ČNB se začátkem listopadu rozhodla přikročit k intervencím na devizovém trhu a depreciovat korunu až na úroveň 27 Kč/EUR. Naposledy se takto bojovalo proti apreciaci koruny v roce 2002. Nyní je hlavním cílem zvýšit inflaci až k hranici 2% (zpět na inflační cíl ČNB). Pomůže umělé zvýšení inflace české ekonomice? A pokud ano, převýší přínos následky morálního hazardu s běžnými občany?
Pojďme si nejprve blíže objasnit pojem inflace a jeho důsledky. Inflace je nárůst cenové hladiny či snížení kupní síly peněz (měny) v dané ekonomice. Lidově řečeno, s rostoucí inflací si za stejné peníze koupíme méně a naše úspory se znehodnocují. Zároveň se ale znehodnocuje, čili zmenšuje, i náš případný dluh. Opakem inflace je deflace (záporná inflace), tedy zhodnocování kupní síly peněz/pokles cenové hladiny a pro dlužníky nepříjemný nárůst dluhu.
Inflace => střadatelé tratí, dlužníci vydělávají
Deflace => střadatelé vydělávají, dlužníci tratí
Obecně lze říci, že oba extrémy (jak vysoká inflace, tak sebemenší deflace) jsou škodlivé pro všechny zúčastněné v dané ekonomice. Z pohledu běžného občana vysoká inflace ničí úspory a deflace dlužníky. Každý z nás má přirozenou potřebu si tvořit úspory/rezervy na horší časy (nemoc, nezaměstnanost, mateřská, důchod), či si jednoduše chceme na něco našetřit (lepší bydlení, chata, nové auto, luxusní dovolená, vzdělání dětem). Pokud se nám díky růstu cenové hladiny úspory znehodnocují, je to nepříjemné, ale nad 1-2% ročně ještě mávneme rukou. Je však třeba zdůraznit, že i ona 2% jsou hodně, pokud si na něco spoříme delší dobu, např. na důchod. Za pouhých 20 let činí znehodnocení již 40%, což nám z úspor 500 000 Kč ukrojí celých 200 000Kč. A teď si představme roční inflaci třeba jen o malinko vyšší - 5%, která udělá za 20 let kulatých 100%. A to se ještě vůbec nebavíme o dvouciferné inflaci či hyperinflaci. Jak je vidět, i docela malá inflace dokáže naše úspory v delším horizontu spolehlivě znehodnotit, a proto střadatelům škodí. Naopak dlužníkům inflace pomáhá, neboť reálná hodnota jejich dluhu sama od sebe klesá. Platy v dlouhodobém horizontu přinejmenším následují inflaci, tedy pokud mám dnes hypotéku na 30 let s měsíční splátkou 6 000 Kč při dnešním průměrném platu 24 000 Kč, činí splátka 1/4 průměrné mzdy. Již za 10 let při 2% inflaci může být průměrný plat necelých 29 000 Kč a splátka zůstává stále 6 000 Kč, což už má blíže k 1/5 průměrné mzdy. A za 20 let pomalu už ani nevíme, že něco splácíme, neboť mzda vyrostla na necelých 34 000 Kč a splátku ve výši 6 000 Kč nijak výrazně v rozpočtu nepociťujeme. Dlužníci jásají, střadatelé si rvou vlasy.
Druhým extrémem je deflace. Při 2% deflaci (inflace = -2%) se nám veškeré úspory samy ročně o 2% zhodnotí. Máme-li na důchod našetřeno 500 000 Kč, každý rok nám se nám tyto úspory bez našeho přičinění zhodnotí o 10 000 Kč (na účtu zůstane stále stejných 500 000 Kč, ale reálně si za to o rok později koupíme výrobky a služby v hodnotě 510 000 Kč). Střadatelé jásají. A dlužníci nadšeni příliš nejsou. Hodnota našeho dluhu roste sama od sebe a my nestíháme splácet. Opět příklad hypotéky na 30 let se splátkou 6 000 Kč a platem 24 000 Kč. Začínáme na jedné čtvrtině a doufáme, že časem bude lépe. Ale ono není. Ono je hůře. Za 20 let nám mzda poklesla na reálnou hodnotu něco málo přes 14 000 Kč. A najednou na splátku neputuje pouhá čtvrtina našeho rozpočtu, ale už skoro jeho polovina. To mnoho dlužníků nevydrží a končí bankrotem.
Teď už známe důsledky inflace pro běžné občany. Ještě se podíváme na to, jak se inflace měří. Existuje něco jako spotřebitelský koš průměrného občana, kde jsou v určitém poměru zastoupeny potraviny, energie, nájem, auto, elektronika, dovolená atd. Zkrátka vše, co si lze koupit. A protože víme, za kolik bychom si byli bývali schopni pořídit tuto hromadu výrobků a služeb loni a současně je nám známo, kolik by nás to stálo dnes, odečteme rozdíl a máme inflaci. Jestliže nás modelová hromada výrobků stála loni 10 000 Kč a letos už za ni dáváme 10 200 Kč, činí inflace 2%. Toto je ona obecná inflace zveřejňovaná Českým statistickým úřadem. Ale byla ona inflace skutečně jen 2%? Přijde na to, co přesně kupujeme a na co si případně šetříme. V modelovém spotřebním koši jsou vedle sebe potraviny, auta i elektronika. A pokud si nekupujeme nové auto a televizi každý druhý rok je pro nás inflace výrazně vyšší než ony 2%. Jak je to možné? Hodnota aut klesá, zatímco hodnota potravin roste. Ale rostou přece ceny jak nových aut, tak i potravin, tak jak může hodnota aut klesat? Snadno. Když dva bohatnou a jeden bohatne rychleji, reálně to znamená, že druhý chudne. Favorit se v době uvedení na trh prodával za 90 000 Kč a dnes tomu ekvivalentní Fábie začíná na 200 000 Kč. Cena se více než zdvojnásobila. Pitná voda se dnes prodává za 60-80 Kč/kubík, ale před dvaceti lety byla výrazně levnější něž 30-40 Kč/m3. Stejně tak potraviny. Hodnota zbytného spotřebního zboží (elektronika, auta, moderní „vychytávky“, atd.) reálně klesá oproti hodnotě pro život základních statků (bydlení, energie, potraviny). Pokud si tedy šetříme na nové auto, je vše ok a jednou si ho koupíme levněji, než kolik bychom za něj reálně dali dnes. Naopak pokud si spoříme na důchod, aby bylo na léky a za co si zpestřit jídelníček, spláčeme nad výdělkem, neboť naše individuální inflace je mnohem vyšší než obecně deklarovaná dvě procenta.
Nyní za sebou máme inflační rychlokurz a můžeme zhodnotit snahu ČNB zvýšit inflaci. Z hlediska pomoci ekonomice bude mít depreciace koruny a 2% inflace pravděpodobně mírně pozitivní efekt. Znehodnocená měna zlevní export (exportéři budou v zahraničí levnější, na stejné výrobky v korunových cenách bude zahraniční kupující potřebovat méně EUR). Zlevnění to ovšem nebude výrazné, neboť český průmysl je závislý na mnoha subdodávkách ze zahraničí (vše od pohonných hmot až po polotovary), a jelikož import naopak zdraží, bude muset český výrobce za subdodávku ve stejné EUR ceně zaplatit více korun. Druhým pozitivním efektem by mělo být mírné snížení nezaměstnanosti. Inflace a nezaměstnanost jsou ve vzájemné opozici, když jedno roste, druhá padá a naopak. Otázkou však zůstává, zda-li je snaha o kosmetické zlevnění exportu a snížení nezaměstnanosti vůbec potřeba. Ekonomika by si příští rok polepšila tak jako tak i bez intervence ČNB a nezaměstnanost je poměrně nízká;7,6% je jedna z nejnižších hodnot v rámci EU (netrápí nás dvouciferné číslo jako Francii, Itálii, Irsko, Slovensko, Portugalsko, atd., ani „hypernezaměstnanost“ jako Španělsko či Řecko). Aby se dosáhlo byť velmi mírného efektu, bude třeba horší kurz držet po delší dobu (min. rok).
Pro běžné občany je jediným pozitivním efektem teoreticky vyšší šance na nalezení nového pracovního místa (to potěší především nezaměstnané). Jestli ovšem vůbec dojde k nějaké tvorbě nových pracovních míst. Jedna věc je učebnicová poučka či obecně popsaný mechanismus platný za modelových podmínek a něco úplně jiného je reakce reálné ekonomiky. V realitě křivky na grafech nemají striktně lineární průběh v celém svém intervalu a třeba zrovna v intervalu 7-7,6% nebude za současných podmínek pokles takový, jaký bychom si přáli.
Pak už následují pouze negativa. Vše zdraží a rychle, což poznáme především na pohonných hmotách a elektronice (předvánoční čas – dobrý timing). V momentě kdy reálné průměrné příjmy přinejlepším stagnují a spíše klesají, není další zvyšování cen a obecně znehodnocování platu šťastné. Druhým efektem je znehodnocování úspor. Po letech vysoké inflace, kdy úrokové sazby z vkladů u bank a družstevních záložen po odečtení 15% daně ani nepokryly inflaci, přišel moment, kdy konečně, byť velmi nízké, úrokové sazby pokryly ještě nižší inflaci. Tomu je teď konec a inflace opět požere jakékoliv zhodnocení a přidá ještě navrch drobné znehodnocení. Vidím zde dva momenty:
Oba momenty lze shrnout pojmem morální hazard. Když vychováváme děti, snažíme se před nimi nedělat věci špatně, aby je náhodou od nás neokoukaly. Špatně působilo svého času např. prohlášení pana Paroubka z pozice premiéra, že dluhy se neplatí. Když před dítětem přeběhnu na červenou, nemůžu po něm chtít, aby to samo nedělalo. A když i sám pan premiér otevřeně prohlašuje, že dluhy se neplatí, nemůže pak nikdo chtít po občanech, aby se chovali odpovědně. A pokud se lidem snažíme vštípit odpovědné chování (neutrácení za zbytečnosti a tvorba úspor) a pak sám pan guvernér ČNB lidi nabádá k vyšší útratě pro dobro ekonomiky (co na tom, že lidé mají co potřebují a více utrácet prostě nechtějí), je to přinejmenším zajímavé.
Inflace může být podobně jako deficit státního rozpočtu vhodným nástrojem, který dokáže v určité situaci pomoci (i když to na první pohled vůbec nevypadá). Je-li krize (a máme-li našetřeno z předchozích přebytkových let), můžeme si dovolit pár let deficitní rozpočet výměnou za zvýšenou podporu ekonomice, která to v době krize potřebuje jako sůl. Ale žít na dluh trvale není dobré. Podobně je to i s inflací. V době krize může pomoci exportu a tvorbě pracovních míst, ale cílovat inflaci trvale na 2% není rozumné. Daleko moudřejší by bylo cílovat inflaci např. pouze na 0,75-1%. A pokud by ČNB nechtěla držet nový inflační cíl takto nízko, mohl by současný inflační cíl 2% působit jen jako horní hranice. Pokud bychom se dostali nad 2%, zahájila by ČNB kroky k nápravě. Ale pokud bychom se dostali pod 2% (a neblížili se vyloženě nule a hrozbě deflace), nebylo by nutné hned inflaci vracet k 2%.
Co bylo tedy pravým důvodem iniciace intervencí? Snad snaha upřímně pomoci ekonomice (max. velmi malý a částečně nejistý efekt) za cenu jiných a jistých efektů negativních. Doufejme, že toto rozhodnutí nebylo jen čistou demonstrací síly (potřeba ukázat světu, že ČNB umí s parametry ekonomiky pořádně zahýbat) či osobní potřebou vybraných členů bankovní rady zalíbit se panu prezidentu Zemanovi, který členy bankovní rady jmenuje a ve svém prezidentském období jmenovat bude. Z ekonomicko-politického přesvědčení je totiž tato akce mnohem bližší panu Zemanovi než např. panu Klausovi (který se již v médiích proti nynějším intervencím důrazně vymezil a za jehož prezidentování ČNB žádné intervence na devizovém trhu neprováděla).
ČSOB Stavební spořitelna od dnešního dne, tj. 8. 12. 2023 zvýšila úrokovou sazbu u nezajištěného úvěru Kredit v případě objemu úvěru do 599 000 Kč včetně o 0,2 % p.a.
Skupina ČSOB do které patří i Hypoteční banka spouští od 4. 12. 2023 do 31. 12. 2022 časově omezenou akční nabídku pro účelové hypoteční úvěry.
Modrá pyramida od 1. 12. 2023 navýšila úročení u akce Spoření Plus ze stávajících 4 % p.a. na 4,5 % p.a.
V loňském roce jsme se dočkali velkého zlepšení v dostupnosti bydlení. Index dostupnosti bydlení, kterým měříme kolik procent ze svých příjmů vydá domácnost na splátku hypotéky se v druhé polovině roku 2022 snížil o 10 p. b. Od té doby sledujeme jeho hodnoty nad hranicí 60 %.
Raiffeisen stavební spořitelna spouští od dnešního dne, tj. 4. 12. 2023 časově omezenou akční nabídku pro nezajištěný úvěr REKOpůjčka anuitní.
Dobrý den, aktuálně pracuji jako programátor na HPP. S kamarádem zakládáme s.r.o, které bude mít zcela odlišný předmět podnikání. Mohu přejit z HPP na IČO ve firmě, ve které pracuji, aniž bych splňoval body švarcsystému? Chtěl bych přejít kvůli větší volnosti a možnosti věnovat se nárazově více podnikání v případě, že se nám bude dařit. Zaměstnavatel s tím souhlasí, ale není si jist, zda tím neporušujeme zákon. Minimálně v prvních měsících je totiž šance, že bych měl jediný příjem z práce na IČO - může se ale stát (a i v to doufáme), že podnikání bude fungovat dříve a já bych na HPP neměl takovou možnost plnit zakázky jako na IČO (alespoň z mého pohledu).
Dobrý den,
hranice mezi švarcsystémem a legální prací na IČ je velmi tenká. Jste-li schopen si vše obhájit a dostatečně vyargumentovat, bude vše v pořádku.
ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎDobrý den, mohu z výherní vkladní knížky převést bezhotovostně peníze na běžný účet?
Dobrý den,
přestože vkladní knížka neslouží k provádění bezhotovostního platebního styku, ČS tuto službu při zrušení vkladní knížky nabízí. Doporučuji vkladní knížku zrušit a peníze převést na dobře úročený spořicí účet (aktuálně s úroky i přes 6%).
Dobrý den, vydělávám 60 000 - 70 000 Kč, žena 20 000 - 30 000 Kč. Ve svých 22 letech jsem pořídil investiční byt v Praze (50m byt, 50m zahrada), který aktivně pronajímáme za 25 000 Kč. Bydlíme v nájmu za 30 000 Kč. Ročně našetříme 200 000 až 300 000 Kč. Nyní je mi 28 let a investiční byt jsme předčasnou splátkou zkrátili na 22 let splácení, přičemž zafixování na 10 let poskytuje splátku 16 000. Momentálně jsme stabilizovali více méně vše, co bychom chtěli mít. Něco málo si ještě pořídíme, ale současné přebytky jsme se nakonec rozhodli využít k ukončení splátky investičního bytu do konce fixního období, abychom již nemuseli řešit refinancování. Cílem celého snažení je možnost odejít do předčasného důchodu (omezení práce, nikoli ukončení), leč s důsledným pojištěním stáří. O důchod bychom stále usilovali (budeme si hlídat nárok atp.). Stáří chceme strávit v přírodě jako je Ukrajina, Rumunsko, Svatá Helena. Do země s vyšší ekonomikou bychom šli jen pokud by to dávalo finančně smysl. Naše největší dilema ale zní - dává větší smysl umořit současnou nemovitost a tu využít k důchodu, anebo za současné peníze raději investovat? Uvažujeme ještě o jednom investičním bytě. Se současným plánem bychom hledali místo k dožití po umoření investičního bytu. Nejraději bychom na předčasný důchod již vše uzavřeli, ale pokud naše financování nedává smysl, tak bychom přijali i nutnost ještě dojet nějaké investice. Zajímalo by nás tedy, jak moc je naše situace stabilizována, aby přežila předčasný odchod do důchodu.
Dobrý den,
jaký máte prosím aktuální úrok u hypotéky a jak jste schopni případně peníze zhodnocovat investováním? Pokud investicemi dosahujete vyššího zhodnocení než kolik platíte aktuálně za hypotéku, dává smysl investovat.
Ohledně vaší druhé otázky - záleží, kolik činí (nebo v budoucnu budou činit) vaše pravidelné měsíční výdaje. Po splacení hypotéky Vám příjem z pronájmu bytu bude v dnešních cenách generovat 25 000 Kč. Bude Vám těchto 25 000 Kč stačit na pokrytí životních výdajů v ekonomicky chudších zemích? Možná ano, možná ne - záleží na vašich nárocích.
Dobrý den, jako likvidátor s.r.o. jsem zjistil, že společnost vlastní několik akcií Komerční banky. Jak je co nejjednodušeji a nejrychleji prodat? Společnost aktuálně nemá žádný bankovní účet a tyto akcie jsou jejím jediným majetkem.
Dobrý den,
bez bankovního a majetkového účtu nebude bohužel možné prodej akcií zrealizovat. Akcie KB musí být před prodejem vedeny na majetkovém účtu firmy, běžný účet bude nutný pro výplatu peněz za prodané akcie.
Ateliér je nebytová jednotka, jehož součástí je koupelna i kuchyň. Prakticky má parametry běžné bytové jednotky, avšak z důvodu územního plánu, vyšší hlučnosti, menšího přírodního osvětlení, či jiných důvodů ve stavebním řízení nemůže být zapsána v katastru nemovitostí jako bytová jednotka. Ateliér je hůře financovatelný hypotékou, protože banky k jeho ceně přistupují obezřetněji než k ceně bytu. Aktuálně je ateliér při jeho převodu zatížen nižší sazbou DPH než při převodu bytu.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMměří se dle čistého měsíčního příjmu domácnosti, hranice chudoby začíná na 10 000 Kč pro jednotlivce bez rodiny a roste s počtem dětí v domácnosti (pro 3 děti orientačně 29 000 Kč), aktuálně v ČR „trpí chudobou“ 10% populace
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMJe zkratka z anglického názvu "Debt Service To Income". Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů (kontokorent, kreditní karta, hypotéka apod.) včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Parametr DSTI dle aktuálního doporučení ČNB nesmí přesáhnout hranici 45%. Pouze u žadatelů mladších 36 let může být až 50%
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMJe nejdůležitější součástí Garančního systému finančního trhu v ČR. Z fondu pojištění vkladů probíhá výplata klientů zkrachovalých bank.
Vklady na účtech u českých bank jsou pojištěny do 100 000 euro, resp. jejich ekvivalentu v českých korunách (cca 2,5 mil. korun). Pravidlo je nastaveno tak, že pojištěn je v každé bance součet vkladů jednoho klienta. Za samostatného klienta se považuje fyzická osoba (pod rodné číslo), nebo i firma (pod IČ).
Pokud tedy máte v některé z bank více než 2,5 milionu korun, rozhodně byste měli své peníze rozdělit mezi více bank, nebo více rodných čísel, či IČ. Stačí tedy převést část peněz na manželku, či firmu. Zároveň může mít každý člověk pojištěné vklady ve více bankách v ČR, nebo EU.
Do Fondu pojištění vkladů přispívají všechny české banky, stavební spořitelny a záložny pravidelným odvodem určitého promile z výše vkladů jejich klientů. Tento fond momentálně disponuje prostředky přibližně ve výši 40 miliard českých korun. Poslední výplaty prováděl klientům malých institucí Sberbank, Československé úvěrní družstvo (dříve Akcenta záložna) a předtím Evropsko Ruská Banka. Ještě předtím větší výplata přes 10 miliard proběhla klientům Metropolitního spořitelního družstva.
Fond pojištění vkladů vyplácí náhradu na základě sdělení regulátora České národní banky, že konkrétní instituce není schopna dostát svým závazkům. Výplatu náhrad realizuje Garanční systém finančního trhu, který si zajistí od banky seznamy depozitních klientů. Vyplácí se zůstatek klienta k datu oznámení ČNB, sestávající z jistiny vkladu a naběhlých úroků k datu. Pro výplatu Garanční systém zpravidla najme některou z velkých bank s dostatkem poboček. Informace je zasílána na kontaktní údaje zkrachovalé banky či záložny. Pozor - výplata probíhá pouze po dobu 3 let, během kterých se musíte o své prostředky přihlásit!
Jak uvedeno výše, aktuálně má fond dostatek prostředků pro případné uspokojení klientů při krachu středně velké banky. A pokud by prostředky fondu nestačily, doplácet se bude ze státního rozpočtu, fond smí vydat dluhopisy anebo si může vypůjčit prostředky
na finančním trhu prostřednictvím úvěru.
KOMENTÁŘE k článku Intervence ČNB a zvyšování inflace
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.