Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Spořící účet

Spořící účet


Definice Spořící účet

účet určený ke spoření, obvykle bez výpovědní lhůtyDotazy v poradně k Spořící účet

VP

#12385, Může mít spořicí účet spolumajitele?, Spoření, 11.1.2021

Dobrý den, je možné uvést jméno mého syna jako spolumajitele mého účtu u ING?

Dobrý den,

většina bank neumožňuje více spoluvlastníků pro jeden spořicí účet z důvodů právních komplikací (např. v případě úmrtí se pak těžko prokazuje, která část peněz patřila komu). ING Bank účet pro více osob nenabízí. 

Z

#12313, Jak řešit spor s bankou o náhradu škody?, Banka, 5.1.2021

Vážení, mám dotaz týkající se výplaty zděděných prostředků a uplatnění event. nároků vůči bance. Po zemřelém zůstal běžný účet (k němu byla vydána karta), spořící účet a vkladní knížka. ČSOB stále po více jak měsíci nevyplatila dědictví na uvedené účty s odůvodněním, že byla vydána k běžnému účtu karta. Domnívám se, že spořící účet a vkladní knížka měly být vyplaceny okamžitě, běžný účet 36 dnů po výpovědi již také. Jaké mám možnosti žádat po bance odškodnění za případné zadržování nemalých prostředků? Fakt, že peníze dědici chybí, neboť v rámci SJM má na účtech i své prostředky, netřeba zmiňovat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji se snažit řešit spor s bankou nejdříve smírem (např. přes ombudsmana ČSOB). Není-li možné smírné řešení, můžete svůj spor řešit přes Finančního arbitra nebo soudní cestou. Pro přiznání náhrady škody je třeba prokázat 2 věci:

1) pochybení banky

2) vzniklou škodu (škodu je třeba exaktně kvantifikovat a zdůvodnit)

D

#12301, Hypotéka, LTV a vlastní zdroje, Hypoteční poradna, 4.1.2021

Dobrý den, máme našetřeno 10% z ceny bytu. Byt kupujeme u developera. 10% musíme zaplatit v červnu, čerpáni hypo je až za 2 roky. V podmínce čerpání je uvedeno, že peníze které jsme použili na zaplacení 10% nesmí být z jiné půjčky nebo úvěru. Jak to potom banka za 2 roky prověřuje? Cca před půl rokem (to ještě ani projekt nebyl v plánu) jsme vzali úvěr na auto, ale nevyužili jsme ho celý, tak nám cca 130 tisíc zbylo a dali jsme je na spořící účet k penězům, které již máme našetřené. Nebude to banka vnímat jako že jsme je použili na úhradu 10%? Děkuji.

Dobrý den,

smyslem opatření "banka může kupujícímu půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti" je rozložení rizika (aby banka nenesla 100% a menší měrou se podílel i kupující, min. 10%). Koronavirová krize (nerostoucí nezaměstnanost a rostoucí ceny nemovitostí) je anomálií způsobenou nezdravým utrácením státu na úrovni "helicopter money" a politikou kvantitativního uvolňování centrálních bank (tisknutí velkého objemu nových peněz). 

Za normálních okolností v krizi roste nezaměstnanost (lidé přicházejí o práci) a klesají ceny nemovitostí (lidé nemají na splácení hypoték a dobrovolně či nuceně nemovitosti prodávají). A to může být pro banky, finanční systém a dlužníky smrtelná kombinace.

Příklad: Dnes si půjčíte na nemovitost 100% (90% na hypotéku, 10% z půjčky), zítra přijdete o práci a budete muset nemovitost prodat. Mezitím klesne cena nemovitostí a Vy tak byt prodáte za méně než jste koupili. Z těchto peněz ani nedoplatíte dluh u banky. A zůstanete bez nemovitosti, bez práce a ještě s dluhem. Když se to stane více lidem, banky to neunesou a začnou krachovat. Krach více bank vážně ohrozí finanční systém. 

Podobně začínala poslední celosvětová krize v letech 2008-2009. Proto centrální banky regulují poskytování hypoték a zrušily 100% hypotéky

Ve Vašem případě se na neutracené peníze z půjčky na auto pravděpodobně nepřijde a během následujících 2 let našetříte dalších 130 000 Kč, tedy v konečném důsledku ani neporušíte smysl regulačních opatření.

