Banky.cz Články Reality Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021 Reality

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad. Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení. Platit má od července 2023.

O novém zákonu se mluvilo už několik let, prosadit se ho ale podařilo až nyní. Přestože má řadu odpůrců, stavebníkům přináší několik výhod. Dají se shrnout do jediné věty:

Nový stavební zákon zjednoduší a zrychlí stavební řízení.

Rozhodnutí do 30 dnů

K zmíněnému zjednodušení a zrychlení vede několik kroků. Mezi nejdůležitější patří zkrácení termínů stavebního řízení.

Zatímco dosud měl stavební úřad na posouzení vaší žádosti 60 dnů, nově se tato lhůta zkrátí na 30 dnů. Tedy alespoň u jednoduchých staveb, mezi které patří běžné rodinné domy.

U ostatních staveb je lhůta pro rozhodnutí 60 dnů. A u staveb, u kterých je potřeba posouzení vlivu na životní prostředí EIA, je limit 120 dnů. 

Samozřejmě platí, že za určitých okolností se mohou zmíněné termíny prodloužit, a to až:

 • 30 dnů ve zvlášť složitých případech
 • nebo až o 60 dnů v řízení s velkým počtem účastníků, případně pokud je potřeba doručovat vyhlášku do zahraničí.

Přestože se tedy i nové stavební řízení může protáhnout, oproti současnosti bude mnohem rychlejší. Také díky tomu, že si úřady nově nemůžou vaši žádost přehazovat.

Konec běhání po úřadech

Stavební úřady navíc čeká několik zásadních změn.

První z nich se týká začlenění různých orgánů pod stavební úřad. Díky tomu pak nemusíte obíhat tolik institucí, abyste získali potřebná vyjádření.

Do stavebních úřadů se nově začlení například orgány:

 • ochrany životního prostředí,
 • památkové péče
 • nebo pozemkových úprav.

Místo samostatného stavebního a územního řízení vás čeká jen jedno řízení o povolení stavby.

Nejlepší hypotéka online

Některé úřady ale i nadále zůstanou mimo strukturu stavebních úřadů. Týká se to například Agentury ochrany přírody a krajiny, která se vyjadřuje ke stavbám v chráněných krajinných oblastech a národních parcích.

Tyto úřady se musí k vaší žádosti vyjádřit do 30 dnů. Pouze v odůvodněných případech můžou tuto lhůtu zdvojnásobit.

Pokud v daném termínu nevydají své vyjádření ani závazné stanovisko, znamená to, že souhlasí.

Stavební řízení v rukou státu

Stejně důležitá je i další změna ve struktuře stavebních úřadů. Nově totiž skončí obecní stavební úřady, které přejdou pod stát.

Vše bude vypadat následovně:

 • Základem nového systému budou krajské stavební úřady a jejich územní pracoviště.
 • Nad nimi bude stát Specializovaný a odvolací stavební úřad.
 • A v čele bude Nejvyšší stavební úřad.

Vaše žádost o stavební povolení tak poputuje ke krajskému úřadu. Pokud jí nevyhoví, můžete se odvolat ke Specializovanému a odvolacímu stavebnímu úřadu. Ten poté musí ve věci rozhodnout.

Nehrozí tedy, že by jen vše vrátil s připomínkami ke krajskému úřadu a řízení by se protahovalo.

Zároveň tento úřad o vaší žádosti rozhodne v případě, že krajský úřad nedodrží předepsané termíny.

Novinka má zamezit podjatosti

Právě zrušení městských stavebních úřadů vzbudilo poměrně velké spory. Podle kritiků budou nyní o stavbách rozhodovat úředníci, kteří neznají místní specifika.

Zastánci této novinky naopak tvrdí, že se tím zamezí možné podjatosti místních úředníků. Navíc tak má vzrůst zastupitelnost úředníků. Což přispěje k dalšímu zrychlení stavebního řízení.

„Benefitem může být také jednotný a předvídatelný výklad stavebních předpisů. Podmínkou je nicméně zajištění přechodu dostatečného počtu kvalitních úředníků a organizační zajištění této soustavy,” upozornil ve svém článku  advokát Pavel Černý z kanceláře Frank Bold Advokáti, která spolupracovala na původním návrhu nového zákona.

Vše vyřídíte on-line

Výraznou novinkou je také plánovaná digitalizace. Od července 2023, kdy začne nový zákon platit, můžete o stavební povolení požádat elektronicky.

Nejlepší hypotéka online

Místo papírové žádosti s desítkami příloh můžete vše podat on-line, a to včetně projektové dokumentace. Podáním dokumentace můžete také pověřit projektanta.

A samozřejmě i nadále můžete podat žádost v klasické papírové formě.

Součástí nového on-line systému bude také Portál stavebníka. Právě na něm můžete podávat žádosti pomocí on-line formulářů nebo sledovat informace o aktuálním stavu řízení či o vydaných rozhodnutích.

Drobné stavby: bez stavebního povolení

Za pozornost stojí ještě jedna věc. A to rozdělení staveb na:

 • drobné,
 • jednoduché,
 • vyhrazené
 • a ostatní.

Kromě jednoduchých staveb, mezi které patří i zmíněné rodinné domy, je pro většinu lidí důležitá ještě první kategorie. Tedy drobné stavby. Spadají sem například:

 • mobilní domy,
 • skleníky,
 • kůlny
 • či zahradní domky.

Právě u nich nemusíte jako u jediných žádat o stavební povolení.

Cesta k dostupnějšímu bydlení

Přestože nový zákon už podepsal prezident, platit začne až od července 2023. Jeho cílem je hlavně zrychlit výstavbu. Díky tomu by mohl postupně klesat vysoký rozdíl mezi poptávkou po nových nemovitostech a jejich nabídkou.

A nové bydlení by tak mohlo být dostupnější.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

Líbí se Vám nový stavební zákon?

Počet odpovědí: 106

KOMENTÁŘE k článku Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Investice do nemovitosti se i v dnešní době vyplatí. Na co si dát pozor?

29.8.2022 Reality

O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021 Reality

Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů nejvíc za posledních 10 let.

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021 Reality

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

30.6.2021 Reality

Nabídnout nemovitost k prodeji a za pár týdnů mít peníze na účtu. To je cíl stále většího množství prodejců. Kvůli koronavirové krizi totiž řadě lidí klesly příjmy a chybí jim peníze na splácení půjček. Rychlý prodej domu či bytu pak vidí jako řešení.

Nemovitosti zdražují nejrychleji za 10 let. Až o 16 %

2.6.2021 Reality

Najít si nové bydlení za rozumnou cenu je stále složitější. Potvrzují to nejen zkušenosti zájemců o bydlení, ale také aktuální čísla HB Indexu, který zveřejňuje Hypoteční banka. Podle něj nyní nemovitosti zdražují rekordním tempem. V prvním letošním čtvrtletí se jejich cena meziročně zvedla o víc než 10 %.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Inflace

Inflace je statistická veličina, která vyjadřuje všeobecný růst spotřebitelských cen. Průměrná roční míra inflace tedy vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za posledních 12 měsíců oproti průměru 12 předchozích měsíců.

Roční průměrná inflace je trochu umělá veličina. Vypočítává se na roční bázi s pomocí tzv. spotřebního koše, kde se sleduje změna cen podle průměrného nákupu zboží, služeb a dalšího. Může se vám tak stát, že vaše náklady na bydlení, energie, benzín, či stravu se zvýší o 10% a úřad bude reportovat inflaci 1%. Prostě "nejste průměrní".

Jaká je v ČR průměrná roční míra inflace?Inflace 2022 = 15,1 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2021 = 3,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem) Inflace 2020 = 3,2 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2019 = 2,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Oficiální průměrnou roční míru inflace zjišťuje a zveřejňuje Český statistický úřad.  Aktuální průměrná roční míra inflace je zveřejněna na webu ČSÚ. Průměrná roční míra inflace v r.2022 činí 15,1%

Český statistický úřad zveřejňuje vždy po skončení roku výpis ze zjišťování průměrné inflace. Dopis ČSÚ se zjištěnou inflací roku 2022 ze dne 11.1.2023 si můžete stáhnout z www.banky.cz. Nejčastěji se tento výpočet ČSÚ využívá při obchodních jednáních o výši nájemného k nebytovým prostorám či bytům. Rovněž při meziročních jednáních o ceně dodávek mezi podnikateli. Nelze ovšem automaticky říct, že statistickou míru inflace mají strany obchodu automaticky respektovat. Inflace může zvýšit náklady podnikatele na suroviny či služby, ale každý podnikatel musí přemýšlet jak snížit jiné náklady. O cenách mezi podnikateli tedy rozhoduje trh - nabídka a poptávka.

Pojďme se ale ještě podívat na detaily statistické míry inflace v roce 2022. Průměry jsou vždy ošidné! Meziroční inflace spotřebitelských cen se v průběhu prvního pololetí držela v rozmezí 4,5 % až 9,4 %. V červenci 2022 ale začala postupně růst od 10,6% až do prosince 2022 do 15,1 %. V roce 2023 ekonomové očekávají ještě další růst spotřebitelských cen, který snad od druhého pololetí utlumí zásahy České národní banky.

Dopad inflace na vaše peníze zmírní spoření nebo investice

Pokud nechcete, aby vaše prostředky na běžných účtech u bank ztrácely na hodnotě přesně ve stejné % výši jako inflace, tak musíte aktivně jednat! 

Konzervativní možností částečné ochrany před inflací je převedení prostředků na spořicí účty, nebo termínované vklady:

úroky ze spořicích účtů a porovnání produktů bank pravidelně aktualizujeme. Peníze ze spořicích účtů můžete kdykoliv vybrat, pokud naleznete lepší příležitost k ochraně úspor před inflací.úroky z termínovaných vkladů bank a družstevních záložen vám pomohou zmírnit následky inflace, aniž byste riskovali. TV jsou pojištěné tak že i v případě krachu banky získáte sto procent vkladu i úroků.

Pokud zvažujete dynamicky chránit své úspory před inflací, je potřeba si vždy uvědomit do jakého rizika můžete vstoupit? Nabízí se mnoho variant investování nebo zúročení peněz, z nichž vybíráme:

půjčka známému nebo v rodině, za vyšší úrok než poskytují termínované vklady? Pokud nemáte rozsáhlé zkušenosti s půjčováním peněz, nelze tuto ochranu před inflací doporučit. Většina takových půjček se změní v "černý sen věřitele" a v lepším případě dostanete zpět jistinu. V horším případě se budete peněz domáhat jen složit v právních sporech, nebo si zajistíte že s vámi příbuzní již ani nepromluví.investice do akcií s očekáváním, že trhy rostly, tak se to v roce 2022 nemůže změnit? Nejhorší je předvídat vývoj podle minulosti! Stačí se podívat na náš přehled a srovnání výkonů dynamických penzijních fondů a musí vám být jasné, že zisky nerostou do nebes. Po dobrých letech přichází pád. Ale nikdy není jisté, že po pádu už zrovna teď přichází růst.... Více otázek souvisejících s investování do akcií můžete nastudovat v našem článku. Pokud jste informovaný investor a nezainvestujete v tu nejhorší dobu, tak investice do akcií je prokazatelně dlouhodobě nejlepším způsobem zhodnocení peněz. Pak podle stoletých tržních statistik lze prokázat, že nákup akciového indexu je nejlepší ochranou před inflací. (Např. v této době ETF SP500 - mix největších společností obchodovaných na burze USA) investice do kryptoměn zavání očekáváním, že přece váš výnos musí inflaci překonat?! Logika těžby kryptoměny měřená spotřebou energie říká, že když rostou ceny energií, musí automaticky růst i kurzy kryptoměn. Ale pak přichází ke slovu racionální složka uvažování. Váš mozek se vás ptá čím jsou kryptoměny podloženy, jestli nebude jejich používání zakázáno vládami, apod? Všechny otázky zde nevyřešíme - jen je jisté, že kryptoměny mohou být tou nejvíce rizikovou složkou vašich investic. Myslete proto na to a pokud již chcete investovat, musí to být částka, kterou vás "nebude bolet", když ji ztratíte.investice do nemovitostí - tak to je většinové cesta, kterou volí řada čechů. Než by si nechali znehodnotit své finance inflací, tak raději zakoupí dům, stavební parcelu, nebo pole, louky, lesy. Není našim cílem teď na pár řádcích pokrýt všechna pozitiva a negativa investice do nemovitostí. Tudíž je konstatujeme, že investujte do nemovitostí, pokud máte opravdu dlouhodobé volné prostředky a zároveň máte čas se o nakoupené nemovitosti starat.
Ochrana před inflací nebo před podvody? Přemýšlejte než investujete!

Protože si náš portál zakládá na nestrannosti a podpoře finanční gramotnosti, musíme vás i na tomto místě upozornit, že nelze bezhlavě věřit jakékoliv reklamě! Vedou nás k tomu zkušenosti z bankovní poradny, kde již většinou řešíme "následky" špatných rozhodnutí vlivem reklamy.

Často tak můžete vidět reklamy uvádějící jako problém inflaci a jako řešení investice. Abyste se nestali "smutnými klienty naší bankovní Poradny" je nutné každou reklamní nabídku podrobit důkladnému zkoumání! Reklama často pod záminkou "musíte investovat, jinak vám úspory požere inflace" předvádí spokojené klienty, kteří nakoupili kryptoměny, nebo protiinflační dluhopisy. 

Zkušený investor dokáže falešné nabídky odfiltrovat. Buďte prosím i vy takovými investory! Nebo se věnujte realitám, či místo investování ukládejte peníze do spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Při vysoké inflaci si raději půjčte od banky

Tak jako jsme výše popisovali znehodnocující vliv inflace na úspory, lze podobnou logiku aplikovat i na půjčky a hypotéky. 

Přichází vysoká inflace? Rychle si půjčte co nejvíce peněz. Splácet budete v příštích letech již znehodnocenými korunami.

Nechceme vás nabádat k nezodpovědnému zadlužování, ale vysoká inflace, znamená pokles reálné budoucí hodnoty vašich dluhů. Pokud tedy investujete do nemovitosti, nebo jiného aktiva s budoucím cash-flow, tak vyšší půjčka či hypotéka může být výhodná. Pokud ale budete chtít půjčit bez zajištění, nebo s nízkou mírou vlastních zdrojů, pravděpodobně narazíte na limity DSTI, nebo DTI.

Na co se používá míra inflace?

Využití je skutečně rozmanité:

Česká národní banka si stanovuje inflační cíl a podle jeho (ne)plnění je schopna snižovat nebo zvyšovat úrokové sazby. Inflační cíl většiny centrálních bank (včetně ČNB) je 2%Většina nájemních smluv na komerční nemovitosti obsahuje inflační doložku. Tedy při růstu cen dochází automaticky k růstu nájemného. Někdy se podobná situace s růstem ceny nájmu podle výše inflace týká i pronájmu bytů. Tato praxe se nazývá indexace nájemného.Politická reprezentace obecně využívá informaci o dosažené míře inflace ke zdůvodnění změny mezd (např. stanovení minimální mzdy), platů ve státní správě, či důchodů a sociálních příjmů.Investoři a střadatelé poměřují výnos z investice nebo spoření vůči inflaci. Zjednodušeně lze pak říct, zda vaše prostředky ztratily nebo získaly na hodnotě.Graf míry inflace v České republice 2011 - 2021:Variantou inflace je stagflace. Pojmem ukazujícím na pohyb inflace je dezinflace. Extrémně vysoká a trvalá inflace se nazývá hyperinflace.

Opakem inflace je deflace (pokles cenové hladiny).

Průběžný graf míry inflace v Eurozóně 2012 - 2022:

Na přelomu roku 2021 a 2022 dochází ke zlomu v inflaci

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena