Banky.cz Články Akcie a investice Koronavirový hit? Investice do písní

Koronavirový hit? Investice do písní

22.7.2020 Akcie a investice

Chcete mít podíl na úspěchu a tržbách písní od Eurythmics, Lady Gaga nebo například Bon Joviho? Žádný problém! Už několik let do nich můžete investovat prostřednictvím akcií fondu Hipgnosis. Jejich hodnota přitom v posledních čtyřech měsících vzrostla o 40 %.

REKLAMA

Základní princip fondu Hipgnosis je jednoduchý. Skupuje práva (nebo alespoň jejich část) ke známým písním a následně získává podíl z jejich tantiém. Vydělává tedy na tom, že umělci písně dál veřejně hrají nebo že se hudba objevuje například na Spotify a YouTube či v rádiu a televizi.

Díky akciím si přitom podíl na největších světových hitech může koupit každý.

Růst o 40 % přinesl koronavirus

Fond Hipgnosis roste od začátku svého vstupu na burzu v roce 2018. Opravdový boom ale zažil až v posledních měsících. Díky koronaviru.

Právě tato krize mu pomohla hned ze 3 důvodů:

  • Hudebníci musí rušit živá vystoupení, a proto se bojí o své výdělky i o osud nejnovějších hitů. Raději tedy práva k nim prodávají. Hipgnosis tak může výhodně získat další písně.
  • Díky klesajícím výnosům dluhopisů a škrtání dividend ve spoustě firem jsou právě investice do písní pro řadu lidí zajímavou a velmi atraktivní variantou. Jak kvůli výši a dlouhodobosti svého zhodnocení, tak kvůli lákavé možnosti mít podíl na hitech Eda Sheerana, Beyoncé nebo Rihanny.
  • A konečně kvůli omezení pohybu tráví lidé víc času u obrazovek počítačů a telefonů. Často například ve společnosti Spotify. Tím pádem stoupají příjmy z práv k písním a tedy i atraktivita takové investice.

Získáte hity Ala Greena, Bon Joviho i Rihanny

Fond Hipgnosis má ve své databázi práva nebo částečná práva k víc než 12 000 písní. Včetně hitů jako:

  • Umbrella od Rihanny,
  • Shape of You od Eda Sheerana,
  • Let’s Stay Together od Ala Greena,
  • Sweet Dreams (Are Made of This) od Eurythmics,
  • Single Ladies od Beyoncé
  • nebo Livin’ on a Prayer od Bon Joviho.

Podle informací od zakladatelů fondu vlastní Hipgnosis práva k 8 z 25 nejhranějších písní na Spotify. Včetně už zmíněné skladby Eda Sheerana Shape of You, která je vůbec nejhranější.

Plánuje investovat dalších 7 miliard korun

Od vstupu na akciový trh v roce 2018 utratil fond Hipgnosis za práva k písním víc než miliardu dolarů. Tedy přes 23 miliard korun.

Investice se zhodnocením až 12%

Zakladatel fondu Merck Mercuriadis navíc nedávno prohlásil, že díky stálým a spolehlivým příjmům může investice do hudby soupeřit i s investováním do zlata.

A čísla z posledních měsíců ukazují, že to platí také o míře zhodnocení.

Také proto Hipgnosis s nákupem písní zdaleka nekončí. Plánuje uvolnit nové akcie v hodnotě téměř 300 milionů dolarů – čili zhruba 7 miliard korun. Tyto peníze chce využít k nákupu dalších skladeb, které posílí jeho postavení na trhu.

Hipgnosis k tomu nutí rostoucí konkurence. Podobně zaměřený fond totiž nedávno spustila společnost Warner Music ve spolupráci s finanční skupinou Providence Equity Partners.

Investovat můžete i do marihuany

Nákup akcií, které vám přinesou podíl na právech ke známým hitům, není úplně typickým investováním. Rozhodně ale není jedinou netradiční investici, kterou na akciovém trhu najdete. Své peníze můžete vložit například i do marihuany.

Přestože je u nás její volný prodej nelegální, v celosvětovém hledisku na něm můžete vydělávat. A zcela v souladu se zákonem.

Na trhu totiž najdete akcie řady firem, které se zabývají pěstováním marihuany, jejím zpracováním a výrobou léčiv s obsahem THC.

Jejich výhodou je fakt, že mnoho z nich zaznamenalo svůj vrchol už v roce 2018. Od té doby jejich hodnota znatelně klesla. Zároveň se ale už spoustu měsíců se drží na stabilních hodnotách.

Firemní úvěry

Znamená to, že prvotní boom mají za sebou. A našly si svou základní cenovou hladinu.

Postupující legalizace lékařské marihuany přitom může nahrát jejich opětovnému růstu, při kterém můžou dosáhnout i na několikanásobek současné hodnoty.