F

#12293, Do které banky uložit peníze?, Spoření, 4.1.2021

Pokračování dotazu č. 12 287: A do které banky byste mi doporučil diverzifikovat/uložit peníze, (nyní Poštovní spořitelna), abych nemusela zakládat v nové bance další běžný účet a zároveň zbytečně neplatila bankovní poplatky?

Dobrý den,

kolik peněz chcete uložit? Většina bank klientům žádné poplatky za vedení běžného účtu neúčtuje (již cca 8 let). Zajímavé úroky nabízí J&T Banka (spořicí účet 0,7-0,9%, termínovaný vklad 1,4-2,5%). 

JS

#12277, Investice do fondů, Akcie a investice, 4.1.2021

Dobrý den, mám u České spořitelny otevřený podílový fond Konzervativní Mix FF. Za poslední období se výnos snižuje. Zajímalo by mě, zda vydržet nebo ukončit a dát své finance na spořicí fond. Nerada bych šla do mínusu. Děkuji za odpověď .

Dobrý den,

jaký spořicí fond máte na mysli? Výnos z investice by měl být přiměřený k podstupovanému riziku. Pokud Vám vyšší zhodnocení peněz dokáží nabídnou i bezrizikové bankovní vklady (termínovaný vklad, spořicí účet), pak nemá smysl peníze držet v rizikovém fondu (byť konzervativním s nízkým rizikem). 

Články o Spořící účet

Úroky nad 1 % končí. Spořicí účty zpřísňují podmínky

Úroky nad 1 % končí. Spořicí účty zpřísňují podmínky

7.12.2020, Spoření

Po několika měsících klidu ohlásiliposkytovatelé spořicích účtů další změny. A klienty nepotěší. Přináší totižsnížení úrokových sazeb nebo limitu, ve kterém se vložené peníze ještě úročí. Přesně takové novinky přinesly alespoň banky,které dosud poskytovaly nejvýhodnější spořicí účty na č…

Spoření? Lidé si podle průzkumu nejčastěji odkládají 1 000 až 3 000 měsíčně

Spoření? Lidé si podle průzkumu nejčastěji odkládají 1 000 až 3 000 měsíčně

4.11.2020, Spoření

Ať je pandemie, nebo není, na spoření lidí vČeské republice to nemá vliv. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisenbank z letošníhozáří. Hned dvě třetiny dotazovaných totiž uvedly, že pandemie jejich spořicínávyky nijak neovlivnila. Jen 13 % lidí zmínilo, že si kvůli současnésituaci začali pravid…

Spoření s úrokem 3 % i pro současné klienty? Nabídka skončila po 3 týdnech

Spoření s úrokem 3 % i pro současné klienty? Nabídka skončila po 3 týdnech

7.10.2020, Spoření

Spořicí účet s úrokem 3 % pro nové i stávajícíklienty. S takovou nabídkou přišla začátkem září Raiffeisenbank. Lákavýmúročením oslovila mnoho svých současných klientů. Jenže řada z nich má smůlu –banka pro ně tuto akci ukončila už po necelých 3 týdnech. Pouze 18 dnů měli dosavadní klient…

Z ČMSS bude ČSOB Stavební spořitelna, Liška ale zůstane

Z ČMSS bude ČSOB Stavební spořitelna, Liška ale zůstane

9.9.2020, Spoření

Změna názvu, loga a přeměna vzhledu obchodníchmíst čeká příští rok Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS). K 11. březnu2021 totiž změní název na ČSOB Stavební spořitelnu a završí tak loni započatouintegraci do skupiny ČSOB.  Klienti díky tomu snadněji dosáhnou na víceslužeb. „Všechny …

4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

12.8.2020, Spoření

Obrovský propad zažily v posledních měsícíchúroky na spořicích účtech. Zatímco ještě na začátku března jste dosáhli i naúrok přes 2 %, nyní se musíte většinou spokojit maximálně s polovinou. Opravduto ale znamená, že už se spořicí účty nevyplatí? Zjednodušeně řečeno: ne. Nic takového se …Banky v ČR