Banky.cz Články Půjčka Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

6.9.2021 Půjčka

Na kolik mě půjčka vyjde, můžu ji splatit předčasně a kolik budu měsíčně splácet? Právě tyto tři otázky si lidé při sjednávání půjčky pokládají nejčastěji. Vyplývá to alespoň z nového průzkumu Air Bank.

Průzkum zároveň ukázal, že lidé jsou o pravidlech úvěrů daleko lépe informovaní než před pěti lety. Na důležité parametry totiž kladou větší důraz.

Nejdůležitější je celková zaplacená částka

Mezi hlavními kritérii při rozhodování o půjčce lidé nejčastěji zmínili celkovou zaplacenou částku.

Dotázaní vybrali tento ukazatel jako nejdůležitější v 60 % případů. Při podobném průzkumu před 5 lety byla přitom celková zaplacená suma důležitá jen pro 52 % lidí.

Zjistit výslednou částku ale nemusí vždy jednoduché. Nestačí totiž sledovat jenom úrokovou sazbu.

Zaměřte se spíš na RPSN, neboli na roční procentuální sazbu nákladů za úvěr. Obsahuje úrok i další poplatky spojené s půjčku – například za poskytnutí nebo správu úvěru. Poskytovatelé přitom musí tento údaj zveřejňovat povinně u každé půjčky.

Přehled vám dá například srovnání půjček. V něm si jednoduše ověříte RPSN u jednotlivých produktů i to, jak dlouho můžete splácet.

Podle těchto parametrů si pak seřadíte všechny poskytovatele a snadno tak vyberete nejvýhodnější nabídku.

Zajímejte se o odměny i sankce

Kromě zmíněných faktorů ovlivňují cenu půjčky i různé odměny za řádné splácení. Díky nim můžete ve výsledku dost ušetřit.

Ve smlouvě se zaměřte ale i na případné sankce za nesplácení. Ty vám můžou půjčku naopak velmi prodražit. Na trhu totiž najdete i společnosti, u kterých jsou pokuty za nesplácení až třikrát vyšší než samotná půjčka.

Strop pro výši sankcí přitom určuje zákon o spotřebitelských úvěrech. Za každý den po splatnosti vám poskytovatel může naúčtovat maximálně 0,1 % z částky, se kterou jste v prodlení.

Vybírejte i podle dalších parametrů

I když je cena půjčky nejdůležitějším parametrem, určitě není jediným, na který byste se měli zaměřit. Vyplývá to i ze zmíněného průzkumu Air Bank.

Na pomyslném druhém místě něm skončilo předčasné splacení úvěru zdarma, které je důležité pro 39 % lidí.

Třetí místo obsadila výše měsíční splátky, kterou označili Češi jako důležitou v 38 % případů.

Lidé chtějí flexibilní půjčky

Hned v závěsu za třemi zmiňovanými parametry je podle průzkumu Air Bank flexibilita půjčky. Její důležitost přitom roste. Před pěti lety si ji jako důležitý aspekt vybralo jen 21 % respondentů, letos to bylo 30 % lidí.

Ukazuje se tak, že lidé stále více vyhledávají možnost měnit půjčku, jak potřebují. Konkrétně chtějí možnosti přizpůsobit si:

 • výši měsíční splátky,
 • dobu splácení,
 • případně si splátku na nějakou dobu odložit.

Pozor na vysoké splátky

I když mnoho bankovních a nebankovních institucí jistou flexibilitu při splácení nabízí, vždy si musíte v první řadě nastavit splátky tak, abyste si s nimi bez problémů poradili.

Často se přitom stává, že lidé zbytečně riskují a nastaví si splátky příliš vysoké. Nepočítají totiž s nečekanými výdaji nebo dočasným výpadkem příjmu.

Výši splátek, které vám nepřerostou přes hlavu, přitom vypočítáte velmi jednoduše:

 • Sečtěte své měsíční příjmy.
 • Odečtěte od nich všechny své měsíční výdaje – například za nájem, elektřinu nebo za jídlo.
 • Výsledek vydělte dvěma.
 • Vyjde vám splátka, která je ještě bezpečná.

Dárky za půjčku lidé neřeší

Kromě parametrů, které lidé u půjček považují za nejdůležitější, zmiňuje průzkum i ty méně podstatné.

Zajímavé je, že jsou to často výhody, které jsou už u mnoha poskytovatelů obvyklé. Je tedy možné, že je lidé považují za standard trhu. A nepřikládají jim proto takovou váhu.

Konkrétně se to týká:

 • snadného získání půjčky, například bez dokládání příjmů, které oceňuje 16 % respondentů,
 • možnosti on-line sjednání půjčky, což bylo důležité pro 14 % dotázaných,
 • dárků k půjčce, jako je například mobil nebo tablet, které jsou zajímavé jen pro 4 % lidí.

Půjčka na byt ano, na plastiku ne

Průzkum Air Bank zjišťoval i to, na co si jsou Češi ochotní půjčit a na co ne.

Podle dotázaných jsou nejčastějšími důvody pro půjčku:

 • pořízení vlastního bydlení nebo jeho rekonstrukce, a to v 62 % případů,
 • koupě nebo oprava auta, v 38 % případů,
 • pořízení domácích spotřebičů, jako je pračka nebo myčka, ve 21 % případů.

Z průzkumu ale také vyplývá, že lidé nejsou půjčkám tolik naklonění jako před pěti lety. O půjčce by například příliš neuvažovali kvůli:

 • nákupu vybavení pro novorozence,
 • plastické operací
 • nebo vánočním dárkům.

Smysluplná půjčka? Rozhoduje doba splácení

Proč jsou lidé při půjčování opatrnější? Podle autorů průzkumu za tím stojí například to, že lidé během koronavirové pandemie ušetřili, protože neměli tolik možností, jak utrácet. Díky tomu mohou zaplatit mnoho věcí z vlastní kapsy.

Dalším důvodem je, že lidé půjčkám víc rozumějí a víc o nich přemýšlejí. Uvědomují si, že by si úvěry měli brát jen na výdaje, které jsou nezbytně nutné.

Obvykle si přitom stačí zapamatovat jednoduché pravidlo. Věc, kterou si koupíte díky půjčce, vám musí sloužit déle, než trvá splacení úvěru. Taková půjčka pak dává smysl.Jít na srovnání půjček

ANKETA k článku Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

Půjčili byste si peníze na koupi vánočních dárků?

Počet odpovědí: 96

KOMENTÁŘE k článku Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka 50 000 Kč? Někde vrátíte i čtyřnásobek!

12.12.2022 Půjčka

Půjčíte si 50 000 korun, po roce ale vrátíte i 4× víc. Jen úrok a další náklady spojené s půjčkou vás tak vyjdou na 100 000 korun. I tak může vypadat extrémní příklad, kdy si vyberete drahého poskytovatele úvěru. Vyplývá to z aktuálních dat organizace Člověk v tísni, která vydává Index odpovědného úvěrování.

Nákup jídla a dalšího zboží na dluh? Zájem o odložené platby roste

14.11.2022 Půjčka

Nakoupit na internetu zboží, které je zrovna v akci nebo ho nutně potřebujete, i když na účtu nemáte dost peněz? Žádný problém. Obchodníci stále častěji nabízejí takzvané odložené platby. Celkovou částku za zboží díky nim zaplatíte třeba až za dva týdny. Bez jakéhokoliv navýšení.

Diners Club - nejlevnější kreditní karty skončily, jakou kreditku si vybrat?

2.6.2022 Půjčka

Rakouský vlastník značky Diners Club (DC), pod kterého spadá i český, slovenský a polský trh, se rozhodl kreditní karty Diners Club ukončit. A tím i všechny služby, včetně bonusů, pojištění a úvěrů. Máte kreditku Diners Club? Řekneme vám, co bude teď následovat. Poradíme, jak to udělat, aby vám nepropadly bonusy, jak splácet čerpanou půjčku z kreditky, do kdy bude platit pojištění a vstup do salonků, ale hlavně: čím tuto kreditní kartu nahradit.

Zesplatněný úvěr – kdy k zesplatnění dochází a co bude následovat?

11.5.2022 Půjčka

Co je zesplatnění půjčky, kdy má poskytovatel na takový krok nárok a co to znamená pro dlužníka? Co poskytovatel udělá s takovým úvěrem a proč je zesplatnění úvěru rychlejší u půjček podnikatelských než ve světě spotřebitelském? Může k zesplatnění dojít i z jiných důvodů, než je nesplácení? A jak se při finančních potížích vyhnout zesplatnění půjčky? Jestli vás zajímají odpovědi na tyto otázky, jste tu na správném místě.

Průzkum: refinancování půjčky využil každý třetí. Ušetřili i přes 10 000 Kč

5.3.2022 Půjčka

Další možnost, jak ušetřit, i cesta z dluhové spirály. To je refinancování půjčky. Lidé díky němu mohou zlevnit své úvěry o tisíce korun. Ukázal to aktuální průzkum jedné z malých bank mezi tisícovkou respondentů, kteří mají spotřebitelský úvěr.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena