Banky.cz Články Spoření Češi a spoření: Téměř čtvrtina lidí „spoří” na běžném účtu a v hotovosti

Češi a spoření: Téměř čtvrtina lidí „spoří” na běžném účtu a v hotovosti

19.5.2021 Spoření

Nejlepší způsob spoření? Podle necelé čtvrtiny lidí v České republice ho nabízí hotovost nebo běžný účet. Češi tak nechávají napospas inflaci i víc než 100 000 korun. Vyplývá to z nedávného průzkumu Generali Investments.

Většinu minulého roku se přitom inflace pohybovala nad 3 %. Pod tuto hranici klesla až v říjnu, jenže letos v dubnu ji opět překonala.

Tímto tempem tak ztrácí hodnotu peníze, které necháte ležet jen na běžném účtu. Nebo je máte v hotovosti.

V hotovosti mají lidé i statisíce

Přesto se ukazuje, že řada lidí inflaci neřeší. Víc než 14 % jich totiž ukládá peníze právě na běžný účet.

Problém je, že banky u takových kont obvykle nenabízejí žádný úrok. Uložené peníze tím pádem nedokáží inflaci vůbec vzdorovat. A ztrácí hodnotu stejně rychle, jako když je máte schované v hotovosti.

I toto řešení je přitom poměrně časté – využívá ho přes 9 % lidí. Nejoblíbenější je u lidí se základním vzděláním. „Šetření” v hotovosti preferuje zhruba 20 % z nich.

Zajímavé je, že lidé mají často v hotovosti nebo na běžném účtu poměrně vysoké částky. Víc než čtvrtina má takto uložených 25 000–100 000 korun. A víc než 100 000 korun má v hotovosti nebo na běžném kontě přes 22 % dotázaných.

Spoří každý třetí

Na druhou stranu je třeba říct, že přes 70 % lidí význam spoření nebo investic chápe.

A jaký je jejich nejoblíbenější nástroj ke zhodnocení peněz?

Spořicí účet a další spořicí produkty. Takové ukládání peněz preferuje víc než třetina dotázaných.

A to i přesto, že úrokové sazby na spořicích účtech v posledním roce výrazně klesly. Podle srovnání spořicích účtů nabízí nejlepší z nich úrok okolo 0,5 %.

Znamená to, že ani spořicí účty inflaci nezastaví. Oproti běžným účtům nebo hotovosti ji ale dokáží alespoň zpomalit. Vaše peníze tedy neztrácí hodnotu tak rychle.

Existují přitom spořicí produkty, které dokáží s inflací bojovat mnohem efektivněji. Zejména stavební spoření.

Spořicí účet má ale oproti nim jednu velkou výhodu – je flexibilní.

Nejen, že na něj můžete peníze kdykoliv vkládat (na rozdíl od termínovaných vkladů), ale hlavně můžete své úspory kdykoliv a bez jakýchkoliv sankcí vybrat.

Proto je spořicí účet ideálním místem k vytvoření finanční rezervy. Tedy peněz, které máte vždy po ruce na nečekané výdaje. Například na opravu auta nebo nákup nové lednice.

Vyšší zhodnocení přináší „stavebko”

Pokud chcete pomocí spoření inflaci opravdu porazit, sáhněte po stavebním spoření. Jeho úrok je sice jen o málo vyšší než u spořicích účtů (aktuálně 1 %), přesto dokáže nabídnout vyšší zhodnocení. A to i přes 3,5 %.

Jak je to možné?

Díky státním příspěvkům. Každý rok vám totiž stát pošle 10 % z částky, kterou jste v daném roce našetřili. Zároveň je ale tato částka limitovaná sumou 2 000 korun.

Znamená to, že k nejlepšímu zhodnocení potřebujete každý rok naspořit 20 000 korun. Tedy 1 667 korun měsíčně.

Spořitelny navíc klientům často nabízí akce, při kterých jim odpustí vstupní poplatek, který bývá 1 % z cílové částky. I v tomto případě je ale bonus obvykle limitovaný částkou 2 000 korun.

Když využijete obě tyto výhody, můžete se se zhodnocením dostat přes zmíněných 3,5 %. A tedy nad úroveň současné inflace.

Mezi investicemi vedou nemovitosti

Další možností, jak ochránit své úspory, je investování. Také to je čím dál oblíbenější. Podle zmíněného průzkumu začala pětina lidí kvůli koronavirové krizi investovat víc než před ní.

Zároveň je ale třeba zmínit, že 12 % oslovených s investováním naopak přibrzdilo. Právě kvůli současné situaci.

Lidé přitom nejraději zhodnocují své peníze pomocí nemovitostí. Tuto variantu preferuje 15 % lidí. Díky řadě startupů jsou přitom nyní takové investice dostupné prakticky pro každého.

Kryptoměny lákají stále víc

Za nemovitostmi pak následuje zhodnocení peněz prostřednictvím investičních fondů. Takový postup preferuje každý desátý člověk. Přes 7 % pak dává přednost alternativním investicím a 6,5 % upřednostňuje akcie a dluhopisy.

Zejména alternativní investice jsou pro řadu lidí čím dál zajímavější. A netýká se to jen zlata, jehož cena stoupla jen od začátku minulého roku o víc než 300 dolarů za unci.

Roste zájem hlavně o kryptoměny. Vyhledává je 13 % mužů a téměř 5,5 % žen. Pomohl tomu prudký růst bitcoinu, který za poslední rok zvedl svou cenu na víc než pětinásobek.

Kombinujte různé investice

Ať už se rozhodnete vložit své peníze kamkoliv, pamatujte na základní pravidlo – investice musíte diverzifikovat. Tedy rozdělit je do různých produktů. Snížíte tak riziko, že proděláte.

Obecně totiž platí, že když jedna část trhu klesá, jiná naopak posiluje. Pokud tedy prodělávají akcie, můžou vám vydělávat drahé kovy nebo kryptoměny.

A samozřejmě je ideální vše zkombinovat také s vhodným spořením. U něj máte své vklady pojištěné a nemusíte se bát, že o ně přijdete.Nejlepší způsob spoření!

ANKETA k článku Češi a spoření: Téměř čtvrtina lidí „spoří” na běžném účtu a v hotovosti

Máte sjednané stavební spoření?

Počet odpovědí: 126

KOMENTÁŘE k článku Češi a spoření: Téměř čtvrtina lidí „spoří” na běžném účtu a v hotovosti

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Penzijní spoření – výnosy fondů za rok 2022

3.2.2023 Spoření

I v penzijním spoření byl rok 2022 silně poznamenán válkou na Ukrajině a propadem akcií. Všechny dynamické fondy a téměř všechny vyvážené fondy skončily bohužel po letech tučných zisků ve ztrátě. Naopak poprvé za svou historii doplňkového penzijního spoření se dařilo konzervativním fondům.

Nejoblíbenější spoření? Podruhé v historii vede spořicí účet

23.1.2023 Spoření

Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spoření - vyplatí se ještě v roce 2023

20.1.2023 Spoření

Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.

Jedničkou českého spořicího trhu je slovenská banka. Nabízí úrok 6,15 %

26.12.2022 Spoření

Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.

Úroky na spořicích účtech už překonávají i 6 %

31.10.2022 Spoření

Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena