Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Pohledávka

Pohledávka


Definice Pohledávka

Pohledávka představuje právo věřitele na plnění dlužníka. V praxi nejčastěji hovoříme o peněžité pohledávce, tedy právu na zaplacení finanční částky, které na opačné straně odpovídá povinnost dlužníka tuto částku zaplatit, neboli dluh. Existují také pohledávky nepeněžité, z níž plyne věřiteli např. právo na vykonání nějaké činnosti. Typickým způsobem zániku pohledávky je její splnění, pokud splněna není, může věřitel její splnění vymáhat.Dotazy v poradně k Pohledávka

JV

#10493, Insolvence, Exekuce a insolvence, 20.6.2020

Dobrý den, jsme s manželkou v insolvenci a neposlali jsme soudu výplatní pásky. Nyní jsme si přečetli usnesení s tím, že to musíme posílat každých půl roku. Bude stačit zaslání všech výplatních pásek s omluvný dopisem soudu? Šlo by poslat nějaký odkaz na tento formulář. Insolvence je řádně plněná. A druhý dotaz bychom měli ohledně jedné pohledávky. V usnesení máme tento odstavec: " Do výroku II. nebyla prozatím zahrnuta pohledávka P18 věřitele č. 14, jež byla při přezkumném jednání zjištěna v částce 90.167,- Kč jako nezajištěná, nevykonatelná a podmíněná s odkládací podmínkou. Tato pohledávka bude zahnuta do splátkového kalendáře až poté, co dojde ze strany věřitele k prokázání splnění odkládací podmínky." Započítává se tato pohledávka do splátek či nikoliv? Děkujeme za odpovědi manželé Vaňkovi

Dobrý den,

je-li insolvence řádně splácena, pak omluvný dopis s nápravou bude určitě stačit. Ohledně vaší druhé otázky - tato pohledávka nebyla zamítnutá ani schválená - čeká se na dodání dalších podkladů ze strany věřitele (teprve po dodání těchto podkladů bude pohledávka uznána a zahrnuta do oddlužení).

PK

#10472, Insolvence, Exekuce a insolvence, 18.6.2020

Dobrý den, moc bych vás chtěla poprosit o pomoc a radu. Chceme jít s manželem do insolvence, ale máme každý pouze jednu exekuci. Prý musí být dva věřitelé. Chtěla bych se zeptat, zdali se dá ta jedna exekuce rozdělit na dva věřitelé. První je ten, komu dlužím a druhý je exekutor a jeho náklady? Už jste se s tím v praxi setkali? Je možnost, že by to uspělo u soudu? Jsme s manželem bezradní a víc se zadlužovat nechceme.

Dobrý den,

tady je třeba si spíše položit otázku, jestli se Vám insolvence pro jednu exekuci vůbec vyplatí. Osobní bankrot není procházka růžovým sadem, je to tvrdých 5 let o chlebu a vodě, kdy Vám zůstává méně peněz než v exekuci (v insolvenci zůstává dlužníkům pouze tzv. nižší nezabavitelné minimum, zatímco v exekuci bez přednostních pohledávek vyšší nezabavitelné minimum). Platíte za podání návrhu na oddlužení (6 000 Kč + DPH), za přezkum pohledávek (250 Kč + DPH/pohledávka) a dále a pak měsíční odměnu ins. správce (min. 1 100 Kč). Pokud dlužíte vyšší miliony a vyděláváte měsíčně nižší desetitisíce, dává osobní bankrot smysl, neb vaše dluhy by jinak byly těžko splatitelné. Ale v ostatních případech je lepší spíše zatnout zuby a umořit dluhy bez osobního bankrotu.

M

#10438, Insolvence a odmítnutá pohledávka, Exekuce a insolvence, 15.6.2020

Dobrý den, od června mi schválili insolvenci. Dneska jsem obdržela dopis od soudu, že při přezkumném jednání byla ne vykonatelná pohledávka insolvenční správkyní odmítnuta. Co to znamená?

Dobrý den,

to znamená, že váš insolvenční správce zamítl jednu z pohledávek, kterou přihlásil váš věřitel (v rámci insolvence nebude tato pohledávka splácena a po úspěšném ukončení osobního bankrotu bude tento dluh prominut).

DK

#10187, Insolvence a nepřihlášená pohledávka, Exekuce a insolvence, 25.5.2020

Dobrý den, manžel má soudem povolenou insolvenci od 19.2. 2020. Mezi věřiteli, kteří se ve dvouměsíční lhůtě nařízené soudem přihlásili, chybí závazek švagra, který má uzavřen "notářský zápis o dohodě o uznání dluhu s dohodou o souhlasu vykonatelnosti" z 19.2. 2013 a splatností 31.12. 2017. Závazek není k dnešnímu dni plně doplacen. U tohoto samého notáře jsme s manželem podepsali "rozdělení-zúžení rozsahu SJM" dne 30.3. 2009. Můžu nějakým způsobem ručit za závazek manžela z podnikání, případně mi hrozí nějaká exekuce? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

došlo-li k plnému zúžení SJM již v roce 2009, pak od tohoto data neručíte za manželovy závazky z podnikání ani jiné půjčky/dluhy.

MB

#10178, Nesplácel jsem a nekomunikoval s bankou, co dál?, Půjčka, 24.5.2020

Dobrý den, půjčil jsem si před rokem v České spořitelně jistou částku. Přestal jsem splácet, dvakrát jsem byl vyzván telefonicky ke splatnosti. Nereagoval jsem, od té doby jsem již nezaplatil nic. Rád bych začal znovu splácet, je mi jasné, že úroky stoupaly. Bude to možné, nebo bude již můj případ rovnou předán exekutorům? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji navštívit nejbližší pobočku České spořitelny a informovat se, v jakém stavu se nyní vaše půjčka nachází (zda je možné ji ještě splácet ČS nebo již byla nařízena exekuce či pohledávka prodána externí firmě specializující se na vymáhání nedobytných pohledávek).

Články o Pohledávka

Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

26.5.2020, Komerční sdělení

…osobě, která nenípodnikatelem, nebo proti fyzické osobě, činí záloha na náklady 10.000 Kč (§108odst. 1 insolvenčního zákona). Věřitelé, jejichž pohledávka vyplývá zpracovněprávních nároků (zaměstnanec dlužníka), či ze spotřebitelských smluv(spotřebitel), a také navrhovatel odlišný od dluž…Banky v ČR