Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky v roce 2019: přinesly zlevnění, pokles zájmu i naději pro mladé

Hypotéky v roce 2019: přinesly zlevnění, pokles zájmu i naději pro mladé

1.1.2020 Hypotéka

Rok 2019 byl pro hypoteční trh v několika ohledech přelomový. Výrazně opadl zájem o nové úvěry, průměrná výše hypotéky poprvé překonala 2,5 milionu korun a na trhu se opět objevily půjčky s úrokem pod 2 %. Podívejte se proto na největší změny, které rok 2019 přinesl do světa českých hypotečních úvěrů.

1. Banky lidem půjčily o 40 miliard méně

Největší změna souvisí ještě s rokem 2018. Tehdy Česká národní banka zpřísnila podmínky pro získání hypotéky. Naplno se to projevilo loni. Spolu s vytrvalým zdražováním nemovitostí to vedlo k tomu, že zájem o hypoteční úvěry oproti minulým letům výrazně klesl.

Zatímco v roce 2018 si lidé za prvních jedenáct měsíců půjčili na bydlení víc než 203 miliard korun, letos to bylo o 40 miliard méně. A to i přesto, že v listopadu překonala průměrná výše hypotéky vůbec poprvé hodnotu 2,5 milionu korun.

V meziročním porovnání logicky klesl také počet nových hypotečních úvěrů. Zatímco v roce 2018 si jich lidé od ledna do konce listopadu vzali 93 000, loni to ve stejném období bylo jen lehce přes 70 000.

Nejhorší situace byla zkraje roku. V lednu i v únoru totiž banky rozdaly méně než 5 000 nových půjček na bydlení. A jejich měsíční objem se držel pod 11 miliardami korun.

Nejvýraznější zlepšení přišlo na podzim. V říjnu se měsíční objem hypoték přiblížil k 17 miliardám korun a o měsíc později dokonce překonal 18 miliard. V obou měsících navíc počet nových hypotečních smluv překročil 7 000.

2. Úroková sazba spadla na úroveň února 2018

Na oživení zájmu o hypoteční úvěry se výrazně podílelo hlavně snižování úrokových sazeb. Odstartovalo už v únoru, kdy průměrná úroková sazba u nových hypoték klesla ze 3% na 2,99%.

V následujících měsících pokles pokračoval. Největší tempo nabral na přelomu léta a podzimu, když v září a říjnu průměrný úrok posupně spadl z 2,61% na 2,36%. Na podobné úrovni byly předtím hypotéky naposledy v únoru 2018.

U některých bank jste navíc s novými hypotékami dosáhli na sazbu pod 2,2%. A u refinancování hypotéky dokonce padla i 2% hranice.

Mírné zlevňování pokračovalo také v listopadu, kdy se průměrný úrok snížil ještě o 0,01 procentního bodu. Tedy na 2,35 %.

Už v prosinci ale někteří velcí poskytovatelé začali zdražovat. A naznačili tak, že zlevňování (alespoň pro rok 2019) skončilo.

3. Poskytovatelé bojovali i novými produkty

Zlevňování hypoték bylo sice hlavní zbraní v boji o klienty, ale zdaleka nezůstalo jen u něj. Řada bank vsadila také na nové produkty. A tak se na trhu objevily nabídky, které jsme dosud neznali nebo o kterých jsme dlouho neslyšeli.

Byly to například:

  • Štafetová hypotéka, která umožnila rodičům, aby si vzali hypoteční úvěr místo svých potomků a předali jim jej až v době, kdy si se splácením poradí.
  • Hypotéka na mobilní dům, která dala klientům možnost, jak získat peníze na pořízení mobilního domu bez popisného a orientačního čísla.
  • Hypotéka se splatností 40 let cílící zejména na mladé zájemce o bydlení, kterým díky delšímu rozložení splátek pomohla lépe splnit podmínku DSTI.
  • Různé speciální hypotéky pro mladé, které jim umožnily získat půjčku s 90% LTV, jejichž počet je přitom omezený.

4. Mladí dostali naději na dostupnější hypotéky

Větší šanci na získání potřebné hypotéky dala mladým lidem také novela zákona o České národní bance, kterou loni v červnu schválila vláda a nyní čeká na projednání ve sněmovně. Její součástí je zmírnění podmínek pro žadatele o hypoteční úvěr, kterým ještě nebylo 36 let.

Podle novely by získali:

  • LTV vyšší až o 10 procentních bodů
  • DSTI vyšší až o 5 procentních bodů
  • DTI vyšší o jeden násobek čistých ročních příjmů

V současnosti přitom platí, že:

  • LTV, tedy výše půjčky vůči hodnotě nemovitosti, je obvykle do 80% (jen malá část hypoték každého poskytovatele se může pohybovat mezi 80% a 90%)
  • DSTI, tedy poměr měsíčních splátek všech dluhů vůči čistému měsíčnímu příjmu žadatele, je nanejvýš 45%
  • a DTI, tedy poměr celkového dluhu vůči čistému ročnímu příjmu žadatele, je maximálně ve výši devítinásobku

Zároveň Česká národní banka předem odmítla, že by mladí mohli dosáhnout na 100% hypotéky. Je tedy pravděpodobné, že hodnoty jednotlivých ukazatelů ještě upraví.

Co přinesou hypotéky v roce 2020?

Také v roce 2020 musí zájemci o hypotéky počítat s některými změnami. Patří mezi ně nejen chystaná novela zákona o České národní bance, ale i možné další zpřísnění podmínek pro poskytování nových hypotečních úvěrů.

Vyplývá to z dřívějších vyjádření centrální banky. Vzhledem k tomu, že nepočítá se 100% hypotékami ani pro mladé, je totiž pravděpodobné, že chystá další úpravy LTV.

Zvlášť jestli poroste nadhodnocení nemovitostí. V současnosti se pohybuje okolo 20% a Česká národní banka uvedla, že když ještě vzroste, je připravená snížit maximální povolenou hodnotu LTV.

Pokud by taková situace opravdu nastala, dá se čekat, že zájem o nové úvěry opět klesne. V takovém případě je docela možné, že se banky pustí do dalšího závodu o klienty. A tedy i do zlevňování hypoték.

Otázkou je, zda by to vykompenzovalo větší nároky na žadatele. A tak si držme palce, abychom se zlevnění hypoték dočkali i bez dalšího zdražování domů a bytů a bez zpřísňování hypotečních pravidel.



Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Hypotéky v roce 2019: přinesly zlevnění, pokles zájmu i naději pro mladé

Zpřísní se v roce 2020 podmínky pro poskytování hypoték?

Počet odpovědí: 149

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky v roce 2019: přinesly zlevnění, pokles zájmu i naději pro mladé

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vývoj úrokových sazeb hypoték

22.9.2023 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 se pohybují okolo 6 %. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Jak získat levný úvěr na bydlení? Pomůže zelená hypotéka na úsporné bydlení

24.7.2023 Hypotéka

Nižší úrokové sazby, levnější pojištění a řada dalších výhod. To všechno přináší zelená hypotéka. Je určena všem lidem, kteří plánují úsporné bydlení – bez ohledu na to, jestli si pořizují novou nemovitost, nebo rekonstruují tu stávající. Podívejte se, co zelená hypotéka nabízí, kdo na ni dosáhne a kde ji najdete.

Podmínky pro získání hypotéky se změnily. Komu to pomůže?

21.6.2023 Hypotéka

Česká národní banka deaktivovala DSTI jako jedno ze závazných pravidel pro získání hypotéky. Zůstává už jen LTV a DTI. Plus požadavky na úvěruschopnost, do nichž vedle příjmů patří i další závazky, či bezproblémová historie v registrech.  Pojďme si shrnout podmínky získání hypotéky i možné dopady „zrušení“ ukazatele DSTI.

ČNB schválila uvolnění hypoték. Od července na ně dosáhne víc lidí

12.6.2023 Hypotéka

Bude vám stačit na splátku všech dluhů 45 % vašeho čistého měsíčního příjmu? Nově tuto otázku při žádosti o hypotéku řešit nemusíte. Česká národní banka rozhodla, že od 1. července přestane sledovat takzvaný ukazatel DSTI.

Konec poklesu, hypotéky našly stabilní hladinu. Úroky se drží na 5,9 %

29.5.2023 Hypotéka

Je konec. Zlevňování hypoték končí, sotva začalo. V dubnu totiž po třech měsících opět stoupla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů. A to z 5,86 % na 5,89 %. Podle všeho tak hypoteční sazby našly svou stabilní výši, okolo které se budou pohybovat i v příštích měsících.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena