Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Věřitel

Věřitel


Definice Věřitel

Věřitel je osoba, které náleží plnění nějaké pohledávky od osoby dlužníka. Toto plnění může být peněžité ale i nepeněžité. Nesplněnou pohledávku může věřitel žalovat u soudu, rozhodnutím soudu pak získá vykonatelnou pohledávku, kterou může uplatnit v exekuci. V exekuci se osoba věřitele nazývá oprávněným.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Věřitel

L

#11979, Insolvence, Exekuce a insolvence, 2.12.2020

Zdravím, žiji v Nizozemí, kdy zde mám trvalé bydliště. V ČR mám velké dluhy, cca 800 000 Kč, které už ani neplatím. Chtěl bych podat návrh na Osobní bankrot zde v NL. Jak to potom všechno funguje, NL musí kontaktovat české věřitele? Co když se neozvou? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v této věci Vám bohužel neporadím, nejsem expertem na nizozemské právo.

M

#11955, Dluhy a předvolání na Policii, Osobní a rodinné finance, 30.11.2020

Dobrý den, jsem v insolvenci skoro rok a řádně splácím. Teď mi přišel email od policie, ať se dostavím na podání vysvětlení ohledně dluhů, které jsem měl a proč jsem je nezvládal splácet. Může to být nějaký věřitel, kterému se nelíbí že jsem v insolvenci? Nebo jestli nevíte, proč by se o to mohla zajímat policie? Předem děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

mít dluhy a nebýt schopen splácet není trestné, toto Policie neřeší. Trestný by byl až podvod (např. pokud byste si úmyslně bral půjčky o kterých byste předem věděl, že je nebudete schopen splácet). Máte-li čisté svědomí, není se třeba ničeho obávat. 

AP

#11946, Proč není exekutor altruista?, Exekuce a insolvence, 30.11.2020

Dobrý den, jak dlouho můžu při blokaci účtů v rámci exekuce zůstat bez jediné koruny? Ani korunu z důchodu ani z platu jsem neviděl měsíc. A kam se obrátit? Exekutoři mají prý daleko k altruismu.

Dobrý den,

exekutor nemůže být altruistou, neboť hájí zájmy svého klienta (vašeho věřitele). Jeho cílem je z dlužníka vymoci maximum peněz za co nejkratší dobu s využitím všech zákonných možností. Exekutor nehledá vyšší spravedlnost ani nehájí veřejný zájem (to činí v rámci možností soud). Exekutor pouze koná na základě příkazu věřitele a s posvěcením soudu. 

Při blokaci účtu máte nárok na výplatu dvojnásobku životního minima (právě abyste nezůstal zcela bez peněz) - navštivte nejbližší pobočku vaší banky, peníze Vám vyplatí (máte-li na účtu dostatečný zůstatek). Účet Vám bude dále blokován (až do plného uhrazení dluhu), tedy doporučuji si nechat vyplácet důchod a nezabavitelnou část mzdy hotově. 

Parlament nyní projednává institut chráněného účtu. Půjde-li vše dobře, bude možné ho využít v polovině příštího roku. Více info v našem článku Nový chráněný účet.

JR

#11938, Předčasné splacení hypotéky a vysoká pokuta, Hypoteční poradna, 28.11.2020

Dobrý den, dne 1.10. 2018 jsem podepsal smlouvu o čerpání hypotečního úvěru u Modré pyramidy a k 31.12. 2020 jsem se rozhodl mimo fixaci tuto hypotéku předčasné splatit. Nesplacené jistina k tomuto datu činila 1 990 000 Kč. K mému údivu jsem dostal vyčíslení, kde požadují úhradu za předčasné splacení 50 000 Kč a 8 266 Kč jako úroky do data předčasného splacení. Rád bych se zeptal, zdali může takto MP postupovat a popřípadě, zdali je možné se stížnosti k těmto krokům MP uspět u Finančního arbitra. Dle mého názoru absolutně MP nerespektuje ujednání ČNB, které byly ještě v roce 2019 více specifikovány a dle výkladu ČNB kdy si může věřitel účtovat vesměs jen administrativní náklady usuzuji, že se musel hodně zdražit papír a náplně do propisek. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle mého názoru je tento přístup banky v rozporu se Zákonem o spotřebitelském úvěru a zejména s upřesňujícím výkladem ČNB, která účtované náklady omezila na administrativu. Můžete se obrátit na Finančního arbitra, podat podnět ČNB nebo spor s bankou řešit soudní cestou. 

M

#11918, Exekuce nebo insolvence?, Exekuce a insolvence, 26.11.2020

Dobrý den, mám dluhy přesahující cca 1,5 mil. Kč, kterým jsem se dlouhodobě vyhýbal. Rád bych je začal řešit. Mám zaměstnání s čistým příjmem 22 000 Kč a vyživovací povinnost na jedno dítě. Je nějaká možnost udělat domluvu s jedním exekutorem, který by sloučil všechny mé dluhy pod jeden a s ním se domluvil na splácení? Nebo mám šanci získat oddlužení (mám podmínku za podvod a zpronevěru)? Děkuji

Dobrý den,

přijde na to, u kolika věřitelů máte dluhy a jakým způsobem věřitelé tyto své pohledávky vymáhají. Exekutor zastupuje pouze zájmy svého klienta (věřitele), tedy máte-li více věřitelů, může být dosažení dohody velmi komplikované (téměř nemožné). 

Konsolidaci dluhů (o které hovoříte) řeší insolvence. Oddlužení může být povoleno pouze osobě, která tímto nesleduje nepoctivý záměr. 

Články o Věřitel

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

30.11.2020, Běžný účet

…žete mít jen jeden chráněný účetNovinka počítá s tím, že na chráněném účtubudou mít dlužníci až trojnásobek životního minima. Tyto peníze budou prověřitele nedotknutelné. Na chráněný účet totiž nemůže být vedená exekuce. Každý dlužník přitom může mít maximálně jednotakové konto. Když se pokus…

Která EET pokladna je pro vás jako živnostníka nebo podnikatele ta nejlepší?

Která EET pokladna je pro vás jako živnostníka nebo podnikatele ta nejlepší?

15.9.2020, Komerční sdělení

… když jsou právě otevírací hodiny v zákaznickém centru. Splnění všech povinností vůči státu již od 102Kč měsíčně? Je to možné!Zní to možná jako neuvěřitelná částka, alepředstavte si, že vám dokáže pomoci splnit všechny požadavky státu na EETregistraci – webová aplikace pro malé živnostníky Le…

Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

26.5.2020, Komerční sdělení

Návrh na zahájení insolvenčního řízení můžekromě dlužníka podat i jeho věřitel. Podmínky pro podání věřitelskéhoinsolvenčního návrhu jsou mírně odlišné od návrhu dlužníka. Insolvenční návrh (návrh na povoleníoddlužení) musí obecně obsahovat: označení navrhovatele, označení dlužníka, na které…

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance

…lském úvěru: zákon umožňuje úvěrovanému, aby oznámil bance či nebankovce odklad splácení (moratorium). Odklad je dobrovolný a nepodléhá poplatkům. Věřitel nezkoumá schopnost splácet a nevznikají žádné negativní zápisy v registrech odložit je možné splátky spotřebitelských úvěrů (půjčky i hypo…

Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů

Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů

4.3.2020, Půjčka

…A platíte tedy pouze jeden úrok místo několika. Zároveň se často můžete domluvit na úpravěsplátek tak, abyste si s nimi lépe poradili. Nejčastější věřitelé jsou banky a rodičeZajímavé také je, od koho si mladí Češi nejvícpůjčují. Na prvním místě jsou to banky, které obvyklenabízejí lepší podm…Banky v ČR