Banky.cz Banky.cz Články Půjčka Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí
6.9.2021, Půjčka

Na kolik mě půjčka vyjde, můžu ji splatit předčasně a kolik budu měsíčně splácet? Právě tyto tři otázky si lidé při sjednávání půjčky pokládají nejčastěji. Vyplývá to alespoň z nového průzkumu Air Bank.

Průzkum zároveň ukázal, že lidé jsou o pravidlech úvěrů daleko lépe informovaní než před pěti lety. Na důležité parametry totiž kladou větší důraz.

Nejdůležitější je celková zaplacená částka

Mezi hlavními kritérii při rozhodování o půjčce lidé nejčastěji zmínili celkovou zaplacenou částku.

Dotázaní vybrali tento ukazatel jako nejdůležitější v 60 % případů. Při podobném průzkumu před 5 lety byla přitom celková zaplacená suma důležitá jen pro 52 % lidí.

Zjistit výslednou částku ale nemusí vždy jednoduché. Nestačí totiž sledovat jenom úrokovou sazbu.

Zaměřte se spíš na RPSN, neboli na roční procentuální sazbu nákladů za úvěr. Obsahuje úrok i další poplatky spojené s půjčku – například za poskytnutí nebo správu úvěru. Poskytovatelé přitom musí tento údaj zveřejňovat povinně u každé půjčky.

Přehled vám dá například srovnání půjček. V něm si jednoduše ověříte RPSN u jednotlivých produktů i to, jak dlouho můžete splácet.

Podle těchto parametrů si pak seřadíte všechny poskytovatele a snadno tak vyberete nejvýhodnější nabídku.

Zajímejte se o odměny i sankce

Kromě zmíněných faktorů ovlivňují cenu půjčky i různé odměny za řádné splácení. Díky nim můžete ve výsledku dost ušetřit.

Ve smlouvě se zaměřte ale i na případné sankce za nesplácení. Ty vám můžou půjčku naopak velmi prodražit. Na trhu totiž najdete i společnosti, u kterých jsou pokuty za nesplácení až třikrát vyšší než samotná půjčka.

Strop pro výši sankcí přitom určuje zákon o spotřebitelských úvěrech. Za každý den po splatnosti vám poskytovatel může naúčtovat maximálně 0,1 % z částky, se kterou jste v prodlení.

Vybírejte i podle dalších parametrů

I když je cena půjčky nejdůležitějším parametrem, určitě není jediným, na který byste se měli zaměřit. Vyplývá to i ze zmíněného průzkumu Air Bank.

Na pomyslném druhém místě něm skončilo předčasné splacení úvěru zdarma, které je důležité pro 39 % lidí.

Třetí místo obsadila výše měsíční splátky, kterou označili Češi jako důležitou v 38 % případů.

Lidé chtějí flexibilní půjčky

Hned v závěsu za třemi zmiňovanými parametry je podle průzkumu Air Bank flexibilita půjčky. Její důležitost přitom roste. Před pěti lety si ji jako důležitý aspekt vybralo jen 21 % respondentů, letos to bylo 30 % lidí.

Ukazuje se tak, že lidé stále více vyhledávají možnost měnit půjčku, jak potřebují. Konkrétně chtějí možnosti přizpůsobit si:

 • výši měsíční splátky,
 • dobu splácení,
 • případně si splátku na nějakou dobu odložit.

Pozor na vysoké splátky

I když mnoho bankovních a nebankovních institucí jistou flexibilitu při splácení nabízí, vždy si musíte v první řadě nastavit splátky tak, abyste si s nimi bez problémů poradili.

Často se přitom stává, že lidé zbytečně riskují a nastaví si splátky příliš vysoké. Nepočítají totiž s nečekanými výdaji nebo dočasným výpadkem příjmu.

Výši splátek, které vám nepřerostou přes hlavu, přitom vypočítáte velmi jednoduše:

 • Sečtěte své měsíční příjmy.
 • Odečtěte od nich všechny své měsíční výdaje – například za nájem, elektřinu nebo za jídlo.
 • Výsledek vydělte dvěma.
 • Vyjde vám splátka, která je ještě bezpečná.

Dárky za půjčku lidé neřeší

Kromě parametrů, které lidé u půjček považují za nejdůležitější, zmiňuje průzkum i ty méně podstatné.

Zajímavé je, že jsou to často výhody, které jsou už u mnoha poskytovatelů obvyklé. Je tedy možné, že je lidé považují za standard trhu. A nepřikládají jim proto takovou váhu.

Konkrétně se to týká:

 • snadného získání půjčky, například bez dokládání příjmů, které oceňuje 16 % respondentů,
 • možnosti on-line sjednání půjčky, což bylo důležité pro 14 % dotázaných,
 • dárků k půjčce, jako je například mobil nebo tablet, které jsou zajímavé jen pro 4 % lidí.

Půjčka na byt ano, na plastiku ne

Průzkum Air Bank zjišťoval i to, na co si jsou Češi ochotní půjčit a na co ne.

Podle dotázaných jsou nejčastějšími důvody pro půjčku:

 • pořízení vlastního bydlení nebo jeho rekonstrukce, a to v 62 % případů,
 • koupě nebo oprava auta, v 38 % případů,
 • pořízení domácích spotřebičů, jako je pračka nebo myčka, ve 21 % případů.

Z průzkumu ale také vyplývá, že lidé nejsou půjčkám tolik naklonění jako před pěti lety. O půjčce by například příliš neuvažovali kvůli:

 • nákupu vybavení pro novorozence,
 • plastické operací
 • nebo vánočním dárkům.

Smysluplná půjčka? Rozhoduje doba splácení

Proč jsou lidé při půjčování opatrnější? Podle autorů průzkumu za tím stojí například to, že lidé během koronavirové pandemie ušetřili, protože neměli tolik možností, jak utrácet. Díky tomu mohou zaplatit mnoho věcí z vlastní kapsy.

Dalším důvodem je, že lidé půjčkám víc rozumějí a víc o nich přemýšlejí. Uvědomují si, že by si úvěry měli brát jen na výdaje, které jsou nezbytně nutné.

Obvykle si přitom stačí zapamatovat jednoduché pravidlo. Věc, kterou si koupíte díky půjčce, vám musí sloužit déle, než trvá splacení úvěru. Taková půjčka pak dává smysl.

ANKETA k článku "Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí"

Půjčili byste si peníze na koupi vánočních dárků?
Počet odpovědí: 96

KOMENTÁŘE k článku Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Manželská půjčka

Manželská půjčka

3.9.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Někdy si půjčku berou lidé jen sami na sebe, často se ale zadluží v jednom úvěru oba manželé. Buď proto, aby společně dosáhli na vyšší částku, nebo si podpis smlouvy oběma manželi vyžádá banka. Pravidelně se tak děje u hypoték a často u manželských úvěrů nad půl milionu korun. Jak fungují manželské půjčky, kdo za co ručí a kdy je v pořádku vzít si úvěr bez souhlasu manžela?

Novomanželská půjčka

Novomanželská půjčka

19.8.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Brát si novomanželské půjčky bývalo dříve zcela běžné. Stát je poskytoval bezúročně, některé podniky ani nevyžadovaly jejich vrácení (splácení). Novomanželská půjčka byla brána jako investice do nově získaných zaměstnanců v regionech, kam bylo složitější nové obyvatele přilákat. Ale co půjčka pro novomanžele dnes? Funguje ještě a je také zdarma? 

AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

11.8.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

I banku prý můžeme mít rádi. Tak se pojďme podívat, jestli nám právě Air Bank dává podněty k tomu, abychom si ji mohli oblíbit. Podíváme se na AirBank půjčky, které nám v současnosti tato banka nabízí. Jaké zkušenosti přináší Air Bank půjčka, co ji odlišuje od ostatních bankovních úvěrů? jak přísně Air bank žadatele o půjčku hodnotí. Jde vůbec o banku, které se dá věřit, když je ve stejné finanční skupině jako Home Credit nebo Kamali? A zůstane i nadále českou bankou pod názvem Air Bank?

Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

9.8.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Krátkodobá půjčka 10 000 korun může znamenat, že budete vracet necelé dvě stovky navíc. Nebo můžete za takovou půjčku zaplatit klidně i přes 18 000 korun. Záleží na tom, u koho si půjčíte.

Půjčka bez dokládání příjmu

Půjčka bez dokládání příjmu

8.8.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Už jste se také potkali s nabídkami na úvěr, které nevyžadovaly žádný příjem? Většinou jsou nazvány „Online půjčka bez příjmu“, „Půjčka bez dokládání příjmu“ nebo „Půjčka pro každého bez doložení přijmu“. Co si o nich myslet? Jsou podobně nebezpečné jako většina půjček bez registru? Vyhnout se jim, nebo se naopak není čeho bát? Poskytují úvěry bez příjmů jen nebankovní společnosti? A jak se u půjček bez příjmu prokazuje, že půjčené peníze dokážete vrátit? Na všechny tyto otázky hned odpovíme.Banky v ČR