Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #14909, Platnost euro bankovek z roku 2002

Platnost euro bankovek z roku 2002, Banka

26.7.2021 Banka

Dobrý den, rád bych se zeptal, jsou-li euro bankovky z roku 2002 stále v platnosti. Je platná 50 EUR bankovka z roku 2002? Děkuji JH

Dobrý den,

ano, tyto EUR bankovky první série z roku 2002 jsou stále platné, byť jsou postupně stahovány z oběhu a nahrazovány novými bankovkami s lepšími ochrannými prvky.

Druhá série EUR bankovek je postupně zaváděna od roku 2013 (některé nominály až od 2019). Tato série eurových bankovek (nazývaná "série Europa") zachovává vzhled, barvu i nominální hodnoty jednotlivých. Od roku 2019 není do oběhu uváděna 500 EUR bankovka, která údajně sloužila k praní špinavých peněz.

Nyní jsou obě série EUR bankovek platné a jsou používány souběžně. Ukončení platnosti první série bude veřejnosti s předstihem Evropská centrální banka oznamovat. Ale i po ukončení platnosti bude možné staré EUR bankovky vyměnit za bankovky nové. Ze začátku bude výměnu provádět každá banka s hotovostním provozem. Dlouhodobě pak bude možné zneplatněné bankovky první série vyměnit ve všech národních centrálních bankách EURO systému. Pokud tedy nezapomenete eura ve skříni 5 a více let, vaše finance nebudou ohroženy.