Banky.cz Magazín Banky.cz Osobní a rodinné finance Mluvit o platu už nebude zakázané. Flexinovela ruší tabu ve mzdách

Mluvit o platu už nebude zakázané. Flexinovela ruší tabu ve mzdách

Lenka Rutteová
Redaktorka Banky.cz
12.5.2025
4 min. čtení
Osobní a rodinné finance
Mluvit o platu už nebude zakázané. Flexinovela ruší tabu ve mzdách

Věděli jste, že brzy skončí tajemství kolem toho, kolik kdo v práci vydělává? Nové zákony totiž mění pravidla, přináší větší transparentnost mezd. Pojďme se podívat, co to znamená pro vás, ať už pracujete u jakéhokoliv zaměstnavatele, nebo se do nové práce teprve chystáte.

Co se mění od 1. června 2025

Od 1. června 2025 začne platit takzvaná Flexinovela zákoníku práce. Zavádí důležité změny. Jednou z nich je zrušení doložek mlčenlivosti o odměně. Tyto doložky doteď zakazovaly zaměstnancům mluvit o tom, kolik vydělávají (myšleno hrubou mzdu). Flexinovela je součástí transpozice evropské legislativy do českého právního řádu.

Hlavním cílem je podpořit rovné odměňování a dát pracujícím možnost bránit se, pokud dostávají za stejnou práci méně než jejich kolegové.

„Zaměstnavatel už tak nebude moci omezit zaměstnance v nakládání s informacemi o výši a struktuře jeho mzdy, platu nebo odměny," vysvětlila pro peníze.cz advokátka kanceláře Grant Thornton Veronika Odrobinová.

Proč je tato změna důležitá

Možnost otevřeně mluvit o mzdách a platech 2026 a dále pomůže odhalit situace, kdy různí lidé dostávají za stejnou práci různé peníze (bez dobrého důvodu). To je zvlášť důležité pro ženy, které podle dat z roku 2022 vydělávají v průměru o téměř 18 % méně než muži.

Připravili jsme pro vás: Jak na výpočet čisté mzdy.

Přestože některé firmy tvrdí, že s nerovným odměňováním nemají problém, průzkum ukazuje něco jiného: ženy jsou se svými platy výrazně méně spokojené než muži. Velmi nespokojeno je 11 % žen (skoro dvojnásobek oproti mužům), a spokojeno je jen 31 % žen (oproti 42 % mužů).

Veřejně známý je například případ z vědeckého prostředí, kdy muž nastoupil na pracovní pozici po ženě, a na stejné pozici a za stejnou práci dostal o dvacet tisíc vyšší mzdu. Vědkyně se následně v této věci soudila.

Mohlo by vás zajímat: Jak na výpočet podpory v nezaměstnanosti a kdy je na podporu nárok.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Co se stane se starými doložkami mlčenlivosti

Existující doložky o mlčenlivosti se zneplatní. A kdyby si je zaměstnavatel i nadále vynucoval, dopustil by se přestupku, s pokutou až 400 tisíc korun.

Z Flexinovely plyne, že zaměstnavatelé teď budou muset:

  • změnit pracovní smlouvy a doložky z nich odstranit
  • nebo písemně (i elektronicky) informovat zaměstnance, že příslušná ustanovení už neplatí
  • anebo vydat vnitřní předpis pro všechny zaměstnance ohledně zrušení platnosti doložek o mlčenlivosti.

Online srovnání běžných účtů

Co přinese nová evropská směrnice

Zrušení doložek mlčenlivosti je jen začátek. Do června 2026 musí Česko zavést do svých zákonů evropskou směrnici EU o odměňování. „Příprava související legislativy vycházející z evropské směrnice postupně probíhá. Předpokládáme, že návrh by měl být do meziresortního připomínkového řízení předložen v průběhu tohoto roku. Veškeré materiály jsou nicméně teprve v procesu zpracovávání a projednávání,“ uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

Mohlo by vás zajímat: Minimální mzda 2025: Aktuální výše a co musíte vědět.

A v plánované legislativě už čekají další změny:

  • uchazeči o práci se dozvědí o nabízené mzdě už v inzerátu, ještě před pohovorem
  • na pohovoru se uchazečů nikdo nebude smět ptát, kolik vydělávali v minulém zaměstnání
  • firmy s více než 100 zaměstnanci nově budou mít povinnost reportování mezd do centrálního systému
  • rozdíl v odměňování mezi ženami a muži už by neměl přesahovat 5 %. (připomeňme, že v současnosti dostávají muži v průměru o pětinu vyšší výplatu než ženy, a to na stejných pracovních pozicích)
  • k právůmzaměstnanců přibyde právo žádat od zaměstnavatele informace o průměrných výdělcích mužů a žen v jednotlivých kategoriích pracovníků, kteří vykonávají stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Pro příklad: programátor v IT firmě bude mít právo požádat o informaci, jaký je v této formě průměrný plat mužů-programátorů a průměrný plat žen-programátorek.

Jak se ke schváleným změnám staví firmy a zaměstnanci?

Server peníze.cz poukázal na výsledky průzkumu společností Hays a EY. Průzkum totiž ukázal přesně to, co většina společnosti očekává (na základě toho, jak firmy lpějí na doložkách o mlčenlivosti, kterými si zajišťují značnou úsporu mzdových nákladů):

  • 67 % firem nevidí ve zveřejňování mezd výhodu
  • 52 % zaměstnanců si naopak myslí, že transparentnost mezd má smysl.

Zaměstnavatelé se obávají především tlaku na zvyšování mezd, především ze strany svých zaměstnankyň. Naopak jako výhodu vidí po legislativních změnách snazší nábor nových lidí a lepší řízení jejich očekávání.

Nespokojenost zaměstnavatelů se schválenými změnami dokumentuje i další výsledek průzkumu, jak jej prezentoval Zdeněk Dušek z EY: „Naprostá většina firem (95 %) v této souvislosti uvádí, že nemá se mzdovými nerovnostmi problémy nebo nevidí potřebu je měřit.“

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Firmy žádají odklad

Více než čtyři pětiny českých firem nejsou připraveny na tak zásadní změnu v oblasti odměňování. Jaký je důvod? Na první pohled to vypadá, že běžně praktikují rozdílné mzdy, a proto pracují s doložkami o mlčenlivosti. Okamžitá platnost zákazu doložek by jim zřejmě způsobila značné interní problémy.

Tři největší zaměstnavatelské organizace proto žádají dvouletý odklad nové legislativy odměňování. Podle nich představuje rychlé zavedení směrnice riziko pro stabilitu firem, zejména těch menších. Odůvodňují svou žádost i tím, že bez dostatečné přípravy by mohlo dojít k nárůstu administrativy a nákladů.

Věděli jste, že nezaměstnanost v březnu 2025 opět klesala?

Co když zaměstnavatel nedodrží nová pravidla

Jak už jsme uvedli, za nedodržení zákazu doložek mlčenlivosti hrozí firmám sankce za nedodržení pravidel až 400 tisíc korun. Ale to není vše: po zavedení evropské směrnice budou povinnosti zaměstnavatelů ještě přísnější a pravděpodobně přibydou další možné postihy.

Co to znamená pro vás v pozici zaměstnance

Zákoník práce změny přináší postupně, ty v oblasti mlčenlivosti o mzdách jsou jedněmi z prvních. Zaměstnancům dává nová legislativa právo na více informací a na možnost bránit se nespravedlivému odměňování. Už brzy se nebudete muset bát mluvit o své výplatě s kolegy a budete mít lepší představu o tom, jaká mzda je za vaši práci férová.