Slovník pojištění


Definice Pojistná smlouva

uzavírá se mezi pojistníkem a pojistitelem, přesně specifikuje pojištěná rizika, výši pojistného (cena pojištění) a pojistné limity (škodové pojištění) či sjednaný obnos (obnosové pojištění), volitelně výši spoluúčasti či výluky z pojištění


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k

ZH

#15884, Úmrtí a převod auta, Pojištění, 15.11.2021

Dobrý den, mám dotaz. Protože nemohu najít telefonní spojení na pobočku v Krnově, obracím se na vás. V březnu mi zemřel otec a auto bylo pojištěno na jeho jméno. Nyní je auto přepsáno na maminku. Musí se udělat převod nebo stačí až pojistka zanikne a příští rok bude uzavřena s maminkou? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

auto musí být pojištěné na jméno majitele. Povinné ručení zohledňuje mnoho faktorů, mimo jiné i věk řidiče a jeho historii (i proto nemůžete mít pojištění sjednané na cizí osobu). Nový majitel vozidla (maminka) si musí neprodleně sjednat povinné ručení na své jméno. Zároveň pojišťovnu informujte o změně majitele vozidla z důvodu úmrtí a vše doložte notářským rozhodnutím o vypořádání dědictví. Pojišťovna pojistku zruší a přeplatek vrátí. 

Technicky nejde o převod smlouvy z tatínka na maminku. Tatínkova smlouva zanikne a pojistná smlouva maminky bude nová (nezávislá na předchozí smlouvě), reflektující rizikový profil maminky (např. jiný bonus za bezeškodní průběh, atd.).

EB

#10834, Doložení pojistné smlouvy, Hypoteční poradna, 30.7.2020

Dobrý den, v souvislosti s čerpáním úvěru na základě úvěrové smlouvy jsme bance doložili kopii pojistné smlouvy, kde ještě nebylo přiděleno číslo smlouvy. Pracovník pojišťovny nás navštívil doma, kde jsme uzavřeli zmiňovanou smlouvu. Banka teď po nás žádá písemné potvrzení pojišťovny, že námi doložená smlouva má patřičné číslo. Protože jsme doložili i změnový dokument pojišťovny, kde dochází ke změně pojistných podmínek a v tomto dokumentu je číslo smlouvy již uvedeno. Z důvodu časové tísně prosím o radu, jak tuto situaci zvládnout v nejkratším termínu. Děkuji

Dobrý den,

vyžádejte si patřičný dokument od pojišťovny (pojistná smlouva se všemi náležitostmi) a ten předejte bance. 

PK

#10603, Prodloužená záruka, Osobní a rodinné finance, 3.7.2020

Vážení, dne 27. 11. 2015 jsem zakoupila GO-kombinovaný sporák v prodejně OKAY elektrospotřebiče na adrese Kolbenova 50, Praha 9, a to s prodlouženou zárukou. Částka, kterou jsem platila za pojištění je 2 850 Kč. Tato prodejna na uvedené adrese se však již nenachází. Na prodejně jsem obdržela daňový doklad č. F006162719. Bohužel nemám pojistnou smlouvu (v zákaznickém centru OKAY mi potvrdili, že na můj email nebyla žádná pojistná smlouva zaslána) a dále uvedli, že bez této smlouvy nemůžu uplatnit reklamaci. Fyzicky ani elektronicky však žádnou smlouvu nemám. Tento kombinovaný sporák má vadu, kterou potřebuji reklamovat. Byli byste tak laskaví a poradili mi, jak mám teď postupovat? Děkuji

Dobrý den,

pokud na daňovém dokladu máte uvedenou částku za pojištění, resp. prodlouženou záruku (kterou jste zaplatila), pak by Vám měl prodejce tuto reklamaci pouze na základě předložení daňového dokladu uznat. Proti postupu prodejce se můžete bránit právní cestou.

JS

#8809, Životní pojištění do 60 let, Pojištění, 3.2.2020

Manzel ma uzavrenou pojistku na nemoc a umrti. Pojistku plati asi 12 let. Nikdy nic neuplatnil. Loni v dubnu mel 60 let a na podzim onemocnel. Po skonceni PN sel na pojistovnu Kooperativa a uplatnoval narok na vyplatu. Bylo mu sdeleno, ze pojisteny neni na nic a pojistne bylo sjednano do jeho 60let. Pritom platil porad dal cele pojistne a pojistovna penize brala, aniz by upozornila na to, ze neni pojisten na nic. Takze penize na nemoc nedostal. Pojistku vypovedel 10.1.2020 a musi zaplatit jeste dalsi 3 mes. nez dojde ke zruseni. Má právo chtit po pojistovne penize zpet, protoze pojistovna neupozornila na skutecnost o konci pojisteni?

Dobrý den,

riziková životní pojištění (na nemoc či úraz) se zpravidla sjednávají do 60 let, neboť pojištění může krýt pouze nahodilé události (a po 60 letech se pravděpodobnost realizace těchto rizik začíná limitně blížit jistotě). Ohledně navrácení zaplaceného pojistného - záleží, jak přesně byla pojistná smlouva sepsána. Pokud smlouva platila do 60 let, pak máte nárok na vrácení přeplatku. Naopak jestli smlouva platila bez omezení a pouze od 60 let s výlukami (např. vylučují nemoc), pak žádný přeplatek nevznikl, a tudíž není nárok na jeho vrácení. 

JP

#6257, Falešná pojistná smlouva, Podvod, 21.3.2019

Dobrý den, nedávno jsme se s přítelkyní dozvěděli, že je na ni uvalena exekuce za neplacení pojistné smlouvy, kterou za ní vyplnila její macecha, která v dané pojišťovně pracovala, tudíž ona o ní nevěděla. Vše je již nahlášeno na polici jako podvod a mě zajímá, jestli může exekutor zmrazit můj účet v bance, kam chodí i rodičovský příspěvek mojí přítelkyně. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je velmi dobře, že jste hned tento podvod nahlásili na Policii ČR. Riziko exekuce (zmražení Vašeho účtu) tu bohužel je. Doporučuji o podaném trestním oznámení informovat pojišťovnu, která by na základě těchto nových skutečností měla vymáhání nezaplaceného pojistného pozastavit.

Články o

Výpověď z povinného ručení kdykoliv chcete? Jen u jedné pojišťovny

23.11.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Povinné ručení potřebuje každý, kdo má auto achce s ním jezdit. Jeho sjednání je snadné. Jenže změna pojišťovny už bývásložitější. A to dost výrazně. Kdykoliv vás nechá odejít jen Direct pojišťovna.U ostatních musíte počkat i několik měsíců. Už několik let máte povinné ručení u jedné…

Pojišťovnický slovník

18.11.2016, Pojištění, Autor: Pavel Strašák

…parciální škody byla nižší než sjednaná pojistná hodnota celku) Pojistitel: pojišťovna, která za úplatu převzala sjednaná rizika pojistníka Pojistná smlouva:uzavírá se mezi pojistníkem a pojistitelem, přesně specifikuje pojištěná rizika, výši pojistného (cena pojištění) a pojistné …