Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Nájemní byt

Nájemní byt


Definice Nájemní byt

Nájemní byt je takový byt, který jeho majitel pronajímá nájemci, a to na základě nájemní smlouvy. Nájemce tím získává právo v nemovitosti bydlet a využívat její vybavení. Za to pravidelně platí pronajímateli nájemné.

Dobu nájmu a výši nájemného definuje nájemní smlouva. Kromě toho obvykle zahrnuje i další podrobnosti, jako jsou například:

  • podmínky předání bytu při ukončení nájmu
  • nebo informace o platbách za služby související s provozem bytu.

Výše nájmu je zpravidla závislá na situaci na trhu i na lokalitě a stáří bytu. Obecně platí, že v nových a nově zařízených nájemních bytech je nájemné vyšší než u starých nemovitostí. Stejně tak bývá dražší bydlení ve velkých městech, zvlášť v jejich centru.

V posledních letech zájem o bydlení v nájemních bytech výrazně roste. Přispívají k tomu stoupající ceny nemovitostí i horší dostupnost hypoték.

Mezi majiteli bytů zároveň přibývá lidí, kteří je kupují už s úmyslem, že je budou dál pronajímat. Se získáním peněz na nákup takového bytu jim pomáhá hypotéka na pronájem (nebo také investiční hypotéka). Je určená speciálně pro žadatele, kteří plánují kupovanou nemovitosti dál pronajímat.

Její podmínky jsou ale přísnější než u běžné hypotéky na bydlení a zájemci o tento úvěr musí počítat s nižší hodnotou LTV.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Nájemní byt

J

#6704, Dosáhnu jako důchodce na oddlužení?, Exekuce a insolvence, 3.6.2019

Dobrý den, moc prosím o radu, jsem st. důchodce a mam důchod 10 700 Kč. Přemýšlím o insolvenci neb mam vice pohledávek. Můžete mi prosím říci, kolik mi budou srážet z důchodu a kolik mi zůstane? Zda se vůbec vejdu s částkou důchodu do insolvence? A kdybych náhodou umřela, musí toto pak splácet moje děti? Majetek nemám, jen obyčejné potřebné věci v domácnosti. Bydlím v Praze a mam nájemní byt. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

nově od 1/6/2019 stačí měsíčně splácet pouze 2 000 Kč a "projevit snahu". Po 5 letech jsou Vám zbylé dluhy prominuty. Starobní důchodci mohou jednou za život požádat o kratší variantu na pouhé 3 roky. V případě úmrtí se dluhy zemřelého stávající nedílnou součástí dědictví. Dědici mohou dědictví přijmout nebo odmítnout jako celek. Nemáte-li žádný majetek, pak by Vaše děti dědictví pravděpodobně odmítly a nic by platit nemusely.

Články o Nájemní byt

Zákon o sociálním bydlení

Zákon o sociálním bydlení

19.1.2017, Politika

…emsku ještě nějaké bezdomovce. Stačí nepracovat, sehnat si dražší nájem, nastavit vysoko zálohy na energie a stát to všechno zaplatí. Na 4 osoby/nájemní byt vPraze stát doplácí až 19 000 Kč (na 1 osobu/nájemní byt na menším městě až 5 000 Kč). Během posledních 5 let se počet příjemců dávk…Banky v ČR