Banky.cz Magazín Banky.cz Osobní a rodinné finance Změna pro brigádníky: Lékařská prohlídka nyní povinná i pro DPP

Změna pro brigádníky: Lékařská prohlídka nyní povinná i pro DPP

Lenka Rutteová
Redaktorka Banky.cz
22.5.2025
3 min. čtení
Osobní a rodinné finance
Změna pro brigádníky: Lékařská prohlídka nyní povinná i pro DPP

Od června 2025 budou muset i brigádníci pracující na dohodu absolvovat lékařské prohlídky. Pro firmy to znamená další náklady a zpoždění při náboru a pro brigádníky komplikace před nástupem do práce.

Co se mění od 1. června?

Od června začíná platit nová legislativa, která mění pravidla pro brigádníky. Velká část lidí pracujících na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ) bude muset ještě před nástupem do práce dojít na lékařskou prohlídku.

Tato změna překvapila zaměstnavatele i odborníky. Není totiž zakotvena přímo v zákoníku práce, ale v jiném zákoně, se změnil spolu s tzv. flexinovelou zákoníku práce.

Koho se to týká?

Nová povinnost platí pro brigádníky, kteří budou dělat práci v tzv. druhé kategorii rizikovosti. Podle expertů se tato změna dotkne až 90 % všech brigádnických pozic na trhu (ročně jde o stovky tisíc brigád). Do dotčené skupiny totiž patří většina běžných brigád:

  • práce v obchodech a supermarketech
  • práce pokladních
  • lehčí práce ve skladech
  • doplňování zboží
  • balení a posílání zboží
  • práce v obsluze.

Mohlo by vás zajímat: Práce na dohodu v roce 2025 - Pravidla a limity.

Jak to bylo doteď?

Dosud museli na vstupní lékařskou prohlídku chodit jen zaměstnanci s běžnou pracovní smlouvou. Brigádníci na dohody (DPP a DPČ) museli absolvovat prohlídku jen při rizikovějších pracích, jako je těžká fyzická práce nebo nebezpečné činnosti, případně potravinářství a další provozy s přísnými hygienickými požadavky.

Kancelářím a administrativě změny naopak uvolnily

Zajímavé je, že pro administrativní a kancelářské práce (první kategorie) se naopak pravidla uvolnila: prohlídky už nejsou nutné. Výjimkou jsou pouze mladí lidé do 18 let, kteří musí jít na prohlídku před brigádou vždy, bez ohledu na typ práce.

Co to tahle změna znamená pro zaměstnavatele?

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Podle Františka Jareše z Agentury Student, který je vyjádřil pro peníze.cz, to výrazně omezí možnost rychle najmout brigádníky na krátkodobé akce, jako jsou inventury nebo sezónní výpomoci.

Obecně pro firmy, které často najímají brigádníky, tahle změna přináší:

  • vyšší náklady – jedna prohlídka stojí až 1200 korun
  • více administrativy
  • delší čas na přijetí nového člověka (až 14 dní).

Připravili jsme pro vás: Jak na výpočet podpory v nezaměstnanosti a kdy je na ni nárok.

Co to znamená pro brigádníky?

Už nebude možné nastoupit na brigádu ze dne na den. Nabídka jednorázových a krátkodobých brigád se proto může zmenšit a její struktura výrazně proměnit. Když budete chtít na brigádu, budete muset:

  • navštívit svého praktického lékaře a požádat o výpis ze zdravotní dokumentace (cena 100-500 Kč)
  • objednat se k závodnímu lékaři zaměstnavatele
  • absolvovat prohlídku
  • teprve pak můžete nastoupit do práce.

Alternativou se pro mnohé brigádníky může stát práce na zkrácený úvazek, která je schopna pracovnímu trhu přinést dodatečnou flexibilitu. Pro zaměstnavatele je ale administrativně a právně (závazkově) náročnější.

Chyba nebo záměr?

Spousta personalistů a odborníků na pracovní právo o této změně vůbec nevěděla. Dokonce i ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připouští, že jde o problém.

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

František Jareš tvrdí, že ke změně došlo během přípravy zákona nedopatřením: "Tento fakt potvrzuje i to, že pravidelné prohlídky pro kategorii II u dohod nejsou, je to tedy zřejmě jen legislativní chyba, která ale je platná a bude účinná."

Mluvčí MPSV Jakub Augusta upřesnil, že změnu navrhovalo ministerstvo zdravotnictví: „Tato konkrétní úprava je v gesci ministerstva zdravotnictví, které ji také navrhlo. Protože se v praxi ukazuje, že může ještě dojít k určitým zlepšením, kterým je právě otázka lékařských prohlídek pro dohodáře, nabídli jsme ministerstvu zdravotnictví pomoc s rychlým řešením celé situace v podobě pozměňovacího návrhu k zákonu o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele, který se nyní projednává ve sněmovně.“

Věděli jste, že mluvit o platu už nebude zakázané?

Jaké mohou být dopady?

V České republice pracuje na DPP nebo DPČ každý rok několik set tisíc lidí, takže dopad by byl značný. Pokud by tato povinnost zůstala v platnosti, mohla by způsobit:

  • další zbytečné zatížení lékařů
  • omezení nabídky brigád, zejména těch krátkodobých nárůst nelegálního zaměstnávání, kde se smlouvy a prohlídky neřeší.

Ministerstvo práce a ministerstvo zdravotnictví nyní hledají řešení, jak situaci napravit, protože zavádění povinných prohlídek pro tuto skupinu zaměstnanců podle nich nebylo záměrem nového zákona. Do letního brigádního období už mnoho času nezbývá, nechme se tedy překvapit, jak rychle se přislíbená změna dokáže zrealizovat.