Banky.cz Články Běžný účet Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

28.10.2020 Běžný účet

Jen 3 % lidí. Tak málo jich v České republice nevyužívá on-line bankovnictví. Ukázal to průzkum České bankovní asociace. Ještě před dvěma lety přitom bylo uživatelů internetového a mobilního bankovnictví „jen” 82 %. Tedy o 15 procentních bodů méně než nyní.

Téměř 80 % oslovených se přitom přihlašuje hlavně přes internetové bankovnictví v počítači. Mobilní aplikaci pak využívá 43 % lidí, tedy o 8 procentních bodů víc než v roce 2019.

I když obliba mobilního bankovnictví stoupá, stále existují lidé, kteří mu nevěří.

Z těch, kteří mobilní aplikaci své banky nevyužívají, se hned 39 % bojí kvality zabezpečení. A to i přesto, že moderní telefony už několik let umožňují přihlašování pomocí biometrických údajů. Tedy například podle otisku prstu nebo pomocí rozpoznávání obličeje.

Právě tyto možnosti přihlašování jsou také stále oblíbenější. Aktuálně je používá 44 % lidí. O rok dřív to bylo 36 %. „Biometrie je obecně považovaná za poměrně spolehlivý bezpečnostní prvek, navíc je to rychlejší a pohodlnější způsob přihlášení,” poznamenal poradce pro platební styk a digitalizaci České bankovní asociace Tomáš Hládek.

Důležitá je rychlost a přehlednost

Zabezpečení mobilních aplikací se navíc rok od roku zlepšuje. Nabízí například dvoufaktorové (dvoufázové) ověření, které je známé i z klasického internetového bankovnictví a výrazně snižuje riziko zneužití.

Uživatelé mobilní aplikace také častěji kontrolují stav svého konta. Víc než čtvrtina z nich ho sleduje denně. Díky tomu dokáží rychleji odhalit případné napadení účtu.

A co je pro uživatele důležité? Zejména:

  • jednoduché a přehledné ovládání,
  • vysoké zabezpečení,
  • okamžitý přehled o tom, co se děje,
  • soukromí a pohodlí při nakládání s penězi

U mobilní aplikace hraje velkou roli také její rychlost a fakt, že ji mají lidé vždy po ruce. Naopak u internetového bankovnictví oceňují uživatelé detailní vyhledávání.

Osobní kontakt upřednostňuje 10 % lidí

Mobilní aplikaci lidé nejčastěji používají k jednoduchým úkonům, jako je odeslání platby nebo kontrola stavu konta. Nastavení účtu nebo zadávání trvalých příkazů naopak řeší častěji přes bankovnictví v internetovém prohlížeči.

Řada lidí také stále preferuje osobní kontakt a dává přednost návštěvám na pobočce. Zejména u složitějších záležitostí.

Potvrdil to i průzkum Sberbank. Podle něj alespoň jednou měsíčně zamíří na pobočku své banky 19 % obyvatel České republiky. A rovných 10 % využívá off-line cesty i ke zjištění zůstatku na běžném účtu – buď návštěvou na pobočce banky nebo pomocí bankomatu.

První banky už zavírají pobočky

Na rostoucím zájmu o on-line služby se výrazně projevila i první vlna koronaviru, která do České republiky přišla letos na jaře. Banky tehdy zavřely řadu svých poboček. A spousta klientů, zejména z menších měst a vesnic, zůstala odkázaná hlavně na mobilní a internetové bankovnictví.

Přesun klientů k on-line službám se tak výrazně zrychlil. A banky to pocítily i poté, co první koronavirová vlna opadla. Klienti totiž začali chodit na pobočky stále méně.

Na podzim tak hned několik poskytovatelů oznámilo, že začne s rušením poboček. Konkrétně se to týká:

Mimochodem, české banky nejsou zdaleka jediné, kdo k podobnému kroku přistupuje. Například v září oznámila zrušení pětiny svých poboček největší německá banka – Deutsche Bank. Důvod? Dopady koronaviru a změna chování jejích klientů.

Do banky hlavně pro „velké” rady

Dá se očekávat, že k rušení poboček postupně přistoupí i další banky na českém trhu. Zvlášť s postupující druhou vlnou koronavirová pandemie. Stále větší váhu tak bude mít mobilní a internetové bankovnictví.

Například Komerční banka už v září potvrdila, že chce víc podporovat on-line služby. A urychlit digitalizaci pomocí větších investic.

Neznamená to ale, že se banky poboček zcela zbaví. Často pouze změní jejich zaměření.

Z míst, kde můžete běžně řešit i drobné finanční operace, se stanou hlavně poradenská centra. Jejich úkolem bude pomoct klientovi při řešení zásadních situací a rozhodnutí. Tedy například při sjednání hypotéky nebo plánování investic.

Zároveň banky plánují místo poboček zavádět víc vkladomatů. Tedy bankomatů, do kterých můžete vložit hotovost a poslat si ji na účet.

Nezapomínejte sledovat i poplatky

Čím dál větší důraz na on-line služby také znamená, že budou stále důležitější při výběru běžného účtu. Nezapomínejte ale, že při výběru konta musíte sledovat i další služby a podmínky.

Jsou to zejména různé poplatky. Například za:

  • vedení účtu,
  • výběry ve vlastních i cizích bankomatech
  • nebo za platby do zahraničí.

Vždy si proto podmínky u jednotlivých poskytovatelů dobře porovnejte. Ať kvůli přehledné mobilní aplikaci nezaplatíte za účet desítky či stovky korun navíc.

Pomůže vám s tím naše srovnání běžných účtů. Stačí jen vybrat, které parametry chcete porovnat. A snadno najdete takový účet, který je pro vás nejvýhodnější.

ANKETA k článku Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

Vadí Vám rušení poboček?

Počet odpovědí: 111

KOMENTÁŘE k článku Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Sdílení bankomatů? Komerční banka navrhuje jeden pro všechny

Potřebujete vybrat nebo vložit peníze na účet? Pokud nechcete platit poplatek navíc, musíte často hledat bankomat své banky. V budoucnu by ale toto hledání mělo odpadnout. Alespoň pokud se naplní záměr Komerční banky, která vybízí konkurenty ke sdílení bankomatové sítě.

Platby na telefon nebo email bude brzy umět více bank

22.6.2022 Běžný účet

Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.

Běžný účet se skvělým úrokem a spoustou možností

10.6.2022 Běžný účet

Expobank již několik let nabízí výhodně úročený běžný účet s výhodami účtu spořicího. Nazvala jej NEO účet. I přes to, že jde o účet s atraktivním úročením úplně celého zůstatku bez omezení a podmínek, umí vše co byste čekali od účtu běžného. Pojďme si výhodně úročený účet NEO představit podrobněji.

7 největších bankovních novinek, které nás letos čekají

14.2.2022 Běžný účet

Jdu do banky. Tuto větu budete ve svém okolí slýchat ještě méně než dřív. Banky totiž letos plánují velký krok vpřed v oblasti digitalizace. Návštěva pobočky tak nebude potřeba ani pro vyřízení hypotéky nebo zrušení účtu.

Pozor na účet. Hackerských útoků přibývá

25.10.2021 Běžný účet

Počet útoků na bankovní účty letos strmě vzrostl. Za první pololetí jich bylo tolik co za celý loňský rok. Vyplývá to z dat České bankovní asociace.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od