Banky.cz Články Akcie a investice Koronavirový hit? Investice do písní

Koronavirový hit? Investice do písní

22.7.2020 Akcie a investice

Chcete mít podíl na úspěchu a tržbách písní od Eurythmics, Lady Gaga nebo například Bon Joviho? Žádný problém! Už několik let do nich můžete investovat prostřednictvím akcií fondu Hipgnosis. Jejich hodnota přitom v posledních čtyřech měsících vzrostla o 40 %.

Základní princip fondu Hipgnosis je jednoduchý. Skupuje práva (nebo alespoň jejich část) ke známým písním a následně získává podíl z jejich tantiém. Vydělává tedy na tom, že umělci písně dál veřejně hrají nebo že se hudba objevuje například na Spotify a YouTube či v rádiu a televizi.

Díky akciím si přitom podíl na největších světových hitech může koupit každý.

Růst o 40 % přinesl koronavirus

Fond Hipgnosis roste od začátku svého vstupu na burzu v roce 2018. Opravdový boom ale zažil až v posledních měsících. Díky koronaviru.

Právě tato krize mu pomohla hned ze 3 důvodů:

  • Hudebníci musí rušit živá vystoupení, a proto se bojí o své výdělky i o osud nejnovějších hitů. Raději tedy práva k nim prodávají. Hipgnosis tak může výhodně získat další písně.
  • Díky klesajícím výnosům dluhopisů a škrtání dividend ve spoustě firem jsou právě investice do písní pro řadu lidí zajímavou a velmi atraktivní variantou. Jak kvůli výši a dlouhodobosti svého zhodnocení, tak kvůli lákavé možnosti mít podíl na hitech Eda Sheerana, Beyoncé nebo Rihanny.
  • A konečně kvůli omezení pohybu tráví lidé víc času u obrazovek počítačů a telefonů. Často například ve společnosti Spotify. Tím pádem stoupají příjmy z práv k písním a tedy i atraktivita takové investice.

Získáte hity Ala Greena, Bon Joviho i Rihanny

Fond Hipgnosis má ve své databázi práva nebo částečná práva k víc než 12 000 písní. Včetně hitů jako:

  • Umbrella od Rihanny,
  • Shape of You od Eda Sheerana,
  • Let’s Stay Together od Ala Greena,
  • Sweet Dreams (Are Made of This) od Eurythmics,
  • Single Ladies od Beyoncé
  • nebo Livin’ on a Prayer od Bon Joviho.

Podle informací od zakladatelů fondu vlastní Hipgnosis práva k 8 z 25 nejhranějších písní na Spotify. Včetně už zmíněné skladby Eda Sheerana Shape of You, která je vůbec nejhranější.

Plánuje investovat dalších 7 miliard korun

Od vstupu na akciový trh v roce 2018 utratil fond Hipgnosis za práva k písním víc než miliardu dolarů. Tedy přes 23 miliard korun.

Zakladatel fondu Merck Mercuriadis navíc nedávno prohlásil, že díky stálým a spolehlivým příjmům může investice do hudby soupeřit i s investováním do zlata.

A čísla z posledních měsíců ukazují, že to platí také o míře zhodnocení.

Také proto Hipgnosis s nákupem písní zdaleka nekončí. Plánuje uvolnit nové akcie v hodnotě téměř 300 milionů dolarů – čili zhruba 7 miliard korun. Tyto peníze chce využít k nákupu dalších skladeb, které posílí jeho postavení na trhu.

Hipgnosis k tomu nutí rostoucí konkurence. Podobně zaměřený fond totiž nedávno spustila společnost Warner Music ve spolupráci s finanční skupinou Providence Equity Partners.

Investovat můžete i do marihuany

Nákup akcií, které vám přinesou podíl na právech ke známým hitům, není úplně typickým investováním. Rozhodně ale není jedinou netradiční investici, kterou na akciovém trhu najdete. Své peníze můžete vložit například i do marihuany.

Přestože je u nás její volný prodej nelegální, v celosvětovém hledisku na něm můžete vydělávat. A zcela v souladu se zákonem.

Na trhu totiž najdete akcie řady firem, které se zabývají pěstováním marihuany, jejím zpracováním a výrobou léčiv s obsahem THC.

Jejich výhodou je fakt, že mnoho z nich zaznamenalo svůj vrchol už v roce 2018. Od té doby jejich hodnota znatelně klesla. Zároveň se ale už spoustu měsíců se drží na stabilních hodnotách.

Znamená to, že prvotní boom mají za sebou. A našly si svou základní cenovou hladinu.

Postupující legalizace lékařské marihuany přitom může nahrát jejich opětovnému růstu, při kterém můžou dosáhnout i na několikanásobek současné hodnoty.

Koupíte si i podíl na houslích z 18. století

Také na konzervativnější investory čekají poměrně netradiční investice. Peníze můžete vložit například do starých aut, hodinek nebo do hudebních nástrojů.

Například v únoru se v médiích objevila zpráva o možnosti koupit si podíl na houslích Gennaro Testore z roku 1796. Přestože jejich hodnota je víc než 2,5 milionu korun, investovat jste mohli už od jedné koruny.

Každý člověk tak mohl získat podíl na tomto exempláři. A využít toho, že cena podobných nástrojů rok od roku roste.

Podobné příležitosti najdete také nyní. Znamená to, že i na uměleckých dílech a historických předmětech můžete vydělávat, aniž byste je měli fyzicky doma. Získáte tak spolehlivou investici a zároveň vám odpadnou starosti s nutným zabezpečením.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Koronavirový hit? Investice do písní

Investujete do hudby?

Počet odpovědí: 58

KOMENTÁŘE k článku Koronavirový hit? Investice do písní

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Soumrak kryptoměn? Po krachu FTX má problémy i Binance

Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí

Propad kryptoměn a investice: ideální příležitost, nebo risk?

Nadcházející recese a narůstající inflace. Tyto dva důvody stojí za letošním výrazným pádem kryptoměn. Hodnota nejznámější z nich, bitcoinu, se tak dostala nejníže od roku 2020. Klesla dokonce pod 20 000 dolarů. A spolu s bitcoinem padaly i ostatní virtuální měny.

Válka na Ukrajině nahrává investicím do energií. Víte, jak a do čeho investovat?

Dražší zemní plyn a ropa. I to jsou důsledky války na Ukrajině. Tyto komodity se tak stávají čím dál častějším cílem investorů. I do budoucna je totiž možné, že ceny obou surovin na trhu ještě výrazně porostou.

Akciové trhy oslabují. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu

Co týden, to další pokles. Taková situace aktuálně panuje na akciových trzích téměř na celém světě. Na vině je ruská invaze na Ukrajinu a probíhající boje. Například oficiální index pražské burzy, index PX, klesl v prvním březnovém týdnu o 5,5 %.

Investiční tokeny jako cesta k bohatství? Spíš obrovský risk varuje ČNB

Zní to jednoduše. Začínající firma potřebuje peníze k tomu, aby mohla začít podnikat. K tomu využije takzvané digitální tokeny, které nabídne k odkupu investorům, a získá tak potřebné prostředky. Investoři pak mohou díky případnému růstu firmy na investici vydělat.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena