Banky.cz Články Půjčka Lidé splácejí hůř než před pandemií. Poskytovatelé jsou přesto v klidu

Lidé splácejí hůř než před pandemií. Poskytovatelé jsou přesto v klidu

Lidé splácejí hůř než před pandemií. Poskytovatelé jsou přesto v klidu
14.6.2021 Půjčka

Následky koronavirové pandemie se projevují, nesplácených úvěrů přibývá. Přesně to vyplývá z údajů České národní banky. Podle jejích dat měli na konci prvního čtvrtletí lidé problémy se splácením u 5,5 % spotřebitelských úvěrů. O rok dřív to přitom bylo jen u zhruba 4 % půjček.

Počet úvěrů, u kterých banky i nebankovní poskytovatelé evidují problémy se splácením, roste od loňského podzimu. Tehdy skončil odklad splátek nařízený kvůli dopadům nemoci Covid-19.

Většina lidí se pak sice vrátila k řádnému splácení, části klientů se to ale nepodařilo. A to zejména u spotřebitelských úvěrů.

Zatímco loni koncem prvního čtvrtletí u nich měli lidé problémy se splácením jen ve 4,1 % případů, letos už to bylo téměř u 5,6 % úvěrů.

Mírně vzrostl také poměr nesplácených hypoték – o 0,03 procentního bodu. Koncem března tak měli lidé potíže se splácením hypotečních úvěrů v 0,93 % případů.

Tento nárůst je výrazně menší než u klasických spotřebitelských úvěrů. Logicky – bydlení je pro lidi důležité, a proto dokáží splátky hypotéky upřednostnit před jinými výdaji.

Vysoký růst banky neděsí

Přibývá také nesplácených úvěrů u firem a podnikatelů. I v jejich případě se poměr problematických půjček meziročně zvýšil o víc než 1 procentní bod – z 3,1 % na 4,4 %.

Banky však upozorňují, že stávající čísla nejsou nijak vysoká. Začátkem minulého roku byl totiž počet půjček, u kterých měli lidé problémy se splácením, rekordně nízký. Proto se poskytovatelé současného růstu nebojí.

Banky schválily 77 % žádostí o odklad

Banky i nebankovní poskytovatelé přesto počítají s tím, že v následujících měsících problémy se splácením porostou. Řada klientů totiž po skončení zákonného moratoria požádala poskytovatele o další odklad splátek. Právě kvůli dopadům koronavirové pandemie.

Banky přitom už na podzimních jednáních s ministryní financí Alenou Schillerovou avizovaly, že vyjdou klientům vstříc. A data České národní banky ukazují, že slovo dodrželi.

„Od ukončení zákonného moratoria do konce února 2021 bylo u bank podáno 32 000 individuálních žádostí o odklad splátek úvěru či jiný typ restrukturalizace v celkovém objemu 31,7 miliardy korun. Z toho necelých 31 000 žádostí podaly domácnosti a zhruba v 1 200 případech žádali podnikatelé a firmy. Z celkového počtu obdržených žádostí banky kladně vyřídily 77 % z nich, podnikatelům a firmám dokonce 92 % žádostí,” uvedl před časem mluvčí Ministerstva financí Michal Žurovec.

Nejvíc lidé odkládají spotřebitelské úvěry

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Mluvčí Ministerstva financí v tiskovém prohlášení také upozornil, že nebankovní poskytovatelé schválili dvě třetiny žádostí o odklad splátek.

Nejčastěji se týkaly spotřebitelských úvěrů. K nim mířily zhruba dvě třetiny ze všech žádostí o odklad splátek. Zbylá třetina se týkala hypoték.

Nových půjček postupně přibývá

Zhruba 32 000 žádostí o odklad splátek přitom není nijak vysoké číslo. Alespoň v porovnání s počtem úvěrů, u kterých loni lidé využili zákonné moratorium. Tehdy požádalo o doklad splátek víc než 400 000 klientů.

Tyto údaje potvrzují, že se většina klientů vrátila k řádnému splácení.

V posledních měsících se navíc zvyšuje zájem o nové úvěry. Podle České bankovní asociace narostl už v únoru počet nových půjček oproti předchozímu měsíci o 16 %. Trh se tak zvolna vrací k předkoronavirovému stavu.

Loni totiž objem nových úvěrů oproti předchozím letům výrazně klesl. Zatímco v roce 2019 se měsíční objem nových půjček pohyboval mezi 6 a 7 miliardami korun, loni v dubnu to byly jen 4 miliardy.

Důvodem byly nejen obavy z dalšího vývoje situace, ale také různá omezení, kvůli kterým měli lidé méně příležitostí utrácet.

CRIF: nesplácených půjček naopak ubývá

Rostoucí zájem o půjčky posiluje optimismus bankovních a nebankovních poskytovatelů.

Nejlevnější půjčka od Zonky

Nahrávají tomu i údaje Bankovního a Nebankovního registru klientských informací organizace CRIF. Zatímco data České národní banky hovoří o mírném zhoršování splátkové morálky, čísla, která má k dispozici CRIF, tvrdí opak.

Podle nich počet lidí, kteří mají problémy se splácením, v současnosti klesá. V prvním letošním čtvrtletí měl být dokonce nejnižší za posledních 6 let.

Výhodné pro klienty i poskytovatele

I když údaje organizace CRIF neodpovídají datům České národní banky, z obou statistik jasně vyplývá, že je situace lepší, než se na podzim čekalo. A to je dobré znamení pro poskytovatele i pro klienty.

Pro poskytovatele je taková situace bezpečnější. A díky tomu mohou být i shovívavější k některým klientům.

Neznamená to ale, že vám každá banka či úvěrová společnost nabídne opravdu výhodné podmínky. Abyste vybrali správnou půjčku, musíte vždy začít od srovnání úvěrů. A porovnat si například:

  • RPSN,
  • poplatky,
  • dobu splácení
  • a další parametry.

Jen tak najdete úvěr, který zbytečně nepřeplatíte.

ANKETA k článku Lidé splácejí hůř než před pandemií. Poskytovatelé jsou přesto v klidu

Měli jste problém se splácením půjčky?

Počet odpovědí: 109

KOMENTÁŘE k článku Lidé splácejí hůř než před pandemií. Poskytovatelé jsou přesto v klidu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Nefér poskytovatelé půjček: Jak se chránit a kde hledat pomoc

Nefér poskytovatelé půjček: Jak se chránit a kde hledat pomoc

22.8.2024 Půjčka

Půjčování peněz je běžnou součástí života. Na trhu se však setkáte i s nepoctivci, kteří se snaží využít situace lidí v nouzi. Jak je rozpoznat, jak se před nimi chránit a co dělat, když už jste se stali jejich obětí? Nabízíme praktické informace, jak se v džungli půjček neztratit a nenechat se napálit. Jak poznat varovné signály a jaké nejčastější podvodné praktiky. Ukážeme, kam se obrátit o pomoc, když už jste se stali obětí neférového jednání, či přímo podvodu.

Sázení a úvěr: Jaký vliv má sázení na schválení úvěru?

Sázení a úvěr: Jaký vliv má sázení na schválení úvěru?

16.8.2024 Půjčka

Hazard a sázení je v České republice na vzestupu, což ostatně potvrzují i čísla z loňského roku. V průběhu roku 2023 lidé žijící v České republice vsadili 873,2 miliard korun. Sázení je spojené nejen s vysokým rizikem ztráty peněz, ale také s rizikem zamítnutí žádosti o úvěr. Jak banky pohlížejí na sázení?

Co může zabavit exekutor: Vaše práva a ochrana majetku

Co může zabavit exekutor: Vaše práva a ochrana majetku

2.8.2024 Půjčka

Představa, že někdo zabaví majetek nebo zablokuje účet, je noční můrou mnoha lidí. Co všechno ale může exekutor opravdu zabavit? A co naopak nesmí? Řekneme vám, jak exekuce probíhá, co všechno může exekutor zabavit, a jak se vy můžete proti neoprávněné exekuci bránit. Dozvíte se také, jaká jsou vaše práva v průběhu exekučního řízení a co vlastně dělat, když obdržíte exekuční příkaz.

Co může zabavit insolvenční správce

Co může zabavit insolvenční správce

30.7.2024 Půjčka

Statisíce Čechů trápí finanční problémy a nezvládají splácet své dluhy. Věřitelé mají více možností, jak získat dlužné peníze zpět. Pokud máte dluhy, dlouhodobě je nedokážete splácet a s věřitelem nijak nespolupracujete, zřejmě dojde na exekuci majetku. Vždy je výhodnější snažit se dluhy alespoň částečně splatit. Můžete na sebe podat insolvenční návrh a při splnění podmínek projít osobním bankrotem.

Kde zjistím dluhy: Návod na snadné zjištění dluhů

Kde zjistím dluhy: Návod na snadné zjištění dluhů

16.7.2024 Půjčka

V České republice je v současné době 645 700 dlužníků v exekučním řízení a na začátku roku 2024 exekutorská komora evidovala 4 059 035 exekucí. Chcete si být jistí, že nemáte žádné dluhy u bank a nebankovních institucí nebo že nedlužíte na finančním úřadě či na sociálním pojištění? Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak zjistit své dluhy.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena