Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Věřitel

Věřitel


Definice Věřitel

Věřitel je osoba, které náleží plnění nějaké pohledávky od osoby dlužníka. Toto plnění může být peněžité ale i nepeněžité. Nesplněnou pohledávku může věřitel žalovat u soudu, rozhodnutím soudu pak získá vykonatelnou pohledávku, kterou může uplatnit v exekuci. V exekuci se osoba věřitele nazývá oprávněným.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Věřitel

IB

#14942, Řemeslník nedodal službu a je v insolvenci, Exekuce a insolvence, 30.7.2021

Dobrý den, jsem věřitelka dlužníka, který byl odsouzen v trestním řízení za podvod v roce 2015. V současné době probíhá již třetí jeho podaná insolvence - oddlužení - od roku 2018. Přihlásila jsem svoji pohledávku, ale část mi jí neuznali. Ta pohledávka mi byla přiznaná soudem, u kterého byl přítomen. Včera mi přišlo od Krajského soudu Usnesení, že se moje pohledávka odmítá. Nebyla jsem u soudu přítomná a toto je pouze názor dlužníka, který pochopitelně neuznává žádné své dluhy. Jako důvod se uvádí, že jsem popřenou pohledávku dlužníkem znovu nežalovala. Spatřuji v tom pouze alibismus a zatěžování soudů. Není logické podávat znovu žalobu k soudu, aby rozhodl o již dříve rozhodnutém. Celou dobu byla uvedena celá část mojí pohledávky od roku 2018 a až nyní v roce 2021 mi bylo zasláno od soudu toto Rozhodnutí. Krajský soud jsem informovala o této záležitosti, ale on na problém nereagoval. Nyní mám možnost se do 14 dnů odvolat. Jak se mám zachovat a jak v této problematice postupovat. Jsem důchodkyně, 70 let a jedná se o částku cca 233 000 Kč (zhotovení oken - záloha), což jsou moje životní úspory. Předem děkuji za urychlenou odpověď a radu.

Dobrý den,

pohledávky v ins. řízení nepřezkoumává dlužník ale ins. správce. Nesouhlasíte-li s postupem ins. správce, vyhledejte odbornou právní pomoc a braňte se ve stanové lhůtě právní cestou. I kdyby Vám pohledávka uznána byla, nezapomeňte, že dlužník Vám z ní během oddlužení (5 let) splatí třeba jen velmi nepatrnou část (pár tisíc) a zbytek bude prominut. 

Takto mírná pravidla oddlužení (kdy ztrátu nese věřitel) byla stanovena s ohledem na dlužníky (aby měli šanci na nový začátek). Bohužel věřitelem nemusí být jen nepoctivý nebankovní poskytovatel úvěrů, ale např. i bytové družstvo, SVJ nebo okradený senior, kterému řemeslník nedodal slíbenou službu. 

IT

#14937, Insolvence, Exekuce a insolvence, 29.7.2021

Dobrý den, jsem 4 a půl roku v insolvenci, kterou řádně plním. Po otci jsem zdědil 1/8 bytu v soukromém vlastnictví, kde nadále žije matka, která vlastní 5/8. Insolvenční správce má povinnost dědictví zpeněžit, ale nechci připustit, aby nový majitel zasahoval do jejich užívacích práv. Jaký postih mne čeká v případě, že odmítnu svou část nemovitosti prodat? Je mi jasné, že insolvence bude zastavena, ale není to i něco nezákonného? Děkuji.

Dobrý den,

insolvenci můžete kdykoliv ukončit, to nezákonné určitě není. V insolvenci Vám nemovitost prodána být může ale nemusí - doporučuji vše konzultovat s vaším ins. správcem. Pokud byste ins. ukončil, věřitelé by pravděpodobně začali dluhy vymáhat exekučně, a tam byste o nemovitost přišel velmi pravděpodobně. Jedinou jistotou je, že určitě nemůžete zasahovat do majetkových práv případného nového vlastníka vaší nemovitosti (nemůžete mu diktovat co smí a co nesmí). 

D

#14900, Insolvence, Exekuce a insolvence, 23.7.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně §53 insolvenčního zákona. 1) Může ten návrh podat i dlužník? 2) Co jsou důvody hodných zvláštního zřetele? Děkuji moc

Dobrý den,

jaký paragraf máte prosím přesně na mysli? §53 má toto znění a o důvodech hodných zvláštního zřetele se zde nehovoří: Nejde-li o volbu věřitelského výboru, nesmí žádný z věřitelů hlasovat ve vlastní věci. Ve věci osoby, která tvoří s věřitelem koncern, nebo ve věci osoby věřiteli blízké, může věřitel hlasovat, nestanoví-li tento zákon jinak.

