Banky.cz Články Akcie a investice Nejlepší smíšené fondy pro rok 2024

Nejlepší smíšené fondy pro rok 2024

Nejlepší smíšené fondy
24.6.2024 Akcie a investice

Podílové fondy, ke kterým patří smíšené fondy, jsou jednou z nejpopulárnějších forem investice mezi českými investory. To ostatně dokazuje i skutečnost, že měli Češi na konci roku 2023 v podílových fondech neuvěřitelných 938 miliard korun, což je o 187 miliard více než v roce předchozím. Uvažujete i vy o investování do smíšených fondů? V našem článku se dozvíte všechny klíčové informace.

REKLAMA

Co jsou to smíšené fondy?

Smíšené fondy, které se řadí k podílovým fondům, představují kombinaci investice do různých aktiv, ke kterým patří zejména dluhopisy a akcie, ale také další nástroje peněžního trhu, jako jsou například nemovitostní investice apod. Prostřednictvím smíšených fondů tak můžete získat široce diverzifikované portfolio. Právě diverzifikace je jednou ze základních investičních strategií, jak minimalizovat investiční riziko,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. Více o tom, jak minimalizovat investiční riziko zjistíte v našem článku.

Jaké existují typy podílových fondů?

Jak už jsme uvedli výše, smíšené fondy jsou jedním z typů podílových fondů. Obecně existují čtyři základní typy fondů:

  • Smíšení fondy – tyto fondy rozdělují majetek mezi akcie, dluhopisy a nástroje peněžního trhu
  • Dluhopisové fondy – investují do podnikových, vládních a komunálních dluhopisů
  • Akciové fondy – tyto fondy vkládají peníze do kmenových akcií veřejně obchodovatelných společností
  • Fondy peněžního trhu – investují do cenných papírů a vkladových listů
Jaké existují typy podílových fondů?

Jaká je historická výnosnost smíšených fondů?

Jedním ze základních parametrů, který se bere při výběru investičního nástroje v potaz, je pochopitelně jeho výnosnost. Výnosnost smíšených fondů se odvíjí od toho, do jakého z fondů své peníze vložíte. Pokud bychom se však podívali na historickou výnosnost, zjistili bychom, že se za posledních 10 let mohou smíšené fondy pochlubit průměrným výnosem 20,5 %.

Investice se zhodnocením až 12%

Proces investování do smíšených fondů

Proces investování začíná výběrem smíšeného fondu. Pokud máte v rámci fondu nejvíce akcií, je pravděpodobnější, že bude fond výnosnější, ale na druhou stranu bude také rizikovější. V případě, že chcete investovat konzervativněji, zvolte fond s převahou dluhopisů. Smíšené fondy nabízí většina bank a také desítky nebankovních společností. Při výběru vhodného smíšeného fondu si tedy dejte velký pozor na to, abyste nenarazili na podvodné firmy. Zpravidla je možné smíšené fondy jednoduše zakoupit online,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.

Obvykle fondy vydávají podílové listy, které si od nich můžete zakoupit a můžete jim je také zase prodat. Každý z podílových listů představuje podíl na majetku, investicích a případně také dluzích fondu. Čím vyšší je tedy hodnota majetku fondu, tím vyšší je hodnota podílového listu.

Výhody smíšených fondů

Jedna z klíčových výhod smíšeného fondu pochází z jeho podstaty a jedná se o výše zmíněnou diverzifikaci. Smíšené fondy usilují o vyvážení rizik a výnosů, takže by se daly nazvat kompromisem mezi akciovými a dluhopisovými podílovými fondy. Výhodou je i takřka okamžitá dostupnost investovaných prostředků a v neposlední řadě také profesionální správa fondu, díky které jsou smíšené fondy vhodné i pro začínající nebo méně zkušené investory,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. Také s investováním teprve začínáte? Přečtěte si článek Co je investice, jak funguje a jak s investováním začít?

Jaká je minimální investice do smíšených fondů?

Za další výhodu smíšených fondů je možné bezesporu považovat velmi nízkou minimální investici, která se pohybuje již v řádu několika set korun. Díky tomu jsou smíšené fondy dostupné opravdu takřka všem.

Jaké jsou hlavní nevýhody a rizika investování do smíšených fondů?

Podobně jako jiné typy investic i investice do smíšených fondů není spojená jen s výhodami, ale také s několika nevýhodami. Jednou z nevýhod je v porovnání s akciovými fondy vyšší pravděpodobnost nižšího výnosu, za zásadní nevýhodu investoři považují i poplatky spojené s investováním do smíšených fondů. Smíšené fondy také souvisejí s několika investičními riziky, konkrétně se jedná o tyto:

Kreditní rizikoKreditní riziko spojené s hrozbou, že fond nesplatí své druhy, a vy přijdete o investované finanční prostředky.
Úrokové rizikoÚrokové riziko vyplývá z pohybu úrokových sazeb, kdy změny úrokových sazeb mohou nepříznivě ovlivnit hodnotu vašeho investičního portfolia.
Akciové rizikoSoučástí smíšených fondů bývají akcie, akciový trh se však chová velmi nepředvídatelně, takže se může hodnota akcií neustále měnit.

Nemovitostní fondy

Poplatky spojené s investováním do smíšených fondů

Pokud se rozhodnete vložit své finance do smíšených fondů, nevyhnete se poplatkům. Jednoznačně bohužel není možné říct, kolik na poplatcích zaplatíte, protože se liší produkt od produktu a společnost od společnosti. Setkat se můžete s těmito druhy poplatků:

  • Vstupní poplatek: Se vstupním poplatkem, který se zpravidla pohybuje okolo 5 % z investovaných peněz, se setkáte prakticky u každého fondu. Jedná se o poplatek za zprostředkování investice do smíšených fondů.
  • Výstupní poplatek: V případě některých fondů je třeba počítat i s výstupním poplatkem, tedy poplatkem za zpětné vybrání původní investice ze smíšených fondů.
  • Správcovský poplatek: Jak už název správcovský poplatek napovídá, jedná se o poplatek, který je odměnou správci fondu. Jeho výše se liší podle druhu fondu a zpravidla se strhává z objemu investovaných peněz.
  • Provozní náklady fondu: Narazit můžete i za poplatek spojený s celkovými ročními náklady za fond, tento poplatek je známý pod zkratkou TER (Total Expense Ratio).
  • Poplatek za výkonnost: Poplatek za výkonnost se platí takřka u všech fondů, některé z nich si ho účtují za dobré výsledky při investování.
  • Další poplatky: Kromě výše zmíněných poplatků se u některých fondů můžete setkat i s dalšími poplatky. Vždy proto doporučujeme důkladně si pročíst podmínky.

Jaké jsou osvědčené strategie pro investování do smíšených fondů?

Do smíšených fondů je vhodné podle odborníků investovat zhruba na 3 roky. Co se týče výběru vhodného smíšeného fondu, dle metodiky Unie investičních společností ČR by neměl žádný druh cenných papírů ve fondu přesáhnout 60 % hodnoty investičního portfolia. Zpravidla ve smíšených fondech převažuje podíl akcií. Více o investičních strategiích najdete zde.

REKLAMA

ANKETA k článku Nejlepší smíšené fondy pro rok 2024

Investujete do smíšených fondů pravidelně?

Počet odpovědí: 87

KOMENTÁŘE k článku Nejlepší smíšené fondy pro rok 2024

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Finanční svoboda: Jak efektivně zhodnotit své peníze

Finanční svoboda: Jak efektivně zhodnotit své peníze

15.7.2024 Akcie a investice

Toužíte po finanční nezávislosti? Naučte se, jak efektivně zhodnotit své peníze pomocí spoření a investování. Jedině tak totiž dosáhnete svých finančních cílů. Zjistěte, jak si stanovit finanční cíl a plán, jak vytvořit vyvážené portfolio, začít investovat a spořit, minimalizovat rizika a maximalizovat výnosy. Nechte se provést jedním z možných přístupů, vedoucím k finanční svobodě.

Co je to likvidita investice?

Co je to likvidita investice?

11.7.2024 Akcie a investice

Jedním z důležitých pojmů, který byste měli vzít v potaz, pokud začínáte investovat, je likvidita, která popisuje schopnost proměnit aktivum na hotovost. V následujících řádcích se blíže podíváme na to, co to likvidita je a jaké investiční nástroje jsou spojeny s nízkou a vysokou likviditou.

Jak investovat do akcií od A do Z: Podívejte se, na co si dát pozor a jak snížit riziko

Jak investovat do akcií od A do Z: Podívejte se, na co si dát pozor a jak snížit riziko

Investice do akcií v posledních letech lákají řadu lidí. Je to nejen díky zajímavému výnosu, který slibují, ale také díky jejich dostupnosti. Vznik řady online investičních platforem totiž umožnil nákup těchto cenných papírů prakticky každému. Podívejte se proto, jak do akcií investovat a na co si dát pozor.

Možností, jak investovat do akcií, je několik. Stejně jako typů těchto cenných papírů. Liší se přitom svým zaměřením i právy, která poskytují držitelům.

Investice pro začátečníky: Jak začít budovat svůj majetek

Investice pro začátečníky: Jak začít budovat svůj majetek

Investování je skvělý způsob, jak si můžete začít budovat dlouhodobý finanční majetek. Pokud jste v této oblasti nováčkem, může se vám to zdát složité, ale nebojte se! Na začátek stačí pochopit několik základních principů, které vám pomohou rychle se zorientovat ve světě investic. Připravili jsme praktického průvodce investováním, který vám pomůže na začátku vaší investiční cesty.

Investice do S&P 500: Výhody, rizika a tipy

Investice do S&P 500: Výhody, rizika a tipy

Investice do S&P 500 vám pomůže s diverzifikací portfolia. Index S&P 500 největšími americkými společnostmi je dnes snadnou cestou k pasivnímu investování a s dlouhodobou výkonností. Využít se dá i k aktivním investičním krokům. Zjistěte více o výhodách, rizicích a možnostech investování do tohoto (nebo podle tohoto) klíčového indexu.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Akcie

Akcie symbolizují majetkový podíl v určité společnosti a patří mezi oblíbené investiční nástroje mnoha lidí. Když se rozhodneme investovat do akcií, můžeme očekávat atraktivní výnosy, ale musíme si být vědomi i možného rizika. Jakou roli hrají akcie v investičním světě a co bychom měli vědět? 1. Podstata a význam akcií Co to je: Akcie reprezentují část vlastnictví v organizaci či firmě. Kategorie akcií: Rozlišujeme mezi několika typy akcií, mezi něž patří základní, upřednostněné nebo ty, které nevyplácejí dividendy. Finanční benefity: Majitelé akcií mohou profitovat z dividend, tedy podílu na zisku dané firmy. Majetková a kontrolní práva: Držitelé akcií mívají často možnost hlasovat o klíčových rozhodnutích společnosti. Obchodovatelnost: Díky burzovnímu obchodování mohou být akcie rychle prodány či zakoupeny. 2. Možná rizika a šance spojená s akciemi Fluktuace cen: Hodnota akcií může v krátkém čase výrazně vzrůst či poklesnout v reakci na různé faktory. Dlouhodobý pohled: Mnozí považují investice do akcií za strategii s dlouhodobým výhledem, která může v průběhu let přinést značný zisk. Rozložení investic: Efektivní strategie často spočívá v rozložení investic mezi různé akcie, což snižuje riziko závislosti na výkonu jedné společnosti. Výzkum a informovanost: Rozhodující je detailní zkoumání finanční situace a tržního postavení společnosti před nákupem akcií. Neustálé učení: Aktuální informace a znalost trhu jsou nezbytné pro informované investiční rozhodování. V investičním světě akcie představují nástroj, který může přinést významné výnosy. Přestože je s nimi spojeno určité riziko, vhodná strategie a informovanost mohou minimalizovat potenciální ztráty a maximalizovat zisky. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Diverzifikace

Diverzifikace je klíčovým prvkem ve světě investic a financí. Jedná se o strategii, kterou investoři využívají ke správnému rozložení svých finančních prostředků mezi různými druhy aktiv, což jim umožňuje snížit riziko a zároveň zvýšit potenciální návratnost svých investic. Co diverzifikace znamená, jaké přínosy přináší a jak ji aplikovat do vašeho investičního portfolia? Co znamená diverzifikace a jak funguje Diverzifikace představuje investiční strategii, kdy investoři rozkládají své finanční prostředky mezi různými druhy aktiv a investičními nástroji. Tím se snižuje riziko spojené s koncentrací investic v jednom aktivu nebo trhu. Důležité body týkající se diverzifikace zahrnují: 1. Rozložení rizika Diverzifikace umožňuje rozptýlit riziko spojené s vysokou koncentrací investic do jednoho aktiva. Pokud byste měli většinu svých investic v jednom typu aktiva a toto aktivo ztratí na hodnotě, mohli byste utrpět značné ztráty. Diverzifikace může tento negativní vliv minimalizovat. 2. Zvýšení potenciální návratnosti Díky diverzifikaci můžete využít různých investičních příležitostí a sektorů, což vám může pomoci dosáhnout vyšší potenciální návratnosti na vaše investice. Různé druhy aktiv mohou mít odlišné výkonnostní cykly v různých obdobích, a diverzifikace vám umožní využít tuto dynamiku na svůj prospěch. Jak implementovat diverzifikaci do vašeho investičního portfolia Diverzifikace je klíčem k dosažení vyváženého a stabilního investičního portfolia. Zde jsou některé způsoby, jak tuto strategii uplatnit: 1. Investujte do různých tříd aktiv Rozložte své investice mezi akcie, dluhopisy, nemovitosti a další druhy aktiv. Každá třída aktiv reaguje na tržní podmínky odlišně, což vám umožní snížit riziko. Dále můžete diverzifikovat své investice mezi různými odvětvími a regiony, abyste minimalizovali vlivy specifických tržních událostí. 2. Vytvořte si diverzifikovaný fond nebo investujte do ETF Investování do diverzifikovaných investičních fondů nebo burzovně obchodovaných fondů (ETF) je jednoduchý způsob, jak dosáhnout diverzifikace. Tyto fondy obvykle obsahují širokou škálu aktiv, což snižuje riziko jednotlivých investic. Diverzifikované fondy jsou vhodné pro investory, kteří nemají čas nebo znalosti na aktivní správu svého portfolia. Tipy a rady Rozložení rizika: Diverzifikace pomáhá rozložit riziko mezi různými aktivy, čímž snižuje potenciální ztráty. Stabilita portfolia: Diverzifikace může vést k stabilnějšímu a méně volatilnímu investičnímu portfoliu. Dlouhodobý přístup: Diverzifikace by měla být součástí dlouhodobé investiční strategie, která bere v úvahu vaše cíle a toleranci k riziku. Diverzifikace je klíčovou součástí úspěšného investování a finančního plánování. Bez ohledu na to, jaké jsou vaše investiční cíle, je důležité zvážit diverzifikaci jako strategii pro dosažení finanční stability a dosažení svých dlouhodobých cílů. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Investice

Investice není jen pro bohaté nebo finanční experty. Je to strategie, kterou může využít kdokoli, kdo chce zvýšit své bohatství v dlouhodobém horizontu. Ať už jste začátečník nebo zkušený investor, je důležité mít jasný plán a rozumět různým druhům investic, které jsou k dispozici. V tomto článku probereme některé základní typy investic a poskytneme tipy, jak můžete začít. Základní typy investicAkciové trhy: Když kupujete akcie, stáváte se částečným vlastníkem společnosti. Hodnota vašich akcií může kolísat v závislosti na výkonu společnosti. Dluhopisy: Když kupujete dluhopisy, půjčujete peníze emitentovi (vláda nebo společnost) výměnou za pravidelné úrokové platby a návrat nominální hodnoty dluhopisu na konci jeho splatnosti. Komodity: Investice do fyzických aktiv, jako jsou zlato, ropa nebo zemědělské produkty. Nemovitosti: Koupě, vlastnění a pronájem nemovitostí jako způsob, jak vydělat peníze z nájmů a ocenění hodnoty nemovitostí. Fondy: Investice do fondu, který spravuje kolekci cenných papírů (akcií, dluhopisů atd.), což umožňuje diverzifikovat riziko. Tipy pro začínající investory Stanovte si finanční cíle: Určete, kolik peněz chcete investovat a jaké jsou vaše finanční cíle. Chcete například vytvořit úspory na důchod, koupit dům nebo financovat vzdělání svých dětí? Rozpoznejte svou tolerance k riziku: Rozumění vaší tolerance k riziku vám pomůže určit, jaké typy investic jsou pro vás vhodné. Diversifikujte své investice: Nenakládejte všechna vaše vajíčka do jednoho košíku. Investujte do různých typů aktiv, aby jste snížili riziko ztráty peněz. Využívejte služeb finančního poradce: Pokud nejste jisti, jak začít nebo jak spravovat své investice, může být užitečné konzultovat se s finančním poradcem. Investování je důležitým krokem k finanční nezávislosti. Ať už jste začátečník nebo zkušený investor, je důležité mít jasný plán, rozumět různým druhům investic a diverzifikovat své portfolio. Nezapomeňte také, že investování je dlouhodobá strategie, a je důležité být trpělivý a nechat vaše investice růst s časem. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena