Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Překlenovací úvěr

Překlenovací úvěr


Definice Překlenovací úvěr

Je někdy taktéž označován jako meziúvěr. Tento typ úvěru poskytují pouze stavební spořitelny, které pomáhají zákazníkovi financovat pořízení nemovitosti v době, kdy nesplňují podmínky standardního úvěru ze stavebního spoření. Toto období platí v případě, kdy zákazník nespoří dostatečnou dobu, nebo nemá naspořenou potřebou částku. Podmínkou zřízení překlenovacího úvěru je i zřízení stavebního spoření po dobu překlenovacího úvěru platí zákazník pouze úroky a zároveň si spoří na účtu stavebního spoření. Při ukončení překlenovacího úvěru, je tento úvěru jednorázově splacen naspořenými vklady na účtu stavebního spoření a teprve potom zákazník začíná splácet řádný úvěr ze stavebního spoření.Dotazy v poradně k Překlenovací úvěr

JF

#15379, Prodej nemovitosti a úvěr ze stavebního spoření, Hypoteční poradna, 20.9.2021

Dobrý večer, před časem jsem od stavební spořitelny dostala překlenovací úvěr na nemovitost, kterou bych nyní ráda prodala. Nemovitostí samotnou neručím, dle smlouvy ručím pohledávkou ze stavebního spoření, které si u dané banky platím. V případě, že nemovitost prodám, bude třeba překlenovací úvěr doplatit? Děkuji.

Dobrý den,

doporučuji toto konzultovat přímo se stavební spořitelnou, abyste prodejem nemovitosti případně neporušila podmínky poskytnutého úvěru ze stavebního spoření.

M

#15339, Překlenovací úvěr ze stavebního spoření, Hypoteční poradna, 15.9.2021

Dobrý den, od roku 2019 mám překlenovací úvěr od Lišky na 2 mil. s úrokem 1,99%. Chtěl bych tam poslat mimořádnou splátku 150 000 Kč. Na co je lepší ji poslat? Na úroky nebo na ten účet kde se šetří na půjčenou částku? Když bych to poslal na úroky, dostanu pak z té částky po konci roku vratku daně 15%? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u překlenovacího úvěru ze stavebního spoření si technicky spoříte až do momentu naspoření 40%, kdy dojde k překlopení do fáze řádného splácení. Až do této chvíle platíte úrok z původně půjčené částky nehledě na výši úspor. Vratka daně (ponížení daňového základu) se počítá z úroků, nikoliv z mimořádných splátek. 

LK

#15253, Nesplácím včas, Půjčka, 5.9.2021

Dobrý den, minulý rok jsem si vzala přes stavební spoření překlenovací úvěr na koupi bytu. Můj otec mi musí ručit jako spoludlužník. Teď k věci. Tento rok vzhledem ke covidové situaci přišel přítel o práci, ja jsem na rodičovském příspěvku a tím pádem jsme se dostali do velkých finančních problémů. Několikrát (nejspíš 4x) se mi stalo, že jsem se zpozdila s placením splátek třeba i o měsíc. Vše jsem vždy vyrovnala, jednou jsem dostala i penále, to jsem taky zaplatila. Před tím jsem mela ještě jeden úvěr, který po celou dobu včas splácím, i překlenovací úvěr jsem první rok bez problémů splácela. Jsem vedená v registru jako dlužník? Je reálná šance si např. v roce 2024 vzít úvěr, nebo budu vedená jako neplatič a žádná banka mi nepůjčí? V poslední řadě bych se chtěla zeptat, zda tímto mým prohřeškem bude v registru veden i můj otec, přestože ho banka nikdy nekontaktovala, vše jsem vždy zaplatila dřív, než se to začalo řešit přes vymáhání apod. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, za každou opožděnou splátku máte v registrech dlužníků jeden negativní záznamy (4 zpožděné splátky = 4 negativní záznamy). Negativní záznam dostávají všichni spoludlužníci (i Váš otec). Další půjčku nebo hypoteční úvěr získáte nejdříve za 3-5 let od data poslední delikvence.

TK

#14662, Úvěr ze stavebního spoření a konsolidace do hypotéky, Hypoteční poradna, 28.6.2021

Dobrý den, sjednal jsem překlenovací úvěr u ČMSS v roce 2017 po 2 letém stavebním spoření. Platí fixace na 6 let? Ve smlouvě ji totiž nemohu nikde najít. Chci koupit byt 3+1 a tento úvěr refinancovat do jedné hypotéky. Budu platit případně 5% z cílové částky původního překlenovacího úvěru? Děkuji moc.

Dobrý den,

doporučuji prostudovat podmínky vaší úvěrové smlouvy a případné nejasnosti (chybějící info o fixaci) řešit přímo u vaší stavební spořitelny (ČMSS se přejmenovala na ČSOB Stavební spořitelna).

M

#14321, Překlenovací úvěr a odpočet úroků, Hypoteční poradna, 21.5.2021

Dobrý den, mohu uplatnit kompletní úroky z překlenovacího úvěru, kdy účelem byla modernizace nemovitosti, kterou spoluvlastním s přímými příbuznými (rodič a sourozenec)? Dle finančního úřadu mohu uplatnit úroky ve výši, která odpovídá mému podílu, nikoliv celou částku. Podotýkám, že nemovitost trvale obývá můj rodič, já občasně. Děkuji.

Dobrý den,

jste-li účastníkem úvěrové smlouvy, nemovitost (spolu) vlastníte a využíváte pro řešení bytových potřeb svých nebo své rodiny, měla byste mít možnost si daňový základ snížit o 100% zaplacených úroků (nikoliv jen o část).

Články o Překlenovací úvěr

Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %

Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %

1.3.2021, Hypotéka

…ečný způsob uložení peněz. Z historických údajů totiž vyplývá, že investicedo nemovitostí jsou druhé nejvýhodnější hned po akciích. Řádný vs. překlenovací úvěrPokud o úvěru ze stavebního spoření takéuvažujete, musíte především zvážit, jaký typ půjčky chcete. Nebo přesněji – najaký d…

Hypotéka vs. úvěr: jaké jsou mezi nimi rozdíly a co je výhodnější

Hypotéka vs. úvěr: jaké jsou mezi nimi rozdíly a co je výhodnější

27.11.2020, Hypotéka

…noticí číslo (odvíjí se od doby spoření a naspořené částky).Spořitelna vám pak půjčí až tolik peněz, kolik vám zbývá k dosažení cílovéčástky. Překlenovací úvěr – můžete hozískat hned, jakmile si spoření založíte. Dokud ale nenaspoříte dostatečnoučástku k tomu, abyste splnili podmínk…

Bankovní produkty – účty a spoření

Bankovní produkty – účty a spoření

13.11.2017, Banka

…ní plné státní podpory je třeba měsíční ukládat 1 700 Kč. Stavební spoření lze využít i pro financováníbytových potřeb. Můžeme čerpat řádné a překlenovací úvěry. Díky nízkým úrokovýmsazbám hypoték však úvěry ze stavebního spoření nejsou momentálně tímnejvýhodnějším způsobem financov…

Evropská solidarita

Evropská solidarita

11.11.2015, Politika

…restán. Za dluhy Řecka ručila pouze eurozóna (tedy státy platící eurem, které se ktomu zavázaly). Nyní za ně musí ručit i nečlenové eurozóny (překlenovací úvěr, než eurozóna schválí Řecku další řádnou finanční injekci). Kdo nechce přistoupit na toto porušování pravidel hry, je nikol…

Nejčastější příčinou domácích sporů je bydlení

Nejčastější příčinou domácích sporů je bydlení

20.11.2014, Komerční sdělení

… dalších přibližně 3500 korun. Požádali si o Půjčku ProBydlení Expres na 250000 korun s8letou dobou splatnosti aměsíční splátkou 3 476 Kč. Překlenovací úvěr (na 5,6 roku) bude úročen sazbou 5,5 % p. a. a následný úvěr ze stavebního spoření (na 2,4 roku) 2,99 % ročně. Za poskytnut…Banky v ČR