P

#14879, Splácení půjčky v insolvenci, Půjčka, 21.7.2021

Dobrý den, prosím o radu, bylo mi zahájeno insolvenční řízení, oddlužení zatím povoleno nebylo. Uvědomil jsem si, že mám v bance nastavený příkaz k úhradě, kdy každý měsíc splácím úvěr bance. Doslechl jsem se, že nesmím v insolvenci upřednostnit věřitele. Mám nyní zrušit příkaz k úhradě platby úvěru bance? Děkuji za radu.

Dobrý den,

od momentu podání žádosti o oddlužení nesmíte pokračovat ve splácení půjček. Příkaz k úhradě splátek doporučuji zrušit co nejdříve (jinak by se jednalo o nepřípustné zvýhodňování vybraného věřitele).

M

#14872, Mohu zrušit ručitele za hypotéku?, Hypoteční poradna, 20.7.2021

Dobrý den, měl bych dotaz k ručení a insolvenci. Manželka dělá ručitele otci a my jsme v insolvenčním řízení. A jeho hypotéka se přihlásila k nám do insolvence. Je možnost z toho nějak manželku vyjmout nebo nahradit někým jiným? A co se bude dít po insolvenci? Bude ručit dál nebo ji smažou z ručení? Děkuji a s pozdravem.

Dobrý den,

ručitele nelze zbavit jeho ručitelského závazku. Pokud se vaše manželka upsala coby ručitel otci za hypotéku a on přestal platit, banka má právo se domáhat peněz i po ručiteli. Banka je v insolvenčním řízení v pozici zajištěného věřitele, tedy ona bude rozhodovat o dalším postupu (zpeněžení zástavy, atd.).

Články o Věřitel

Půjčka bez registru - opravdu poskytovatel do registru nenahlédne? A smí se takto půjčovat?

Půjčka bez registru - opravdu poskytovatel do registru nenahlédne? A smí se takto půjčovat?

27.7.2021, Půjčka

… Taktéž je možné spor řešit přes Finančního arbitra. Jaké by to mělodůsledky? Úvěrová smlouva by se zneplatnilaod samého počátku Dlužník by vrátil věřiteli půjčenépeníze (pouze jistinu) – splácel by dle svých možností Věřitel by vrátil dlužníkovivšechny již zaplacené úroky, poplatky či sankce…

Kdy využít půjčku pro OSVČ, jaké jsou její podmínky a kdy raději zůstat u spotřebitelského úvěru?

Kdy využít půjčku pro OSVČ, jaké jsou její podmínky a kdy raději zůstat u spotřebitelského úvěru?

17.6.2021, Půjčka

…odsmlouvy odstoupit a požadovat, aby dlužník vrátil celou půjčenou částku, i súroky pokud dlužník nesplácí vnasmlouvané době, tedy se opozdí, může věřitel požadovat vrácení celé částky dojednoho měsíce. Tohle pravidlo s sebou nese ta největší rizika pro všechny OSVČdlužníky, půjčku lze splati…

Půjčka pro seniory aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

Půjčka pro seniory aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

3.6.2021, Půjčka

… v aktuálním roce) a také výpisy zúčtu nebo složenkami. Vzhledem k to, že jde o příjem zaručený na předemdefinovanou dobu, často doživotně, je pro věřitele dokonce spolehlivějšívariantou než příjem z podnikání či od malého zaměstnavatele.  Úmrtí zadluženého seniora? Pro věřitele nemusíjít o …

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4.12.2020, Hypotéka

…u jinde? Jako prodávající musíte od své banky získat: vyčíslení hypotečního úvěru, souhlas se zapsáním novéhoposkytovatele jako druhého zástavního věřitele do katastru nemovitostí a souhlas své banky, že podoplacení vyčíslené částky vymaže své zástavní právo k nemovitosti. Teprve poté můžete …

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

30.11.2020, Běžný účet

…žete mít jen jeden chráněný účetNovinka počítá s tím, že na chráněném účtubudou mít dlužníci až trojnásobek životního minima. Tyto peníze budou prověřitele nedotknutelné. Na chráněný účet totiž nemůže být vedená exekuce. Každý dlužník přitom může mít maximálně jednotakové konto. Když se pokus…Banky v ČR