Banky.cz Bankovní poradna zdarma Ostatní #8926, Převod majetkového podílu na děti

Převod majetkového podílu na děti, Ostatní

12.2.2020 Ostatní

Převádím z části svůj majetkový podíl vzešlý z transformace zem. družstva na děti. Převedený majetkový podíl přesahuje několikanásobně základní členský podíl jak u převodce, tak u nabyvatele. Odmítavé stanovisko bylo odůvodněno, že se jedná o majetkový podíl z transformace, který neexistuje. Za dobu od transformace zemědělského družstva se žádný přepočet majetkových podílů z transformace nekonal. Při kladném hospodaření družstva se vlastní jmění značně navýšilo. Jediný doklad o výši majetkového podílu je majetkový list s jeho strukturou od 7.12.1992, kdy jsem členkou ve znění "Struktura majetkového podílu z transformace" ve výši 598 565,- Kč a vypořádací podíl 538 708,- Kč. Nyní chci rozdělit svůj podíl i na své děti s tím, že se stanou také členy družstva. Odmítavé stanovisko bylo odůvodněno na přihlášce za člena družstva, přitom je přihláška, kterou doposud družstvo mělo jako vzorový formulář a tam je uveden majetkový podíl vzešlý z transformace, že takový podíl neexistuje a nelze ho na přihlášce uvádět jako vstupní vklad. Pokud by na přihlášce za člena byl z původního formuláře/který byl jako vzor podíl z transformace vymazán/, nemohla by vzniknou situace, že by se podíl v době převodu rovnal vloženým fin. prostředkům /v dané době/ a ne ve skutečnosti zhodnoceným majetkovým podílem vzešlým z transformace, který si troufám tvrdit se zvýšil za 27 roků minimálně o 50%. Myslím si, když se berou noví členové družstva, kteří vkládají 30 000,- Kč po 27 letech transformace, když není proveden přepočet maj. podílů, i když na ustavující schůzi byla podána informace , že po 10 letech se bude provádět přepočet majetkových podílů, tak se tak nestalo, snad je to důvod, že se to neukotvilo ve stanovách. Nejeví se mi správné i výpočet divident ve stejné % výši nyní vložených vkladů v hotovosti, jako u majetku vzešlého z transformace, který má vyšší reálnou hodnotu. Nevím jestli občanský zákoník nezrušil tzv. majetkové podíly z transformace, když se na to družstvo odvolává, jiný doklad nemám a nebyl mi dán, než majetkový list - Majetkový podíl z transformace. Děkuji

Dobrý den,

toto je složitější případ, který nejsme schopni řádně okomentovat bez prostudování všech podrobností a detailů. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc.