Inflace, Covid i Trump: americké akcie zatím ustály vše. Co čekat dál?


Redaktorka Banky.cz

Americké akcie prokázaly v posledních letech neuvěřitelnou odolnost. Přežily pandemii, následnou inflaci a akcie ohrožující i návrat Donalda Trumpa s jeho nepředvídatelnou politikou. S&P 500 odolností překvapil i zkušené investory - index se teď nachází jen procento pod historickým maximem. Akciové trhy USA tak potvrdily, že dlouhodobé investování se vyplácí i v nejistých časech.
Experti, účastnící se debaty na serveru Seznamzprávy.cz, vysvětlili, proč investice v krizi mohou být výhodné, jak funguje risk management a které sektory nabízejí nejlepší příležitosti. Klíčem k úspěchu zůstává pravidelnost a správná strategie podle věku a situace investora.
Americké trhy překonaly všechny krize
Americké akcie prošly v posledních letech tvrdou zkouškou a obstály s výsledkem, který příjemně překvapil i profesionály. Začátek roku byl turbulentní, burzy ale nakonec zase prokázaly mimořádnou odolnost vůči geopolitickým otřesům. Po významných výkyvech se situace uklidnila a investoři se začali vracet.
Dopady pandemie akcie překonaly překvapivě rychle, přestože zpočátku pro ně byl vliv SARS covidu-19 devastující. Následně S&P 500 díky své odolnosti ustál období vysoké inflace. Za sebou má od té doby ještě i další (teoreticky) devastující vliv: nepředvídatelnou politiku Donalda Trumpa. Ale vypadá to, že i na Trumpovo „řádění“ už si trhy zvykly, a tak Trump akcie už příliš nerozkývává. Výkonnost indexu S&P 500 se nyní nachází jen o jediné procento pod historickým maximem.

Ředitel makléřské společnosti XTB Vladimír Holovka vyjádřil v debatě údiv nad rychlostí obnovy: „Na trhu je stále hodně peněz, které chtějí být investovány. A to je, myslím si, zásadní. To je hybatel číslo jedna." Podle něj se akciové trhy USA dokázaly během krátké doby vrátit téměř na své původní hodnoty, to i navzdory nové celní „politice“ Donalda Trumpa.

Novinky ze světa hypoték, půjček či výhodné nabídky přímo na váš e-mail
Investoři se učí žít s Trumpovou politikou
Trump akcie zpočátku roku výrazně ovlivňoval, postupně si ale investoři na jeho styl zvykají. Portfolio manažer investiční společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler vysvětlil změnu postoje: „Investoři začali brát výroky Donalda Trumpa s rezervou. Ačkoliv je jeho rétorika často bombastická, ta reálná řešení už bývají méně komplikovaná."
Holovka souhlasí s tím, že Trump se vystřílel hned na začátku svého působení v úřadě, a tak to nejhorší má akciový trh pravděpodobně za sebou. Investice v krizi opět prokázaly, že trh (z dlouhého hlediska) přežije prakticky všechno.
Jak investovat milion korun? Pomůže pravidlo pro risk management
Otázka investování většího obnosu nemá univerzální odpověď, protože vše záleží na očekávání investora a jeho cílech. Rozhodující faktory jsou ochota podstupovat riziko a doba, za kterou se má investice zhodnotit. Risk management začíná už při stanovování těchto základních parametrů.
Pro střednědobý časový horizont experti doporučují dluhopisové fondy, například nemovitostní. U dlouhodobého investování se pak přiklánějí k akciím. Investiční poradce společnosti 4fin Jiří Ušjak vysvětlil, že pokud je investor ochoten nést riziko dvacetiprocentního nebo třicetiprocentního poklesu a nezačne v panice všechno prodávat, akcie pro něj představují tu nejvýnosnější možnost.
Pfeiler doplnil praktické pravidlo pro risk management: „100 minus věk investora – to by měla být procentní alokace do akcií. Zbytek do nástrojů s pravidelným výnosem, jako jsou bezpečné dluhopisy." Toto pravidlo pomáhá vybalancovat portfolio podle věku investora, což je základní odrazový můstek.
Které sektory nabízejí nejlepší příležitosti
Americké akcie umožňují investovat do spousty oborů. Ale pár oblastí přináší nadprůměrné zhodnocení opravdu dlouhodobě. Technologie (nyní v čele s umělou inteligencí), zdravotnictví a energetika jsou typické sektory vhodné právě pro dlouhodobé investování. Tyto oblasti vstřebávají nezastavitelný technologický pokrok, ale dokonce i demografické změny.
Překvapivě atraktivní zůstávají i komodity v podobě ropy a zemního plynu. Zájem investorů o ně ani po odeznění energetické krize výrazně nepolevil. Geopolitická rizika a globální nestabilita udržují ceny těchto komodit v pohybu. To vždy přitahuje i investory hledající rychlejší zisky.
Zlato nadále funguje jako pojistka proti inflaci a geopolitickému napětí, jeho cena však kolísá podle chování amerického prezidenta. I když je v Česku často vnímáno jako bezrizikové, geopolitická situace se na jeho ceně výrazně podepisuje. Nižší riziko podstupujete, když do zlata investujete na burze (tzv. ETC fondy), nikoliv nákupem slitků (a už vůbec ne slitků malých).
Online srovnání akciových fondů
Amerika si udržuje převahu
Ačkoliv se část investorů začíná ke Spojeným státům stavět skepticky, Pfeiler to považuje za chybu. Spojené státy podle něj Evropu stále v mnoha ohledech porážejí. Novou atraktivní oblastí se teď stává Indie. A navíc: diverzifikace portfolia bude vždycky důležitá, dostatečně diverzifikující investor by USA rozhodně neměl ignorovat.
„Akciové trhy USA těží z demografických výhod a silné ekonomiky. Do úvahy ale musíme brát i demografický vývoj v Asii, kde se do popředí zájmu dostávají místní společnosti. Tolik spotřebitelů, kolik obsluhují firmy operující na asijském kontinentu, má k dispozici jen omezené množství globálně fungujících společností,“ ukazuje Marek Pavlík, zakladatel portálu hypotecnikalkulacka.cz. Hned nato dodává, že na asijském akciovém trhu zatím ještě nelze čekat stejnou spolehlivost jako na tom americkém nebo evropském.
Holovka v debatě také upozornil na dnes typická rizika asijských akcií: „Samozřejmě, jsou tam nějaké otazníky třeba u finančních výkazů. Ne vždy se dá všemu, co v těch výkazech stojí, bez výhrad věřit." Přesto by se akciím těchto společností v investičním portfoliu dle jeho slov nevyhýbal.
Mladí investoři mění pravidla hry
Čeští investoři bývají tradičně konzervativní a v období tržní nestability mají tendenci z investic vystupovat. To je typická začátečnická chyba. Ale ti, kdo na začátku roku nepanikařili a z finančních trhů neutekli, nakonec profitovali (zejména když při poklesech nakoupili více, než jen pravidelnou investici). Investice v krizi se tak znovu ukázaly jako krok, který se může hodně vyplatit.
Na scénu v posledních letech přicházejí mladší investoři, kteří se rizik tolik nebojí. Nezažili stigmata jako kuponovou privatizaci a krizi finančního, a především investičního poradenství, která důvěrou v kapitálový trh otřásla. Mladší generace také ochotněji sahá po rizikovějších třídách aktiv, jako jsou kryptoměny.
Čím mladší investor, tím více může alokovat do rizikovějších aktiv, protože jejich kolísání se snižuje s prodlužujícím se časovým horizontem investice. Dlouhodobé investování dává mladým lidem čas jednak eliminovat kolísání trhů, jednak využít sílu složeného úročení.
Pravidelnost jako jednoduchý, a přitom spolehlivý klíč k úspěchu
Další z otázek, s níž se bohužel často setkáváme, zní: kdy se trhy uklidní. Ale: odpověď na ni není pro tvorbu kvalitního investičního plánu důležitá. Po Donaldu Trumpovi přijde zase někdo jiný nebo něco jiného. Myslet si, že se trhy na dlouho uklidní (a až pak začnete investovat), je proto podle expertů špatný předpoklad. Nepředpokládané události jsou víc pravidlem než výjimkou.
Holovka upozornil, že nadcházející období bude ve znamení zvýšené geopolitické nejistoty. Na druhou stranu: citlivost trhů na geopolitické situace je čím dál menší. S&P 500 odolnost vůči různým šokům, včetně geopolitických, se dlouhodobě zvyšuje.
Jediným zaručeným klíčem k úspěchu zůstává pravidelné investování ve strategii, která zohlední časový horizont zamýšlené investice. Musíte předem vědět, jestli si z investic chcete za pět let pořídit auto, nebo vám mají prostředky za třicet let vylepšit důchod. Pro každý z uvedených příkladů je vhodná jiná třída investičních aktiv.
Dlouhodobé statistiky ukazují, že když by investor držel index S&P 500 alespoň pět let, pravděpodobnost kladného zhodnocení je zhruba 88 procent. Pravděpodobnost roste s prodlužujícím se horizontem. Již u deseti let jsme v podstatě na stoprocentní jistotě zhodnocení.
Budování správných návyků
Holovka v debatě zdůraznil důležitost budování správného návyku: „To, že si pravidelně odkládám a peníze investuji, možná vypadá jako jedna z těch nejméně příjemných položek, v porovnání s jinou spotřebou. Přitom právě tato částka by měla být mezi prvními výdaji někde tam, kde je v rozpočtu třeba nájem nebo hypotéka."
Investovat, jen když něco zbyde, nebude v dlouhodobém hledisku dostačující. „Na investice byste si měli založit trvalý příkaz, stejně jako na jakékoliv jiné povinné výdaje,“ doporučuje Petr Jermář, hlavní analytik Banky.cz.
Pamatujte, že u dlouhodobého investování (které se doporučuje především do akcií) nemá smysl sledovat, jak právě trhy stoupají nebo klesají. Jen držte nastavenou dlouhodobou strategii investování, plus jednou za dva až pět let (nebo při velké životní události) strategii revidujte, a případně upravte podle situace.
Chcete-li vydělat na poklesu trhů, doporučují investiční poradci držet část peněz určených k investování na spořicím účtu, s tím, že je budete nárazově investovat při poklesu trhů alespoň o 15 %, ještě lépe o 20 %. Následné zhodnocení při opětovném návratu trhů do běžné kondice pak bude mnohem vyšší. Ale pozor: postup se vyplatí jen jako doplněk k pravidelnému investování!
Zdroje
- Seznamzprávy.cz: Americké akcie přežijí všechno. Pandemii, inflaci i Trumpa -www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-financni-trhy-prezily-covid-inflaci-i-navrat-trumpa-do-bileho-domu-280449
- Fio banka: Americké akcie v úvodu obchodování rostou, Nvidia překročila tržní kapitalizaci 4 biliony dolarů - https://www2.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy-z-burzy/312190-americke-akcie-v-uvodu-obchodovani-rostou-nvidia-prekrocila-trzni-kapitalizaci-4-biliony-dolaru
- Patria.cz: Rozbřesk: Americké akcie na nových maximech, má “vlna optimismu” šanci na úspěch? - https://www.patria.cz/zpravodajstvi/6474430/rozbresk-americke-akcie-na-novych-maximech-ma-vlna-optimismu-sanci-na-uspech.html