Banky.cz Magazín Banky.cz Akcie a investice ČNB nakupuje zlato, měli byste také? A podle jakého klíče?

ČNB nakupuje zlato, měli byste také? A podle jakého klíče?

15.7.2025
4 min. čtení
Lenka Rutteová
Redaktorka Banky.cz
Akcie a investice
ČNB nakupuje zlato, měli byste také? A podle jakého klíče?

Určitě jste zaznamenali, že ČNB zlato nejen masivně nakupuje, ale pravidelně o tom informuje na sociálních sítích. Prodejci drahých kovů toho okamžitě využili a volají: "Investujte jako ČNB, kupujte si fyzické zlato!“ Jenže pozor: mezi tím, jak nakupuje centrální banka zlato a jak můžete investovat vy, je propastný rozdíl. A abyste investovali smysluplně, musíte o tomto rozdílu vědět.

Proč ČNB skutečně nakupuje zlato?

Česká národní banka nerozhoduje o nákup zlata kvůli emocím nebo marketingovým trikům. Má k tomu racionální důvody, kterými plní své finanční cíle. Rezervy ČNB zlata se od začátku roku 2023 již dokonce zdvojnásobily, a to ze třiceti na více než šedesát tun. Do roku 2028 chce centrální banka zlato ve svých depozitech navýšit až na sto tun.

Proč zlato?

,,Důvod k masivním investicím do zlata je prostý: diverzifikace portfolia. ČNB nechce mít všechny peníze jen v jednom koši. Zlato historicky funguje jako pojistka proti krizím a inflaci, investice do fyzického zlata proto dává z pohledu centrální banky značný smysl. Navíc zlatem upravuje i své akciové portfolio: zkrátka ČNB tak rozkládá rizika.”

Petr Jermář
Petr Jermář
Hlavní analytik Banky.cz

Jaké zlato ČNB skutečně nakupuje?

Tady přichází první velký rozdíl. ČNB nekupuje ty malé zlaté slitky nebo mince, které vidíte ve výlohách obchodů nebo na stránkách e-shopů. Nakupuje takzvané "good delivery" zlaté cihly. Každá váží přibližně 12,4 kilogramu a stojí kolem 28 milionů korun.

Představte si to takto: zatímco vy uvažujete o gramovém nebo pětigramovém slitku za pár tisíc, ČNB nakupuje cihly těžké jako malé dítě a dražší než luxusní byt v Praze. A co je ještě důležitější – centrální banka zlato nakupuje na londýnském trhu, kde jsou rozdíly mezi nákupní a prodejní cenou (tzv. spread) jen minimální,“ ukazuje Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.

Buďte stále v obraze

Novinky ze světa hypoték, půjček či výhodné nabídky přímo na váš e-mail

Přihlášením k odběru novinek souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Past marže u malých slitků

Když si jako běžný člověk koupíte malý zlatý slitek, dostáváte se do maržové pasti. Cena zlata na trzích je jedna věc, ale cena, kterou jako kupující zaplatíte za gramový slitek, to je úplně jiná „story“.

Konkrétní příklad: gramový slitek dnes koupíte za 2 700 korun, ale když ho budete chtít obratem prodat, obchodník vám nabídne jen 2 300 korun. To je okamžitá ztráta 400 korun, tedy 15 procent! A to ještě nepočítáme různé poplatky za výkup. Aby se zlato v této podobě investice vyplatilo, muselo by svou hodnotu zvýšit nejen o inflaci, ale také o poplatky za výkup a o uvedený 15% rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Plus něco navíc pro samotné zhodnocení.

Stavební spoření od Buřinky s bonusem 8 500 Kč

Malé slitky nedávají smysl i z dalších důvodů

Kde a jak koupit zlato, tedy rozhodně neřešte nákupem malých slitků. Vedle spreadu k tomu vedou i další důvody, shrňme je všechny do uceleného seznamu:

  • obrovské rozdíly mezi nákupní a výkupní cenou (čím menší slitek, tím větší rozdíl, a proto i méně výhodná koupě)
  • vysoké poplatky při výkupu
  • riziko podvodu při prodeji na bazarech
  • problém najít vůbec někoho, kdo slitek odkoupí (to lze vyřešit nákupem zlata u prodejce s garancí: v ČR je to Ibis InGold).

Online srovnání podílových fondů

Funguje zlato proti inflaci?

Často slýcháte, že zlato inflaci dokáže porazit a uchrání vaše úspory před znehodnocením. Pravda je složitější. Ano, dlouhodobě si zlato hodnotu uchovává, ale rozhodně to není každodenní jistota. I hodnota zlata totiž kolísá, a tak se jako investice doporučuje jedině na dlouhodobější horizont a spíš do rizikovějších časů.

Kolísání je dokonce někdy větší než u akcií, jindy zase zlato ztráty na akciích kompenzuje. Proto může mít zlatá investice smysl jedině coby malá část investičního portfolia, a ještě jen na dlouhý horizont. Nikdy coby jediná investice

Ukažme si nespolehlivost zhodnocení zlata na příkladu: v roce 1980 stála unce zlata 850 dolarů. Dalších dvacet let cena zlata spíše klesala. Když započítáme inflaci, investor z roku 1980 by na své investici tratil i dnes, kdy je cena zlata kolem 3 300 dolarů za unci. Může za to ono dvacetileté období klidu na trzích i v politice, a proto i klesající ceny zlata.

Nemovitostní fondy

Jak se vyhnout vysokému spreadu při malé investici do zlata?

Pokud chcete do zlata investovat s částkami v tisících, ne statisících a milionech, je tu jedno elegantní řešení. Namísto fyzického zlata ve formě slitků nakupujte burzovně obchodované nástroje: tzv. ETC (Exchange Traded Commodity).

„ETC na zlato funguje jednoduše: váš finanční příspěvek se společně s penězi dalších investorů použije na nákup zlata ve formě těch velkých cihel, stejných, jaké má ČNB uložené v trezoru. Vy budete vlastnit jen podíl na tomto zlatě, nemusíte řešit skladování, a dokonce ani budoucí prodej. A nakoupíte s minimálním rozdílem mezi nákupní a prodejní cenou, podobně jak nakupuje ČNB,“ říká Marek Pavlík, majitel portálu hypotecnikalkulacka.cz.

Shrňme si výhody tzv. ETC:
  • minimální rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou
  • nízké roční náklady na správu (kolem 0,1-0,2 procenta)
  • můžete nakupovat a prodávat kdykoliv přes internet
  • žádné balíčky se zlatými slitky a poštovné, žádné skladování, ale ani hledání kupce a dohadování výkupních cen.

Na co pamatovat, když vás zaujaly investice do zlata?

Nenechte se nachytat na reklamy typu "investujte jako ČNB". Centrální banka nakupuje úplně jinak, než můžete fyzické zlato nakupovat vy. ČNB má své důvody, proč zlaté rezervy navyšuje: jiné cíle, možnosti a strategie než běžný střadatel. Co dává smysl pro instituci s miliardovými aktivy, vůbec nemusí být stejně správné pro vaše osobní finance.

Čemu se vyvarovat? Rozhodně si nekupujte malé slitky a mince: zaplatíte příliš vysokou pořizovací cenu, a prodejní cena bude naopak příliš nízká. A nespoléhejte na to, že fyzické zlato svou cenou (jejím vývojem) vždy poráží inflaci.

Pokud se přesto rozhodnete pro zlaté investice, postupujte rozumně. Zvažte zlato jen coby malou část portfolia: ne víc než 5 až 10 procent celkových úspor. A ještě lépe: namísto fyzického zlata ve formě slitků používejte ETC fondy. Jsou nejen levnější, ale i praktičtější. Podíly na zlatých cihlách vždycky kupujte postupně, nikdy do zlata nevkládejte velkou částku najednou.

Zdroje