Banky.cz Banky.cz Články Osobní a rodinné finance Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance
2.4.2020, Osobní a rodinné finance

Přinášíme vám velký přehled dopadů koronavirus krize (COVID-19) na finance Čechů.
Prověřili jsme aktuální možnosti změny splátek půjček a hypoték u českých bank a dopady odkladů splátek v bankovních registrech. 
Odpovídáme na snížení příjmů v důsledku koronavirus krize a dopady na exekuce a insolvence.

(Aktualizováno 4.4.2020)

Tento článek obsahuje hlavní odpovědi na nejčastější dotazy občanů týkající se rozšíření nákazy COVID-19 (koronavirus) a vyhlášení nouzového stavu a karantény vládou ČR. Téměř každého z nás zřejmě zastihne nějaká změna v pracovní oblasti. V rámci mimořádně nařízené karantény dojde nejen k výkonu práce na homeoffice, ale zcela jistě i na překážky na straně zaměstnavatele a snížení příjmů. 

Zaměstnanec pak může být převeden na jinou práci s náhradou mzdy ve výši 80% průměrného výdělku. V případech, kdy zaměstnavateli výrazně poklesne odbyt může vnitřním předpisem upravit režim částečné nezaměstnanosti a ponechat zaměstnance doma za 60% mzdy.

Co mám dělat když vlivem koronavirus krize nemám na splátku hypotéky či půjčky?

Revidujte své úspory, aktuální finanční možnosti a proaktivně jednejte. Nevěřte na státní pomoc zdarma! V posledních dnech se v médiích každý den objevují nové informace o tom, jak vláda nařídí odložení splátek, bezúročné období, či jiné výhody pro klienty bank z půjček a hypoték. V dnešním světě není nic zadarmo, i banky musí uhradit úroky ze svých vkladů. I vláda ČR ve svých prohlášeních obden testuje veřejnost s novou informací o rozsáhlé pomoci a do druhého dne se většinou objeví informace proč to realizoval nejde. Prostě ani vláda ČR nemá nekonečné prostředky. 

Raději tedy buďte včas upřímní a požádejte o odklad svoji banku. Většina bank již našla vlastní cestu jak pomoci překonat koronavirus krizi občanům, drobným podnikatelům, rovněž firmám. Všichni nabízí možnost požádat o odklad splátek o tři až šest měsíců, s tím že proces schválení odkladu splátek je individuální a zohledňuje předchozí morálku klienta. Pokud jste tedy doposud hradili splátky bez problémů, neváhejte, požádejte o odklad s konkrétními argumenty dokazujícími vliv koronavirus krize na vaše finance. Dnes již je jasné, že se odklad splátek nepromítne negativně v bankovním registru klientských informací. Krize nabyla takových rozměrů, že všechny banky budou její mimořádnost zohledňovat ve svých scoringových procesech.

Prezidium České bankovní asociace doporučilo v doložených případech poskytnout možnost tříměsíčního odkladu splátek hypotéčních a spotřebitelských úvěrů. Primárně se přitom banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, protože lze předpokládat, že právě na ně dopadne koronavirus krize nejvíce. ČBA povede další jednání o dopadech s Českou národní bankou, Ministerstvem průmyslu a obchodu a rovněž s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou, která má zprostředkovat a usnadnit adresné doručování státní pomoci firmám a živnostníkům.

banky většinou umožní odklady splátek. Omezují ale dostupnost!

Česká spořitelna

ČS umožňuje žádost o odklad splátek půjček a hypoték přes formulář na svém webu. Žádost má klient možnost podat jen jednou a do data 30.4. Odklad může být jen tříměsíční a pokud klient doposud splácel včas nemá vliv na záznamy v registrech. Klientům se nijak nenavýší jistina půjčky, ani nezvýší absolutní počet měsíců splácení úvěru. Pojištění schopnosti splácet za klienty po dobu odkladu ČS uhradí.ČS doporučuje využívat maximálně online bankovnictví George či odbavovat požadavky on-line v Klientském centru prostřednictvím telefonu, e-mailu, chatu, či na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram a Linkedin. Před návštěvou pobočky banka doporučuje ověřit její aktuální provozní dobu. Více info na Stojíme při vás

Československá Obchodní Banka

Konečně nabízí zaměstnancům a OSVČ odklad o 3 měsíce. Do žádosti na webu můžete vyplnit kontaktní údaje musíte sdělit, jestli v důsledku koronavirus krize chcete vytvořit finanční rezervu, nebo peníze hned využijete na výdaje v nouzovém stavu. Klienti banky se mohou přihlásit přes internetové bankovnictví a osobní údaje žádosti o odklad splátek mají předvyplněné. Požádat je nutné nejméně 10 dní před datem splátky, kterou chcete odložit. Odklad splátky je účinný až po schválení a odeslání potvrzení ČSOB na váš e-mail.

ČSOB deklarovala od 16.3. obecně, že bude respektovat stanoviska České bankovní asociace. Ze všech bank jí trvalo nejdéle nastavení podmínek a vytvoření formuláře žádosti na webu.

https://www.csob.cz/portal/aktualni-informace/spolehnete-se?il1=ostatni__corona-web-20-3-2020_odklad-splatek#odklad-splatek

Banka Creditas

Creditas na situaci s COVID-19 průběžně reaguje v oblasti provozu, obsluhy klientů i možnostmi pomoci pro ně. Na konci března banka publikovala aktualitu, ve které informuje o možnosti a způsobech odkladu splátek a avizuje prodloužení možného odkladu ze 3 až na 6 měsíců. Creditas umožňuje občanům odklad splátek o půl roku a úvěr po tuto dobu úročit nebude. Odpuštění úroků se týká hypoték a úvěrů zajištěných nemovitostí. Banka respektuje, že klienti se mohli dostat do vážné situace nejen kvůli nemoci samotné, ale i kvůli karanténním opatřením. 

Žádost lze podat přes internetové bankovnictví, odeslat e-mailem na adresu hypotecni@creditas.cz, nebo se kontaktovat s bankou přes webový formulář https://www.creditas.cz/kontakty#zeptejte-se.

EQUA Bank

EQUA doporučuje klientům o případných finančních problémech otevřeně komunikovat. Banku mají kontaktovat e-mailem, žádný on-line formulář zatím není dostupný. Ve zprávě je nutné uvést jméno, příjmení, datum narození a typ produktu (půjčka / hypotéka). Nutné je také doplnit popis situace a finanční změny v souvislosti s koronavirem.

KOMERČNÍ BANKA

KB začala přijímat žádosti zaměstnanců a OSVČ o odklad splátek o 3 měsíce prostřednictvím webového formuláře od 16.3.2020. Žadatele bude kontaktovat pracovník Komerční banky a sdělí jim možnosti a podmínky odkladu splátek. Pro podnikatele a firmy banka připravuje zvýhodněné financování ve státem ručeném programu Covid II.KB se snaží udržet v chodu většinu poboček a žádá klienty o dodržování hygienických opatření. Vše shrnuje ve zvláštní sekci webu

Moneta Money Bank

Banka umožní svým klientům, také klientům Moneta Auto a Moneta  Leasing  dočasný tříměsíční odklad pro express půjčky, konsolidace nebo hypotéky. Podmínkou je dobrá platební morálka před 13.3.2020. Všechny informace i žádost najdete přehledně na webu. Moneta předschválila na samém začátku koronavirus krize 70 mld možných úvěrů, tak aby jednotliví její klienti mohli čerpat až 345 tisíc mimořádné půjčky. Moneta rovněž klientům doporučuje komunikovat prioritně prostřednictvím internetového bankovnictví a Smart Banky (aplikace mobilního bankovnictví). Banka se snaží udržet v provozu co nejvíce poboček a všechny bankomaty a informuje průběžně o vývoji situace.

K datu 31.3., tedy za 12 dní existence webového formuláře Moneta avizuje, že přijala 22.700 žádostí klientů o odklad splátek v celkovém objemu vyšším než 10 miliard.

Air Bank

Banka původně neplánovala plošné odkládání splatností půjček a hypoték. Nicméně po vyostření situace Air Bank vytvořila na webu zvláštní stránky Jak vám můžeme pomoci. Banka na nich deklaruje všechny možnosti mobilního i internetového bankovnictví, či bezhotovostního placení kartami a chytrými hodinkami. Ve věci půjček se dočkáte obecného vyjádření, že banka rovněž umožňuje kdykoliv snížit splátku úvěru za cenu prodloužení doby splácení a odkazu na internetové bankovnictví. Airbank vydala sdělení, že nově umožní odložení splátek o tři měsíce klientům, které postihne epidemie koronaviru, ale na detailech zřejmě ještě pracuje. Alespoň známou televizní reklamu banka zaměnila za participaci na kampani „Chráním tebe“, kde k nošení roušek všechny vybízí známí umělci, sportovci a další osobnosti.

Sberbank

Sberbanka učinila 16. března na svém webu mimořádné prohlášení ke snížení splátek, ve kterém banka nabídla možnost elektronicky odeslat na ecl@sberbankcz.cz žádost o odklad splátek. Banka upozornila, že snížená splátek bude posouzeno individuálně a bude umožněno až od dubna klientům, kteří nebyli v březnu po splatnosti.  Aktuálně se Sberbank již odkazuje na vládou schválený návrh moratoria na 3 nebo 6 měsíců.  Banka avizuje, že klienti musí vyčkat na konečné znění zákona a po jeho schválení banka připraví a uveřejní na webu formuláře žádostí a  instrukce k postupu odložení splátek. Pokud se v mezičase chcete s bankou spojit, využijte kontaktní možnosti při dolním okraji tohoto formuláře.

Zrovna banka, která se profiluje jako FÉR by neměla tak často měnit názor a mazat z webu dřívější prohlášení a dispozice klientům. Snad ještě platí alespoň příslib, že banka nabízí mimořádně zvýhodněné úvěry podnikatelům a malým firmám? Nově Sberbank avizuje, že občany podpoří v době koronavirus krize zvýhodněnými podmínkami své FÉR konsolidace půjček. Zda bude RPSN dosahovat avizovaných 2,99% právě prověřujeme - výsledek uvidíte v našem přehledu porovnání půjček.

Raiffeisen Bank

Raiffeisen prostřednictvím webového formuláře umožňuje žádat o odložení splátek osobních půjček a také hypoték. Banka si je vědoma, že vyhlášení nouzového stavu a celostátní karantény může pro její klienty být výrazným zásahem do finančního hospodaření. Prosí tedy klienty, aby vyplnili žádost a deklaruje, že je bude sama kontaktovat. Banka také důrazně informuje klienty, že 95 % aktivit osobního bankovnictví mohou provádět z domova, přímo z mobilního nebo internetového bankovnictví. Raiffeisen uvádí, že v poslední době výrazně pokročila s novými funkcionalitami těchto on-line bankovních kanálů. Z domova tak lze například posílat tuzemské i mezinárodní platby a spravovat trvalé příkazy, blokovat debetní i kreditní karty, upravovat limity na kartách a sjednávat nové kreditní karty. Raiffeisen on-line také umožňuje aktivovat přečerpání do mínusu na běžném účtu (kontokorent), či sjednat půjčku. 

https://www.rb.cz/osobni/pujcky/odlozeni-splatek

Expobank

Expobanka informuje že klientům odklady splátek umožní a že bude volit individuální přístup. Vzhledem k tomu, že tato banka pro občany zejména vede běžné a spořící účty, je tento postoj adekvátní. EXPO žádá klienty o přednostní komunikaci vzdáleně a pro vstup klientů do banky přebírá opatření z nařízení primátora hlavního města Prahy.

FIO Banka

FIO se aktuálně rozhodla plošně reflektovat, že neočekávaná karanténní opatření mohou vést ke snížení příjmů klientů hypoték a půjček. O možnosti odkladu splátek od 16.3. banka informuje na webu, nicméně stále se nám nepodařilo dohledat žádný formulář žádosti.FIO Banka zároveň ubezpečuje, že všechny žádostí vyřídí plně elektronicky, aby klienti nebyli nuceni navštěvovat pobočky a zaměstnanci byli ušetřeni toho rizika. 

Unicredit Bank

Banka konečně zveřejnila na webu formulář žádosti o odklad splátek hypoték, presto půjček i splátkových úvěrů pro podnikatele.

Unicredit deklarovala od 16.3., že si je vědoma nelehké situace a možných ekonomických dopadů šíření nemoci Covid-19. Zpočátku jen nabádala klienty, aby kontaktovali svého osobního bankéře. Nyní již informace o možnostech odkladu splátek doplnila a dostáváte tak i odpovědi na 13 základních otázek.

https://www.unicreditbank.cz/cs/ostatni/moznosti-odkladu-splatek.html

Trinity Bank

Trinity úvěruje prakticky jen firemní klientelu, tedy dopadem na půjčky a hypotéky občanů se nezabývá.  Banka prosí klienty, aby upřednostnili komunikaci telefonicky a elektronicky a kromě nejnutnějších případů se vyhnuli osobní návštěvě poboček. Banka má mezi občany tisíce klientů v depozitní oblasti. Těm tedy vychází vstříc a nabízí prodloužení dispoziční lhůty - česky řečeno úročí vklady i po výpovědní době a umožní prodloužení nebo výběr vkladů po skončení mimořádných opatření.

