Banky.cz Banky.cz Články Běžný účet 7 základních pravidel jak (a kdy) vybrat ten nejlepší účet pro děti

7 základních pravidel jak (a kdy) vybrat ten nejlepší účet pro děti

7 základních pravidel jak (a kdy) vybrat ten nejlepší účet pro děti
11.10.2019, Běžný účet

Snad každý rodič chce, aby jeho děti poznaly hodnotu peněz a naučily se s nimi hospodařit. Výborným pomocníkem k tomu je vlastní účet. Vědí to i banky, a proto stále častěji nabízejí speciální účty pro děti. Podívejte se, podle čeho vybrat ten nejlepší dětský účet a kdy je správný čas ho zřídit.

Možnost zřídit si vlastní běžný účet už dávno nepatří jen dospělým. Poskytovatelé pochopili, že se jim vyplatí přitáhnout k sobě klienty co nejdříve, a proto stále častěji nabízejí speciální účty pro děti.

A to doslova od jejich nejútlejšího věku. U spousty bank totiž zřídíte svým potomkům účet klidně hned poté, co se narodí.

Stejný účet? Jen na první pohled

Samozřejmě to neznamená, že vaši potomci můžou s účtem hned plně disponovat. I když dětské účty mnohdy bývají od těch pro dospělé na první pohled k nerozeznání, děti musí počítat s určitými omezeními.

Týkají se například:

 • limitu transakcí
 • možností plateb
 • nebo vedení vlastní karty

Limity plateb můžete sami upravit (i když ty maximální obvykle předepisuje už banka). A kartu zase vaši potomci dostanou zpravidla nejdřív v 8 letech.

Zhodnocení peněz není vždy zásadní

Jednotlivé účty pro děti si jsou ve spoustě věcí velmi podobné.

 • Založení a vedení je obvykle zdarma.
 • Většina bank vede jako majitele účtu vašeho potomka.
 • Rodiče můžou účet kontrolovat, nastavovat limity a zapínat či vypínat jednotlivé služby.
 • Pro zřízení musíte většinou na pobočku a nesmíte zapomenout rodný list dítěte.
 • Často můžete počítat i s úročením vkladů nebo se zřízením spořicího účtu zdarma.

Lákavý může být zejména poslední bod. Zvlášť, když někteří poskytovatelé nabízejí úrok i víc než 1%. Musíte si ale uvědomit, že dětský účet neslouží ke spoření. Proto by pro vás úročení nemělo být zásadním prvkem, podle kterého se budete rozhodovat.

Pokud chcete peníze pro děti zhodnotit, využijte raději specializované služby, u kterých se dostanete k výhodnějším úrokům. Například:

Dětský účet by měl sloužit opravdu hlavně proto, aby se vaše děti naučily hospodařit s penězi.

Kdy účet pro děti zřídit

Právě od účelu dětského účtu se odvíjí i vhodná doba k jeho zřízení. Ve 3 letech váš syn nebo dcera určitě nebudou řešit, co jsou peníze a jak s nimi pracovat. Je proto zbytečné, aby měl vlastní účet. A pro spoření najdete vhodnější produkty.

Obecně platí, že nemá smysl zřizovat účet pro děti dřív, než se vůbec naučí čísla a pochopí, jak peníze fungují. O dětském účtu byste tedy měli uvažovat nejdříve s nástupem potomků do školy.

Neznamená to ale, že je to povinnost. Záleží i na vyspělosti vašich dětí a také na tom, jestli o účet vůbec stojí.

Děti vlastní účet chtějí

Nedávný průzkum Banky Creditas, která zjišťovala názory 200 dětí a teenagerů ve věku od 6 do 17 let, ukázal, že o vlastní účet zájem mají. 54% z nich už ho dokonce má. A dalších 41 % o něj stojí.

Děti, které účet mají, ho podle průzkumu používají nejčastěji k placení v obchodech pomocí karty. Rády by přitom platily mobilem – kdyby to jejich banka umožňovala.

Přesto nejsou platby mobilem hlavním požadavkem, podle kterého by účet vybíraly. Víc je zajímají například:

 • výběry zdarma po celém světě
 • úroky
 • nebo grafické přehledy ukazující stav účtu

Sledujte možnosti účtu

I když mají uvedené požadavky svou váhu, určitě by to neměly být jediné parametry, podle kterých budete účet pro děti vybírat.

Zásadní by pro vás měla být například práva, která váš syn nebo dcera k účtu dostane. Zatímco někteří poskytovatelé umožňují dětem s účty prakticky kompletně hospodařit, u jiných veškeré transakce podléhají schválení rodičů. Vaši potomci tak mají účet prakticky jen pro to, aby měli přehled o stavu peněz.

Kromě toho nezapomínejte ani na poplatky. I když dětské účty bývají zdarma, za využívání různých služeb obvykle zaplatíte. Od výběru z bankomatů přes platby kartou až po zasílání kontrolních SMS zpráv rodičům.

Předem si proto ujasněte, jaké služby vás zajímají. A podle toho hledejte nejvýhodnější nabídky.

Důležitý je počet bankomatů

Pokud chcete, aby měl váš potomek k účtu vlastní kartu, ujistěte se, že má banka dostatek bankomatů. A nejen v okolí vašeho bydliště, ale třeba také u školy.

