Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #12431, Revolut mi nepřipsal peníze na účet

Revolut mi nepřipsal peníze na účet, Běžný účet

13.1.2021 Běžný účet

Dobrý den, před půl rokem jsem si ze stavebního spoření u České spořitelny nechal odeslat větší množství peněz na svůj účet, který vedu u zahraniční banky Revolut. K platbě jsme zapomněli připsat referenční kód. Transakce v rámci ČR zajišťují skrze Raiffeisenbank, kde má Revolut zavedený účet. Částku tak nemohli přiřadit k mému účtu, a tudíž jsem ji neobdržel. Na problém jsem je upozornil a vše vysvětlil. Revolutu jsem také zaslal výpis z transakce i dodatečné potvrzení o proběhnuté transakci od ČS. Revolut tvrdil, že takovou transakci nemůže najít. Po půl roce zdlouhavé komunikace se peníze objevily a zaslali mi je. Peníze jsem ale během promarněného půl roku mohl investovat (což jsem měl skutečně v plánu) a přišel jsem tak o značný zisk. Můžu banku žalovat za neoprávněné držení peněz a zdržování transakce? Jak případně postupovat? Děkuji.

Dobrý den,

u klasické banky máte svůj vlastní účet. Revolut používá v ČR jeden sběrný účet pro všechny klienty. Stačí tak zapomenout na identifikaci platby a je zaděláno na problém, neboť Revolut Vám nemá jak přiřadit vaši platbu ze společného účtu. Prvotní pochybení bylo na Vaší straně, za což banku žalovat nelze. Otázkou je, jak rychle měla banka reagovat a po dodání dodatečných podkladů platbu identifikovat. Obecně je složité někoho žalovat o ušlý zisk s argumentem "kdybych měl peníze dříve, mohl jsem je investovat a vydělat". Není jak prokázat, kolik (a jestli vůbec) byste byl schopen investicemi vydělat.