Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Překlenovací úvěr

Překlenovací úvěr


Definice Překlenovací úvěr

Je někdy taktéž označován jako meziúvěr. Tento typ úvěru poskytují pouze stavební spořitelny, které pomáhají zákazníkovi financovat pořízení nemovitosti v době, kdy nesplňují podmínky standardního úvěru ze stavebního spoření. Toto období platí v případě, kdy zákazník nespoří dostatečnou dobu, nebo nemá naspořenou potřebou částku. Podmínkou zřízení překlenovacího úvěru je i zřízení stavebního spoření po dobu překlenovacího úvěru platí zákazník pouze úroky a zároveň si spoří na účtu stavebního spoření. Při ukončení překlenovacího úvěru, je tento úvěru jednorázově splacen naspořenými vklady na účtu stavebního spoření a teprve potom zákazník začíná splácet řádný úvěr ze stavebního spoření.Dotazy v poradně k Překlenovací úvěr

MK

#11869, Jak zrušit žádost o hypotéku, Hypoteční poradna, 22.11.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám teď postupovat. Před pěti dny jsme s přítelem podali žádost o hypoúvěr u modré pyramidy. Náš poradce nás nechal v domnění, že hypoúvěr je stejný produkt jako hypotéka, takže až po podepsání jsme zjistili, že žádáme o překlenovací úvěr. Chceme vzít žádost zpět, ale na jejich stránkách jsem žádný formulář k odstoupení nenašla. Chci se Vás zeptat, jestli můžeme ještě bezplatně žádost stáhnout a jakou podobu musí mít odstoupení od žádosti, kde takový formulář najít a kam ho poslat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel se jedná o obvyklou praktiku pracovníků stavebních spořitelen, kteří klientům prezentují výhodní hypoteční úvěr, ale ve skutečnosti jim prodávají nevýhodný úvěr ze stavebního spoření s překlenovací fází, po kterou se úročí celá půjčená částka (nehledě na splátky, které se berou jako "neúročené spoření"). 

Svou žádost můžete stáhnout kdykoliv zpět bez sankce. Problematické by bylo až odstoupení od úvěrové smlouvy (kterou jste dle vašeho vyjádření nepodepsali). Navštivte nejbližší pobočku vaší stavební spořitelny a požádejte o stažení žádosti o úvěr. 

F

#11153, Zesplatnění úvěru, Hypoteční poradna, 6.9.2020

Dobrý den, měl bych k vám takový všeobecný dotaz, případně jaká je vaše zkušenost z praxe, Já a má manželka máme překlenovací úvěr ze stavebního spoření (v listu vlastnictví uvedeno SJM mé a mé manželky). Z důvodu bonity, respektive poskytnutí daného úvěru, je spoludlužníkem náš syn, úvěr řádně a včas splácíme již po dobu více než 6-ti let. Můj dotaz je takový: Pokud by se syn (vedlejší spoludlužník, nedokládal ani svůj příjem) dostal v budoucnu do finančních problémů - exekucí, či insolvence, tak banka má právo podle smluvních podmínek úvěr zesplatnit, respektive požadovat okamžité splacení úvěru. Ptám se tedy, setkali jste se někdy s takovým případem? Byl by postup banky opravdu tak “drastický”?Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na Vaši otázku není jednoznačná odpověď. Každá banka postupuje trochu jinak v závislosti na mnoha faktorech (záleží na historii klienta, jeho snaze problémy řešit, je rozdíl mezi exekucí a insolvencí, atd.). Obecně se banky vždy snaží najít řešení (prodloužení splatnosti, snížení měsíčních splátek) a zesplatnění úvěru je až poslední možností. Cílem banky je mí splácejícího klienta, prodej nemovitosti není preferován (ale někdy se to bohužel bez tohoto "drastického řešení" zkrátka neobejde).

DV

#9955, Pokuta za nenačerpání úvěrů, Hypoteční poradna, 4.5.2020

Dobrý den, mám schválený překlenovací úvěr ze stavebního spoření na 4 miliony. Za necelý měsíc mi končí 2letá doba čerpání, tudíž bych měl zaplatit v případě že nečerpám poplatek (pokutu) za nečerpání a to úrok ze 4 milionů po dobu co byl úvěr připraven k čerpání tzn. cca 2,69% . Dá se tomuto poplatku nějak vyhnout? Děkuji

Dobrý den,

banky za nenačerpání hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření účtují smluvní pokutu, které se vyhnout nelze. Obvykle se platí 5% z nevyčerpané částky.

MP

#9408, Prodej a nákup nemovitosti, Reality, 26.3.2020

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu, jak nejlépe postupovat při koupi nové nemovitosti a jaké jsou vlastně možnosti. Mám byt a chtěl bych koupit dům. Mám našetřeno zhruba třetinu částky na dům, tudíž bych potřeboval dům koupit a následně v řádu měsíců doplatit jakmile by se byt prodal. Napadá mě snad jen nějaká hypotéka s možností kompletní splátky, ale nejsem si jist, jestli je to ta nejlepší volba.Velmi děkuji za informace.

Dobrý den,

v takovém případě by byl vhodný překlenovací úvěr nebo hypotéka s fixací na 1 rok (po kterém by bylo možno vše bez sankce doplatit). Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

A

#9259, Jak si naspořit základ na hypotéku?, Spoření, 16.3.2020

Dobrý den, ráda bych se optala, jaké by pro mne bylo nejvýhodnější spoření. Ráda bych si naspořila nějakou částku, která by byla pro mě nejvýhodnější, ze které bych dosáhla na nějaký "překlenovací úvěr" a poté na hypotéku. Ráda bych si půjčila celkem 3 mil. Kč. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banky Vám na hypotéku mohou půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti, tedy např. pro koupi nemovitosti za 3,75 mil. Kč bude třeba mít našetřeno 375-750 tisíc korun. Přijde na to, jak rychle budete schopna tuto částku naspořit. Chybu neuděláte se spořícím účtem od Trinity Bank s úrokem 1,58%-2,08% (dle výše vkladu).

Články o Překlenovací úvěr

Bankovní produkty – účty a spoření

Bankovní produkty – účty a spoření

13.11.2017, Banka

…ní plné státní podpory je třeba měsíční ukládat 1 700 Kč. Stavební spoření lze využít i pro financováníbytových potřeb. Můžeme čerpat řádné a překlenovací úvěry. Díky nízkým úrokovýmsazbám hypoték však úvěry ze stavebního spoření nejsou momentálně tímnejvýhodnějším způsobem financov…

Evropská solidarita

Evropská solidarita

11.11.2015, Politika

…restán. Za dluhy Řecka ručila pouze eurozóna (tedy státy platící eurem, které se ktomu zavázaly). Nyní za ně musí ručit i nečlenové eurozóny (překlenovací úvěr, než eurozóna schválí Řecku další řádnou finanční injekci). Kdo nechce přistoupit na toto porušování pravidel hry, je nikol…

Nejčastější příčinou domácích sporů je bydlení

Nejčastější příčinou domácích sporů je bydlení

20.11.2014, Komerční sdělení

… dalších přibližně 3500 korun. Požádali si o Půjčku ProBydlení Expres na 250000 korun s8letou dobou splatnosti aměsíční splátkou 3 476 Kč. Překlenovací úvěr (na 5,6 roku) bude úročen sazbou 5,5 % p. a. a následný úvěr ze stavebního spoření (na 2,4 roku) 2,99 % ročně. Za poskytnut…

Půjčka ProBydlení do 500 tisíc korun bez zajištění

Půjčka ProBydlení do 500 tisíc korun bez zajištění

2.11.2014, Komerční sdělení

…000 korun s8letou dobou splatnosti aměsíční splátkou 3 476 Kč. Za poskytnutí úvěru a za správu úvěrového účtu nebudou platit žádné poplatky. Překlenovací úvěr (na 5,6 roku) bude úročen sazbou 5,5 % p. a. a následný úvěr ze stavebního spoření (na 2,4 roku) 2,99 % ročně. Celkem za 8 …Banky v ČR