Anebo že umožňuje bezplatné výběry i z jiných bankomatů.

U dětských účtů se vyplatí pečlivě sledovat také poplatky za vklad na účet. Snadno se může stát, že děti dostanou peníze třeba od prarodičů a chtějí si je dát na účet. A každá koruna, kterou jim za to banka strhne, je určitě zamrzí.

Zajímavé můžou být i bonusy, které jednotliví poskytovatelé průběžné nabízí. Nenechte se zlákat na hračky nebo obrázkové platební karty, které se možná na první pohled líbí vašim dětem. Raději hledejte peníze navíc a podobné výhody.

Nezapomínejte přitom, že bonusy nejsou hlavním rozhodovacím kritériem. Jednorázový příspěvek pár set korun nedokáže vyvážit spoustu pravidelně strhávaných poplatků. Pokud ale volíte mezi dvěma či třemi podobnými účty, můžou vám podobné výhody usnadnit výběr.

Účet pro dítě musíte snadno ovládat

Nakonec nezapomeňte ještě na jednu zdánlivou drobnost. Internetové a mobilní bankovnictví a jeho snadné ovládání. Vaše dítě i vy určitě oceníte, když se v něm rychle zorientujete a bude se vám s ním dobře pracovat.

Spousta lidí proto hledá dětský účet u stejné banky, u které mají ten svůj. V jejím bankovnictví se totiž vyznají a snadno s ním naučí pracovat i své děti.

Jak tedy vybrat nejlepší dětský účet?

Kritérií pro výběr je opravdu mnoho. Pojďme si je ještě jednou zopakovat, ať dokážete svým potomkům najít ten opravdu nejlepší dětský účet.

Při jeho výběru myslete vždy na:

 • práva a možnosti, které dětem nabízí
 • poplatky spojené s účtem a souvisejícími službami
 • snadné (a levné) výběry z bankomatů
 • co nejvýhodnější vkládání peněz na účet
 • možnosti využití platební karty a možnost platby mobilem
 • přehledné elektronické bankovnictví
 • bonusy a doplňkové služby

Účet už máte? Upravte limity

Ať už zvolíte jakýkoliv účet pro děti, nezapomeňte je s ním dobře seznámit. Projděte si s nimi jeho ovládání a možnosti. A samozřejmě jim vysvětlete i základy správného hospodaření.

Zároveň určete vhodné limity plateb. Každá banka je totiž nastavuje jinak. A zatímco jedna umožní vašemu dítěti utratit maximálně pár set korun denně, jiná mu dá denní limit i v desítkách tisíc korun.

A určitě nechcete, aby váš syn nebo dcera utratili všechny své spory během pár minut.

ANKETA k článku "7 základních pravidel jak (a kdy) vybrat ten nejlepší účet pro děti"

Mají mít děti své dětské účty?
Počet odpovědí: 134

KOMENTÁŘE k článku 7 základních pravidel jak (a kdy) vybrat ten nejlepší účet pro děti

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

27.3.2020, Běžný účet, Autor: Petr Jermář

Před volbami nebo při živelných katastrofách a krizích. To jsou chvíle, kdy se nejčastěji setkáte s transparentními účty. Jako například nyní, kdy si je kvůli pandemii koronaviru COVID-19 zřizují instituce, které vyrábí roušky do nemocnic či pro důchodce. Založit si ho ale může každý. Ukážeme vám, kde a jak si ho můžete zřídit.

Běžné účty lákají na tisícové bonusy. Jejich získání se ale často prodraží

Běžné účty lákají na tisícové bonusy. Jejich získání se ale často prodraží

28.2.2020, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Až 2 000 korun navíc. Takový bonus můžou získat noví klienti Moneta Money Bank, kteří si zřídí běžný účet Tom. Jenže aby tyto peníze dostali, musí utratit desítky tisíc korun. Podobné podmínky pro získání bonusu přitom nejsou nijak neobvyklé.

Společný účet: kdy byste o něm měli uvažovat a na co si dát pozor

Společný účet: kdy byste o něm měli uvažovat a na co si dát pozor

31.1.2020, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Zřídit si společný účet nebo mít jen každý svůj? Na takovou otázku dřív nebo později narazí většina párů, které řeší společné výdaje. Než si na ni odpovíte, musíte zvážit několik faktorů. Podívejte se, jaké to jsou a podle čeho vybrat nejvhodnější společný účet pro manžele či partnery.

Okamžité platby umí už 8 bank. A další přibydou v nejbližších týdnech

Okamžité platby umí už 8 bank. A další přibydou v nejbližších týdnech

3.1.2020, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Odeslat peníze z běžného účtu tak, aby už za pár vteřin byly na účtu příjemce. Tuto službu nabízí stále víc bank. Na konci minulého roku jich bylo už 8. A jejich počet se má v nejbližších týdnech ještě rozšířit.

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

6.12.2019, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Zřídit nebo nezřídit? Podobně váhá řada lidí, když přijde řeč na podnikatelský účet. Zejména začínající živnostníci a podnikatelé si nejsou jistí, jestli se jim vyplatí. Účet pro podnikatele totiž dokáže přinést zajímavé výhody. Ale také si je umí nechat dobře zaplatit.Rychlé odkazy

Banky v ČR