Při návštěvě poboček je nutné dodržovat opatření karantény.

Ney spořitelní družstvo

Jedna z největších záložen zavřela od 17.3. v zájmu ochrany zaměstnanců všechny pobočky a deklaruje, že bude poskytovat služby dále elektronicky, nebo prostřednictvím kurýra. Vše po telefonní domluvě.

https://www.ney.cz/kontakt-a-pobocky/

Českomoravská záruční a rozvojová banka

ČMZRB neposkytuje žádné půjčky občanům, ale vláda ČR ji využije k záchranným programům pro firmy. V programu COVID I byly přijaty žádosti o bezúročné úvěry za 5 miliard. Firmy mohly žádat o finance na překlenovací financování mezd a provozních nákladů. Další desítky miliard jsou připraveny na program COVID II. Financovat budou vybrané české komerční banky a ČMRZB bude jen ručit za splacení úvěrů firmami. 

Nenašli jste v textu výše možnou změnu podmínek právě vaší banky?  Nevadí, kontaktujte nás! Rádi doplníme.

Centrální vyhledávání poboček všech bank naleznete v naší automatizované databázi Pobočky bank.  Vzhledem k tomu, že opatření banky přijímají skutečně každou hodinu a často je konkrétní situace pobočky ovlivněna zdravotním stavem jejích pracovníků, tak důrazně doporučujeme před návštěvou jakékoliv pobočky ověřit dostupnost telefonicky!

Podle statistik Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací z konce roku 2019 mělo hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření 1,1 milionu lidí. Půjčky pak aktuálně splácí 2,5 milionu lidí. Na zajištění splácení půjček a hypoték má pak vždy zájem jak banka, tak klient.

Aniž bychom chtěli šířit paniku, začíná být pravděpodobné, že koronavirus krize přeroste v krizi hospodářskou. Podniky v potížích s odbytem  budou  přechodně financovány na vládní náklady prostřednictvím bezúročných COVID úvěrů.

Česká národní banka hned při spuštění vládní karantény snížila referenční úrokové sazby o 0,5%, tedy na úroveň roku 2018. Krize se tedy pro občany projeví i pozitivně, a to snížením úrokových sazeb u půjček a hypoték (očekáváme o 0,5%, následně až o 1% - tedy až o jednu třetinu).

ČNB také vydala stanovisko k odkladu úvěrových splátek, ve kterém jako orgán dohledu umožňuje bankám odklady splátek v důsledku koronavirové nákazy nebo její prevence neevidovat mezi tzv. klasifikované (špatné) pohledávky bank. Forma záznamu v úvěrových registrech bude ještě předmětem dalšího metodického pokynu.

Vláda ČR snad s součinnosti s bankami občanům nabídne i finanční pomoc? Již od 18.3.2020 již médii rezonuje informace, že banky budou poskytovat mimořádné půjčky o výši 12 tisíc, garantované vládou České republiky. Chceme věřit, že kromě pomoci podnikům k financování mezd naše vláda najde přímou cestu jak distribuovat pomoc v koronavirové krizi přímo občanům (voličům).

Snížil se mi příjem - zvládnu splácet insolvenci?

Měsíční splátky v insolvenci (resp. srážky ze mzdy) nejsou pevně stanovené a vždy závisí na:

 • aktuální výši příjmu
 • počtu vyživovaných osob
 • Vždy Vám musí zůstat nezabavitelné minimum. Poklesne-li Váš příjem (např. vlivem překážky v práci na 60%), klesnou i odvody v insolvenci. Stále je však třeba plnit podmínky insolvenčního řízení:

 • pro řízení zahájená od 6/2019: splácet měsíčně min. 2 200 Kč
 • pro řízení zahájená před 6/2019: splatit během 5 let min. 30% dluhů
 • Po uplynutí lhůty pro osobní bankrot (3 nebo 5 let) soud na návrh insolvenčního správce rozhoduje o úspěšném či neúspěšném ukončení insolvence a o prominutí či neprominutí zbylých dluhů. Hodnotí se nejen splnění podmínek výše, ale taktéž Vaše snaha splatit dle svých možností co nejvíce.

  Více informací a odpovědi na konkrétní dotazy čtenářů najdete v naší bezplatné poradně, ve které se to v posledních dnech koronaviry jen hemží. Nebo si jednoduše vyhledáte "koronavirus" v hledacím poli záhlaví našeho webu, hned vpravo vedle loga banky.cz.

  Hledani-koronavirus-B-cz.jpg

  ... A JEŠTĚ STRUČNá "PONAUČENÍ Z KRIZOVÉHO VÝVOJE"

  • Kdo si při zadlužování (půjčka nebo hypotéka) v lepších časech ponechal finanční rezervu, ušetří si nyní spoustu práce a starostí
  • Kdo si ponechal volné finanční prostředky, měl by je utratit co nejdříve po krizi, protože ceny akcií a nemovitostí rychle spadnou a pak se zase trhy stabilizují
  • No a kdo se přiměřeně zadlužil, tak asi bude mít docela štěstí, že v nových cenách splatí méně - vypadá to, že úrokové sazby budou klesat a když bude stát rozdávat peníze a ručit za bezúročné úvěry, měly by ceny aktiv logicky růst. Jen ty peníze už nebudou mít takovou hodnotu jako dříve ...

  Tento článek byl poprvé vydán 16.3.2020. Protože se situace neustále vyvíjí budeme článek pro vás rádi dále dostupných informací aktualizovat.

  ANKETA k článku "Koronavirus, splátky bankám a osobní finance"

  Snížil se mi příjem v souvislosti s koronavirem?
  Počet odpovědí: 174

  KOMENTÁŘE k článku Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

  17.3.2020 15:45:48

  Nebankovní úvěry, Komentoval(a): Lenka Žáčková

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jak je to u nebankovních společností. Jsou i nějaká doporučení pro tyto firmy? Myslím že i v tomto sektoru bude hodně lidí v nouzi. Zatím vstřícní nejsou vůbec. Pokud jsem OSVČ a všemi opatřeními jsem ze dne na den přišla o práci. Musím se nahlásit na úřad práce,do toho hledám práci v okolí bydliště. Musím nějak vyjít s penězi, protože nevím,jak dlouho tato situace bude trvat,nemohu si dovolit uhradit prodloužení půjčky. Splátkový kalendář mi nechtějí nabídnout. Zároveň se chci vyhnout insolvenci. Mohu vůbec bez práce na úřadu práce žádat v této situaci o insolvenci?
  20.3.2020 08:23:26

  Splácení, Komentoval(a): Jan

  Dobrý den, co vím, tak Equa bank vše řeří individuálně s konkrétními osobami na míru. Mě tato situace sice asi nezasáhne (nikdy ale neříkejme nikdy), ale u banky jsem a jsem velmi spokojený, tak doufám, že by vše proběhlo v pořádku a s bankou bychom se domluvili na nějakém smysluplném řešení pro obě strany.
  31.3.2020 08:30:30

  Prozba, Komentoval(a): Simona Machanova

  Jako majitelka restaurace jsem musela zavrit ze dne na den. Jsem u Unicredit bank. Vyjdou mi vstric ohledne pujcky bezurocne.

  Přidejte nový komentář

  Mohlo by vás zajímat

  Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

  Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

  13.1.2019, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

  Máte dluhy a nestíháte splácet? Řešením může být osobní bankrot. Kdy má smysl žádat o insolvenci? Kolik stojí sepsání návrhu na oddlužení? Kolik Vám musí ponechat z výplaty? A jak je to s ochranou před exekutorem?

  Novoroční předsevzetí

  Novoroční předsevzetí

  31.12.2018, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

  S Novým rokem si lidé již tradičně stanovují předsevzetí. Přestat kouřit, zhubnout, více sportovat či méně pít. Co radí redakce Banky.cz stran osobních a rodinných financí?

  Finanční hříchy mladých

  Finanční hříchy mladých

  6.9.2018, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

  Každá věková skupina se dopouští specifických finančních hříchů. Zatímco senioři nakupují v předváděcích akcích předražené a nepotřebné zboží, čerství absolventi středních škol si po zkušební době nejčastěji kupují auta na úvěr. Proč by tak neměli činit?

  Přídavky na děti 2018

  Přídavky na děti 2018

  2.1.2018, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

  Přídavky na děti od ledna 2018 vzrostou a změní se pravidla pro jejich vyplácení. Na dávku nově dosáhne více nízkopříjmových domácností. O kolik si polepší pracující?

  Vánoční desatero aneb na dárky si nepůjčujeme

  Vánoční desatero aneb na dárky si nepůjčujeme

  22.12.2017, Osobní a rodinné finance, Autor: Jan Budín

  Vánoce obvykle působí zvýšenou zátěž nejen našemu žlučníku ale i naší peněžence. Jak udržet své výdaje na uzdě? A proč si na dárky nepůjčujeme?  Rychlé odkazy

  Banky v ČR