Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Akreditiv

Akreditiv


Definice Akreditiv

bankou garantovaný způsob úhrady za zboží až v okamžiku, když dojde k jeho předání a kontrole kvality, resp. k potvrzení přejímacích dokumentů a doručení bance. Poskytuje jistotu i prodávajícímu, když banka předem od kupujícího zajistí peníze, nebo garantuje že kupujícímu poskytne úvěr na úhradu zboží. Nejčastěji se používá v zahraničním obchodě, ale banky umí i jeho tuzemskou variantu, nebo znaky akreditivu splňují dnes i některé garanční systémy e-shopů.Dotazy v poradně k Akreditiv

JV

#3639, Kauce pro podnikatele, Půjčka, 19.6.2017

Která banka je schopna poskytnout 5 mil. Kč kauci za přijatelných podmínek? Podnikáme v oboru prodeje nápojů alko, víno, pivo a nealko již 27 let.

Dobrý den,

současný přebytek likvidity na trhu přeje podnikatelským úvěrům, které jsou dnes dostupné za velmi nízké úroky (s ručením nemovitostí i za 5%). Doporučuji prostudovat nabídku družstevních záložen (např. ANO SD), které se v oblasti úvěrování zabývají výhradně podnikatelskými půjčkami. Z bank by mohla zajímavé podmínky nabídnout Creditas, která má v současné době značný přebytek kapitálu. 

Kauce bude pravděpodobně řešena bankami/záložnami jako klasický úvěr, ale v případě budoucí a jiné potřeby financování (např. factoring, akreditiv, záruky) bych doporučil taktéž KB nebo MONETA Money Bank.  

VT

#3158, Zkratka LC, Banka, 10.11.2016

Co znamená bankovní zkratka LC v obchodě? Je to záruka, že v bance má kupec peníze na zaplacení zboží? Jaký má význam a kolik se za ní platí? V žádném slovníku jsem to nenašel. Děkuji předem za vaší laskavou odpověď.

Dobrý den, záleží v jaké souvislosti jste se s tím setkal?

Možné výklady jsou:

"LC" = "local currency", tedy uvedení ceny v místní měně. 

"L/C", nebo "LoC" =  "Letter of Credit", tj. česky akreditiv. Znamená, že kupující platí akreditivem. 

Akreditiv: bankou garantovaný způsob úhrady za zboží až v okamžiku, když dojde k jeho předání a kontrole kvality, resp. k potvrzení přejímacích dokumentů a doručení bance. Poskytuje jistotu i prodávajícímu, když banka předem od kupujícího zajistí peníze, nebo garantuje že kupujícímu poskytne úvěr na úhradu zboží. Nejčastěji se používá v zahraničním obchodě, ale banky umí i jeho tuzemskou variantu, nebo znaky akreditivu splňují dnes i některé garanční systémy e-shopů.

AK

#3115, Ověření majitele účtu, Běžný účet, 18.10.2016

Přeji pěkný den, prosím Vás o ověření, zda majitelem uvedeného účtu je paní Anna Vacková, rozená Štaflová. číslo účtu: 1230755083/0800 Předem Vám děkuji.

Jak tedy mohu ověřit, že účet patří dotyčné osobě a je správný? Hodlám této osobě poslat na účet peníze za zboží.. Kde jinde mohu ověřit správnost účtu než u banky, kam spadá? 

S pozdravem Andrea Kutscherauerová

 

Dobrý den,

bohužel žádná banka Vám nemůže poskytnout informace ohledně majitele účtu z důvodu zachování bankovního tajemství. Jak by se vám líbilo, kdyby banka sdělovala číslo Vašeho účtu na požádání komukoliv?

Jedinou cestou jak ověřit číslo účtu je požádat svého dodavatele zboží, aby se Vám prokázal formou výpisu z účtu, nebo formou smlouvy o vedení účtu s bankou. Nicméně ani zde nemáte jistotu, že účet vedený např. před měsícem, ještě stále existuje.

Pokud jste si jistá kvalitou zboží a jen se bojíte, že peníze nedoputují příjemci, tak se můžete alespoň spolehnout na kontrolu tzv. "Modulo11", díky které vám dnes neumožní jakékoliv internetové bankovnictví poslat peníze na neexistující účet (je prováděna automaticky).

Pokud byste řešila problém, jestli se vám vrátí peníze při nekvalitě a reklamaci, tak se musíte spokojit s referencemi prodávajícího, nebo můžete využít některou z on-line služeb, které garantují vrácení platby, jako je Aukro+, ve složitějších případech využít bankovní akreditiv, či prostě trvejte na platbě až po převzetí zboží.

 

Články o Akreditiv

KB nabízí jednoduchý a bezpečný obchod po Evropě přes portál we.trade

KB nabízí jednoduchý a bezpečný obchod po Evropě přes portál we.trade

2.10.2020, Komerční sdělení

…kce nabývají na významu otázky, jakým způsobem si zajistit zaplacenízakázky nebo jak si zajistit profinancování odložené splatnosti. Dokumentární akreditivy jsou obvyklé vobchodním styku s mimoevropskými státy, nikoli v rámci Evropy. Z pohleduevropského obchodu a potřeb malých a středních f…

KB nabídne jednoduchý a bezpečný obchod po Evropě přes portál we.trade

KB nabídne jednoduchý a bezpečný obchod po Evropě přes portál we.trade

14.4.2020, Komerční sdělení

…ukcenabývají na významu otázky, jakým způsobem si zajistit zaplacení zakázky nebojak si zajistit profinancování odložené splatnosti. Dokumentární akreditivy jsou obvyklé vobchodním styku s mimoevropskými státy, nikoli v rámci Evropy. Z pohleduevropského obchodu a potřeb malých a středních f…

KB nabídne jednodušší evropský obchod přes we.trade

KB nabídne jednodušší evropský obchod přes we.trade

17.11.2019, Komerční sdělení

…produkce ve státech závislých na exportu. V takovém období nabývajína významu otázky, jakým způsobem si zajistit zaplacení zakázky.  Dokumentární akreditivy jsou obvyklé vobchodnímu styku s mimoevropskými státy, nikoli v rámci Evropy. Z pohleduevropského obchodu a potřeb malých a středních …Banky v ČR