Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Čerpání půjčky

Čerpání půjčky


Definice Čerpání půjčky

Čerpáním půjčky se rozumí odepsání prostředků na úvěrovém účtu u banky či nebankovní společnosti. Nebo také přijetí peněz u půjčky na účet, či převzetí peněz u půjčky na ruku. 

Čerpání půjčky může být jednorázové, nebo postupné. Čerpat ze svého úvěrového limitu můžete po doručení žádosti. Dnes se tak děje většinou on-line, z internetbankingu, mobilní aplikace, nebo s ověřením přes SMS. Dříve čerpání půjček bylo podmíněno písemnou žádostí. 

čerpání půjčky může být účelové - pak je podmíněno doručením dokumentů, které věřitel posoudí a vaši žádost o čerpání schválí a peníze uvolní. 
Dotazy v poradně k Čerpání půjčky

J

#10433, Zneužití osobních údajů, Podvod, 15.6.2020

Dobrý den, známý si ze strachu ze zneužití osobních údajů (čerpání půjčky na jeho jméno bývalou přítelkyní a podobně) udělal jednorázový výpis z BRKI a NRKI. Dále si zaplatil službu na CBCB - kolikmam365 - kde vidí aktuální změny v registrech (v reálném čase) a může si provádět omezený počet výpisů zdarma. Oba dva výpisy měl bez záznamu. Pro jistotu si nechal ještě zablokovat občanský průkaz a čeká na nový OP. Měl by si udělat později i výpis z registru SOLUS? Osobně si myslím, že takový výpis je zbytečný, protože všechny bankovní a nebankovní společnosti stejně primárně používají BRKI a NRKI registr. Když jsem se osobně díval na společnosti tak jediný rozdíl byl, že v SOLUSU jsou mobilní operátoři a energie. Jinak zbytek společností v SOLUSU (finanční společnosti) používají i BRKI/NRKI. Proto jsem mu řekl, že je to zbytečné. Pro svoji ochranu udělal maximum. Poradil jsem mu dobře? Děkuji předem na odpověď

Dobrý den,

jak píšete, v Solusu jsou spíše záznamy od operátorů, za energie, atd., nicméně pokud chce mít absolutní jistotu, pár korun za výpis navíc už asi v celé akci nebude hrát významnou roli (blokace OP, BRKI a NRKI byly asi nákladnější).

PG

#6124, Proč mi banka nechce půjčit?, Půjčka, 3.3.2019

Dobrý den, mám dvě mikro půjčky, řádně je splácím a tento měsíc je splatím celé. Žádal jsem o úvěr v mé bance a ta mi žádost zamítla, prý kvůli negativnímu záznamu z BRKI a NRKI. Tak jsem si vyjel můj výpis ze Solusu a tam nic nemám, vše řádně splácím. Psal jsem tedy těmto 2 společnostem a ty mi napsaly, že je vše v pořádku, že u nich mám jen standardní záznam o čerpání půjčky. Tak se vás chci zeptat - je možné, že negativní informace z NRKI je pro banku už jen to, že tyhle půjčky mám? Jinak nevím jak to chápat a banka mi nesdělí nic, Já totiž vše řádně splácím a nikdy jsem nebyl v prodlení. Děkuji vám za odpověď.

Dobrý den,

banka Vám nechce půjčit pravděpodobně kvůli nebankovním půjčkám, které nemáte doplacené. Nejdříve je třeba doplatit současné mikro-půjčky a vyčkat několik týdnů (než bude doplacení úvěru potvrzeno v BRKI/NRKI). Teprve potom žádejte o další půjčku v bance.

A

#2120, Čerpání půjčky na faktury, Půjčka, 17.8.2015

Dobrý den. Prosím o radu. Mám u Lišky úvěr na bydlení. S čerpáním ve dvou fázích. Druhá část je možná čerpat po doložení dokladů (faktury atd). Mohu doložit i např. doklad o zaplacení zálohy na udělání rozvodů topení, i když práce ještě nebyla započata a bude se dělat např až za dva měsíce? Nebo mně tento doklad nejspíš neuznají? Děkuji.A.J.

Dobrý den,

čistě z pohledu finančního účetnictví zálohová faktura dostatečná není coby prokázaní odvedené práce. Ale banky (stavební spořitelny) a prodej jejich produktů fungují jinak než účtárna, tedy to bude o štěstí - vidím to tak 50:50. Resp. bude záležet na přesných smluvních podmínkách, je-li možné peníze uvolnit již po odvedení zálohy nebo až po plném dokončení prací. Každopádně se tvařte, jako že práce probíhají a jsou těsně před dokončením (že se začne až za 2 měsíce raději neříkejte).

Články o Čerpání půjčky

Nebankovní půjčky už dávnou nejsou strašákem, ale představují solidní způsob úvěru

Nebankovní půjčky už dávnou nejsou strašákem, ale představují solidní způsob úvěru

10.3.2020, Komerční sdělení

…elském úvěru z roku 2016znamenal revoluci mezi nebankovními poskytovateli. Přinesl totiž řadu opatření,která chrání hlavně klienty a zájemce o čerpání půjčky. Každý poskytovatel musímít licenci ČNB, což je i případ společnosti Profi Credit. Jde o potvrzení, ženabízené podmínky jsou tra…Banky v ČR