Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Pohledávka

Pohledávka


Definice Pohledávka

Pohledávka představuje právo věřitele na plnění dlužníka. V praxi nejčastěji hovoříme o peněžité pohledávce, tedy právu na zaplacení finanční částky, které na opačné straně odpovídá povinnost dlužníka tuto částku zaplatit, neboli dluh. Existují také pohledávky nepeněžité, z níž plyne věřiteli např. právo na vykonání nějaké činnosti. Typickým způsobem zániku pohledávky je její splnění, pokud splněna není, může věřitel její splnění vymáhat.Dotazy v poradně k Pohledávka

J

#8982, Přihlášená pohledávka, Exekuce a insolvence, 17.2.2020

Dobrý den, co znamená nevykonatelná přihláška u insolvence? Ten dluh se nepočítá? Děkuji

Dobrý den,

insolvenční správce tuto pohledávku přezkoumal a pravděpodobně zamítl, takže se nelze domáhat plnění v insolvenčním řízení.

IP

#8918, Mám vstoupit do insolvence?, Exekuce a insolvence, 11.2.2020

Dobrý den, mám dvě věci v exekucí, to první je, že jsem 3 roky neplatila T-Mobilu paušál přes 3 000 korun měsíčně, i s úroky to bude možná 300 000 Kč. Ten druhý je jen přes 3 000 Kč. Chtěla bych jít do insolvence. Je lepší přijít o pár tisíc měsíčně než exekuce kde by mě nechali přes 3 000 Kč. Splňuji insolvenci. Co byste mně poradili? A na koho se obratit co se týká insolvence? Ještě to první kde dlužím hodně neprošlo soudem, ale už mě zabrali celou výplatu krom 4 000 Kč. Jde to sebrat peníze, i když to nebylo řešené soudem? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je-li splácení dluhu 303 000 Kč nad Vaše síly, pak je insolvence řešením a šancí na nový začátek. Nicméně berte na vědomí, že nezabavitelné minimum je v insolvenci ještě nižší než v exekuci s nepřednostními pohledávkami (bude Vám zůstávat méně než nyní - v obou případech by Vám ale např. i z minimální mzdy mělo zůstávat min. 8 000 Kč). Návrh na oddlužení Vám za úplatu sepíše např. advokát, notář či jiná povolaná osoba. Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot. Pokud jste T-Mobilu podepsala přímou vykonavatelnost/uznání dluhu, pak věřitel nemusí podstupovat nalézací soudní řízení.

L

#8896, Insolvence a přihlášení pohledávek, Exekuce a insolvence, 10.2.2020

Pokračování dotazu č. 8893: Když se přihlásí i exekutor, který měl na starost onu pohledávku od ČS, bude i u něho platba 4x za pohledávku? Děkuji

Dobrý den,

každá pohledávka se přihlašuje pouze jednou a obvykle ji přihlašuje věřitel (ČS). Exekutor tuto pohledávku řešil do zahání insolvence. 

P

#8871, Může banka prodat pohledávku za dluhy klientů?, Banka, 6.2.2020

Dobrý den, jen se chci zeptat, šel jsem do insolvence 2016, Moneta Money Bank se přihlásila, insolvenční správce ji posílal peníze a v roce 2018 Moneta prodala moji pohledávku švýcarské firmě, a proto se ptám, jestli se to muže, i když Švýcarsko není v EU. Koukal jsem na dokument, podpisy a razítka. Píše soud, že jsou nečitelné a že to podávala sekretářka ve Švýcarsku. Jestli se tohle muže provádět, takhle prodávat pohledávky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pohledávka je majetek jako každý jiný (stejně jako auto či nemovitost), vlastník s ní může volně nakládat, včetně prodeje libovolné osobě. Trendem bankovnictví posledních 10 let jsou tyto odprodeje pohledávek za zesplatněné úvěry. Banky se chtějí naplno věnovat své core činnosti (půjčování peněz) a je pro ně jednodušší a levnější balíky zesplatněných úvěrů odprodávat firmám, které se na vymáhání specializují. Pro Vás se tím nic nemění.

V

#8846, Rodičovská a exekuce, Exekuce a insolvence, 5.2.2020

Zdravím chtěla bych se zeptat mam exekuci a žádala jsem o rodičovský příspěvek který bude ve výši 25 tisíc. Chci se zeptat kolik mi exekutor zabavi? Mam manžela a dceru. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

s jedním dítětem, manželem, přednostními pohledávkami a příjmem 25 000 Kč Vám bude zbývat 14 942 Kč (s nepřednostními pohledávkami více).

Články o Pohledávka

Získáte zpět své vklady z kampeliček?

Získáte zpět své vklady z kampeliček?

1.1.2014, Aktuálně

…é desetiletky? Šlo snad o hru bankovní lobby, která zarostoucí bilancí MSD viděla konkurenci, nebo si krach tučného sousta objednali obchodníci spohledávkami? Odpovědět by teď mohl snad jen likvidátor, insolvenční správce, nebo soud – ale i těm to bude zřejmě trvat roky. Příznivci vysokých…Rychlé odkazy

Banky v ČR