Banky.cz Magazín Banky.cz Akcie a investice Bitcoin láme rekordy: překonal 120 000 dolarů a míří ještě výš

Bitcoin láme rekordy: překonal 120 000 dolarů a míří ještě výš

15.7.2025
4 min. čtení
Lenka Rutteová
Redaktorka Banky.cz
Akcie a investice
Bitcoin láme rekordy: překonal 120 000 dolarů a míří ještě výš

Bitcoin rekord překonal všechna očekávání: poprvé v historii se jeho cena dostala nad 120 000 dolarů. Investoři sázejí na Trumpův kryptotýden v USA, spojený s novou regulací kryptoměn. Institucionální investoři masivně nakupují kryptoměny přes ETF, tržní kapitalizace dosáhla 3,81 bilionu dolarů. I centrální banky začínají považovat bitcoin za rezervní aktivum. Experti jsou optimističtí: někteří očekávají růst až na 150 000 dolarů. Co stojí za současným boomem tzv. kryptoprůmyslu a co můžeme čekat dál?

Co je bitcoin a proč právě teď roste

Bitcoin je nejznámější a nejstarší digitální měna na světě. Funguje bez centrální banky nebo vlády. Veškeré transakce ověřuje síť počítačů po celém světě. Představte si ho jako digitální zlato, které můžete poslat kamkoli na světě během několika minut,“ popisuje Marek Pavlík, majitel portálu hypotecnikalkulacka.cz.

Komentář od banky.cz

,,Cena této kryptoměny stoupla na 120 000 dolarů poprvé v historii. Od začátku roku si připsala už 29 procent, což je pozoruhodný výkon i pro takto volatilní aktivum. Bitcoin rekord z poloviny července ale není náhoda. Za růstem stojí několik faktorů.”

Petr Jermář
Petr Jermář
Hlavní analytik Banky.cz

Největší roli podle něj hrají institucionální investoři – velké firmy, pojišťovny a investiční fondy, které začaly bitcoin masivně nakupovat. „Druhým klíčovým faktorem je podpora amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se sám označuje za ‚kryptoprezidenta',“ dodává Jermář.

Pro zajímavost: poměrně nedávno jsme oslavovali překonání hranice 80 tisíc dolarů.

Buďte stále v obraze

Novinky ze světa hypoték, půjček či výhodné nabídky přímo na váš e-mail

Přihlášením k odběru novinek souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Trumpův kryptotýden přinese jasná pravidla

Ve Spojených státech začíná takzvaný kryptotýden. Americká Sněmovna reprezentantů bude projednávat série návrhů zákonů, které mají poskytnout kryptoprůmyslu jasný regulatorní rámec. Donald Trump krypto podporuje a vyzývá zákonodárce, aby upravili pravidla ve prospěch odvětví. Kongres bude hlasovat o třech klíčových zákonech:

  • Genius Act – vytvoří federální pravidla pro stablecoiny (stabilní kryptoměny navázané na běžné měny)
  • Clarity Act – objasní daňové povinnosti
  • Anti-CBDC Surveillance State Act – zabrání vytvoření digitálního dolaru pod kontrolou vlády.

Regulace kryptoměn je pro trh zásadní. Proč? Jasná pravidla totiž přilákají další investory, kteří se dosud báli nejasné právní situace. „A právě očekávání těchto změn žene bitcoin k novým rekordům,“ potvrzuje Jermář již uvedený druhý důvod k růstu hodnoty tohoto aktiva.

Stavební spoření od Buřinky s bonusem 8 500 Kč

Do hry vstupují institucionální investoři

Institucionální investoři objevili bitcoin jako zajímavou investici. Největší zájem projevují o tzv. ETF bitcoin fondy. To jsou fondy obchodované na burze, které drží bitcoin. A investorům nabízejí možnost pořídit si podíl na držených bitcoinech. Podobně jako tomu bývá u ETF nebo u podílových fondů zaměřených na akcie, který místo investora drží akcie. Investor tak může nakupovat bitcoin stejně jednoduše jako akcie.

Do ETF bitcoin fondů na začátku července 2025 přitekl zatím největší objem peněz tohoto roku. „Bitcoin momentálně těží ze silné institucionální poptávky, očekávání dalšího růstu a podpory ze strany Trumpa," uvedl pro REeuters analytik IG Tony Sycamore.

Podle něj se cena může bez potíží dostat i na hranici 125 000 dolarů. Tentokrát totiž poptávku nežene žádné mediální šílenství, ale cílený nákup ze strany firem, institucí a států.

Centrální banky začínají kupovat bitcoin

Překvapivým hráčem na trhu se teď stávají centrální banky, které začínají považovat bitcoin za dlouhodobé rezervní aktivum. „Co považujeme za velmi zajímavé, jsou náznaky, že bitcoin je nyní vnímán jako dlouhodobé rezervní aktivum, a to nejen ze strany retailových a institucionálních investorů, ale dokonce i některých centrálních bank," uvedla pro Reuters Gracie Lin, výkonná ředitelka OKX pro Singapur.

To je zásadní změna. Centrální banky tradičně drží zlato, dolary a další stabilní aktiva. Jakmile začnou kupovat bitcoin ve velkém, legitimizuje to jeho roli v globálním finančním systému.

Online srovnání investičních fondů

Názory analytiků: kam až může bitcoin růst?

Experti jsou optimističtí, i když nezapomínají ani na opatrnost. "Pokud bude pokračovat současné tempo nákupů ze strany institucionálních hráčů, není nadsazené očekávat růst k hranici 150 tisíc dolarů během příštích měsíců," řekl pro Investiční web Rostislav Plachý ze společnosti GOLDEN GATE CZ.

Pesimističtější je Tomáš Kacerovský z WOOD & Company: „S každým posunem ceny bitcoinu bude růst i objem prodejů ze strany investorů, kteří kupovali bitcoin za násobně nižší ceny." Podle jeho modelů by po překročení hranice 150 tisíc dolarů byla pravděpodobnost ještě i dalšího růstu pod 5 procenty.

Názory i dalších analytiků se hodně liší, a to jasně vypovídá o přetrvávající nepředvídatelnosti kryptoměn.

Ostatní kryptoměny také rostou

,,Bitcoin není jediná kryptoměna, která rosteEthereum, druhá největší digitální měna, zdražila na více než pětiměsíční maximum: 3 059,60 USD. Ethereum funguje jako platforma pro‚chytré kontrakty'a decentralizované aplikace

Miroslav Majer
Miroslav Majer
CEO Banky.cz

Další kryptoměny také posílily. Například XRP a Solana si připsaly zhruba 3 procenta. Celková tržní kapitalizace kryptoměn narostla podle dat z CoinMarketCap na přibližně 3,81 bilionu dolarů.

Stablecoiny (digitální měny navázané na dolar nebo euro, či s předem stanovenou hodnotou) také získávají na významu. Právě pro ně připravuje americký Kongres nová pravidla v rámci již uvedeného kryptotýdne.

Nemovitostní fondy

Dlouhodobý výhled? Postupná adopce a integrace

„Jsme na začátku rozsáhlé adopce, propojení s tradičním finančním systémem a tvorby robustních regulatorních rámců," říká pro Reuters analytik Josh Gilbert ze společnosti eToro. Podle něj budou velké firmy a banky určitě dál kupovat bitcoin, protože vláda připravuje lepší a jasnější pravidla. „A to bude pro bitcoin po zbytek roku 2025 silný hnací motor," doplňuje.

Kryptoprůmysl prochází zásadní transformací. Od ještě nedávno zcela spekulativního aktiva určeného jen a pouze pro odvážné investory, se dnes posunul k bodu, kdy jej s důvěrou kupují pojišťovny, penzijní fondy, a dokonce centrální banky.

Objem obchodů roste podle informací Investičního webu o prázdninách i v Česku. Kryptoměny se stále častěji stávají součástí investičních portfolií. Regulace kryptoměn v USA se teď může stát katalyzátorem pro další globální adopci bitcoinu a dalších digitálních měn. Připomeňme, že i českém v právním systému Bitcoin a další kryptoměny nedávno dost posílily, když se zařadily do skupiny investic s možností osvobození od daně ze zisku: stačí splnit tříletý časový test, a od daně z příjmů jste u kryptoměn osvobozeni.

Vždycky půjde o volatilní aktivum

Kdokoliv uvažuje o investici do bitcoinu nebo dalších kryptoměn, vždycky musí mít na paměti, že i nadále jde o aktivum, které bude rychle měnit cenu, zkrátka je a bude volatilní. Přiznat si potenciální investoři musejí i fakt, že z regulace kryptoměn mohou vzejít nečekaná omezení, a tím i tlak na dlouhodobý pokles ceny.

Vedle toho přetrvávají i technologické výzvy: především bitcoin (s proof of work) spotřebovává hodně energie a transakce jsou pomalé a drahé (alternativní kryptoměny jsou na tom o něco lépe). Proto: spoléhat na růst ceny bitcoinu a dalších kryptoměn, nelze tak jistě, jak v něj doufají někteří analytici nebo jak se může jevit podle informací z některých médií.

Zdroje