Banky.cz Články Půjčka Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

9.8.2021 Půjčka

Krátkodobá půjčka 10 000 korun může znamenat, že budete vracet necelé dvě stovky navíc. Nebo můžete za takovou půjčku zaplatit klidně i přes 18 000 korun. Záleží na tom, u koho si půjčíte.

Rozdíly mezi takzvanými internetovými mikropůjčkami jsou až stonásobné. Vyplývá to z aktuálního Indexu odpovědného úvěrování, který pravidelně zveřejňuje společnost Člověk v tísni.

Autoři indexu srovnávají podmínky, za jakých nabízí banky i nebankovní společnosti jak mikropůjčky, tak i kreditní karty a kontokorenty.

Rozdíly v nákladech jsou přes 18 000 korun

Podle Indexu odpovědného úvěrování nabízela letos v červnu nejlevnější internetovou mikropůjčku společnost Essox. Náklady na půjčku ve výši 10 000 korun se splatností 30 dnů, kterou si třikrát o měsíc prodloužíte, byly u této firmy 164 korun.

5 poskytovatelů s nejnižšími náklady na půjčku

Na druhé straně žebříčku se pak umístila společnost CreditPortal. Klienti u ní za stejnou půjčku zaplatili 18 572 korun.

5 poskytovatelů s nejvyššími náklady na půjčku 

 • CreditPortal: 18 572 Kč
 • Sim půjčka: 17 800 Kč
 • CreditGO: 16 294 Kč
 • SOS Credit: 16 248 kč
 • CrediOn: 16 000 Kč

Před sjednáním půjčky si porovnejte parametry

Z porovnání je vidět, že rozdíly mezi jednotlivými poskytovateli jsou opravdu výrazné. Zatímco někde přeplatíte půjčku jen o 1,6 %, jinde zaplatíte i o 180 % víc.

Vrátíte tak skoro trojnásobek částky, kterou jste si půjčili. Jinak řečeno: za půjčku 10 000 korun můžete zaplatit klidně přes 28 000.

Proto si vždy musíte dobře porovnat konkrétní nabídky i poskytovatele.

Obecně přitom platí, že bezpečnější bývá zvolit bankovního poskytovatele. Sice u něj může vyřízení půjčky zabrat víc času, většinou ale dostanete výhodnější podmínky.

Půjčka od nebankovní společnosti může být riskantnější. Neplatí to však vždy. Záleží na tom, jakého poskytovatele si vyberete.

Sledujte hlavně RPSN

Obecně platí, že je lepší spoléhat na zavedené a ověřené společnosti.

Například ve zmíněném Indexu odpovědného úvěrování se mezi nejlepšími pravidelně objevují například Kamali, Home Credit, Cofidis nebo Essox. Tyto společnosti často dokáží svou nabídkou konkurovat i bankám.

V každém případě se vyplatí vždy předem prostudovat podobné žebříčky, jako nabízí například výše zmiňovaný Index odpovědného úvěrování.

Zaměřte se také na informace o jednotlivých poskytovatelích a jejich produktech. Zejména na:

 • jejich historii a reference,
 • nabízený úrok
 • a hlavně RPSN.

Právě RPSN (tedy roční procentuální sazba nákladů) je hlavní parametr, na který se musíte zaměřit. Jsou v něm totiž započítané úroky i veškeré poplatky spojené s půjčkou.

Přesně tak udává, kolik ve skutečnosti přeplatíte.

Pozor na pravidelné a mimořádné poplatky

Různých poplatků může být opravdu mnoho. Běžně se setkáte například s poplatky za:

 • vyřízení žádosti,
 • uzavření smlouvy,
 • odeslání peněz na účet dlužníka,
 • přijetí pravidelné platby od dlužníka,
 • vedení úvěrového účtu,
 • výpisy z úvěrového účtu
 • či správu tohoto účtu.

Kromě toho si poskytovatelé někdy účtují i další poplatky spojené s jednorázovými situacemi. Například za:

 • odložení splátky,
 • změnu splátkového kalendáře
 • nebo za mimořádnou splátku.

Nízký úrok nemusí být nejvýhodnější

Znamená to jediné – ani nízký úrok vám nezaručí výhodnou půjčku. Někteří poskytovatelé vám totiž sice nabídnou lepší úrok než konkurence, při započtení poplatků se ale výsledné RPSN výrazně zvedne.

A jak zjistit, jaké RPSN jednotlivé banky a nebankovní společnosti nabízejí? Pomůže vám naše porovnání půjček, případně porovnání nebankovních půjček.

Kromě toho si také jednoduše porovnáte i další parametry. Například poplatky za vedení půjčky nebo maximální dobu splatnosti.

Důležité jsou i další faktory

Při sjednávání byste se ale měli zaměřit i na další indicie, které vám pomůžou najít tu nejlepší. Důležitých faktorů je totiž mnohem víc.

Podle autorů Indexu odpovědného úvěrování je jich nejméně 15. Nechybí mezi nimi například to, jak přehledně poskytovatelé informují klienty o podmínkách úvěru nebo jak jim dokáží vyjít vstříc.

I podle těchto parametrů sestavili tvůrci indexu žebříček 44 společností, které na českém trhu nabízejí mikropůjčky, kreditní karty či kontokorenty.

Všichni poskytovatelé jsou přitom ohodnocení hvězdičkami. Ti nejlepší získali 4 hvězdy, nejhorší žádnou.

Do první kategorie se přitom dostalo 12 společností. Naopak bez hvězdiček jich zůstalo 13 – právě jim byste se měli určitě vyhnout.

Nejlepší a nejhorší poskytovatelé podle Indexu odpovědného úvěrování

Poskytovatelé se 4 hvězdičkami              

Poskytovatelé bez hvězdičky

 • Sim půjčka
 • Tando půjčky
 • CreditOn
 • CreditStar
 • ExpressCredit
 • CreditAir
 • Oberbank
 • SOS credit
 • Via SMS
 • Mini kredit
 • Půjčka 7
 • Rerum finance
 • Viva Credit

Nespolehlivá Oberbank? Ne tak docela

Ani podobně žebříčky, jako je Index odpovědného úvěrování, ale nejsou vždy 100% vodítkem. Ukázalo se to na příkladu Oberbank. Právě ona se v aktuálním vydání indexu objevila mezi nejhůře hodnocenými společnostmi – jako jediná banka.

Její představitelé s tím ale nesouhlasí. Podle nich udělali organizátoři chybu a pracovali se špatnými údaji.

Oberbank totiž tvrdí, že mikropůjčky ani kreditní karty vůbec neposkytuje. A kontokorent pouze výjimečně. Proto se informace na webových stránkách banky na tyto produkty nevztahují.

Také proto nezapomínejte jednotlivé poskytovatele vždy porovnat. Díky srovnání půjček získáte přehled o všech aktuálních nabídkách a snadno si vyberete tu nejlepší.Jít na srovnání půjček

ANKETA k článku Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

Potřebovali jste někdy mikropůjčku?

Počet odpovědí: 84

KOMENTÁŘE k článku Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka 50 000 Kč? Někde vrátíte i čtyřnásobek!

12.12.2022 Půjčka

Půjčíte si 50 000 korun, po roce ale vrátíte i 4× víc. Jen úrok a další náklady spojené s půjčkou vás tak vyjdou na 100 000 korun. I tak může vypadat extrémní příklad, kdy si vyberete drahého poskytovatele úvěru. Vyplývá to z aktuálních dat organizace Člověk v tísni, která vydává Index odpovědného úvěrování.

Nákup jídla a dalšího zboží na dluh? Zájem o odložené platby roste

14.11.2022 Půjčka

Nakoupit na internetu zboží, které je zrovna v akci nebo ho nutně potřebujete, i když na účtu nemáte dost peněz? Žádný problém. Obchodníci stále častěji nabízejí takzvané odložené platby. Celkovou částku za zboží díky nim zaplatíte třeba až za dva týdny. Bez jakéhokoliv navýšení.

Diners Club - nejlevnější kreditní karty skončily, jakou kreditku si vybrat?

2.6.2022 Půjčka

Rakouský vlastník značky Diners Club (DC), pod kterého spadá i český, slovenský a polský trh, se rozhodl kreditní karty Diners Club ukončit. A tím i všechny služby, včetně bonusů, pojištění a úvěrů. Máte kreditku Diners Club? Řekneme vám, co bude teď následovat. Poradíme, jak to udělat, aby vám nepropadly bonusy, jak splácet čerpanou půjčku z kreditky, do kdy bude platit pojištění a vstup do salonků, ale hlavně: čím tuto kreditní kartu nahradit.

Zesplatněný úvěr – kdy k zesplatnění dochází a co bude následovat?

11.5.2022 Půjčka

Co je zesplatnění půjčky, kdy má poskytovatel na takový krok nárok a co to znamená pro dlužníka? Co poskytovatel udělá s takovým úvěrem a proč je zesplatnění úvěru rychlejší u půjček podnikatelských než ve světě spotřebitelském? Může k zesplatnění dojít i z jiných důvodů, než je nesplácení? A jak se při finančních potížích vyhnout zesplatnění půjčky? Jestli vás zajímají odpovědi na tyto otázky, jste tu na správném místě.

Průzkum: refinancování půjčky využil každý třetí. Ušetřili i přes 10 000 Kč

5.3.2022 Půjčka

Další možnost, jak ušetřit, i cesta z dluhové spirály. To je refinancování půjčky. Lidé díky němu mohou zlevnit své úvěry o tisíce korun. Ukázal to aktuální průzkum jedné z malých bank mezi tisícovkou respondentů, kteří mají spotřebitelský úvěr.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena