Banky.cz Články Půjčka Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

9.8.2021 Půjčka

Krátkodobá půjčka 10 000 korun může znamenat, že budete vracet necelé dvě stovky navíc. Nebo můžete za takovou půjčku zaplatit klidně i přes 18 000 korun. Záleží na tom, u koho si půjčíte.

REKLAMA
REKLAMA

Rozdíly mezi takzvanými internetovými mikropůjčkami jsou až stonásobné. Vyplývá to z aktuálního Indexu odpovědného úvěrování, který pravidelně zveřejňuje společnost Člověk v tísni.

Autoři indexu srovnávají podmínky, za jakých nabízí banky i nebankovní společnosti jak mikropůjčky, tak i kreditní karty a kontokorenty.

Rozdíly v nákladech jsou přes 18 000 korun

Podle Indexu odpovědného úvěrování nabízela letos v červnu nejlevnější internetovou mikropůjčku společnost Essox. Náklady na půjčku ve výši 10 000 korun se splatností 30 dnů, kterou si třikrát o měsíc prodloužíte, byly u této firmy 164 korun.

5 poskytovatelů s nejnižšími náklady na půjčku

Na druhé straně žebříčku se pak umístila společnost CreditPortal. Klienti u ní za stejnou půjčku zaplatili 18 572 korun.

5 poskytovatelů s nejvyššími náklady na půjčku 

 • CreditPortal: 18 572 Kč
 • Sim půjčka: 17 800 Kč
 • CreditGO: 16 294 Kč
 • SOS Credit: 16 248 kč
 • CrediOn: 16 000 Kč

Před sjednáním půjčky si porovnejte parametry

Z porovnání je vidět, že rozdíly mezi jednotlivými poskytovateli jsou opravdu výrazné. Zatímco někde přeplatíte půjčku jen o 1,6 %, jinde zaplatíte i o 180 % víc.

Vrátíte tak skoro trojnásobek částky, kterou jste si půjčili. Jinak řečeno: za půjčku 10 000 korun můžete zaplatit klidně přes 28 000.

Proto si vždy musíte dobře porovnat konkrétní nabídky i poskytovatele.

Obecně přitom platí, že bezpečnější bývá zvolit bankovního poskytovatele. Sice u něj může vyřízení půjčky zabrat víc času, většinou ale dostanete výhodnější podmínky.

Půjčka od nebankovní společnosti může být riskantnější. Neplatí to však vždy. Záleží na tom, jakého poskytovatele si vyberete.

Sledujte hlavně RPSN

Obecně platí, že je lepší spoléhat na zavedené a ověřené společnosti.

Například ve zmíněném Indexu odpovědného úvěrování se mezi nejlepšími pravidelně objevují například Kamali, Home Credit, Cofidis nebo Essox. Tyto společnosti často dokáží svou nabídkou konkurovat i bankám.

V každém případě se vyplatí vždy předem prostudovat podobné žebříčky, jako nabízí například výše zmiňovaný Index odpovědného úvěrování.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Zaměřte se také na informace o jednotlivých poskytovatelích a jejich produktech. Zejména na:

 • jejich historii a reference,
 • nabízený úrok
 • a hlavně RPSN.

Právě RPSN (tedy roční procentuální sazba nákladů) je hlavní parametr, na který se musíte zaměřit. Jsou v něm totiž započítané úroky i veškeré poplatky spojené s půjčkou.

Přesně tak udává, kolik ve skutečnosti přeplatíte.

Pozor na pravidelné a mimořádné poplatky

Různých poplatků může být opravdu mnoho. Běžně se setkáte například s poplatky za:

 • vyřízení žádosti,
 • uzavření smlouvy,
 • odeslání peněz na účet dlužníka,
 • přijetí pravidelné platby od dlužníka,
 • vedení úvěrového účtu,
 • výpisy z úvěrového účtu
 • či správu tohoto účtu.

Kromě toho si poskytovatelé někdy účtují i další poplatky spojené s jednorázovými situacemi. Například za:

 • odložení splátky,
 • změnu splátkového kalendáře
 • nebo za mimořádnou splátku.

Nízký úrok nemusí být nejvýhodnější

Znamená to jediné – ani nízký úrok vám nezaručí výhodnou půjčku. Někteří poskytovatelé vám totiž sice nabídnou lepší úrok než konkurence, při započtení poplatků se ale výsledné RPSN výrazně zvedne.

A jak zjistit, jaké RPSN jednotlivé banky a nebankovní společnosti nabízejí? Pomůže vám naše porovnání půjček, případně porovnání nebankovních půjček.

Kromě toho si také jednoduše porovnáte i další parametry. Například poplatky za vedení půjčky nebo maximální dobu splatnosti.

Důležité jsou i další faktory

Při sjednávání byste se ale měli zaměřit i na další indicie, které vám pomůžou najít tu nejlepší. Důležitých faktorů je totiž mnohem víc.

Nejlevnější půjčka od Zonky

Podle autorů Indexu odpovědného úvěrování je jich nejméně 15. Nechybí mezi nimi například to, jak přehledně poskytovatelé informují klienty o podmínkách úvěru nebo jak jim dokáží vyjít vstříc.

I podle těchto parametrů sestavili tvůrci indexu žebříček 44 společností, které na českém trhu nabízejí mikropůjčky, kreditní karty či kontokorenty.

Všichni poskytovatelé jsou přitom ohodnocení hvězdičkami. Ti nejlepší získali 4 hvězdy, nejhorší žádnou.

Do první kategorie se přitom dostalo 12 společností. Naopak bez hvězdiček jich zůstalo 13 – právě jim byste se měli určitě vyhnout.

Nejlepší a nejhorší poskytovatelé podle Indexu odpovědného úvěrování

Poskytovatelé se 4 hvězdičkami              

Poskytovatelé bez hvězdičky

 • Sim půjčka
 • Tando půjčky
 • CreditOn
 • CreditStar
 • ExpressCredit
 • CreditAir
 • Oberbank
 • SOS credit
 • Via SMS
 • Mini kredit
 • Půjčka 7
 • Rerum finance
 • Viva Credit

Nespolehlivá Oberbank? Ne tak docela

Ani podobně žebříčky, jako je Index odpovědného úvěrování, ale nejsou vždy 100% vodítkem. Ukázalo se to na příkladu Oberbank. Právě ona se v aktuálním vydání indexu objevila mezi nejhůře hodnocenými společnostmi – jako jediná banka.

Její představitelé s tím ale nesouhlasí. Podle nich udělali organizátoři chybu a pracovali se špatnými údaji.

Oberbank totiž tvrdí, že mikropůjčky ani kreditní karty vůbec neposkytuje. A kontokorent pouze výjimečně. Proto se informace na webových stránkách banky na tyto produkty nevztahují.

Také proto nezapomínejte jednotlivé poskytovatele vždy porovnat. Díky srovnání půjček získáte přehled o všech aktuálních nabídkách a snadno si vyberete tu nejlepší.

ANKETA k článku Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

Potřebovali jste někdy mikropůjčku?

Počet odpovědí: 84

KOMENTÁŘE k článku Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Rychlá půjčka: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

21.2.2024 Půjčka

Rychlá půjčka je fenoménem internetové doby. Díky možnosti vyřídit ji online, téměř kdykoliv, bez čekání, přitom z pohodlí domova, se stala online rychlá půjčka nejpopulárnějším úvěrem. Rozmach digitálních technologií dal možnost rychlého vyřízení i poskytnutí peněz. Stránkou stinnou a málo připomínanou je unáhlené rozhodování, což může vést až do dluhové pasti. Prozkoumejte s námi detaily rychlých půjček i tipy, jak ji využít správně.

Půjčka na účet: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

19.2.2024 Půjčka

Uvažujete o online půjčce na účet, vyřízené bez běhání po pobočkách? Ale váháte s výběrem? Přinášíme informace, klíčové pro odpovědné zvážení půjčky na účet. Dozvíte se, kdo je poskytuje a jak dlouho trvá vyřízení. Ale i co potřebujete ke schválení žádosti nebo jak dlouho se splácí. Dostaneme se i k otázkám bezpečnosti a k ověřovacímu poplatku online půjčky na účet.

Půjčka online: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

13.2.2024 Půjčka

Půjčka online ihned vyplácená na účet nebo v hotovosti. To je jedno z nejčastějších spojení, na které lze v souvislosti s online půjčkami narazit. Online úvěry jsou dobře dostupné a k dispozici i nonstop. Získat se dají z pohodlí domova, bez probírání své situace na veřejnosti (na přepážce), a bez cestování na kamennou pobočku finančního domu (a trefení se do otevírací doby). Aby online půjčka proběhla v pořádku, musíte o ní znát několik faktů. Vše důležité najdete zde.

Půjčka do výplaty: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

2.2.2024 Půjčka

Půjčit si na pár dní, na týden, zkrátka do výplaty? Nedostatek prostředků na nečekaný výdaj postihl snad už každého z nás. Půjčka do výplaty je jednou z možností, jak takovou situaci rychle překlenout. Minimálně v případě, kdy se nemáte na koho obrátit ve svém okolí. Přestože jde o drobnou půjčku na krátkou dobu, při jejím výběru je potřeba zvýšit opatrnost a pečlivě projít všechny podmínky úvěru. Poradíme, jak nenaletět podvodníkům a jak vybrat nejvýhodnější půjčku do výplaty pro aktuální situaci.

Krátkodobé půjčky: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

1.2.2024 Půjčka

Co si představit pod pojmem krátkodobá půjčka? Co vůbec je krátkodobá půjčka bez doložení příjmu nebo krátkodobá půjčka zdarma? Jak krátká je krátkodobá půjčka, kolik se v rámci ní dá získat a jak se splácí? Podle čeho vybrat nejlepší krátkodobou půjčku a jaké výhody může nabídnout? Jaké na vás mohou číhat nevýhody a rizika krátkodobého úvěru? Vše se dozvíte právě zde.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena