Následky koronavirové pandemie se projevují,
nesplácených úvěrů přibývá. Přesně to vyplývá z údajů České národní banky.
Podle jejích dat měli na konci prvního čtvrtletí lidé problémy se splácením u
5,5 % spotřebitelských úvěrů. O rok dřív to přitom bylo jen u zhruba 4 %
půjček.
Počet úvěrů, u kterých banky i nebankovní
poskytovatelé evidují problémy se splácením, roste od loňského podzimu. Tehdy
skončil odklad splátek nařízený kvůli dopadům nemoci Covid-19.
Většina lidí se pak sice vrátila k řádnému splácení, části klientů se to ale nepodařilo. A to zejména u spotřebitelských úvěrů.
Zatímco loni koncem prvního čtvrtletí u nich měli lidé problémy se splácením jen ve 4,1 % případů, letos už to bylo téměř u 5,6 % úvěrů.
Mírně vzrostl také poměr nesplácených hypoték – o 0,03 procentního bodu. Koncem března tak měli lidé potíže se splácením hypotečních úvěrů v 0,93 % případů.
Tento nárůst je výrazně menší než u klasických spotřebitelských úvěrů. Logicky – bydlení je pro lidi důležité, a proto dokáží splátky hypotéky upřednostnit před jinými výdaji.
Přibývá také nesplácených úvěrů u firem a podnikatelů. I v jejich případě se poměr problematických půjček meziročně zvýšil o víc než 1 procentní bod – z 3,1 % na 4,4 %.
Banky však upozorňují, že stávající čísla nejsou nijak vysoká. Začátkem minulého roku byl totiž počet půjček, u kterých měli lidé problémy se splácením, rekordně nízký. Proto se poskytovatelé současného růstu nebojí.
Banky i nebankovní poskytovatelé přesto počítají s tím, že v následujících měsících problémy se splácením porostou. Řada klientů totiž po skončení zákonného moratoria požádala poskytovatele o další odklad splátek. Právě kvůli dopadům koronavirové pandemie.
Banky přitom už na podzimních jednáních s ministryní financí Alenou Schillerovou avizovaly, že vyjdou klientům vstříc. A data České národní banky ukazují, že slovo dodrželi.
„Od ukončení zákonného moratoria do konce února 2021 bylo u bank podáno 32 000 individuálních žádostí o odklad splátek úvěru či jiný typ restrukturalizace v celkovém objemu 31,7 miliardy korun. Z toho necelých 31 000 žádostí podaly domácnosti a zhruba v 1 200 případech žádali podnikatelé a firmy. Z celkového počtu obdržených žádostí banky kladně vyřídily 77 % z nich, podnikatelům a firmám dokonce 92 % žádostí,” uvedl před časem mluvčí Ministerstva financí Michal Žurovec.
Mluvčí Ministerstva financí v tiskovém prohlášení také upozornil, že nebankovní poskytovatelé schválili dvě třetiny žádostí o odklad splátek.
Nejčastěji se týkaly spotřebitelských úvěrů. K nim mířily zhruba dvě třetiny ze všech žádostí o odklad splátek. Zbylá třetina se týkala hypoték.
Zhruba 32 000 žádostí o odklad splátek přitom není nijak vysoké číslo. Alespoň v porovnání s počtem úvěrů, u kterých loni lidé využili zákonné moratorium. Tehdy požádalo o doklad splátek víc než 400 000 klientů.
Tyto údaje potvrzují, že se většina klientů vrátila k řádnému splácení.
V posledních měsících se navíc zvyšuje zájem o nové úvěry. Podle České bankovní asociace narostl už v únoru počet nových půjček oproti předchozímu měsíci o 16 %. Trh se tak zvolna vrací k předkoronavirovému stavu.
Loni totiž objem nových úvěrů oproti předchozím letům výrazně klesl. Zatímco v roce 2019 se měsíční objem nových půjček pohyboval mezi 6 a 7 miliardami korun, loni v dubnu to byly jen 4 miliardy.
Důvodem byly nejen obavy z dalšího vývoje situace, ale také různá omezení, kvůli kterým měli lidé méně příležitostí utrácet.
Rostoucí zájem o půjčky posiluje optimismus bankovních a nebankovních poskytovatelů.
Nahrávají tomu i údaje Bankovního a Nebankovního registru klientských informací organizace CRIF. Zatímco data České národní banky hovoří o mírném zhoršování splátkové morálky, čísla, která má k dispozici CRIF, tvrdí opak.
Podle nich počet lidí, kteří mají problémy se splácením, v současnosti klesá. V prvním letošním čtvrtletí měl být dokonce nejnižší za posledních 6 let.
I když údaje organizace CRIF neodpovídají datům České národní banky, z obou statistik jasně vyplývá, že je situace lepší, než se na podzim čekalo. A to je dobré znamení pro poskytovatele i pro klienty.
Pro poskytovatele je taková situace bezpečnější. A díky tomu mohou být i shovívavější k některým klientům.
Neznamená to ale, že vám každá banka či úvěrová společnost nabídne opravdu výhodné podmínky. Abyste vybrali správnou půjčku, musíte vždy začít od srovnání úvěrů. A porovnat si například:
Jen tak najdete úvěr, který zbytečně nepřeplatíte.
Půjčování peněz je běžnou součástí života. Na trhu se však setkáte i s nepoctivci, kteří se snaží využít situace lidí v nouzi. Jak je rozpoznat, jak se před nimi chránit a co dělat, když už jste se stali jejich obětí? Nabízíme praktické informace, jak se v džungli půjček neztratit a nenechat se napálit. Jak poznat varovné signály a jaké nejčastější podvodné praktiky. Ukážeme, kam se obrátit o pomoc, když už jste se stali obětí neférového jednání, či přímo podvodu.
Hazard a sázení je v České republice na vzestupu, což ostatně potvrzují i čísla z loňského roku. V průběhu roku 2023 lidé žijící v České republice vsadili 873,2 miliard korun. Sázení je spojené nejen s vysokým rizikem ztráty peněz, ale také s rizikem zamítnutí žádosti o úvěr. Jak banky pohlížejí na sázení?
Představa, že někdo zabaví majetek nebo zablokuje účet, je noční můrou mnoha lidí. Co všechno ale může exekutor opravdu zabavit? A co naopak nesmí? Řekneme vám, jak exekuce probíhá, co všechno může exekutor zabavit, a jak se vy můžete proti neoprávněné exekuci bránit. Dozvíte se také, jaká jsou vaše práva v průběhu exekučního řízení a co vlastně dělat, když obdržíte exekuční příkaz.
Statisíce Čechů trápí finanční problémy a nezvládají splácet své dluhy. Věřitelé mají více možností, jak získat dlužné peníze zpět. Pokud máte dluhy, dlouhodobě je nedokážete splácet a s věřitelem nijak nespolupracujete, zřejmě dojde na exekuci majetku. Vždy je výhodnější snažit se dluhy alespoň částečně splatit. Můžete na sebe podat insolvenční návrh a při splnění podmínek projít osobním bankrotem.
V České republice je v současné době 645 700 dlužníků v exekučním řízení a na začátku roku 2024 exekutorská komora evidovala 4 059 035 exekucí. Chcete si být jistí, že nemáte žádné dluhy u bank a nebankovních institucí nebo že nedlužíte na finančním úřadě či na sociálním pojištění? Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak zjistit své dluhy.
KOMENTÁŘE k článku Lidé splácejí hůř než před pandemií. Poskytovatelé jsou přesto v klidu
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.