Banky.cz Banky.cz Články Běžný účet Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví
28.10.2020, Běžný účet

Jen 3 % lidí. Tak málo jich v České republice nevyužívá on-line bankovnictví. Ukázal to průzkum České bankovní asociace. Ještě před dvěma lety přitom bylo uživatelů internetového a mobilního bankovnictví „jen” 82 %. Tedy o 15 procentních bodů méně než nyní.

Téměř 80 % oslovených se přitom přihlašuje hlavně přes internetové bankovnictví v počítači. Mobilní aplikaci pak využívá 43 % lidí, tedy o 8 procentních bodů víc než v roce 2019.

I když obliba mobilního bankovnictví stoupá, stále existují lidé, kteří mu nevěří.

Z těch, kteří mobilní aplikaci své banky nevyužívají, se hned 39 % bojí kvality zabezpečení. A to i přesto, že moderní telefony už několik let umožňují přihlašování pomocí biometrických údajů. Tedy například podle otisku prstu nebo pomocí rozpoznávání obličeje.

Právě tyto možnosti přihlašování jsou také stále oblíbenější. Aktuálně je používá 44 % lidí. O rok dřív to bylo 36 %. „Biometrie je obecně považovaná za poměrně spolehlivý bezpečnostní prvek, navíc je to rychlejší a pohodlnější způsob přihlášení,” poznamenal poradce pro platební styk a digitalizaci České bankovní asociace Tomáš Hládek.

Důležitá je rychlost a přehlednost

Zabezpečení mobilních aplikací se navíc rok od roku zlepšuje. Nabízí například dvoufaktorové (dvoufázové) ověření, které je známé i z klasického internetového bankovnictví a výrazně snižuje riziko zneužití.

Uživatelé mobilní aplikace také častěji kontrolují stav svého konta. Víc než čtvrtina z nich ho sleduje denně. Díky tomu dokáží rychleji odhalit případné napadení účtu.

A co je pro uživatele důležité? Zejména:

  • jednoduché a přehledné ovládání,
  • vysoké zabezpečení,
  • okamžitý přehled o tom, co se děje,
  • soukromí a pohodlí při nakládání s penězi

U mobilní aplikace hraje velkou roli také její rychlost a fakt, že ji mají lidé vždy po ruce. Naopak u internetového bankovnictví oceňují uživatelé detailní vyhledávání.

Osobní kontakt upřednostňuje 10 % lidí

Mobilní aplikaci lidé nejčastěji používají k jednoduchým úkonům, jako je odeslání platby nebo kontrola stavu konta. Nastavení účtu nebo zadávání trvalých příkazů naopak řeší častěji přes bankovnictví v internetovém prohlížeči.

Řada lidí také stále preferuje osobní kontakt a dává přednost návštěvám na pobočce. Zejména u složitějších záležitostí.

Potvrdil to i průzkum Sberbank. Podle něj alespoň jednou měsíčně zamíří na pobočku své banky 19 % obyvatel České republiky. A rovných 10 % využívá off-line cesty i ke zjištění zůstatku na běžném účtu – buď návštěvou na pobočce banky nebo pomocí bankomatu.

První banky už zavírají pobočky

Na rostoucím zájmu o on-line služby se výrazně projevila i první vlna koronaviru, která do České republiky přišla letos na jaře. Banky tehdy zavřely řadu svých poboček. A spousta klientů, zejména z menších měst a vesnic, zůstala odkázaná hlavně na mobilní a internetové bankovnictví.

Přesun klientů k on-line službám se tak výrazně zrychlil. A banky to pocítily i poté, co první koronavirová vlna opadla. Klienti totiž začali chodit na pobočky stále méně.

Na podzim tak hned několik poskytovatelů oznámilo, že začne s rušením poboček. Konkrétně se to týká:

Mimochodem, české banky nejsou zdaleka jediné, kdo k podobnému kroku přistupuje. Například v září oznámila zrušení pětiny svých poboček největší německá banka – Deutsche Bank. Důvod? Dopady koronaviru a změna chování jejích klientů.

Do banky hlavně pro „velké” rady

Dá se očekávat, že k rušení poboček postupně přistoupí i další banky na českém trhu. Zvlášť s postupující druhou vlnou koronavirová pandemie. Stále větší váhu tak bude mít mobilní a internetové bankovnictví.

Například Komerční banka už v září potvrdila, že chce víc podporovat on-line služby. A urychlit digitalizaci pomocí větších investic.

Neznamená to ale, že se banky poboček zcela zbaví. Často pouze změní jejich zaměření.

Z míst, kde můžete běžně řešit i drobné finanční operace, se stanou hlavně poradenská centra. Jejich úkolem bude pomoct klientovi při řešení zásadních situací a rozhodnutí. Tedy například při sjednání hypotéky nebo plánování investic.

Zároveň banky plánují místo poboček zavádět víc vkladomatů. Tedy bankomatů, do kterých můžete vložit hotovost a poslat si ji na účet.

Nezapomínejte sledovat i poplatky

Čím dál větší důraz na on-line služby také znamená, že budou stále důležitější při výběru běžného účtu. Nezapomínejte ale, že při výběru konta musíte sledovat i další služby a podmínky.

Jsou to zejména různé poplatky. Například za:

  • vedení účtu,
  • výběry ve vlastních i cizích bankomatech
  • nebo za platby do zahraničí.

Vždy si proto podmínky u jednotlivých poskytovatelů dobře porovnejte. Ať kvůli přehledné mobilní aplikaci nezaplatíte za účet desítky či stovky korun navíc.

Pomůže vám s tím naše srovnání běžných účtů. Stačí jen vybrat, které parametry chcete porovnat. A snadno najdete takový účet, který je pro vás nejvýhodnější.

ANKETA k článku "Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví"

Vadí Vám rušení poboček?
Počet odpovědí: 111

KOMENTÁŘE k článku Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

11.9.2021, Běžný účet, Autor: Lenka Rutteová

Stali jste se OSVČ a přemýšlíte, zda budete muset mít podnikatelský účet? Možná si říkáte, že si účet založíte dobrovolně, protože by mohl nabídnout něco zajímavého. Ale co? Případně máte novou firmu a nejste si jistí, kdy přesně musí s.r.o. podnikatelský účet mít a kdy jej legislativa nevyžaduje. V našem článku najdete všechny informace, které ohledně podnikatelských účtů pro začátek potřebujete.

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

1.9.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Představte si, že jdete s kolegy na oběd, který zaplatíte dohromady za ostatní. A dřív, než se vrátíte do práce, už máte od všech peníze poslané. Aniž byste jim museli diktovat číslo účtu. K platbě totiž použili vaše mobilní číslo, které měli uložené v kontaktech.

Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

7.7.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přesně 10 let uplynulo v červnu od první bezkontaktní platby kartou v České republice. Za tu dobu zažil tento způsob placení veliký boom – v současnosti ho využívá 96 % obyvatel. Sahají přitom po bezkontaktní platební kartě, telefonu nebo hodinkách, už brzy ale budou platit i prstenem.

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

9.6.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přijít do banky, vyndat z peněženky hotovost a předat ji pokladní. Taková scéna může být už brzy minulostí. Banky totiž čím dál častěji ruší na svých pobočkách pokladny a nahrazují je vkladovými bankomaty – tedy vkladomaty.

Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?

Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?

27.4.2021, Běžný účet, Autor: Petr Jermář

Většina bank nabízí mimo korunového účtu i běžný devizový účet. Kromě eur a dolarů jsou populární též rubly, franky a libry. Poradíme, kdy se Vám vyplatí cizoměnový účet.Banky v ČR