Máte chybu v daňovém přiznání? Poradíme, co s tím

Už jste odevzdali daňové přiznání, zaplatili daň, a pak jste zjistili, že je ve formuláři chyba? Nevadí. Zákon pamatuje i na tuhle situaci, a tak dává možnosti, jak chybu elegantně napravit. Konkrétní řešení závisí především na tom, kdy chybu odhalíte. Ukážeme, jak postupovat v závislosti na tom, kdy jste na chybu přišli.
Co dělat, když máte v podaném přiznání chybu
Při podávání daňového přiznání jste si určitě všimli, že v horní části formuláře jsou, vedle klasického řádného daňového přiznání, ještě dvě možnosti: přiznání opravné a dodatečné. Jejich využití závisí na tom, kdy jste si své pochybení uvědomili.
Připravili jsme pro vás: Jak správně vyplnit a podat daňové přiznání k dani z příjmu.
Opravné přiznání
Opravné přiznání podáváte v případě, že jste zjistili chybu v původním formuláři ještě před uplynutím termínu pro řádné podání daňového přiznání. Tyto termíny se liší podle vámi zvoleného způsobu podání. Pro rok 2025 platí následující:
- pro papírová podání platil termín do 1. dubna 2025
- pro elektronická podání do 2. května 2025
- pro podání přes advokáta či daňového poradce až do 1. července 2025.
Opravné přiznání v plném rozsahu nahrazuje původně podaný formulář, ke kterému se už nijak nepřihlíží. Formulář proto kompletně vyplníte znovu, jako byste původní přiznání nikdy nepodali. Nikde nevyčíslujete žádné rozdíly. V úvodu ovšem pamatujte na zaškrtnutí kolonky „opravné“ daňové přiznání.
K opravnému přiznání se nevztahují žádná sankce. Co se daně týká, pak jestliže je nová výše daňové povinnosti vyšší, a vy už máte daň uhrazenou, jednoduše doplaťte rozdíl. V opačném případě si musíte požádat o vrácení přeplatku. Ano, musíte požádat.
Příklad:
Podávali jste přiznání přes daňového poradce, odeslali jste jej 10. června. Týden po odeslání přiznání jste ale zjistili, že jste poradci nepředložili veškerou dokumentaci. V tomto případě ještě stihnete do 1. července podat s pomocí vašeho daňového poradce ještě i přiznání opravné.
Podívejte se, jak správně vypočítat daň z příjmů.
Dodatečné přiznání
Dodatečné přiznání podáváte v situaci, kdy jste si chybu uvědomili až po uplynutí řádného termínu pro podání daňového přiznání. A tudíž už nestihnete podat opravné přiznání.
Když bude vaše daňová povinnost po opravě vyšší, než je ta původně zaplacená, dodatečné přiznání podat musíte, a to do konce měsíce následujícího po tom, ve kterém jste chybu v původním formuláři zjistili. Do stejného termínu též musíte doplatit daň. Penále za opožděnou platbu z doměřené daně na základě dodatečného přiznání, které sami podáte, finanční úřad účtovat nebude.
Jenže: podáte-li dodatečné přiznání později, než byste měli (viz výše), můžete dostat pokutu 0,05 % stanovené daně za každý den prodlení, maximálně však 5 % stanovené daně (nejvýše 300 tisíc Kč). Pokuta se nepředepíše, je-li nižší než 1000 Kč.
A naopak: když se sníží nebo nezmění opravou vypočtená daň, dodatečné přiznání podávat nemusíte. Ale máte plné právo ho podat, pokud sami chcete. Vyjde-li po opravě daňová povinnost nižší než ta původně zaplacená, vyplnit je potřeba i žádost o vrácení přeplatku.
Příklad:
Zůstaňme u příkladu výše: o chybějící dokumentaci se dozvíte až v polovině srpna. V tomto případě už opravné přiznání nestíháte podat, a tak musíte sáhnout po přiznání dodatečném (liberační lhůty pro opožděné tvrzení či placení daně v tomto ohledu nehrají roli).
I v dodatečném přiznání musíte uvést celé hodnoty. Rozdíly oproti původním hodnotám vyplňujete také, ale až v šestém oddílu. Postupujete následovně:
- řádek 78: uveďte výši daně z původního formuláře podaného jako řádné přiznání (vyšel-li bonus, uvádějte ho s mínusem)
- řádek 79: uveďte novou výši daně – přepište hodnotu z ř. 77 z pátého oddílu (vyšel-li bonus, uvádějte ho s mínusem)
- řádek 80: rozdíl ř. 79 – ř. 78 (kladná hodnota znamená, že budete doplácet, záporná že vám část uhrazené daně bude finanční úřad vracet – pokud jste ji už zaplatili)
- další řádky tohoto oddílu vyplňují poplatníci, kteří uplatňovali daňovou ztrátu. Postup je uvedený v pokynech pro vyplnění.
Věděli jste, že daňové přiznání brzy čeká i dohodáře?
Mají vám vracet? Samo od sebe to nepůjde
Znamená-li chyba v původním formuláři, že jste nejprve zaplatili zbytečně vyšší daň, bude vám finanční úřad přeplacenou část vracet. Neudělá to ale automaticky: o přeplatek si musíte požádat na konci formuláře.
Pole s výší přeplatku ale můžete nechat nevyplněné. Proč byste měli takto postupovat? Kdybyste se totiž spletli ve výpočtu, a správce daně vám stanovil vyšší přeplatek, než jste si vypočetli vy, bude vám FÚ vracet jen částku, kterou uvádíte v žádosti.
Poznámka redakce: U papírové podoby formuláře pamatujte i na druhý podpis: pod žádostí o vrácení přeplatku.
V čem chybujeme nejčastěji
Server Měšec.cz si udělal průzkum na finančních úřadech, s čím u podávání daňových přiznání chybujeme nejčastěji. Možná se v některé z chyb také poznáte:
- přiznání ve špatném formátu
- chyby ve slevách na dani
- chybný odpočet od základu daně
- chybějící druhý podpis při žádosti o vrácení přeplatku
- nevyplnění některého z povinných údajů v Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ
- zaškrtnutí pole „celý rok" a zároveň označení jednotlivých kalendářních měsíců
- neuvedení skutečnosti, že chcete být považováni za OSVČ vykonávající vedlejší činnost.
Mohlo by vás zajímat: Jak se daní investice.