Banky.cz Magazín Banky.cz Osobní a rodinné finance Přehledný průvodce přivýdělkem na mateřské nebo rodičovské dovolené

Přehledný průvodce přivýdělkem na mateřské nebo rodičovské dovolené

3.7.2025
4 min. čtení
Redakce Banky.cz
Redakce Banky.cz
Osobní a rodinné finance
Přehledný průvodce přivýdělkem na mateřské nebo rodičovské dovolené

Z průzkumu platformy MUMDOO ve spolupráci s Deloitte z roku 2024 vyplynulo, že si chce v Česku na mateřské a rodičovské přivydělat 93 % rodičů. Hledáte přivýdělek nebo brigádu na rodičovské či mateřské i vy, ale nechcete přijít o dávky? Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jaké máme možnosti i tipy na to, kde najdete vhodné nabídky práce.

Co si z článku odnést:

  • Během mateřské dovolené si můžete přivydělávat, výjimkou je pouze období šestinedělí.
  • Přivydělat si můžete na mateřské a rodičovské na DPP, na DPČ i jako OSVČ vedlejší.
  • Na mateřské dovolené nesmíte vykonávat HPP u stejného zaměstnavatele na stejné pozici, můžete ale pracovat na DPP nebo DPČ u jiných zaměstnavatelů nebo být OSVČ vedlejší.
  • Na rodičovské můžete pracovat bez omezení, včetně HPP, od 1. 6. 2025 můžete navíc u stejného zaměstnavatele vykonávat i stejnou činnost na DPP nebo DPČ.
  • Dítě do 2 let může být v zařízení max. 92 hodin měsíčně, aniž byste přišli o rodičovský příspěvek; na starší děti se už žádný limit nevztahuje.
Je možné začít pracovat už od prvního dne mateřské dovolené?

,,Zákoník práce stanovuje, že matky na mateřské nesmí pracovat 6 týdnů po porodu. Po uplynutí této ochranné doby můžete pracovat jak na DPP a DPČ, tak i na živnost v případě, že tato práce neodporuje podmínkám peněžité pomoci v mateřství. Vždy však musíte dodržet 6týdenní lhůtu od porodu.”

Petr Jermář
Petr Jermář
Hlavní analytik Banky.cz

Zjistěte, kolik dostanete na mateřské v roce 2025.

Jaké jsou možnosti přivýdělku na mateřské a rodičovské dovolené?

Na mateřské i rodičovské dovolené máte hned několik možností přivýdělku, přičemž každá forma má svá pravidla a limity:

  • Dohoda o provedení práce (DPP): Je vhodná pro sezónní a krátkodobé práce. Na DPP je možné odpracovat max. 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele. Při přivýdělku do 11 500 Kč měsíčně nemusíte platit zdravotní ani sociální pojištění. Nad tuto částku se odvádí 11,6 % (4,5 zdravotní pojištění a 7,1 % sociální pojištění). Z příjmu se strhává 15% daň.
  • Dohoda o pracovní činnosti (DPČ): Využívá se pro pravidelnou práci do 20 hodin týdně v průměru (1 040 hodin za rok). Odměna do 4 500 Kč měsíčně nepodléhá odvodům na zdravotní a sociální pojištění. Nad tuto částku musíte odvést 11,6 % (4,5 zdravotní pojištění a 7,1 % sociální pojištění). Z výdělku se opět odvádí 15% daň. Více o práci na dohody v roce 2025 zjistítev našem článku.
  • OSVČ: Rodič, který pobírá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou může také podnikat jako OSVČ vedlejší. Výhodou je, že v prvním roce nemusíte odvádět zálohy na sociálním ani zdravotním pojištění. Odvedete je až po podání prvního přehledu o příjmech a výdajích. Výše odvodů se vypočítá z vašeho výdělku. Sociální pojištění se neplatí, pokud zisk nepřesáhne 111 736 Kč.
Buďte stále v obraze

Novinky ze světa hypoték, půjček či výhodné nabídky přímo na váš e-mail

Přihlášením k odběru novinek souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Je možné na mateřské kombinovat více DPP u různých firem?

Na mateřské a rodičovské dovolené můžete bez omezení kombinovat více DPP u různých zaměstnavatelů. Žádný limit celkového počtu DPP u různých firem neexistuje. Příjmy z DPP u různých zaměstnavatelů se pro účely platby pojištění nesčítají, pokud u každého z nich nepřekročíte hranici 11 500 Kč měsíčně.

Jaká jsou pravidla HPP na mateřské a rodičovské dovolené?

Jak je to s prací při peněžité pomoci v mateřství? Na mateřské dovolené nesmíte pracovat na HPP u stejného zaměstnavatele ve stejné pozici, za kterou pobíráte dávku. Můžete ale pracovat na jinou činnost u stávajícího zaměstnavatele, pracovat pro jiného zaměstnavatele nebo být OSVČ na vedlejší činnost.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Na rodičovské dovolené je možné pracovat bez omezení, včetně HPP. Od 1. června 2025 můžete na rodičovské dovolené díky tzv. flexinovele zákoníku práce vykonávat i stejnou činnost jako před nástupem na mateřskou. Je však třeba se zaměstnavatelem uzavřít novou formu spolupráce, například DPP nebo DPČ.

Je nutný souhlas zaměstnavatele v případě práce pro konkurenci?

„I maminky na mateřské dovolené podléhají pravidlům zákazu konkurence, která stanovuje zákoník práce. Zákoník práce uvádí, že během trvání pracovního poměru můžete vykonávat jinou výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti vašeho zaměstnavatele, pouze s jeho předchozím písemným souhlasem. Pokud byste však pracovala v jiném oboru, který není konkurenční, souhlas potřebovat nebudete,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.

Písemný souhlas v případě stejné činnosti jako u současného zaměstnavatele se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Online srovnání bankovních půjček

Kolik hodin může dítě strávit ve školce, aniž byste ztratili rodičovský příspěvek?

Děti do 2 let můžou být ve školce, jeslích nebo v podobném zařízení maximálně 92 hodin za měsíc, aniž byste přišli o nárok o rodičovský příspěvek. Jedná se o ekvivalent zhruba 4 hodin denně. Po dosažení věku 2 let dítěte už žádná časová omezení neplatí.

Nezapomeňte příjmy na mateřské nebo rodičovské nahlásit

Abyste na mateřské či rodičovské neztratili nárok na slevy a dávky, musíte správně hlásit příjmy. U DPP a DPČ zaměstnavatel automaticky příjmy hlásí ČSSZ a pokud podepíšete prohlášení, automaticky se také strhává 15% daň. Pokud si přivyděláváte jako OSVČ musíte následující rok podat daňové přiznání a přehledy příjmů a výdajů ČSSZ a zdravotní pojišťovně.

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Kde najdete ověřené nabídky práce z domova pro maminky?

V první řadě doporučujeme sledovat pracovní nabídky, například možnosti práce na home office, na specializovaných portálech (např. lepsi-prijem.czhomeofficeprace.cz nebo fajn-brigady.cz). Nabídky práce můžete hledat také na hlavních pracovních portálech, jako jsoucz.indeed.com nebo prace.cz, kde filtrujte „home office na mateřské“ nebo „práce na dálku“. Vyzkoušet můžete také freelance platformy, jako freelance.cz nebo navolnenoze.cz, případně facebookové skupiny.

Role
Hlavní výhody
Doporučené platformy
Virtuální asistent/ka (organizace a administrativa)
Flexibilní doba
Copywriting
Flexibilní doba
Péče o zákazníky
Nízká náročnost
Homeofficeprace.cz
Online doučování
Využití jazykových dovedností a odborných znalostí
Mikrobrigády (ankety, průzkumy apod.)
Nevyžaduje zkušenosti

Jak si zorganizovat čas, aby práce nezasáhla do péče o miminko?

Na závěr jsme si pro vás připravili několik tipů, jak efektivně skloubit práci z domova s péčí o dítě:

  • Upřednostněte flexibilní nabídky práce: Pracujte v čase, kdy je dítě v klidu, například když spí nebo si v klidu samo hraje.
  • Komunikujte s kolegy: V práci vám může pomoci, když budete se svými kolegy a vedoucími upřímně mluvit o tom, co potřebujete a nastavíte si hranice.
  • Sdílejte péči o dítě s partnerem: Na péči a práci nemusíte být sami, domluvte se s partnerem na tom, kdy budete o dítě pečovat vy a kdy on.
  • Nebojte se svému okolí říct o pomoc: Máte pocit, že se na vás všechno sype? Řekněte si o pomoc – rodině, kamarádům nebo kolegům.

Zdroje