Banky.cz Články Aktuálně Hypoteční novinky č. 15 - experti na hypotéky radí

Hypoteční novinky č. 15 - experti na hypotéky radí

Hypoteční novinky č. 15 - experti na hypotéky radí
29.5.2024 Aktuálně

Jak se vyrovnat s negativním záznamem v registru při žádosti o hypotéku, informace, zda potřebujete kolaudaci, pokud máte hypotéku na stavbu a jaké jsou nejlepší možnosti financování bydlení? To vše se dozvíte v 15. dílu hypotečních novinek.

REKLAMA

Jak se vyrovnat s negativním záznamem v registru při žádosti o hypotéku

Pokud máte obavy z existujícího záznamu v registru dlužníků a nejste si jisti jeho významem nebo dopadem, je důležité vědět, že banky při žádosti o půjčku prověřují vaše finanční možnosti. To zahrnuje kontrolu vašich příjmů a existujících dluhů.

Zjistit, zda máte záznam, můžete prostřednictvím výpisu z jednoho z několika dostupných registrů, jako je bankovní nebo nebankovní registr klientských informací či registr Solus. Záznamy mohou vzniknout kvůli zpožděným platbám za úvěry, hypotéku, nebo třeba za mobilní služby. Pokud si uvědomujete možné problémy se splácením, je lepší se s nimi vypořádat dříve, než se situace zhorší.

Nejlepší hypotéka online


Existuje několik možností, jak získat financování i s negativním záznamem v registru, avšak tyto možnosti bývají méně výhodné a dražší. Dbejte proto na pečlivé posouzení všech podmínek těchto řešení.

Potřebujete kolaudaci, pokud máte hypotéku na stavbu?

Kolaudace je nezbytná pro získání čísla popisného a zapsání nemovitosti do katastru. Pokud máte hypotéku na stavbu, musíte do 6 měsíců od ukončení čerpání úvěru předložit kolaudaci. Banky nechtějí mít jako zástavu nedokončené nemovitosti, ačkoliv lhůtu lze prodloužit o několik měsíců.

Seznam dokumentů potřebných pro kolaudaci najdete ve stavebním povolení. Nejčastějšími problémy jsou chybějící zábradlí na schodištích nebo u oken. Předejdete komplikacím, pokud si předem prostudujete všechny požadavky.


Jaké jsou nejlepší možnosti financování bydlení?

Jak financovat pořízení nemovitosti? Trh s financováním bydlení se rychle vyvíjí a nabízí řadu produktů. Nejznámější je hypotéka, ale nabízí se i další možnosti jako je spotřebitelský úvěr bez zajištění, úvěr ze stavebního spoření a nebankovní produkty. Klíčové je vybrat nejen nejlevnější, ale především nejvhodnější způsob financování dle vašeho záměru.

Strategie je zásadní. Při výběru financování je důležité si uvědomit, co od hypotéky očekáváte a jaký je její účel. Jinak se postupuje při koupi nemovitosti pro osobní potřebu a jinak při investici. Správná volba produktu může výrazně ovlivnit váš finanční potenciál a investiční příležitosti.

Přečtěte si také poslední Hypoteční novinky č. 14.

REKLAMA

ANKETA k článku Hypoteční novinky č. 15 - experti na hypotéky radí

Žádali jste někdy o hypotéku s negativním záznamem v registru?

Počet odpovědí: 45

KOMENTÁŘE k článku Hypoteční novinky č. 15 - experti na hypotéky radí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

TA: Týdenní analýza 24/2024: Úrokové sazby stále na úrovni roku 2009. Kdy klesnou?

TA: Týdenní analýza 24/2024: Úrokové sazby stále na úrovni roku 2009. Kdy klesnou?

11.6.2024 Aktuálně

Realitní trh ožívá i přes stagnaci úrokových sazeb. Strmý pokles nabídkových sazeb zkraje letošního roku byl vystřídán v druhém kvartálu stagnací a mírným nárůstem.

ČSOBSS: Akce - Prémie 1 000 Kč za uzavření smlouvy o SS a 3 000 Kč za vklad

ČSOBSS: Akce - Prémie 1 000 Kč za uzavření smlouvy o SS a 3 000 Kč za vklad

7.6.2024 Aktuálně

ČSOB Stavební spořitelna k 7. 6. 2024 navýšila prémii za vklad na 3 000 Kč (původně 2 000 Kč) u akce "Prémie 1 000 Kč za uzavření smlouvy o SS a 3 000 Kč za vklad.

ČS: Zvýšení slevy na sazbě u Hypotéky pro budoucnost

ČS: Zvýšení slevy na sazbě u Hypotéky pro budoucnost

7.6.2024 Aktuálně

Česká spořitelna s platností k 7. 6. 2024 spustila časově omezenou akci týkající se navýšení slevy z úrokové sazby v pří. tzv. Hypotéky pro budoucnost.

TA: Týdenní analýza 23/2024: Ceny nemovitostí zhoršují dostupnost bydlení i přes pokles úrokových sazeb

TA: Týdenní analýza 23/2024: Ceny nemovitostí zhoršují dostupnost bydlení i přes pokles úrokových sazeb

4.6.2024 Aktuálně

Za uplynulý měsíc nám opět o něco povyskočily nabídkové ceny nemovitostí, což se projevuje ve zhoršení dostupnosti bydlení o to více, že se zastavil pokles úrokových sazeb.

RSTS: Akce na stavební spoření

RSTS: Akce na stavební spoření

2.6.2024 Aktuálně

Raiffeisen stavební spořitelna prodlužuje do 30. 6. 2024 akci "Akční úrok na spoření až 5,5% p.a. až do roku 2025."

Z naší bankovní poradny

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Fond pojištění vkladů

Je nejdůležitější součástí Garančního systému finančního trhu v ČR. Z fondu pojištění vkladů probíhá výplata klientů zkrachovalých bank.  Vklady na účtech u českých bank jsou pojištěny do 100 000 euro, resp. jejich ekvivalentu v českých korunách (cca 2,5 mil. korun). Pravidlo je nastaveno tak, že pojištěn je v každé bance součet vkladů jednoho klienta. Za samostatného klienta se považuje fyzická osoba (pod rodné číslo), nebo i firma (pod IČ).  Pokud tedy máte v některé z bank více než 2,5 milionu korun, rozhodně byste měli své peníze rozdělit mezi více bank, nebo více rodných čísel, či IČ. Stačí tedy převést část peněz na manželku, či firmu. Zároveň může mít každý člověk pojištěné vklady ve více bankách v ČR, nebo EU. Do Fondu pojištění vkladů přispívají všechny české banky, stavební spořitelny a záložny pravidelným odvodem určitého promile z výše vkladů jejich klientů. Tento fond momentálně disponuje prostředky přibližně ve výši 40 miliard českých korun. Poslední výplaty prováděl klientům malých institucí Sberbank, Československé úvěrní družstvo (dříve Akcenta záložna) a předtím Evropsko Ruská Banka. Ještě předtím větší výplata přes 10 miliard proběhla klientům Metropolitního spořitelního družstva. Fond pojištění vkladů vyplácí náhradu na základě sdělení regulátora České národní banky, že konkrétní instituce není schopna dostát svým závazkům. Výplatu náhrad realizuje Garanční systém finančního trhu, který si zajistí od banky seznamy depozitních klientů. Vyplácí se zůstatek klienta k datu oznámení ČNB, sestávající z jistiny vkladu a naběhlých úroků k datu. Pro výplatu Garanční systém zpravidla najme některou z velkých bank s dostatkem poboček. Informace je zasílána na kontaktní údaje zkrachovalé banky či záložny. Pozor - výplata probíhá pouze po dobu 3 let, během kterých se musíte o své prostředky přihlásit! Jak uvedeno výše, aktuálně má fond dostatek prostředků pro případné uspokojení klientů při krachu středně velké banky. A pokud by prostředky fondu nestačily, doplácet se bude ze státního rozpočtu, fond smí vydat dluhopisy anebo si může vypůjčit prostředky na finančním trhu prostřednictvím úvěru. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena