Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #23301, Krácení daně při prodeji akcií

Krácení daně při prodeji akcií, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%

Dobrý den, již několikrát se zde řešil bezúplatný převod cenných papírů. Prosím šlo by ještě jednou? Nakoupím akcie za 1 000 000 Kč. Za rok je daruji synovi (časový test nesplněn, v den převodu budou mít hodnotu 1 500 000 Kč). Syn je bude držet jeden rok a prodá je (časový test nesplněn, v den prodeje budou mít hodnotu 1 700 000 Kč). Otázky zní: 1) Dárce nebude platit nic protože je od daně z příjmů (přímá linie se synem) osvobozen? 2) Syn coby obdarovaný zaplatí daň z příjmů až za zdaňovací období prodeje a to z příjmu 1 700 000 Kč mínus 1 500 000 Kč nebo z příjmu 1 700 000 Kč mínus 1 000 000 Kč? Díky moc za odpověď a velkou databázi otázek a odpovědí.

Dobrý den,

čistě teoreticky může být vše tak jak píšete. Dovoluji si však upozornit, že krácení daní (a s tím spojené účelové transakce či tvorba účelových struktur) povoleno není. Pravidla pro zdanění zisku při prodeji akcií jsou v ČR velmi mírná a splnit časový test pro osvobození (držet akcie min. 3 roky) obtížné nebývá. Záleželo by na posouzení FÚ a Vašich argumentech.