Banky.cz Články Spoření Spoření? Lidé si podle průzkumu nejčastěji odkládají 1 000 až 3 000 měsíčně

Spoření? Lidé si podle průzkumu nejčastěji odkládají 1 000 až 3 000 měsíčně

4.11.2020 Spoření

Ať je pandemie, nebo není, na spoření lidí v České republice to nemá vliv. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisenbank z letošního září. Hned dvě třetiny dotazovaných totiž uvedly, že pandemie jejich spořicí návyky nijak neovlivnila.

Jen 13 % lidí zmínilo, že si kvůli současné situaci začali pravidelně nebo nepravidelně odkládat vyšší částky. Na druhou stranu 16 % dotazovaných spoření omezilo nebo šetří méně než před příchodem koronaviru.

A 3 % lidí dokonce přestala spořit úplně.

Každý čtvrtý spoří přes 3 000 Kč měsíčně

Podle průzkumu si největší část lidí (29 %) pravidelně odkládá 1 000 až 3 000 korun. Čtvrtina respondentů pak dokonce víc než 3 000 korun.

Částka odložená každý měsíc

 • nespoří: 3 %
 • do 500 Kč: 20 %
 • 500 až 1 000 Kč: 23 %
 • 1 000 až 3 000 Kč: 29 %
 • přes 3 000 Kč: 25 %

Z průzkumu také vyplynulo, že nejvyšší částky si odkládají lidé s vysokoškolským vzděláním. Čtvrtina z nich spoří měsíčně víc než 5 000 korun.

Naopak lidé se základním vzděláním šetří spíš po menší částkách. Víc než třetina z nich si měsíčně ukládá maximálně 500 korun.

Částka odkládaná každý měsíc (procento lidí s vysokoškolským vzděláním/se základním vzděláním)

 • do 500 Kč: 13 % / 36 %
 • 1 000 až 3 000 Kč: 33 % / 15 %
 • přes 5 000 Kč: 25 % / 8 %

Většina lidí má jen jeden spořicí účet

Raiffeisenbank také zjišťovala, kolik spořicích účtů lidé využívají. A dozvěděla se, že téměř dvě třetiny dotázaných ukládají peníze na jedno konto – přesně 60 % lidí.

Existují ale i klienti, kteří mají spořicích účtů celou řadu. Každý desátý člověk má minimálně tři.

Počet spořicích účtů

 • 1 účet: 60 %
 • 2 účty: 29 %
 • 3 účty: 7 %
 • 4 a více účtů: 3 %

Kam uložit peníze navíc?

Pokud máte nějaké peníze navíc, je rozumné začít spořit nebo prostředky investovat. Pokud je totiž necháte na běžném účtu, začnou kvůli inflaci rychle ztrácet na hodnotě.

Máte přitom několik možností, jak tomu zabránit.

Spořicí účet je základ

Bezpečnou a zároveň flexibilní variantou je spořicí účet. Peníze na něj můžete kdykoliv vložit i vybrat.

Počítejte ale s tím, že úroky se u něj pohybují většinou do 1 %. Inflace je tedy mnohem rychlejší. Zároveň ale budou vaše úspory ztrácet svou hodnotu mnohem pomaleji, než když je necháte jen na běžném účtu.

Čas od času navíc můžete narazit na akci, díky které získáte vyšší úroky. V současné době nabízí výhodnější podmínky Raiffeisenbank. Noví klienti u ní získají zvýhodněný úrok 3 %.

Akce ale platí jen na 6 měsíců, poté úročení klesne na 0,6 %.

Abyste akční sazbu získali, musíte ji také aktivovat v mobilním bankovnictví. A zároveň aktivně využívat běžný účet, na který je nabídka zvýhodněného spoření navázaná.

Stavební spoření: klasika, na kterou Češi nedají dopustit

Další možností, která je prakticky bez rizika, je stavební spoření. V tomto případě navíc výnos díky státnímu příspěvku překonává inflaci

Musíte však počítat s tím, že při sjednání stavebního spoření zaplatíte poskytovateli poplatek za zřízení účtu. Ten bývá ve výši jednoho procenta z cílové částky. Opět ale můžete narazit na akce, kdy poskytovatelé tento poplatek odpouštějí.

U tohoto typu spoření musíte také počítat s tím, že k penězům nebudete mít nějaký čas přístup. Minimální doba spoření je totiž 6 let. Pokud vyberete své vklady dřív, přijdete o státní podporu.

Kompromisem jsou termínované vklady

Střední cestou mezi spořicím účtem a stavebním spořením jsou termínované vklady. Také u nich musíte počítat s tím, že o přístup k uloženým penězům na nějaký čas přijdete. Případný předčasný výběr se přitom neobejde bez poplatků.

Ne každý termínovaný vklad, který poskytovatelé nabízejí, se navíc vyplatí. Úroky se totiž často pohybují do 1 % – tedy stejně jako na spořicích účtech. A ty jsou z hlediska dostupnosti peněz mnohem flexibilnější.

V případě termínovaných účtů přitom platí, že čím delší dobu spoření zvolíte, tím vyšší úrok dostanete. U pětiletých termínů tak dosáhnete i na úrok přes 2 %.

Penzijní spoření, na důchod nutnost

Další možností, kam peníze uložit, je penzijní spoření. Nabízí spoustu výhod:

 • získáte státní příspěvek,
 • můžete si spoření odečíst z daní,
 • přispívat vám může i zaměstnavatel,
 • peníze na spoření můžete posílat pravidelně nebo jednorázově,
 • sami určujete riziko,
 • sami určujete způsob výplaty.

Zároveň ale musíte počítat s tím, že peníze můžete výhodně vybrat nejdřív v 60 letech. Pokud je vyberete dřív, přijdete o státní příspěvky i výnosy z nich a musíte vrátit slevy na dani.

Větší zhodnocení slibují investice

Další možnosti, jak zhodnotit peníze, už se pojí s investicemi. A tedy s větším či menším rizikem. Zato ale nabízejí výraznější zhodnocení.

Můžete si vybrat například z investic do:

 • dluhopisů,
 • zlata a drahých kovů,
 • akcií,
 • bitcoinu a různých kryptoměn,
 • běžných měn,
 • nebo nemovitostí.

Všechny tyto možnosti jsou určené pro zkušenější investory, kteří jsou schopní odhadnout riziko. Obecně přitom platí, že čím větší je slibovaný výnos, tím větší je také riziko.

Může se tedy stát, že špatnou investicí část peněz proděláte.

Oproti tomu spoření nabízí sice menší zhodnocení, ale také jistotu, že o své úspory nepřijdete. Jsou totiž ze zákona pojištěné až do výše 100 000 eur. Tedy zhruba do 2 700 000 korun.Nejlepší způsob spoření!

ANKETA k článku Spoření? Lidé si podle průzkumu nejčastěji odkládají 1 000 až 3 000 měsíčně

Spoříte měsíčně více než 3 000 Kč?

Počet odpovědí: 162

KOMENTÁŘE k článku Spoření? Lidé si podle průzkumu nejčastěji odkládají 1 000 až 3 000 měsíčně

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Nejoblíbenější spoření? Podruhé v historii vede spořicí účet

23.1.2023 Spoření

Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spoření - vyplatí se ještě v roce 2023

20.1.2023 Spoření

Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.

Jedničkou českého spořicího trhu je slovenská banka. Nabízí úrok 6,15 %

26.12.2022 Spoření

Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.

Úroky na spořicích účtech už překonávají i 6 %

31.10.2022 Spoření

Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.

Zhodnocení u stavebka je už víc než 6 %. A vstupní poplatek definitivně končí

17.10.2022 Spoření

Ještě vyšší zhodnocení a o něco lepší podmínky. Stavební spořitelny využívají současnou situaci a pomocí nejrůznějších akcí bojují o klienty. Díky tomu můžete dosáhnout na 3% úrokovou sazbu a celkové zhodnocení přes 6 %.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena