Jak správně vypočítat dovolenou za odpracované dny

Znáte přesně svůj nárok na dovolenou? Lidé často tápou v otázce, jak se počítá dovolená za odpracované dny. Především v zaměstnání, kde ještě nejsou celý rok, nebo kde mají jen zkrácený úvazek. O výpočtu dovolené v nemocenské nebo na mateřské ani nemluvě. Pojďme si ukázat, jak správně vypočítat dovolenou a na co všechno máte ze zákona právo.
Co si z článku odnést
- Od roku 2021 se dovolená počítá podle vzorce: týdenní úvazek v hodinách / 52 × počet odpracovaných týdnů × stanovená délka dovolené v týdnech = nárok na dovolenou v hodinách.
- Výsledek výpočtu se vždy zaokrouhluje na celé hodiny nahoru.
- Dohodáři (DPP a DPČ) mají od 1. ledna 2024 také nárok na dovolenou, pokud odpracují alespoň 80 hodin za rok a jejich pracovní poměr trvá minimálně 4 týdny.
- Při změně velikosti úvazku během roku se pro výpočet dovolené používá metoda váženého průměru, kdy se zohledňují jednotlivá období s různou délkou pracovní doby.
- Prvních 100 dnů nemoci se počítá jako odpracovaná doba (pokud zaměstnanec odpracoval alespoň 12 týdnů). Mateřská se v plném rozsahu považuje za výkon práce, zatímco rodičovská dovolená se do nároku na dovolenou nezapočítává.
Co byla dovolená za odpracované dny a kdy na ni vznikal nárok
Dovolená za odpracované dny byl termín pracovního práva, dovolenou určoval před rokem 2021.
Od roku 2021 se dovolená počítá jinak
„Od roku 2021 došlo k zásadnímu zjednodušení výpočtu dovolené. Zatímco dříve se délka dovolené určovala podle odpracovaných dní v předchozím roce, nyní se výpočet přesunul na roční bázi, bez ohledu na přesný počet odpracovaných dní. Základním pravidlem je, že zaměstnanci mají nárok na 4 týdny dovolené ročně (pokud kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis nestanoví více), a to bez ohledu na množství dní, kdy v práci chyběli," vysvětluje Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.
„Toto zjednodušení má však své výjimky. U pracovních poměrů kratších než jeden rok se dovolená nadále počítá poměrně podle odpracovaných dní. Nárok na dovolenou při nástupu v průběhu roku je stále stejný: například při šestiměsíčním pracovním poměru vzniká v daném roce nárok na 2 týdny dovolené. Podobně se postupuje u zkrácených úvazků, kde se dovolená krátí podle poměru pracovní doby: při polovičním úvazku tak vzniká nárok na 2 týdny dovolené," dodává Miroslav Majer.
Víte, jak dnes fungují bezúročné půjčky pro zaměstnance? Dozvíte se tady.
Jak dnes vypočítat nárok na dovolenou
Jak vypočítat dovolenou podle aktuálních pravidel? Pro výpočet nároku na dovolenou jednoduše využijete následující vzorec:
týdenní úvazek v hodinách / 52 týdnů (jeden rok) × počet odpracovaných týdnů za rok × stanovená délka dovolené v týdnech = nárok na dovolenou v hodinách
Podívejme se na tři příklady výpočtu:
- zaměstnanec pracující na plný úvazek (40 hodin týdně) po celý rok bude mít při zákonné dovolené nárok na 20 dní volna:
(40 / 52) × 52 × 4 = 160 hodin (20 dní) - Zaměstnanec pracující na poloviční úvazek (20 hodin týdně):
(20 / 52) × 52 × 4 = 80 hodin - Zaměstnanec, který odpracoval pouze 15 týdnů na plný úvazek:
(40 / 52) × 15 × 4 = 46,15 hodin (zaokrouhleno na 47 hodin).
Jak se vypočtená dovolená zaokrouhluje
Při výpočtu dovolené 2025, ale i v následujících letech, může vyjít počet dní, který nebude celým číslem. V takovém případě se vždycky zaokrouhluje na celé hodiny nahoru. I když vám vyjde například 46,15 hodin, máte nárok na celých 47 hodin dovolené.
Připomeňte si: Minimální mzda pro rok 2025 a co o ní musíte vědět (i když pobíráte mzdu vyšší).
Jaký je nárok na dovolenou při zkráceném úvazku
Dovolená při zkráceném úvazku se vypočítává poměrově k délce pracovní doby. Když například pracujete na poloviční úvazek, máte nárok na poloviční dovolenou (ve srovnání s plným úvazkem).
Výpočet dovolené zkrácený pracovní úvazek ovlivní v takové míře, o kolik máte úvazek zkrácený. Výpočet se totiž řídí stejným vzorcem, který jsme si uvedli výše. Je třeba vzít v úvahu skutečnou týdenní pracovní dobu:
- plný úvazek (40 hodin týdně): 160 hodin dovolené ročně
- tříčtvrteční úvazek (30 hodin týdně): 120 hodin dovolené ročně
- poloviční úvazek (20 hodin týdně): 80 hodin dovolené ročně
- čtvrtinový úvazek (10 hodin týdně): 40 hodin dovolené ročně.
Ale pozor: přestože máte nárok na méně hodin dovolené, v přepočtu na pracovní dny jde o stejnou délku odpočinku jako při plném úvazku. Jinými slovy: z 80 hodin dovolené při polovičním úvazku je stejný počet volných pracovních dnů (20) jako ze 160 hodin dovolené při plném úvazku.
Mohlo by vás zajímat: Jak se odvádí zdravotní pojištění při práci na zkrácený úvazek.
Jak si spočítat dovolenou při změně úvazku během roku
„Pokud dochází u zaměstnance v průběhu kalendářního roku ke změně délky týdenní pracovní doby (například přechod z plného na částečný úvazek nebo naopak), přísluší mu za tento rok dovolená v poměru, který odpovídá délce jednotlivých období s rozdílnou délkou stanovené týdenní pracovní doby. Zákoník práce tuto situaci upravuje v § 212 odst. 4, přičemž dovolená je posuzována v kalendářním roce jako celek," vysvětluje Petr Jermář, hlavní analytik Banky.cz.
„Pro správný výpočet se doporučuje použít metodu váženého průměru, kdy se nejprve spočítají kalendářní dny připadající na jednotlivá období s různou délkou týdenní pracovní doby. Konkrétně se počet kalendářních dnů jednotlivých období vynásobí příslušnou délkou týdenní pracovní doby a součet takto získaných dílčích výsledků se vydělí celkovým počtem kalendářních dní, za které se dovolená zjišťuje," dodává Petr Jermář.
„Například: zaměstnankyně pracovala v roce 2022 od 1. ledna s 40hodinovou týdenní pracovní dobou (59 dní), od 1. března s 38hodinovou týdenní pracovní dobou (92 dní) a od 1. června s 37,5hodinovou pracovní dobou (214 dní). Výpočet váženého průměru je tedy: ((59 × 40) + (92 × 38) + (214 × 37,5))/365 = (2360 + 3496 + 8025)/365 = 38,03 hodin. Tento průměr se následně použije pro výpočet celkového nároku na dovolenou," uzavírá Petr Jermář.
Ještě si ukažme, jak vypočítaný průměr použijeme v základním vzorci pro výpočet nároku na dovolenou: (38,03 / 52) × 52 × 4 = 152,12 hodin (zaokrouhleno na 153 hodin).
Sjednaní cestovního pojištění online
Výpočet dovolené v nemocenské nebo na mateřské
Dovolená a pracovní poměr jsou důležitými otázkami i v případě dlouhodobé nemoci nebo při pobírání peněžité podpory v mateřství. U těchto situací platí pro výpočet hodin (dnů) dovolené speciální pravidla:
Nárok na dovolenou po nemoci
Prvních 100 dnů nemoci (při 5denním pracovním týdnu) se počítá jako odpracovaná doba, ale jen za podmínky, že zaměstnanec v kalendářním roce odpracoval alespoň 12násobek týdenní pracovní doby. Nad tento limit už se nemoc za odpracovanou dobu nepovažuje.
Nárok na dovolenou po mateřské
Mateřská dovolená se v plném rozsahu považuje za výkon práce. Proto: zaměstnankyni na mateřské vzniká plný nárok na dovolenou, i když v daném roce neodvedla v zaměstnání ani hodinu práce. Dovolená se čerpá po skončení mateřské – rodič obdrží od zaměstnavatele mzdu za čerpání dovolené.
Nárok na dovolenou po rodičovské
Rodičovská dovolená se nepovažuje za výkon práce. Jinými slovy: doba strávená na rodičovské se do odpracované doby pro účely dovolené nijak nezapočítává, byť zaměstnavatel držel tomuto zaměstnanci místo.
Jak na převod dovolené do dalšího roku
Zaměstnavatel by měl dovolenou naplánovat tak, aby se vyčerpala v kalendářním roce, ve kterém na ni vznikl nárok. Ne vždy se to však podaří, a proto zákoník práce řeší i otázku převodu dovolené. Základní pravidla:
- dovolená, která nebyla vyčerpána do konce kalendářního roku, se automaticky převádí do dalšího roku, není k tomu potřeba žádost zaměstnance
- do dalšího kalendářního roku může být převedena jakákoli nevyčerpaná dovolená, bez omezení počtem týdnů.
- převedená dovolená by měla být vyčerpána nejpozději do konce následujícího roku, jinak by mohla zaniknout (když zaměstnanec neměl vážné důvody k nevyčerpání dovolené)
- nevyčerpanou dovolenou nelze proplatit (s výjimkou ukončení pracovního poměru).
Pamatujte: v současnosti už zaměstnavatel nevyčerpané dny dovolené běžně neproplácí. O nevyčerpanou dovolenou prostě jen přijdete.
Dovolená a dohoda o provedení práce nebo o pracovní činnosti (DPP a DPČ)
Od 1. ledna 2024 mají nárok na placenou dovolenou i pracovníci na DPP a DPČ. Pro získání tohoto nároku ale musí splnit dvě podmínky:
- pracovní poměr musí trvat minimálně 4 týdny
- pracovník přitom musí odvést alespoň 80 hodin práce za kalendářní rok (4násobek fiktivní týdenní pracovní doby).
Výpočet hodin dovolené vychází z fiktivní týdenní pracovní doby, která trvá 20 hodin. A délka dovolené se počítá podle vzorce:
počet odpracovaných celých týdnů (po 20 hodinách) ÷ 52 (počet týdnů v roce) × výměra dovolené (počet týdnů dovolené za rok) × 20 (fiktivní úvazek hodin v týdnu) = počet hodin volna
Příklad pro DPP
Kolik hodin dovolené bude mít DPP po 300 odpracovaných hodinách za rok?
DPP s 300 odpracovanými hodinami odpracovala 15 celých fiktivních týdnů (300 ÷ 20). Výměra dovolené je ze zákona stejná: 4 týdny na každých 52 týdnů práce.
Výpočet bude následující:
15 ÷ 52 × 4 × 20 = 23,08 hodin (zaokrouhleno na 24 hodin).
Příklad pro DPČ
Kolik hodin dovolené bude mít DPČ po 380 odpracovaných hodinách za rok?
380 odpracovaných hodin, to je 19 celých fiktivních týdnů (380 ÷ 20). Předpokládejme, že u daného zaměstnavatele je výměra dovolené prodloužená na 5 týdnů za rok. Pak bude výpočet následující:
19 ÷ 52 × 5 × 20 = 36,54 hodin (zaokrouhleno na 37 hodin).
Přečtěte si: Práce na dohodu v roce 2025 - Pravidla a limity.Pamatujte: čerpání dovolené se u DPP nezapočítává do odpracované doby, zatímco u DPČ ano.