Koupíte si i podíl na houslích z 18. století

Také na konzervativnější investory čekají poměrně netradiční investice. Peníze můžete vložit například do starých aut, hodinek nebo do hudebních nástrojů.

Například v únoru se v médiích objevila zpráva o možnosti koupit si podíl na houslích Gennaro Testore z roku 1796. Přestože jejich hodnota je víc než 2,5 milionu korun, investovat jste mohli už od jedné koruny.

Každý člověk tak mohl získat podíl na tomto exempláři. A využít toho, že cena podobných nástrojů rok od roku roste.

Podobné příležitosti najdete také nyní. Znamená to, že i na uměleckých dílech a historických předmětech můžete vydělávat, aniž byste je měli fyzicky doma. Získáte tak spolehlivou investici a zároveň vám odpadnou starosti s nutným zabezpečením.

REKLAMA

ANKETA k článku Koronavirový hit? Investice do písní

Investujete do hudby?

Počet odpovědí: 58

KOMENTÁŘE k článku Koronavirový hit? Investice do písní

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Dlouhodobý investiční produkt: Klíč k finanční stabilitě

Od začátku roku 2024 mohou Češi využívat takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Označuje se zkratkou DIP a má pomoci lidem lépe se finančně zabezpečit na dobu po odchodu do penze. Přečtěte si, jaká jsou pravidla dlouhodobého investičního produktu, kdo ho smí nabízet a do jakých nástrojů lze investovat.

Investiční platforma Edward spravuje přes 10 miliard korun. Finanční poradci zde zhodnocují prostředky více jak 30 tisícům klientů

Investiční platforma Edward překonala v prosinci milník deseti miliard korun pod správou. Edward je spolehlivým investičním nástrojem již pro téměř dva tisíce finančních poradců, kteří pomáhají prostřednictvím chytrých algoritmů zhodnocovat prostředky více jak 30 tisícům klientů.

Kuponová privatizace měla lidi naučit investovat do akcií. Ale stal se pravý opak

Václav Klaus, Petr Kellner či Viktor Kožený. Tato jména si pamětníci kuponové privatizace vybaví mezi prvními. Přestože jde o myšlenku původně polskou, světový věhlas a především nový a mezinárodně platný výraz: tunelování, dalo kuponové privatizaci až Česko(Slovensko). Co vlastně byla kuponová privatizace, kdy a jak probíhala a co z ní zbylo? Je dnes kuponová knížka ještě k něčemu? Kde dohledat za kupony nakoupené akcie a jak je zpeněžit? Co dělat s akciemi, které už se na burze prodat nedají? 

Průzkum: Každý pátý Čech investuje do kryptoměn. Populární jsou hlavně u mladých

Investování do kryptoměn láká spíše mladé, kteří získávají informace od přátel a na sociálních sítích. Starší lidé mají k této možnosti zhodnocení peněz naopak většinou negativní postoj. Tak by se daly v krátkosti shrnout výsledky průzkumu, který zorganizovala Asociace pro kapitálový trh ČR.

Soumrak kryptoměn? Po krachu FTX má problémy i Binance

Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí

Z naší bankovní poradny

Dotaz na akcie a investice

Chci uložit finance do PIONEER GLOBAL HIGH YIELD CZK prostřednictvím komisionářské smlouvy ATLANTIK finanční trhy, a.s..Vybrala jsem si finančního poradce VLADISLAVU OUZKOU z Fincentra a potřebuji se ujistit, že se jedná o legální a státem uznanou aktivitu v podnikání na kapitálovém trhu. Sdělte mi, Jseprosím informace o obchodníkovi, či o místě, kde tyto informace dostanu.

Dobrý den,

ano, tato investice je legální. Ovšem nemohu ji za žádných okolností doporučit laikovi, který se na kapitálových trzích neorientuje. Finanční poradce Vám těžko doporučí obyčejný spořící účet či termínovaný vklad u banky, protože z toho má velmi malou až žádnou provizi. Místo toho finanční poradci radí všem investovat na kapitálových trzích (přes fondy či životní pojistky), z čehož mají velmi vysoké provize. 

První pravidlo peněz: nikdo to s Vašimi financemi nemyslí tak upřímně jako Vy sama Druhé pravidlo peněz: finančního poradce zajímá jen a pouze provize inkasovaná za sjednání pro klienta nevýhodného produktu. Dobré produkty se prodávají samy od sebe...a ty špatné musí finanční poradci lidem natlačit.

Opravdu důrazně doporučuji nespolupracovat s jakýmkoliv finančním poradcem - uložte si peníze raději do banky (napište mi, kolik chcete uložit a já Vám doporučím vhodnou banku) a loterii na kapitálových trzích přenechte nepoučitelným Čechům věřícím na zázraky.  

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena