • možnosti využití platební karty a možnost platby mobilem
 • přehledné elektronické bankovnictví
 • bonusy a doplňkové služby

Účet už máte? Upravte limity

Ať už zvolíte jakýkoliv účet pro děti, nezapomeňte je s ním dobře seznámit. Projděte si s nimi jeho ovládání a možnosti. A samozřejmě jim vysvětlete i základy správného hospodaření.

Zároveň určete vhodné limity plateb. Každá banka je totiž nastavuje jinak. A zatímco jedna umožní vašemu dítěti utratit maximálně pár set korun denně, jiná mu dá denní limit i v desítkách tisíc korun.

A určitě nechcete, aby váš syn nebo dcera utratili všechny své spory během pár minut.Jít na srovnání účtů

ANKETA k článku 7 základních pravidel jak (a kdy) vybrat ten nejlepší účet pro děti

Mají mít děti své dětské účty?

Počet odpovědí: 141

KOMENTÁŘE k článku 7 základních pravidel jak (a kdy) vybrat ten nejlepší účet pro děti

Přidejte nový komentář

jak jednoduše a kde , Komentoval(a): Zdeněk Kupček

6.4.2021 22:12:12

Dobrý den, jak vybrat spořící nebo termínované vklady pro vnoučata?

RE: Spořicí účet, Komentoval(a): Petr Jermář

7.4.2021 11:49:14

Dobrý den, s výběrem dětského spořicího účtu Vám pomůže náš srovnávač spořicích účtů (hledejte "dětský účet" nebo "junior"). Speciální termínované vklady pro děti žádná banka nenabízí.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Letošní bankovní novinky: bonus 3 000 Kč i společné bankomaty

16.1.2023 Běžný účet

Odměna 3 000 korun jen za to, že budete pravidelně platit kartou. Přesně tak vypadá nabídka pro nové klienty, kterou Raiffeisenbank odstartovala letošní rok. I když také ostatní poskytovatelé lákají na nejrůznější akce, tato nabídka patří v současné době k nejatraktivnějším na trhu.

2 000 Kč jako bonus za platbu. Banky motivují klienty k využívání karet

21.11.2022 Běžný účet

Nakoupit přes internet, zaplatit kartou a nechat si vrátit 2 000 korun. Přesně tak vypadá nabídka mBank, která chce tímto způsobem motivovat své klienty k používání eKarty. Stačí si zřídit běžný účet a virtuální kartu k němu přidat.

Minimální zůstatek už požaduje pouze Fio banka. A mění se i další podmínky

24.10.2022 Běžný účet

Buď 100 korun, nebo 10 euro. Takový je minimální zůstatek, který musíte mít stále na účtu. Tedy pokud využíváte Fio banku. Ostatní poskytovatelé totiž tuto podmínku postupně zrušili. Fio banka tak zůstává poslední, která vám nedovolí dostat se na nulu.

Sdílení bankomatů? Komerční banka navrhuje jeden pro všechny

Potřebujete vybrat nebo vložit peníze na účet? Pokud nechcete platit poplatek navíc, musíte často hledat bankomat své banky. V budoucnu by ale toto hledání mělo odpadnout. Alespoň pokud se naplní záměr Komerční banky, která vybízí konkurenty ke sdílení bankomatové sítě.

Platby na telefon nebo email bude brzy umět více bank

22.6.2022 Běžný účet

Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena