Banky.cz Banky.cz Články Běžný účet Cestujeme do zahraničí s platební kartou 1

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 1

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 1
30.11.2013, Běžný účet

Platební karta je silným nástrojem a hlavně jakousi finanční jistotou při cestování do zahraničí. Ale jakou kartu zvolit? Platit v zahraničí raději kartou přímo v obchodě anebo raději vybrat peníze v bankomatu? Jaký typ účtu karty při výběru zvolit? Na co si dát v cizině pozor? To jsou jen některé z otázek a problémů, které nám mohou použití naší karty v cizině znepříjemnit. Pokusím se na tyto otázky alespoň trošku odpovědět v následujícím seriálu.

Díl první – orientace v problematice platebních karet

Už při podepisování smlouvy o vedení účtu nám banka nabídne k účtu i platební kartu. Některé banky nám dají kartu zdarma, některé zdarma dají jen kartu elektronickou, některé nabízejí spoustu možností, jakou kartu a za jakých podmínek si vyberete. Pokud pomýšlíme na cestování, určitě je dobré volbu karty trochu promyslet. Nejběžnější bankami nabízené platební karty jsou od asociace VISA nebo od asociace MasterCard. Obě asociace nabízejí celou škálu karet od jednoduchých karet určených hlavně na výběry z bankomatu až po karty s automatickým pojištěním nás i celé naší rodiny proti všemu možnému a umožňující nám čerpat řadu výhod např. v letištních saloncích. Karta dále může být debetní nebo kreditní, může být elektronická, s čipem, bezkontaktní, embosovaná, atd.

kreditní karta

Základní pojmy, které je dobré pochopit dříve, než nám v bance vnutí kartu, která nám v budoucnu nebude třeba zcela vyhovovat:

Debetní karta - je obecně karta, kdy se nám peníze strhávají přímo z našeho účtu.

Kreditní karta - je karta, kde platíme penězi banky. Vzniká nám tedy jakýsi dluh vůči bance a ten teprve následně zaplatíme například převodem z běžného účtu.

Elektronická karta - toto označuje většinou kartu, která je určena jen na elektronické platby (electronic use only), tedy platby při kterých je karta v kontaktu s elektronickým zařízením, které platbu rovnou ověří (výběr z automatu, platba terminálem u obchodníka apod.). Nefunguje na platby imprinterem a pro platby po telefonu a Internetu (Visa Electron je zdárným příkladem toho, že to není zcela pravda, protože ta platby po Internetu umožňuje).

Virtuální karta - nedostaneme od banky žádnou plastovou kartičku, ale jen číslo karty, pin a případně další ověřovací kódy. Tato karta je určena k nakupování na Internetu, po telefonu a podobně, kdy není fyzická přítomnost karty potřeba.

S čipem - dnešní platební karty mají již kromě magnetického proužku běžně i čip. Karta s čipem je méně náchylná na nefunkčnost (poškozený magnetický pruh u starších karet).

Karta pro bezkontaktní platby - možnost platit drobné platby bez nutnosti vyndat kartu z peněženky a zadávat PIN. Jedná se vlastně jen o jakési vylepšení pro zrychlení drobných plateb.

Embosovaná karta - velmi důležitý pojem. Embosovaná karta je karta, která má plasticky vytlačena písmena a čísla. Takovou kartu lze použít v imprintéru.  Jedná se o jednoduché mechanické zařízení, na kterém si obchodník kartu obtiskne na papír jako razítko.

Nabídky karet asociace Visa

Visa Electron - elektronická karta

Visa Classic - základní platební karta (kreditní nebo debetní), zpravidla již embosovaná

Visa Gold, Visa Platinum, Visa Infinite - premiové karty, karty jako Visa Classic, zpravidla s výrazným barevným odlišením (Visa Gold je zlatá apod.), nabízející nadstandardní služby a výhody

Nabídka karet asociace MasterCard

Maestro - elektronická karta

MasterCard Standart - základní platební karta (kreditní nebo debetní), embosovaná

MasterCardSilver, MasterCardPlatinum, MasterCardGold - premiové karty, obdobně jako u Visa

Limity pro platby

Na kartě si také můžeme nastavit limity pro platby a výběry. I v tom je dobré se alespoň trošku orientovat. Limity mohou být pro jednotlivou platbu/výběr, zpravidla jsou ale kumulativní za den, týden či měsíc. Zvlášť bývají limity pro platby u obchodníka, výběry z bankomatů, platby přes Internet a platby bez ověření (např. přes internet bez zabezpečení anebo po telefonu). Některé limity mohou být u naší karty nastaveny na 0 a nelze pak daným způsobem platit vůbec (zpravidla nezabezpečené platby a také platby přes Internet bývají zpočátku zakázané a musíme si je povolit). Limity si nemůžeme určit zcela sami, maximální výši může omezit banka. Někdy banka povolí vyšší limity až v okamžiku, kdy u ní máme lepší kredit (jsme dlouhodobý klient, máme vysoký zůstatek, vysoké pohyby apod.) Některé banky umožňují měnit limity např. přes elektronické bankovnictví, u některých bank musíte jít přímo do pobočky. Někde je změna limitu zdarma, jinde je každá změna zpoplatněna.

