Dvouprocentní růst, ale i nové výzvy: co čeká ekonomiku letos a příští rok?


Redaktorka Banky.cz

Česká ekonomika poroste letos o dvě procenta a příští rok zrychlí na 2,3 procenta, ukazuje nová prognóza ekonomiky od Hospodářské komory ČR. Hlavním motorem růstu HDP ČR zůstane spotřeba domácností, kterou podporují rostoucí reálné mzdy a klesající inflace ČR. Nezaměstnanost ČR se udrží na rekordně nízkých hodnotách kolem tří procent. Přesto česká ekonomika čelí vážným výzvám.
,,Investice firem zaostávají za normálem především kvůli geopolitickým nejistotám a ztrátě důvěry podnikatelů. Válka na Ukrajině, obchodní politika Donalda Trumpa a rigidní trh práce s vysokými odvody brzdí hospodářský růst.Bez systémových reforem a snížení byrokratické zátěže hrozí ještě větší ztráta konkurenceschopnosti.Ekonomické vyhlídky pro ekonomiku 2025 takbalancují mezi solidním výkonem a strukturálními problémy, které vyžadují rychlé řešení.”

Očekávaný růst zůstává solidní
Česká ekonomika se podle aktuální prognózy ekonomiky od Hospodářské komory ČR nachází na solidní trajektorii růstu, i když čelí tak významným výzvám. Růst HDP ČR dosáhne letos dvou procent, přičemž v příštím roce se očekává zrychlení na 2,3 procenta. Tyto údaje se shodují s předpověďmi Ministerstva financí i České národní banky.
Mohlo by vás zajímat: ECB opět snižuje sazby: jak to ovlivní vaše finance?
Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček označil očekávaný hospodářský růst za solidní, s ohledem na složité geopolitické okolnosti. „Růst i nadále brzdí a bude brzdit především geopolitický vývoj v zahraničí – stále probíhající konflikt na Ukrajině a eskalace na Blízkém východě, ale i obchodní války vyvolané americkou administrativou," vysvětlil Zajíček důvody, proč Hospodářská komora snížila letošní očekávání z původních 2,8 na 2 procenta.
Inflace klesá, reálné mzdy díky tomu zase porostou
Inflace ČR se podle prognózy letos ustálí na průměrných 2,5 procenta a příští rok dále zvolní na 2,3 procenta.
Snížení inflačních tlaků teď a v budoucnu umožňuje růst reálných mezd, které by letos měly vzrůst o 3,6 procenta a příští rok o 2,7 procenta.
Hospodářská komora očekává, že nominální průměrná mzda vzroste letos o 6,1 procenta a příští rok o 5 procent. Analytici předpokládají, že se reálné mzdy v příštím roce dostanou na úroveň před inflační vlnou let 2022 a 2023, což opět podpoří kupní sílu domácností.
Věděli jste, jak významně zaostávají platy ve veřejném sektoru?

Novinky ze světa hypoték, půjček či výhodné nabídky přímo na váš e-mail
Spotřeba domácností táhne ekonomiku
Hlavním motorem ekonomiky 2025 zůstane spotřeba domácností, jejíž příspěvek k růstu HDP dosáhne letos 1,1 procentního bodu. V roce 2026 se očekává jen mírné zpomalení růstu spotřeby z 2,5 na 2,2 procenta.
Spotřebitelé postupně obnovují svou kupní sílu po hlubokém propadu v letech 2022 a 2023. Připomeňme, že inflace v těchto letech významně překonávala desetiprocentní inflaci. Domácí poptávka se tak při současném oslabení zahraniční poptávky stává klíčovým hybatelem ekonomického výkonu. Domácnosti zvýšily spotřebu, podle průzkumů však zůstávají stále obezřetné.
Mohlo by vás zajímat: vývoj inflace v ČR od roku 2020.
Investice firem teď dlouhodoběji zaostávají za normálem
„Investice firem jsou teď slabým místem české ekonomiky. Příspěvek fixních investic k HDP činí letos pouze 0,3 procentního bodu. Výraznější oživení se očekává až v roce 2026 s příspěvkem 0,8 procentního bodu. Ale to jen při zachování současných parametrů, na jejichž základě se prognóza sestavovala,“ přibližuje situaci Marek Pavlík, zakladatel portálu hypotecnikalkulacka.cz.
Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil upozornil na zásadní problém: „Významnou překážkou dalšího růstu nejsou čísla jako taková, ale ztráta důvěry. A to jak mezi spotřebiteli, tak mezi firmami." Firmy podle něj zpožďují nebo ruší investice kvůli „zamrznutému optimismu", který je důsledkem celospolečenského klimatu nejistoty a nečitelnosti v politice i v globálním obchodě.
Zajíček také upozornil, že investiční aktivita firem je slabší, než se očekávalo. Oslabení přišlo kvůli geopolitickým nejistotám a obchodním bariérám. Za brzdu považuje i regulatorní zátěž ze strany Evropské unie a taktéž ze strany českého státu.
Nezaměstnanost zůstává nízko
Nezaměstnanost ČR se udrží na nízkých hodnotách. Podle metodiky ČSÚ dosáhne v roce 2025 průměrně 2,9 procenta, alternativní prognóza očekává 4,3 procenta. Tato situace potvrzuje napjatost trhu práce a přetrvávající silnou poptávku po pracovní síle.
Nízká nezaměstnanost nadále podporuje růst mezd, ale zároveň se stává jedním z významnějších proinflačních rizik. Trh práce trpí nedostatkem flexibility a vysokým zatížením daněmi a odvody. Uvidíme, zda se po přijetí tzv. Flexinovely Zákoníku práce něco významněji změní.
Strukturální problémy trhu práce jsou následkem rigidity
Česká ekonomika doplácí na rigidní pravidla trhu práce a na jedno z nejvyšších zatížení práce daněmi a odvody v Evropě. Politici se na předvolebním kulatém stole Hospodářské komory shodli, že bez systémových reforem se situace nezlepší.
Místopředseda Poslanecké sněmovny Aleš Juchelka vyjádřil podporu flexibilním změnám: „My jsme připraveni podpořit flexibilní trh práce. Chceme umožnit částečné úvazky, zjednodušit výpovědní důvody a dát lidem možnost rekvalifikací. Ale zároveň musíme zachovat základní jistoty."
Problémem zůstává nízká míra ekonomické aktivity řady skupin obyvatel – rodičů s malými dětmi, seniorů, studentů, tzv. sociálně slabších skupin, ale i například lidí se zdravotním znevýhodněním. Může jít o desítky tisíc potenciálních pracovníků, kteří by za předpokladu změny legislativy mohli najít uplatnění. Nebo najít větší motivaci k tomu, aby své uplatnění začali hledat.
Víte, kolik teď průměrně berou důchodci?
Rizika a výhled aktuální prognózy HK ČR
Prognóza ekonomiky zůstává zatížena celou řadou rizik. Kromě možné eskalace obchodních sporů a oslabení globální poptávky, hrozí i riziko recese v USA (a její rozšíření do celého světa). Geopolitické napětí zvyšuje riziko narušení dodavatelských řetězců a cenových šoků u komodit.
Pozitivní impulz by naopak mohl přijít z Německa, pokud se tamní plánované vysoké vládní investice promítnou do posílení evropské poptávky po české produkci. Celkově však analytici očekávají, že česká ekonomika bude i nadále růst solidním tempem, navzdory nepříznivým vnějším podmínkám.
Zdroje
- Hospodářská komora České republiky: Strnulý trh práce, vysoké odvody a náročná personální administrativa dusí růst české ekonomiky. Bez reforem se to nezlepší, shodli se politici - https://www.komora.cz/blog/tiskove-zpravy/strnuly-trh-prace-vysoke-odvody-a-narocna-personalni-administrativa-dusi-rust-ceske-ekonomiky-bez-reforem-se-to-nezlepsi-shodli-se-politici/
- Hospodářská komora České republiky: Globální vývoj zpomalí růst české ekonomiky. Navzdory tomu poroste solidním tempem a v příštím roce se dostaví mírné zlepšení -https://www.komora.cz/blog/tiskove-zpravy/globalni-vyvoj-zpomali-rust-ceske-ekonomiky-navzdory-tomu-poroste-solidnim-tempem-a-v-pristim-roce-se-dostavi-mirne-zlepseni/
- SeznamZprávy.cz: Česká ekonomika poroste o dvě procenta. Příští rok zrychlí -https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-ceska-ekonomika-poroste-o-dve-procenta-pristi-rok-zrychli-280739