Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Disponibilní zůstatek

Disponibilní zůstatek


Definice Disponibilní zůstatek

peníze na účtu, se kterými lze volně disponovat, základem je účetní zůstatek na účtu ponížený o nezaúčtované platby kartou či navýšený o povolený kontokorentDotazy v poradně k Disponibilní zůstatek

K

#6998, Disponibilní zůstatek, Běžný účet, 8.7.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co znamená když mám disponibilní zůstatek 2 050 Kč a z toho debet 2 000 Kč. A můj běžný zůstatek činí -2 251 Kč. Jestli to znamená, že musím vložit částku, která je v běžném zůstatku. Banka KB. Děkuji

Dobrý den,

disponibilní zůstatek vyjadřuje množství peněz, se kterým můžete na účtu nakládat. Zahrnuje Vaše peníze a povolený kontokorent. Doporučuji neprodleně vložit min. 2 251 Kč a dostat běžný zůstatek zpět na nulu (kontokorent je extrémně nákladná záležitost).

DF

#5072, Disponibilní zůstatek, Běžný účet, 20.8.2018

Dobry den, chtěl bych se zeptat, naskytl se mi takový problém. Neprovedla se mi platba a píše mi to "malý disponibilní zůstatek". Nevím co teď a proč se mi platba neprovedla. Děkuji s pozdravem David

Dobrý den,

platba se Vám neprovedla z důvodu nedostatku peněz na účtu. Disponibilní zůstatek na účtu označuje množství peněz, které můžete utratit (než se dostanete na nulu či do povoleného debetu - máte-li sjednaný kontokorent). Peníze které nemáte nemůžete utratit.

P

#4277, Blokace peněz na účtu za platbu kartou, Platba, 31.1.2018

Dobrý den, včera jsem se pokusil provést internetovou platbu. Kdykoliv kdy jsem se o to pokusil napsalo mi to "platba neúspěšná prosím zkuste později". Zkusil jsem to takhle 4x za celý večera poté jsem se rozhodl podívat na svůj bankovní účet. 4x mi bylo strženo 1 200 korun z mého účtu a digitální produkt jsem neobdržel. Když jsem kontaktoval banku řekla, že peníze jsou v "bloku" a že by měly být volné až za týden anebo že mám kontaktovat obchodníka, aby to odblokoval rychleji. Obchodník řekl, že to je rozhodnutí banky. Chtěl bych se zeptat, jestli peníze opravdu přijdou zpátky do týdne (kdy blokace expiruje),  když obchodník transakci zamítl. A jestli se to nedá nějakým způsobem zrychlit ? Děkuji.

Dobrý den,

při platbě kartou je nejprve provedena blokace peněz na účtu a peníze z účtu odcházejí k obchodníkovi až později. Peníze Vám tak z účtu fyzicky neodešly, jen tam máte tu blokaci (která momentálně snižuje Váš "disponibilní zůstatek" a v příštích dnech expiruje). Urychlit to bohužel nejde.

B

#2501, Neuvážené čerpání nepovoleného debetu, Půjčka, 9.2.2016

Dobrý večer, mám dotaz a takový problém. Mam účet u Fio a stalo se mi, že k ním platba či výber bezkontaktně (posléze zadání pinu) trvá 3-4 dny než jim to dojde. Díky tomu jsem omylem (při bujaré oslavě a posilněn alkoholem) vybral dle lístků 54,362,- takže jsem díky tomuto v minusu. Problém je, že banka se mnou nekomunikuje a problém ani snad řešit nechce. Největší problém je ten, že jsem k tomu ztratil i doklady. Chci se zeptat jak tedy dál? Někde jsem četl, že je to bráno jako zpronevera (2-18 let vězení). Coz je pro mě nemilé vzhledem k tomu, že jsem mladý (22) student + pracující :( . Děkuji.

Dobrý večer,

každá platba kartou se vždy z účtu odepíše se zpožděním 3-4 dny, nicméně do tohoto momentu zaúčtování je na účtu zaznamenána blokace na zaplacené částky (a je vidět ponížený disponibilní zůstatek účtu). Toto není specifikum Fio banky, takto fungují platební karty obecně (u všech bank). Vždy je viditelný disponibilní zůstatek.

Ohledně minusového zůstatku na účtu - není to žádná zpronevěra či tragédie, za to nic nehrozí. Je to jen dluh - peníze, které jste si od banky půjčil a musíte je splatit. Problém je v tom, že na rozdíl od půjčky či kontokorentu jste si ty peníze půjčil "bez dovolení", což banka toleruje, ale bude za to účtovat vyšší úrok. Ohledně nekomunikace banky - tady není moc co komunikovat. Peníze jste si půjčil, musíte je vrátit. Čím dříve tak učiníte, tím lépe (bude to levnější - menší úrok). Vážnější problém by nastal až tehdy, kdybyste se po delší dobu neměl k tomu dluh splatit. Pak by hrozila exekuce.

Peníze jsou jako oheň či auto - dobrý sluha, ale špatný pán. Jakmile jste pod vlivem alkoholu, odložte všechny myšlenky na testování platební karty či internetbankingu stranou. Velmi jednoduše je možné si zničit celý život. Výběr a "rozfofrování" 50 000 Kč je velmi nepříjemné a pro studenta dvojnásob, ale není to likvidační - možná to tedy byla draze koupená životní zkušenost.  

K

#823, Dotaz v bankovní poradně, , 10.6.2013

Dobrý den, když vložím peníze na účet přes bankomat, za jak dlouho jsou peníze na účtě? Děkuji Klára

Dobrý den,

vklad by se měl promítnout okamžitě bez jakékoliv prodlevy (min. v kolonce disponibilní zůstatek, účetní zůstatek se upraví během několika hodin/dnů - záleží na konkrétní bance).

Články o Disponibilní zůstatek

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

…debetním kartou utrácíme peníze ze svého běžného účtu Deviza:bezhotovostní forma cizí měny, opakem je valuta (hotovostní forma cizí měny) Disponibilní zůstatek:peníze na účtu, se kterými lze volně disponovat, základem je účetní zůstatek na účtu ponížený o nezaúčtované platby k…

Bankovní produkty

Bankovní produkty

26.8.2012, Banka

…é manipulujeme se zůstatkem na běžném účtu (tedy snašimi penězi), je kreditní karta navázána na další speciální účet, na kterém je zpočátku disponibilní zůstatek 0 a my máme povoleno čerpat úvěr až do předem schválené výše. Takto získaný úvěr lze použít primárně kplacení zboží a…Rychlé odkazy

Banky v ČR