Banky.cz Banky.cz Články Peníze Krádeže: Přestupek, trestný čin a ohodnocení škody

Krádeže: Přestupek, trestný čin a ohodnocení škody

Krádeže: Přestupek, trestný čin a ohodnocení škody
19.6.2017, Peníze

Vykradené auto, vyrabovaná chata či kapsářství. Drobná kriminalita, proti které neexistuje spolehlivá obrana. V jakých případech jde jen o přestupek a kdy už se jedná o trestný čin? A jak správně ohodnotit škodu?

Přestupek nebo trestný čin?

Nemálo poškozených dnes Policii nehlásí drobné krádeže v domnění, že se bude díky malé škodě vždy jednat jen o přestupek, za který pachateli v případě dopadení hrozí zhruba stejně vysoký trest jako za špatné parkování. Hranice 5 000 Kč však není absolutní a ve vybraných případech jde o trestný čin vždy, nezávisle na výši škody.

Trestní zákoník (č. 40/2009 Sb.) klasifikuje škody do 5 tříd (§ 138):

 • Nikoliv nepatrná/malá: 5 000 – 24 999 Kč
 • Nikoliv malá: 25 000 – 49 999 Kč
 • Větší: 50 000 – 499 999 Kč
 • Značná: 500 000 Kč – 4 999 999 Kč
 • Velkého rozsahu: 5 000 000 Kč a více

Do 4 999 Kč se tak jedná o škodu nepatrnou, která není trestným činem, ale pouze přestupkem. Pokud však pachatel splní aspoň jednu z podmínek níže (§ 205), jedná se vždy o trestný čin, nezávisle na výši způsobené škody.

 • čin spáchá vloupáním
 • bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí
 • čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě
 • čin spáchá na území, na němž je prováděna nebo byla provedena evakuace osob
 • byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán

Kapsářství (3) stejně jako vykradení auta či chaty (1) je tedy trestným činem vždy, i když si lupič odnese jen balíček žvýkaček. Naproti tomu krádeže zboží v supermarketech jsou bohužel téměř vždy jen přestupkem (ani ta nejdražší bonboniéra se zdaleka neblíží hranici 5 000 Kč).

Jak správně ohodnotit škodu?

dluhy-1.jpg
Zaprotokolovaná výše škody je hlavním parametrem pro výpočet náhrady od pojišťovny (jsme-li pojištěni) a také se spolupodílí na klasifikaci závažnosti trestného činu (či přestupku). Čím vyšší škoda, tím vyšší pojistné plnění okradenému a více let v kriminálu pro pachatele. Optimálně by tak hodnota škody měla zahrnovat všechny náklady, které souvisí s uvedením poškozené věci do původního stavu.

Bohužel, dle současné praxe hodnota škody vychází pouze z ceny ukradených a poškozených věcí (navíc ponížených o amortizaci). Reálně je ale způsobená škoda vždy výrazně vyšší. Správně ohodnocená škoda by v sobě měla zahrnovat:

 • odcizené/poškozené předměty
 • náklady na uvedení odcizených/poškozených předmětů do původního stavu (např. při vykradení auta strávíme minimálně půlden sháněním nových věcí – to je hodnota poloviny naší denní mzdy)
 • náklady Policie na zdokumentování škody (třeba paušálně 2 000 Kč za každou započatou hodinu výjezdu – hasiči také fakturují výjezd pojišťovně či pachateli)

Na straně poškozených by rázem nebyl pouze samotný okradený, ale i Policie (musela krádež zdokumentovat, což ji stálo určité náklady) a třeba i stát (díky neplacenému volnu okradeného na odstranění škod stát přišel o daň z příjmu a sociální a zdravotní pojistné). Toto není science fiction, takto vysoká škoda každou krádeží reálně vzniká a měla by být celá přičtena na vrub pachatele. Dnes jsou 3 ukradená amortizovaná autorádia téměř vždy Policií ohodnocena jako škoda nepatrná (do 5 000 Kč). Ale se vším všudy by z toho rázem byla škoda nikoliv malá (25 000 Kč a více). Už by tak nešlo každého lapku obhajovat „těžkým dětstvím a náročnými životními podmínkami v moderní komplikované společnosti“, což dnes obvykle končí nízkou pořádkovou pokutou. Prostě by si šel sednout (a společnost by si na nějaký čas oddechla).

Daňové slevy za krádeže?

daňová sleva
Daňový poplatník si platí Policii a Justici, aby ho chránila před kriminálníky. Nahodilá krádež by se ještě dala tolerovat, ale pokud Vám zaparkované auto na sídlišti vykradou 3x do roka a vždy si odnesou identické věci, již se nemůže jednat o nahodilou událost, ale o systémovou chybu (kterou by stát měl buď napravit nebo ji občanům kompenzovat – např. slevou na dani).

Proti vykrádání aut se není jak moc jak bránit. Havarijní pojištění kryjící vandalismus a vykradení vozidla bez spoluúčasti žádná pojišťovna nenabízí (min. spoluúčast je vždy 2-5 000 Kč, což je právě hodnota průměrné škody způsobené pouličním zlodějem). Počet lupičů v ulicích neklesá, neboť díky směšně nízkým postihům nelze ve vězení dlouhodobě izolovat ani recidivistu, který se trestné činnosti věnuje desítky let na plný úvazek (drobné škody, byť s vysokou frekvencí, nejsou brány jako závažná trestná činnost, přestože je dopad na společnost velmi nežádoucí).

Řešením by byla sleva na dani z příjmu ve výši odcizených a poškozených věcí. Stát by pak třeba následkem poklesu daňového inkasa začal problém řešit. 

ANKETA k článku "Krádeže: Přestupek, trestný čin a ohodnocení škody"

Měl by stát kompenzovat krádeže daňovou slevou?
Počet odpovědí: 285

KOMENTÁŘE k článku Krádeže: Přestupek, trestný čin a ohodnocení škody

27.11.2018 09:30:11

otázka, Komentoval(a): jindřich

Byl jsem v restauraci a servírka mi řekla,že ji dlužím prvně 4000 kč,nacož po chvíli už to bylo 4500.Dávejte si pozor nato,že když budete v podnapilém stavu,servírky si většinou " připisujou " na lístek další panáky,piva atd.,jen proto,aby si " vidělali " víc peněz.
8.11.2019 18:54:09

penize, Komentoval(a): vladimira Hokuvova

kdyz neni vinen ze ukradl45 tis co mu hrozi a nebyl nikdy trestan
26.2.2020 19:23:23

Konzultacia, Komentoval(a): Milan

Už som hodiny na strýčka Goooogle a este som sa nedozvěděl, či v ČR ak člověk spáchá 3x drobnou krádež je to stále priestupok, alebo už IDE o subeh priestuokov a IDE tr. čin. Komentar žádám len od organov činných v trestním konán
17.4.2020 18:23:16

Otázka , Komentoval(a): Filip Pouč

Zdravím, mám kamaráda, který ukradl řetízek za 4500,- pod vlivem drog.. Už je od listopadu loňského roku v ústavu pro odvykání na drogách umístěn od soudu... Ale mezitím se teď bude konat ještě další soud a nikdo neví proč, tak bych se chtěl zeptat jaký trest mu hrozí, když spáchal jen přestupek do 5000,-a už skoro půl roku je zavřen na detoxu... Podmínku nemá.. Předem děkuji za odpověď.
17.4.2020 22:55:45

RE: Jak vysoký trest mi hrozí?, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, přijde na to, jak přesně byl řetízek v hodnotě 4 500 Kč odcizen. Došlo-li k tomu vloupáním, kapsářstvím, násilím či opakovaně, pak se jedná o trestný čin, přestože škoda je pod hranicí 5 000 Kč. Vliv drog pachatele nezbavuje odpovědnosti za své jednání (naopak v některých případech může být přitěžující okolností).

Petr JermářBanky.cz

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Produktivita práce a německé mzdy

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Vandalismus a finanční gramotnost

Vandalismus a finanční gramotnost

26.3.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

Posprejované fasády, vysklené zastávky, poničené vozy MHD. Za řáděním vandalů nemusí být nutně jen nevybitá agrese a touha protestovat proti společnosti. Významný vliv může mít nedostatečná finanční gramotnost.

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Základní nepodmíněný příjem

Základní nepodmíněný příjem

11.9.2017, Peníze, Autor: Jan Budín

Univerzální celoživotní dávka, na kterou by měl nárok každý. Nahradí důchod i přídavky na děti. Testuje se ve Finsku, Švýcaři naopak tento koncept odmítli v referendu. Šla by zavést v ČR? A kolik by to bylo?

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

23.8.2017, Peníze, Autor: Jan Budín

Minimální mzda bude o 1 200 Kč vyšší. Výsledných 12 200 Kč je kompromisem mezi požadavky odborů (12 500 Kč) a zaměstnavatelů (11 800 Kč). Kolik by měla činit spravedlivá minimální mzda? Jak argumentují její zastánci a odpůrci? A jak vysoké jsou nástupní platy absolventů v Praze?Banky v ČR