Banky.cz Články Půjčka Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

6.9.2021 Půjčka

Na kolik mě půjčka vyjde, můžu ji splatit předčasně a kolik budu měsíčně splácet? Právě tyto tři otázky si lidé při sjednávání půjčky pokládají nejčastěji. Vyplývá to alespoň z nového průzkumu Air Bank.

REKLAMA
REKLAMA

Průzkum zároveň ukázal, že lidé jsou o pravidlech úvěrů daleko lépe informovaní než před pěti lety. Na důležité parametry totiž kladou větší důraz.

Nejdůležitější je celková zaplacená částka

Mezi hlavními kritérii při rozhodování o půjčce lidé nejčastěji zmínili celkovou zaplacenou částku.

Dotázaní vybrali tento ukazatel jako nejdůležitější v 60 % případů. Při podobném průzkumu před 5 lety byla přitom celková zaplacená suma důležitá jen pro 52 % lidí.

Zjistit výslednou částku ale nemusí vždy jednoduché. Nestačí totiž sledovat jenom úrokovou sazbu.

Zaměřte se spíš na RPSN, neboli na roční procentuální sazbu nákladů za úvěr. Obsahuje úrok i další poplatky spojené s půjčku – například za poskytnutí nebo správu úvěru. Poskytovatelé přitom musí tento údaj zveřejňovat povinně u každé půjčky.

Přehled vám dá například srovnání půjček. V něm si jednoduše ověříte RPSN u jednotlivých produktů i to, jak dlouho můžete splácet.

Podle těchto parametrů si pak seřadíte všechny poskytovatele a snadno tak vyberete nejvýhodnější nabídku.

Zajímejte se o odměny i sankce

Kromě zmíněných faktorů ovlivňují cenu půjčky i různé odměny za řádné splácení. Díky nim můžete ve výsledku dost ušetřit.

Ve smlouvě se zaměřte ale i na případné sankce za nesplácení. Ty vám můžou půjčku naopak velmi prodražit. Na trhu totiž najdete i společnosti, u kterých jsou pokuty za nesplácení až třikrát vyšší než samotná půjčka.

Strop pro výši sankcí přitom určuje zákon o spotřebitelských úvěrech. Za každý den po splatnosti vám poskytovatel může naúčtovat maximálně 0,1 % z částky, se kterou jste v prodlení.

Vybírejte i podle dalších parametrů

I když je cena půjčky nejdůležitějším parametrem, určitě není jediným, na který byste se měli zaměřit. Vyplývá to i ze zmíněného průzkumu Air Bank.

Na pomyslném druhém místě něm skončilo předčasné splacení úvěru zdarma, které je důležité pro 39 % lidí.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Třetí místo obsadila výše měsíční splátky, kterou označili Češi jako důležitou v 38 % případů.

Lidé chtějí flexibilní půjčky

Hned v závěsu za třemi zmiňovanými parametry je podle průzkumu Air Bank flexibilita půjčky. Její důležitost přitom roste. Před pěti lety si ji jako důležitý aspekt vybralo jen 21 % respondentů, letos to bylo 30 % lidí.

Ukazuje se tak, že lidé stále více vyhledávají možnost měnit půjčku, jak potřebují. Konkrétně chtějí možnosti přizpůsobit si:

 • výši měsíční splátky,
 • dobu splácení,
 • případně si splátku na nějakou dobu odložit.

Pozor na vysoké splátky

I když mnoho bankovních a nebankovních institucí jistou flexibilitu při splácení nabízí, vždy si musíte v první řadě nastavit splátky tak, abyste si s nimi bez problémů poradili.

Často se přitom stává, že lidé zbytečně riskují a nastaví si splátky příliš vysoké. Nepočítají totiž s nečekanými výdaji nebo dočasným výpadkem příjmu.

Výši splátek, které vám nepřerostou přes hlavu, přitom vypočítáte velmi jednoduše:

 • Sečtěte své měsíční příjmy.
 • Odečtěte od nich všechny své měsíční výdaje – například za nájem, elektřinu nebo za jídlo.
 • Výsledek vydělte dvěma.
 • Vyjde vám splátka, která je ještě bezpečná.

Dárky za půjčku lidé neřeší

Kromě parametrů, které lidé u půjček považují za nejdůležitější, zmiňuje průzkum i ty méně podstatné.

Zajímavé je, že jsou to často výhody, které jsou už u mnoha poskytovatelů obvyklé. Je tedy možné, že je lidé považují za standard trhu. A nepřikládají jim proto takovou váhu.

Konkrétně se to týká:

Nejlevnější půjčka od Zonky

 • snadného získání půjčky, například bez dokládání příjmů, které oceňuje 16 % respondentů,
 • možnosti on-line sjednání půjčky, což bylo důležité pro 14 % dotázaných,
 • dárků k půjčce, jako je například mobil nebo tablet, které jsou zajímavé jen pro 4 % lidí.

Půjčka na byt ano, na plastiku ne

Průzkum Air Bank zjišťoval i to, na co si jsou Češi ochotní půjčit a na co ne.

Podle dotázaných jsou nejčastějšími důvody pro půjčku:

 • pořízení vlastního bydlení nebo jeho rekonstrukce, a to v 62 % případů,
 • koupě nebo oprava auta, v 38 % případů,
 • pořízení domácích spotřebičů, jako je pračka nebo myčka, ve 21 % případů.

Z průzkumu ale také vyplývá, že lidé nejsou půjčkám tolik naklonění jako před pěti lety. O půjčce by například příliš neuvažovali kvůli:

 • nákupu vybavení pro novorozence,
 • plastické operací
 • nebo vánočním dárkům.

Smysluplná půjčka? Rozhoduje doba splácení

Proč jsou lidé při půjčování opatrnější? Podle autorů průzkumu za tím stojí například to, že lidé během koronavirové pandemie ušetřili, protože neměli tolik možností, jak utrácet. Díky tomu mohou zaplatit mnoho věcí z vlastní kapsy.

Dalším důvodem je, že lidé půjčkám víc rozumějí a víc o nich přemýšlejí. Uvědomují si, že by si úvěry měli brát jen na výdaje, které jsou nezbytně nutné.

Obvykle si přitom stačí zapamatovat jednoduché pravidlo. Věc, kterou si koupíte díky půjčce, vám musí sloužit déle, než trvá splacení úvěru. Taková půjčka pak dává smysl.

ANKETA k článku Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

Půjčili byste si peníze na koupi vánočních dárků?

Počet odpovědí: 96

KOMENTÁŘE k článku Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka bez registru: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

26.2.2024 Půjčka

Půjčka bez registru je jedním z mnoha typů spotřebitelského úvěru, zároveň patří k nejdiskutovanějším. Dost totiž mate svým zjednodušeným názvem, navíc málokdo tuší, že má ve skutečnosti dvě verze. Název sám o sobě působí dost podezřele, budí dojem porušování pravidel daných zákonem o spotřebitelském úvěru. 

Půjčka na OP: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

22.2.2024 Půjčka

Půjčka na OP dnes čelí stínům minulosti. V době, kdy nebankovní půjčky ještě nepodléhaly regulaci, byla právě půjčka na OP jednou z nejdostupnějších, ale často i nejvíce zneužívaných půjček pro „problémové klienty“. S přijetím nového zákona o spotřebitelském úvěru se vše změnilo. Dnes už je půjčka na OP, vyřízená u licencovaného poskytovatele, tou nejlepší volbou, když potřebujete peníze pro osobní/rodinnou potřebu.

Rychlá půjčka: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

21.2.2024 Půjčka

Rychlá půjčka je fenoménem internetové doby. Díky možnosti vyřídit ji online, téměř kdykoliv, bez čekání, přitom z pohodlí domova, se stala online rychlá půjčka nejpopulárnějším úvěrem. Rozmach digitálních technologií dal možnost rychlého vyřízení i poskytnutí peněz. Stránkou stinnou a málo připomínanou je unáhlené rozhodování, což může vést až do dluhové pasti. Prozkoumejte s námi detaily rychlých půjček i tipy, jak ji využít správně.

Půjčka na účet: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

19.2.2024 Půjčka

Uvažujete o online půjčce na účet, vyřízené bez běhání po pobočkách? Ale váháte s výběrem? Přinášíme informace, klíčové pro odpovědné zvážení půjčky na účet. Dozvíte se, kdo je poskytuje a jak dlouho trvá vyřízení. Ale i co potřebujete ke schválení žádosti nebo jak dlouho se splácí. Dostaneme se i k otázkám bezpečnosti a k ověřovacímu poplatku online půjčky na účet.

Půjčka online: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

13.2.2024 Půjčka

Půjčka online ihned vyplácená na účet nebo v hotovosti. To je jedno z nejčastějších spojení, na které lze v souvislosti s online půjčkami narazit. Online úvěry jsou dobře dostupné a k dispozici i nonstop. Získat se dají z pohodlí domova, bez probírání své situace na veřejnosti (na přepážce), a bez cestování na kamennou pobočku finančního domu (a trefení se do otevírací doby). Aby online půjčka proběhla v pořádku, musíte o ní znát několik faktů. Vše důležité najdete zde.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena