Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Pohledávka

Pohledávka


Definice Pohledávka

Pohledávka představuje právo věřitele na plnění dlužníka. V praxi nejčastěji hovoříme o peněžité pohledávce, tedy právu na zaplacení finanční částky, které na opačné straně odpovídá povinnost dlužníka tuto částku zaplatit, neboli dluh. Existují také pohledávky nepeněžité, z níž plyne věřiteli např. právo na vykonání nějaké činnosti. Typickým způsobem zániku pohledávky je její splnění, pokud splněna není, může věřitel její splnění vymáhat.Dotazy v poradně k Pohledávka

JF

#15677, Výplata peněz z dědictví, Spoření, 22.10.2021

Dobrý den, táta měl u ING fond a zdědil jsem jen 64 korun, ale v usnesení od notáře je: Na jméno zůstavitele vedený u ING Bank N.V., se všemi právy a povinnostmi a se zůstatkem na účtu. Náhradová pohledávka vůči manželce zůstavitele z vypořádání společného jmění manželů je ještě jiná částka. Měli by mi to taky poslat nebo ne? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka Vám může vyplatit jen tolik peněz, kolik se aktuálně na účtu nachází. Pokud bylo k datu úmrtí zůstavitele na účtu více peněz a někdo je např. v mezičase neoprávněně vybral, můžete požadovat vyplacení peněz po osobě, která peníze vybrala. Z vašeho dotazu však neplyne, kolik jste přesně zdědil, jakou formou bylo dědictví děleno (ze zákona, dohodou, atd.). Pro přesnější odpověď na co máte či nemáte nárok by bylo nutné prostudovat notářské usnesení.

EM

#15590, Americká hypotéka na úhradu dluhů, Hypoteční poradna, 13.10.2021

Dobry den, rada bych se zeptala, zda lze ziskat hypoteku na splaceni bytove jednotky v osobnim vlastnictvi, kterou vlastnim vice nez 20 let. Jedna ze splatek na uhradu bytu byla dohodnuta hypotecnim uverem, ale z duvodu zastaveni bytove jednotky Financnim uradem za neplaceni DPH prodacajici firmou nebyl tento dluh uhrazen prave kvuli teto zastave. Pohledavka byla postoupena na jineho veritele, ktery ji sice vymahal i soudne, ale odvolaci soud rozhodl v muj prospech. Nyni byla zastava zrusena a veritel pozaduje okamzite plneni Muzu v tomto pripade na uhradu dluhu pouzit hypotecni uver, resp poskytne mi ho banka?

Dobrý den,

na úhradu takto starých dluhů můžete použít americkou hypotéku (neúčelový úvěr se zástavou nemovitosti). Pro získání hypotéky je třeba splnit podmínky hypotéky (např. nebýt veden jako dlužník v registrech, atd.). 

JC

#15539, Dědictví a insolvence, Exekuce a insolvence, 9.10.2021

Dobrý den, jaký bude postup v případě dědictví, kdy mám dvě dospělé děti a mám družstevní byt? Syn by svůj podíl nesměl odmítnout, musel by ho přiznat, neboť je v insolvenci, jež by měla skončít za 2 roky. Může být byt prodán v konkurzu přes insolvenčného správce i bez souhlasu dcery, která by zdědila 50% z celkového hodnoty dědického podílu cca 5 500 000 Kč? Lze nějak tuto situaci ošetřit? Dluh syna činí cca 900 000 Kč na všech pohledávkách. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v insolvenci/exekuci lze prodat i polovinu bytu (není vyžadován souhlas majitele druhé poloviny bytu). Pokud byste se chtěla tomuto riziku vyhnout, musela byste syna vydědit (což by ale nebylo spravedlivé, neboť i v insolvenci by mu z dědictví zbylo 2 750 000 Kč minus dluhy 900 000 Kč = 1,85 mil. Kč).

KP

#15430, Insolvence, Exekuce a insolvence, 26.9.2021

Dobrý večer, chtěla bych se prosím zeptat kde zjistím, kolik mi zbýva ješte doplatit na insolvenci. Můj spravce mi to říkal, ale já to zapoměla a nikde to nemůžu najít. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

přehled o uhrazených pohledávkách a zbývající výši dluhu Vám dá váš ins. správce. Pokud jste tyto info zapomněla, zeptejte se svého správce prosím znovu.

M

#15429, Chci vstoupit do insolvence, Exekuce a insolvence, 26.9.2021

Dobrý den, prosím, chtěla jsem se zeptat, když jdu do úpadku a mám u své banky úvěr, a jelikož musím mít 3 měsíce po splatnosti, což nyní nemám, tak si chci založit nový účet u jiné banky a u nynější přestat platit. Jak to mám udělat, aby mi nová banka opět nenastavila splácení stávajícího úvěru? Neboť se jim to tam určitě ukáže v databázi.

Dobrý den,

pro vstup do insolvence stačí mít závazky min. u dvou věřitelům po splatnosti min. 30 dnů. Máte-li pouze jednu půjčku a jinde peníze nedlužíte, zvažte, zdali je pro Vás insolvence tím nejlepším řešením. Nezabavitelné minimum bude nižší než v exekuci, budete hradit každý měsíc odměnu ins. správce (1 100 Kč), další peníze dáte za sepsání návrhu na oddlužení (4 000 Kč + DPH) a přezkum pohledávek (250 Kč + DPH/pohledávka) a nikdo Vám nepůjčí dalších 5 let od skončení insolvence (nezískáte hypoteční úvěr ani půjčku). 

Nový běžný účet u jiné banky si založit můžete (nová banka Vám nebude strhávat splátky půjčky, kterou máte u jiné banky).

Články o Pohledávka

Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

26.5.2020, Komerční sdělení

…osobě, která nenípodnikatelem, nebo proti fyzické osobě, činí záloha na náklady 10.000 Kč (§108odst. 1 insolvenčního zákona). Věřitelé, jejichž pohledávka vyplývá zpracovněprávních nároků (zaměstnanec dlužníka), či ze spotřebitelských smluv(spotřebitel), a také navrhovatel odlišný od dluž…Banky v ČR