Ověřování platby

Platíme-li kartou u obchodníka, nebo když vybíráme peníze z bankomatu, možná se divíme, proč to tak dlouho trvá. Důvod je jednoduchý. Při každé transakci se totiž zjišťuje, zda máme na účtu dostatek peněz. Tedy terminál obchodníka se musí přes karetní asociaci spojit s naší bankou. Pokud na účtu peníze máme, provede se jejich rezervace. Peníze jsou stále na našem účtu, ale již s nimi nemůžeme nic provádět. Vlastní převod se provádí zpožděně, třeba i o několik dní. Pokud peníze na účtu nejsou, dojde nejpravděpodobněji k odmítnutí platby.

V cizině se nám může stát, že se platba neověřuje (resp. neprovádí se okamžitá blokace při ověření dostatečného zůstatku) a přímo se provede ale třeba se zpožděním několika dnů. Takže u pokladny nečekáme a vše je zaplaceno hned, jen protáhneme kartu. Někdy ani nezadáme pin ani nepodepíšeme potvrzení. Obchodník zde samozřejmě riskuje, že tuto neautorizovanou platbu zpochybníme a že své peníze nedostane.

V pojmech týkajících se platebních karet máme jasno, trošku už také víme, jak platby fungují. V příštím díle si projdeme několik otázek, na které je dobré si odpovědět při výběru vhodné karty pro cestování. Přeci nechceme, aby nám naše karta v cizině připravila nějaké nepříjemné překvapení.

ANKETA k článku "Cestujeme do zahraničí s platební kartou 1"

Už mě někdy moje karta v zahraničí nechala ve štychu?
Počet odpovědí: 69

KOMENTÁŘE k článku Cestujeme do zahraničí s platební kartou 1

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

13.5.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

K běžnému účtu pojištění výdajů zdarma! S takovou nabídkou nedávno přišla Equa bank. Není přitom zdaleka jediným poskytovatelem, který podobnou službu nabízí. Otázkou je, jestli se pojištění pravidelných výdajů opravdu vyplatí. Ve většině případů si totiž poradíte i bez něj.

Zbavte se poplatků na běžném účtu. Nyní můžete požádat o jejich dočasné zrušení

Zbavte se poplatků na běžném účtu. Nyní můžete požádat o jejich dočasné zrušení

29.4.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Poplatky spojené s běžným účtem netěší asi nikoho (kromě bank). Zvlášť v současné situaci, kdy příjmy řady lidí klesly. Některým z nich kvůli tomu hrozí, že nesplní podmínky pro bezplatné vedení konta. Banky jsou proto připravené tyto poplatky klientům odpustit. Není to ale automatické.

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

27.3.2020, Běžný účet, Autor: Petr Jermář

Před volbami nebo při živelných katastrofách a krizích. To jsou chvíle, kdy se nejčastěji setkáte s transparentními účty. Jako například nyní, kdy si je kvůli pandemii koronaviru COVID-19 zřizují instituce, které vyrábí roušky do nemocnic či pro důchodce. Založit si ho ale může každý. Ukážeme vám, kde a jak si ho můžete zřídit.

Běžné účty lákají na tisícové bonusy. Jejich získání se ale často prodraží

Běžné účty lákají na tisícové bonusy. Jejich získání se ale často prodraží

28.2.2020, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Až 2 000 korun navíc. Takový bonus můžou získat noví klienti Moneta Money Bank, kteří si zřídí běžný účet Tom. Jenže aby tyto peníze dostali, musí utratit desítky tisíc korun. Podobné podmínky pro získání bonusu přitom nejsou nijak neobvyklé.

Společný účet: kdy byste o něm měli uvažovat a na co si dát pozor

Společný účet: kdy byste o něm měli uvažovat a na co si dát pozor

31.1.2020, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Zřídit si společný účet nebo mít jen každý svůj? Na takovou otázku dřív nebo později narazí většina párů, které řeší společné výdaje. Než si na ni odpovíte, musíte zvážit několik faktorů. Podívejte se, jaké to jsou a podle čeho vybrat nejvhodnější společný účet pro manžele či partnery.Banky v ČR