Realitní slovník


Definice Věřitel

Věřitel je osoba, které náleží plnění nějaké pohledávky od osoby dlužníka. Toto plnění může být peněžité ale i nepeněžité. Nesplněnou pohledávku může věřitel žalovat u soudu, rozhodnutím soudu pak získá vykonatelnou pohledávku, kterou může uplatnit v exekuci. V exekuci se osoba věřitele nazývá oprávněným.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 3.28 %

Dotazy v poradně k

R

#15988, Daňové přiznání, Daně, 1.12.2021

Dobrý den, jsem OSVČ a vzala jsem si půjčku. Uvádí se načerpání půjčky do daňového přiznání? A pokud jsem zároveň letos překročila hranici obratu 1 milion, jak v příjmech figuruje tato půjčka? Pokud se mi bude o účetnictví starat účetní, stačí když doložím příjmy z práce, nebo je potřeba uvést i půjčky?

Dobrý den,

v  rámci daňového přiznání se řeší pouze zdanitelné příjmy. Načerpaná půjčka není zdanitelným příjmem (nedaní se, peníze máte pouze dočasně půjčené a musíte je věřiteli vrátit).

HL

#15987, Kreditní karta bez příjmu, Půjčka, 1.12.2021

Dobrý den, hledám "normální" banku, kde bych si mohl pořídit skutečnou kreditní kartu, kterou nutně potřebuji v zahraničí při půjčování auta. Zatím mám kartu Visa od DKB v Německu, ale ta bude příští rok mnohem dražší, takže hledám kreditní kartu tady v ČR. Výhodou karty DKB je, že funguje jako kreditní karta, ale úvěrový limit odpovídá zůstatku na speciálním účtu kreditní karty. Můžete si ho neustále dobíjet z běžného účtu, který také musíte mít (nic vás to nestojí). Je to také velmi bezpečný koncept. Existuje něco podobného v české bance? Moje předchozí domácí banka mě právě naštvala, protože zamítla mou žádost o kartu s odůvodněním, že na účtu nemám své příjmy ze zaměstnání (ale zůstatek na účtu je téměř sedmimístný). Jsem cizincem v ČR již téměř 30 let, mám zde trvalé bydliště, nemovitost a jsem klientem této banky již téměř 15 let! Existují vstřícnější banky nebo lepší řešení? Mnohokrát děkuji za jakoukoli pomoc.

Dobrý den,

kreditní karta je formou půjčky a dle Zákona o spotřebitelském úvěru musí věřitel před poskytnutím úvěru ověřit bonitu žadatele. Zejména je nutné se ujistit, že dlužník vydává na splácení všech svých úvěrů přiměřenou část svých příjmů. Z čehož plyne, že bez příjmu půjčku nezískáte (byť byste měl vyšší úspory či vlastnil nemovitost). 

V zahraničí jste měl pravděpodobně tzv. předplacenou kartu (nečerpal jste úvěr ale své vlastní peníze, které jste si předem dobil). 

N

#15940, Insolvence, Exekuce a insolvence, 24.11.2021

Dobrý den, mám požádáno o  insolvenci a již nemám nic platit. Chci se zeptat, mám zlato v zastavárně. Můžu ho vybrat nebo nesmím?

Dobrý den,

zastavárnu doporučuji konzultovat s vaším ins. správcem (je to na hraně - aby vyplacení zastaveného předmětu nebylo bráno jako poškozování ostatních věřitelů).

A

#15920, Doktor z Ameriky, Podvod, 18.11.2021

Dobry den, muze se jednat o podvod, kdyz po 4 letem psani s udajnym americkym doktorem, prislo na ucet 3 mil. korun? Celou dobu tvrdi, ze prijede. Nedavno poslal penize a pise ze do tydne prileti. Prijde mi to furt neuveritelne, nemate zkusenost?

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod, kdy Vám neznámý cizinec slíbí zbohatnutí, ale nakonec z Vás bude jen tahat peníze. Nepíšete si s americkým doktorem ale s podvodníkem ze země se špatnou vymahatelností práva (nejčastěji Afrika nebo Jižní Amerika). Taktéž Vám nikdo neposlal 3 mil. Kč (internetbanking, potvrzení o převodu peněz, atd. - vše je falešné a ovládané podvodníkem). 

Nyní Vám podvodník (nebo falešná banka) napíše, že od Vás potřebuje malou částku na uhrazení poplatků či jiných výdajů. A pak znovu. Takto z Vás bude tahat peníze tak dlouho, dokud budete ochotna věřit těmto pohádkám. 

JF

#15908, Jde sjednat půjčku na ODIS?, Půjčka, 18.11.2021

Dobrý den, hrozí zneužití ODISky ke sjednání půjčky?

Dobrý den,

při sjednávání půjčky musí věřitelé klienty dostatečně identifikovat, což se děje pomocí předložení OP a případně dalšího dokladu totožnosti vydaného státní autoritou (např. cestovní pas). Kartička z veřejné dopravy je pro tyto účely nepoužitelná (nelze na ni sjednat půjčku).

Články o

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

15.10.2021, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

…eli přeplatky přihlásit jako pohledávku do insolvenčního řízení snejasnýmvýsledkem. Řešení by trvalo určitě roky a výtěžkem insolvence pro běžného věřitele zpravidla je několik procent z pohledávky. Dává tak smysl nyní přestat platit zálohy (vsouladu s doporučením MPO a ERÚ) a vyčkat na koneč…

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021, Reality, Autor: Marek Hadač

… než před 10 letyJak už jsme zmínili, největší růst cen jevidět u pozemků. Jejich cenovka se oproti roku 2010 víc než zdvojnásobila. Může za to neuvěřitelná poptávka. Dalo by seříct, že lidé kupují úplně všechno, co je v nabídce. Spekulanti mají dokoncezájem i o pozemky, u kterých není schvál…

AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

11.8.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

…evnější Air Bank. Dá se převést jak jen jeden úvěr (refinancování), tak iněkolik stávajících půjček (konsolidace). Stávající půjčky se u současnýchvěřitelů splatí a sloučí do jedné nové právě u Air Bank pomocí převedení půjček Air Bank. RPSN je roční procentuální sazba nákladů za úvěr, či půj…

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

5.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

…né výdaje – například na jídlo,nájem nebo na cestování do práce. Pokud tyto náklady odečteme, průměrná dobašetření se z 11 roků protáhne na těžko uvěřitelných 56 let. „I když si odpustíme kulturu, vzdělávání idovolenou, musíme počítat s výdaji v průměru asi 130 tisíc korun ročně. A tonepočítá…

Půjčka bez registru - kdy poskytovatel půjčky do registru nenahlédne?

27.7.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

… Taktéž je možné spor řešit přes Finančního arbitra. Jaké by to mělodůsledky? Úvěrová smlouva by se zneplatnilaod samého počátku Dlužník by vrátil věřiteli půjčenépeníze (pouze jistinu) – splácel by dle svých možností Věřitel by vrátil dlužníkovivšechny již zaplacené úroky, poplatky či sankce…