Banky.cz Magazín Banky.cz Peníze Žádost o přídavek na dítě v roce 2025: Kdo má nárok a kolik dostane?

Žádost o přídavek na dítě v roce 2025: Kdo má nárok a kolik dostane?

10.7.2025
3 min. čtení
Redakce Banky.cz
Redakce Banky.cz
Peníze
Přídavek na dítě: Kdo má nárok a kolik dostane?

Průzkum společnosti PAQ Research z roku 2023 ukázal, že má nárok na přídavek na dítě takřka polovina rodin s dětmi v Česku, skutečně ji však v roce 2023 pobíralo jen 13 % rodin. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou podmínky nutné k získání přídavku na dítě, jak o tento příspěvek zažádat i jaká je jeho výše v roce 2025.

Co si z článku odnést: 

  • Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě do 26 let, pokud je čistý příjem rodiny nižší než 3,4násobek životního minima domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. 
  • Měsíční výše přídavku na dítě je v roce 2025 830 Kč na dítě do 6 let, 970 Kč na dítě od 6 do 15 let a 1 080 Kč na dítě od 15 do 26 let. Příspěvek se zvyšuje o 500 Kč, pokud má alespoň jeden z rodičů příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání přinejmenším ve výši životního minima pro jednotlivce. 
  • Žádost o přídavek je možné podat online přes aplikaci Jenda nebo osobně na úřadu práce. 
Kdo má nárok na příspěvek na dítě?

,,Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě v případě, že je příjem v rodině nižší než 3,4násobek částky životního minima. Rozhodným obdobím pro schválení příspěvku je kalendářní čtvrtletí a o dávku je možné žádat až 3 měsíce zpětně. O příspěvek na dítě může zažádat rodič nebo pěstoun nezletilého dítěte, které s nimi žije. O příspěvek může zažádat i zletilé nezaopatřené dítě do 26 let.”

Petr Jermář
Petr Jermář
Hlavní analytik Banky.cz

Jak se počítá životní minimum? 

Životní minimum se pro účely přídavku na dítě vypočítává jako součet částek životního minima jednotlivých členů rodiny, které jsou v roce 2025 následující: 

  • Jednotlivec: 4 860 Kč 
  • První dospělá osoba v domácnosti: 4 470 Kč 
  • Druhá a další dospělá osoba v domácnosti: 4 040 Kč 
  • Dítě do 6 let: 2 480 Kč 
  • Dítě od 6 do 15 let: 3 050 Kč 
  • Dítě od 15 do 26 let: 3 490 Kč 

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Pokud se tedy posuzuje schválení žádosti o příspěvek na dítě u rodiny se dvěma dospělými a dvěma dětmi do 6 let, výpočet by vypadal následovně: 4 470 (životní minimum první dospělé osoby) + 4 040 (životní minimum druhé dospělé osoby) + 2 × 2 480 (životní minimum dítěte do 6 let) = 13 470 Kč. Po vynásobení 3,4 se dostanete na částku 45 798 Kč. Rodina by tak měla nárok na přídavky v případě, že by byl jejich čistý příjem maximálně 45 798 Kč. 

Od října 2025 začnou platit nové dávky životního minima, které ovlivní nárok na přídavek na dítě.

Buďte stále v obraze

Novinky ze světa hypoték, půjček či výhodné nabídky přímo na váš e-mail

Přihlášením k odběru novinek souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Jaké příjmy se započítávají do limitu 3,4násobku životního minima? 

Do hranice 3,4násobku životního minima se započítávají čisté příjmy všech společně posuzovaných osob za rozhodné období (předchozí čtvrtletí). Patří sem především: 

  • Příjmy ze zaměstnání a podnikání (u OSVČ s hlavní činností se započítává alespoň 50 % průměrné mzdy, pokud není skutečný příjem vyšší), 
  • dávky nahrazující příjem (např. mateřská, nemocenský, důchod, podpora v nezaměstnanosti při rekvalifikaci apod.), 
  • alimenty, 
  • výsluhové a služební příspěvky, 
  • příjmy z pronájmu a renty, 
  • některé příjmy z prodeje majetku nebo podílu. 

Naopak se nezapočítávají příjmy z brigád nezaopatřeného dítěte a jednorázové dávky typu porodné. 

Online srovnání běžných účtů

Výše příspěvku na dítě v roce 2025 

Výše přídavku na dítě zůstává v roce 2025 stejná jako v roce 2024 a odvíjí se od věku dítěte: 

  • Dítě do 6 let – 830 Kč (1 330 Kč) 
  • Dítě od 6 do 15 let – 970 Kč (1 470 Kč) 
  • Dítě od 15 do 26 let – 1 080 Kč (1 580 Kč) 

Tato částka se zvyšuje o 500 Kč v případě rodin, kde má alespoň jeden z rodičů příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání přinejmenším ve výši životního minima pro jednotlivce. Pro zjištění nároku můžete využít kalkulačku přídavku na dítě

Jak zažádat o přídavek na dítě? 

Žádost o příspěvek na dítě i čtvrtletní dokládání příjmů můžete vyřídit jednoduše online pomocí klientské zóny Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem Jenda. Z pohodlí domova můžete díky této aplikaci podat novou žádost o přídavek na dítě, sledovat aktuální stav žádosti, dokládat čtvrtletní příjmy a hlásit změny. Pro přístup do klientské zóny je nutné se přihlásit prostřednictvím Identity občana (Mobilní klíč eGovernmentu, BankID). Nemáte Identitu občana? I nadále můžete vyplnit papírový formulář na kterékoliv pobočce Úřadu práce ČR.

Běžný účet bez poplatků

Jak se příspěvek řeší u střídavé péče a rozvedených rodičů? 

„V případě, že jsou rodiče dítěte, které má na příspěvek nárok, rozvedení, o přídavek může žádat rodič, se kterým dítě žije, a posuzují se příjmy tohoto rodiče. Pokud bylo dítě po rozvodu svěřeno do společné nebo střídavé péče obou rodičů, o příspěvek žádá rodič určený na základě dohody rodičů. Při schvalování příspěvku se posuzují příjmy daného rodiče,“ říká Miroslav Majer, majitel portálu banky.cz. 

Odpovědi na časté otázky ohledně přídavku na dítě 

Při žádosti o přídavek na dítě je nutné doložit příjmy za rozhodné čtvrtletí, např. v podobě dokladu o výši čtvrtletního příjmu, prohlášení o nezisku, dokladu o výživném nebo potvrzení o studiu/nezaopatřenosti. Jak doložit příjem u OSVČ, které uplatňují výdajový paušál? V tomto případě doložíte čistý zisk (základ daně po odečtu paušálu) pomocí daňového přiznání.

Příjmy rodiny je třeba dokládat každé čtvrtletí, konkrétně v prvním měsíci každého čtvrtletí za předchozí období. V opačném případě by mohlo dojít k pozastavení nebo zániku nároku na přídavek na dítě.

Stěhování nebo ukončení studia dítěte musíte nahlásit do 8 dnů od změny. Možnosti máte dvě. Změnu můžete osobně nahlásit na úřadu práce nebo online přes Klientskou zónu Jenda nebo Portál občana.

Nezaopatřeným dítětem se rozumí dítě nejvýše do 26 let, které splňuje jednu ze tří podmínek – studuje, nemůže studovat nebo pracovat kvůli nemoci či úrazu nebo je vedeno v evidenci Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci po skončení povinné docházky do 18 let.

K nejčastějším chybám patří chybné nebo neúplné vyplnění formuláře, neohlášení změn, špatné zadání příjmů a nedoložení čtvrtletních příjmů.

Zdroje: