Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník SIPO

SIPO


Definice SIPO

Sdružené inkasní platby obyvatelstva. Službu SIPO poskytuje Česká pošta, státní podnik. 

Tato služba umožňuje sloučit různé platby domácnosti (např. nájem, elektřina, plyn, voda, rozhlas, televize) do jedné platby. Dříve byla argumentem pro SIPO úspora poplatků za jednotlivé platby. Nyní ale banky již většinou nabízí běžné účty bez poplatků. Dnes je SIPO využíváno ze setrvačnosti, nebo kvůli úspoře starostí o platby. SIPO díky zdražování služeb České pošty již není levné. Zejména když platíte SIPem jen pár stokorun, tak fixní poplatek České pošty za zasílání dokladu poštou může činit klidně kolem 5% z hodnoty vaší platby! 

Funkci SIPO lze dnes již jednoduše nahradit svolením k inkasu z běžného účtu. Nebo, pokud máte pravidelně hradit platby stejných částek, lze využít trvalého příkazu. Obě služby pohodlně zřídíte snad z jakéhokoliv internetbankingu k běžnému účtu.

Služby v ČR využívá 3,8 milionu občanů, přičemž její úhradu provádí hotově na poště, nebo i bezhotovostně prostřednictvím své banky.

JAK TEDY PŘESNĚ SIPO FUNGUJE?

 • Činnost České pošty u SIPO spočívá v inkasování plateb od fyzických osob ve prospěch dodavatelů, kteří s ČP uzavřeli smlouvu. 
 • Občan tedy SIPO na pobočce České pošty jednorázově zřídí a obdrží tzv. "spojovací číslo". Pak se již nemusí měsíčně starat o konkrétní předpis zálohy či vyúčtování jeho dodavatele. 
 • Dodavatel zašle každý měsíc České poště hromadný požadavek na inkasa od občanů se kterými má sjednáno placení přes SIPO. 
 • Česká pošta zařídí inkaso od jednotlivých občanů a spolu s rozpisem převede dodavateli sumu inkasovaných plateb.

JAK MŮŽE SIPO PLATIT OBČAN?

 1. Bezhotovostně inkasem z účtu u některé banky - své bance jednoduše dáte svolení k inkasu SIPO se stanoveným limitem. Banka v den splatnosti SIPO uhradí z vašeho běžného účtu. Dobré banky umožňují službu zřídit, změnit, či zrušit kdykoliv prostřednictvím internetbankingu.
 2. Jednorázovým příkazem k úhradě - SIPO můžete "ručně" uhradit příkazem, který zaplatíte ze své banky ve prospěch účtu České pošty č.ú. 156080780/0300. A to pod VS který najdete v Platebním dokladu SIPO a pod SS (specifický symbol). Pokud využíváte mobilní bankovnictví, stačí načíst QR kód.
 3. V hotovosti na poště - pokud vám dodnes chodí Platební doklad SIPO poštou, vydáte se jej na kteroukoliv pobočku ČP uhradit. Pošta vám strhne poplatek a potvrzený doklad vám vrátí.
 4. V hotovosti u poštovního doručovatele - peníze zaplatíte svému doručovateli, přidáte pár desetikorun na poplatek. Doručovatel vám další den přinese potvrzení o úhradě.

Praktický tip: SIPO si nechejte od České pošty zasílat na e-mail. Je to v ceně služby, zatímco za zaslání Platebního dokladu SIPO do schránky zaplatíte poplatek.

JAK ZRUŠIT SIPO U BANKY NEBO JEJ ZMĚNIT?

Postupujete podle toho jakým způsobem SIPO platíte. Platební doklad pro SIPO v hotovosti můžete jednoduše nezaplatit. Pokud SIPO platíte z banky, tak:

 • V případě jednorázové platby - pouze nezaplatíte či zrušíte tento příkaz.
 • V případě inkasa SIPO z účtu - můžete zrušit celé inkaso, nebo snížit limit aby se vám příští platba nestrhla. To lze provést v internetovém bankovnictví, nebo na pobočce banky.
 • Pro vyřazení některých plateb SIPO - musíte navštívit Českou poštu, nikoliv svoji banku! Připravte si svoje spojovací číslo, osobní doklady a na přepážce ČP můžete změnu provést. Týká se jen plateb SIPO do budoucna.
 • Pro změnu banky, ze které platíte SIPO - v nové bance požádáte o služby "svolení inkasa SIPO", ve staré bance je ve stejnou chvíli zrušíte. Pro zřízení potřebujete svoje spojovací číslo a internetbanking nebo návštěvu pobočky.
 • Pro změnu účtu, ze kterého platíte SIPO - pokud jste si ve stejné bance zřídili nový účet, postačí jen zrušit službu inkaso SIPO u původního účtu a zavést stejnou službu u nového účtu.
 • Pro úplné zrušení služby SIPO - musíte České poště podat Žádost o ukončení SIPO dohodou, nebo vypovědět jednostranně tuto službu. Žádost se podává na pobočce ČP, nebo přes datovou schránku, či na e-mail sipo-reklamace.vakvi@cpost.cz. Pokud jste SIPO hradili inkasem z bankovního účtu, tak raději zrušte i toto inkaso (Platby by ale již neměly odcházet, protože ČP nebude mít oprávnění je požadovat).

Všechny naše publikace o tomto hesle najdete pod SIPO. Můžete se tedy podívat například na dotazy dalších uživatelů na téma SIPO.

Máte-li dotazy, můžete je zadat do naší poradny. Máte-li připomínky či doplnění, kontaktujte nás.Dotazy v poradně k SIPO

JS

#15698, Zrušení platby přes SIPO, Platba, 25.10.2021

Dobrý den, potřebuji zrušit jednu platbu ze SIPO. Musím to řešit na pobočce nebo to jde i jinak? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o zrušení předpisu platby na SIPO je třeba požádat instituci, která platbu na SIPO předepisuje, např. dodavatele energií. Česká pošta toto neřeší. Jedná-li se o Bohemia Energy, doporučuji náš článek Bohemia Energy končí

JB

#15676, Zálohy SIPO Bohemia Energy, Osobní a rodinné finance, 22.10.2021

Dobrý den, bohužel jsem jeden z těch, co se nechal napálit Bohemkou. Teď mám problém, jak zrušit platbu za energie na listopad, platím vše přes SIPO z účtu. Budu rád, když mi někdo poradí. Předem děkuji.

Dobrý den,

Bohemia Energy přestane od listopadu předepisovat zálohy přes SIPO, z vaší strany není třeba žádné další akce. Více info v našem článku Bohemia Energy končí

VO

#15675, Bohemia Energy zálohy SIPO, Osobní a rodinné finance, 22.10.2021

Dobrý den, jelikož skončila Bohemia Energy, potřebuji vyjmout platbu ze SIPO. Můžete mi prosím poradit? Děkuji

Dobrý den,

Bohemia Energy přestane od listopadu předepisovat zálohy přes SIPO, z vaší strany není třeba žádné další akce. Více info v našem článku Bohemia Energy končí

MG

#15630, Zrušení SIPO Bohemia Energy, Osobní a rodinné finance, 18.10.2021

Dobrý den, dnes jsem chtěl zrušit platbu Bohemia Energy strhávanou z našeho účtu přes SIPO a na poště mi řekli, že to nemohou, když je to z účtu, že si to nová firma od BE převede na sebe.

Dobrý den,

nový dodavatel (nebo Dodavatel poslední instance) si na sebe určitě žádné zálohy od BE převádět nebude. Minulost bude nutné řešit a vyúčtovat s BE, budoucnost s novým dodavatelem. 

Předpis záloh na SIPO za říjen již nezměníte (SIPO placené z banky již bylo navíc stržené z účtu). Od listopadu se očekává, že BE přestane předepisovat zálohy sama od sebe.

Česká pošta nemůže měnit předepsané položky na SIPO - toto je třeba vždy řešit s dodavateli, kteří platby na SIPO předepisují.

Více info v našem článku Bohemia Energy končí

LP

#15606, Comfort energy SIPO, Platba, 14.10.2021

Dobrý den, v současné situaci doporučuje Regulační úřad zrušit zálohovou platbu u služby SIPO za plyn pro společnost Comfort energy. Zatím jsem nenašla žádnou konkrétní radu jak na to. Když půjdu na Českou poštu s papírem SIPO jako doklad o platbě a číslu příjemce (zkušenosti ostatních, že pošta odešle zákazníka na banku, která toto z mého účtu odesílá na SIPO ale přitom řeknou na poště, že tuto platbu může zrušit jenom příjemce-zkrachovaný?! ) Má pošta vůbec nějaké informace jak v tomto případě postupovat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předpokládám, že od listopadu přestane Comfort Energy ze skupiny Bohemia Energy předepisovat zálohy na SIPO plošně sama od sebe. Otázkou zůstává, jak řešit říjen. S předpisem položek na SIPO za říjen již nic nenaděláte, tedy jedinou možností je nezaplatit za říjen celé SIPO a zaplatit separátně ostatní položky. Více info v našem článku Bohemia Energy končí.

Články o SIPO

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

15.10.2021, Osobní a rodinné finance

…ntovat Vám toto však nikdo nemůže. Stačí další tuhá zima svyššíspotřebou a prázdné zásobníky v Evropě výraznější pokles cen neumožní. Jak odhlásit SIPO?Přestože Bohemia Energy své klienty ujišťuje,že nikomu nezůstane nic dlužna a všechny zálohy řádně vyúčtuje do 4 týdnů, posílatdalší peníze kon…

Velké porovnání běžných účtů – duben 2018

Velké porovnání běžných účtů – duben 2018

9.4.2018, Běžný účet

…ásledně všezařídí. Nejenom že za nás zruší běžný účet u staré banky, ale dokonce námpřevede i nastavení všech trvalých plateb či souhlasy s inkasem/SIPO. Myjenom nahlásíme nové číslo účtu zaměstnavateli (či ČSSZ pro zasílání důchodu) avšem dodavatelům energií a služeb, pro které máme udělen souh…

Finanční manuál pro seniory

Finanční manuál pro seniory

22.3.2017, Osobní a rodinné finance

…šet pošťačkou je zcela zbytečné. Výrazně tím zvyšujete riziko krádeže/přepadení. Většina zlodějů se zaměřuje právě na seniory na poštách. Složenky/SIPO:Platit bezhotovostně přes internet-banking zpohodlí domova, je to zcela zdarma. Složenka na poště vyjde min. na 30 Kč, musíte na poštu dojít, v…

Slovník osobních a rodinných financí

Slovník osobních a rodinných financí

28.12.2016, Osobní a rodinné finance

… je možné platbu rozdělit na dvě splátky – druhá splátka je splatná do 30/11), složenku svyměřenou daní posílá FÚ během května, možno platit i přes SIPO Daň zpříjmu fyzických osob:přímá daň, 15% ze základu daně (pro zaměstnance ze super-hrubé mzdy, tedy 20,1% zhrubé mzdy), daňovým rezidentům vČ…

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

…anking, telefonní či mobilní bankovnictví Běžný účet:základní bankovní účet pro běžný provoz domácnosti, příjem výplaty, placení výdajů (inkaso, SIPO), kúčtu je vydávána debetní karta, neslouží ke spoření ani půjčování peněz BIC:alternativně označováno jako SWIFT, mezinárodní identifikační k…Banky v ČR