Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojistná smlouva

Pojistná smlouva


Definice Pojistná smlouva

uzavírá se mezi pojistníkem a pojistitelem, přesně specifikuje pojištěná rizika, výši pojistného (cena pojištění) a pojistné limity (škodové pojištění) či sjednaný obnos (obnosové pojištění), volitelně výši spoluúčasti či výluky z pojištění


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojistná smlouva

JS

#8809, Životní pojištění do 60 let, Pojištění, 3.2.2020

Manzel ma uzavrenou pojistku na nemoc a umrti. Pojistku plati asi 12 let. Nikdy nic neuplatnil. Loni v dubnu mel 60 let a na podzim onemocnel. Po skonceni PN sel na pojistovnu Kooperativa a uplatnoval narok na vyplatu. Bylo mu sdeleno, ze pojisteny neni na nic a pojistne bylo sjednano do jeho 60let. Pritom platil porad dal cele pojistne a pojistovna penize brala, aniz by upozornila na to, ze neni pojisten na nic. Takze penize na nemoc nedostal. Pojistku vypovedel 10.1.2020 a musi zaplatit jeste dalsi 3 mes. nez dojde ke zruseni. Má právo chtit po pojistovne penize zpet, protoze pojistovna neupozornila na skutecnost o konci pojisteni?

Dobrý den,

riziková životní pojištění (na nemoc či úraz) se zpravidla sjednávají do 60 let, neboť pojištění může krýt pouze nahodilé události (a po 60 letech se pravděpodobnost realizace těchto rizik začíná limitně blížit jistotě). Ohledně navrácení zaplaceného pojistného - záleží, jak přesně byla pojistná smlouva sepsána. Pokud smlouva platila do 60 let, pak máte nárok na vrácení přeplatku. Naopak jestli smlouva platila bez omezení a pouze od 60 let s výlukami (např. vylučují nemoc), pak žádný přeplatek nevznikl, a tudíž není nárok na jeho vrácení. 

JP

#6257, Falešná pojistná smlouva, Podvod, 21.3.2019

Dobrý den, nedávno jsme se s přítelkyní dozvěděli, že je na ni uvalena exekuce za neplacení pojistné smlouvy, kterou za ní vyplnila její macecha, která v dané pojišťovně pracovala, tudíž ona o ní nevěděla. Vše je již nahlášeno na polici jako podvod a mě zajímá, jestli může exekutor zmrazit můj účet v bance, kam chodí i rodičovský příspěvek mojí přítelkyně. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je velmi dobře, že jste hned tento podvod nahlásili na Policii ČR. Riziko exekuce (zmražení Vašeho účtu) tu bohužel je. Doporučuji o podaném trestním oznámení informovat pojišťovnu, která by na základě těchto nových skutečností měla vymáhání nezaplaceného pojistného pozastavit.

KJ

#6174, Pojistná smlouva, Pojištění, 9.3.2019

Co znamená složka "Pojistné FIX na náklady pojistné smlouvy"? A je povinná?

Dobrý den,

jaký produkt/pojištění od jaké pojišťovny máte na mysli?

H

#3860, Prodejce zkrachoval, kde reklamovat zboží?, Osobní a rodinné finance, 24.9.2017

Dobrý den, u společnosti Elektra PV, s. r. o. , která je aktuálně v insolvenci, jsme si v roce 2015 zakoupili espresso Krups s prodlouženou zárukou na 3 roky a pojistná smlouva je uvedena s pojistitelem AGA International. V listopadu 2016 jsme zařízení poprvé reklamovali s tím, že do září 2017 bylo zařízení opakovaně reklamováno a při 4 reklamaci nám byl dán reklamační protokol s uznanou zárukou, ponecháním přístroje v servise a s následným řešením reklamace u prodejce (aktuálně v insolvenci). Prodejce může požádat o dobropis u svého dodavatele. Bohužel tedy náš dodavatel je v insolvenci. Kdo nám tedy vyplatí peníze za uznanou reklamaci na kterou se vztahuje i pojistná smlouva, kde pojistitel je AGA International? Zařízení je ještě více jak rok podložené zárukou. Velice děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

pokud by bylo zboží ve standardní záruce (2 roky) a prodejce byl v insolvenci, pak byste bohužel o záruku přišli. Prodejce zkrachoval, není u koho uplatnit nárok na záruku/opravu/vrácení peněz. Prodejce se stává Vaším dlužníkem a Vy tak teoreticky můžete přihlásit svoji pohledávku v rámci insolvenčního řízení, kdy se majetek prodejce zpeněží a insolvenční správce pak z výtěžku vyplatí věřitele. V praxi ovšem prodejci v úpadku žádný majetek nemají a není tedy co zpeněžovat/z čeho uspokojovat nároky věřitelů. 

U prodloužené záruky bude záležet na detailech pojistné smlouvy a dalších okolnostech, ale obecně bych zkusil nárok na opravu/vrácení peněz uplatnit u pojišťovny. Je ovšem možné, že prodejce přestal platit pojistné, čímž porušil pojistnou smlouvu, kterou pojišťovna následně vypověděla. 

P

#2928, Sjednaná pojistná smlouva, Pojištění, 27.7.2016

Dobrý den, prosím prosím o zjištění, jestli nemá p.Jozef Korytko r.č. XXX u vás pojistnou smlouvu. Fěkuji za odpověď Petr Korytko-syn

Dobrý den,

nejsme pojišťovna, ale poradenský portál - tedy u nás žádnou pojistku sjednanou mít nemůže. 

Obecně banky/pojišťovny tyto informace poskytovat v zájmu zachování bankovního/pojistného tajemství nemohou.

Články o Pojistná smlouva

Pojišťovnický slovník

Pojišťovnický slovník

18.11.2016, Pojištění

…parciální škody byla nižší než sjednaná pojistná hodnota celku) Pojistitel: pojišťovna, která za úplatu převzala sjednaná rizika pojistníka Pojistná smlouva:uzavírá se mezi pojistníkem a pojistitelem, přesně specifikuje pojištěná rizika, výši pojistného (cena pojištění) a pojistné …Banky v ČR