Banky.cz Banky.cz Články Spoření Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením
28.6.2021, Spoření

Jakou možnost ukládání nebo spoření peněz považujete za obzvláště zajímavou? Dříve Češi na tuto otázku odpovídali jasně: stavební spoření. Ve 2. čtvrtletí letošního roku zvolili jako častější odpověď investice do drahých kovů. I přesto je stavebko z klasických spořicích produktů stále nejoblíbenější.

Vyplývá to alespoň z aktuálních údajů Barometru obliby spoření. Tento průzkum Asociace českých stavebních spořitelen pravidelně sleduje názory lidí v České republice na spoření.

Jeho výsledky říkají, že stavební spoření v současnosti preferuje 55 % lidí. Z dalších spořicích produktů pak následují penzijní spoření se 48 % a spořící konto s 39 %.

Zlato vede nad stavebkem o 3 procentní body

Podle výsledků Barometru obliby spoření za 2. letošní čtvrtletí jsou aktuálně nejoblíbenější investice do drahých kovů, které o 3 procentní body předstihly stavební spoření. Stalo se to přitom teprve podruhé v historii tohoto průzkumu.

Na druhé straně pomyslného žebříčku jsou pak:

Poslední zmíněnou variantu přitom organizátoři zařadili do Barometru obliby spoření vůbec poprvé.

Obliba spořicích a investičních produktů

  • Drahé kovy 58 %
  • Stavební spoření 55 %
  • Penzijní spoření 48 %
  • Spořicí konto 39 %
  • Akcie, obligace 38 %
  • Podílové fondy 36 %
  • Životní pojištění 34 %
  • Kryptoměny 32 %
  • Termínovaný vklad 25 %
  • Spoření „do matrace“ 22 %

Investice do zlata jako jistota? Spíše naopak

Zástupce Asociace českých stavebních spořitelen vidí za mírným propadem stavebního spoření zejména signály, které souvisí s růstem inflace. „Konkrétně je to diskuze o zdražování pohonných hmot, potravin a spotřebního zboží,“ poznamenal tajemník asociace Jiří Šedivý.

Investice do drahých kovů, především do zlata, ale klientům ve skutečnosti nedávají 100% ochranu před inflací. Cenu zlata totiž ovlivňuje poptávka a nabídka, které s vývojem inflace a úrokových sazeb souvisejí jen nepřímo. Důležitá je pro ni hlavně situace ve světě a na akciových trzích.

Oproti stavebnímu spoření je to navíc riskantnější cesta, jak zhodnotit peníze. Investice do drahých kovů jsou totiž určené spíše pro zkušenější investory, kteří umí odhadnout riziko.

A nebojí se peníze investovat i na desítky let.

Stavební spoření se nejspíš vrátí na výsluní

Popularita stavebního spoření za posledního půl roku klesla z 61 % na současných 55 %. Přesto se dá očekávat, že opět poroste. Dlouhodobě se totiž drží mezi 55 % a 62 %. A také na úplném vrcholu Barometru obliby spoření.

Pomáhá mu v tom nejen dlouhá tradice, ale také fakt, že je bezpečné a jako jediné spoření překonává inflaci.

Na rozdíl od investic jsou vklady na stavební spoření ze zákona pojištěné. A díky státní podpoře dosahují zhodnocení i 3,5 %. U některých poskytovatelů přitom může dosáhnout až 4 %.

Týká se to případů, kdy vám spořitelna odpustí vstupní poplatek. Poskytovatelé tuto možnost obvykle nabízejí při různých marketingových akcích. Přesto je šance na takovou slevu docela velká – loni jste na stavební spoření bez vstupního poplatku mohli dosáhnout skoro v polovině případů.

Abyste takovou akci nepropásli, využijte porovnání stavebního spoření. Najdete v něm totiž i aktuální akce. Snadno tak zjistíte, jaká nabídka je právě nejvýhodnější.

Zájmu o „stavebko” pomáhá i nárůst investic

Podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen Jiřího Šedivého stojí za oblibou „stavebka” také dobré zkušenosti klientů z minulých let. „Už mnohokrát v minulosti, třeba za světové finanční krize, se ukázalo, že s ním lidé mohou počítat jako s jistotou,“ upozornil Šedivý.

Díky stavebnímu spoření se také snadno dostanete k výhodnému úvěru. Peníze pak můžete využít například na rekonstrukci bytu nebo domu.

Úvěry od stavebních spořitelen přitom dokáží nabídnout podobný úrok jako hypotéky. A letos v březnu byla úroková sazba podle dat České národní banky dokonce nižší než u hypotečních úvěrů.

Hypoteční banky totiž nabízely průměrné sazby ve výši 1,96 %, zatímco u stavebních spořitelen jste za půjčku zajištěnou nemovitostí dostali průměrný úrok 1,85 %.

Právě březen byl navíc z pohledu spořitelen historicky nejsilnější měsíc – alespoň co se týče úvěrů, za které klienti ručili nemovitostí. Poskytovatelé jejich prostřednictvím půjčili víc než 3 miliardy korun.

Lidé rekonstruují a modernizují

Zájem o úvěry ze stavebního spoření tedy roste. Nahrál tomu i fakt, že lidé v době pandemie tolik neutráceli. Cestování bylo omezené a většina služeb byla kvůli vládním nařízením zavřená.

Řada lidí tak měla víc peněz na zvelebování domácnosti.

Už tradičně jim půjčky od stavební spořitelny posloužily zejména na rekonstrukci a modernizaci jejich bydlení. Ať už se úpravy týkaly pořízení nových oken nebo renovace bytového jádra.

Právě v takových případech jsou úvěry ze stavebního spoření ideální. Získáte díky nim dost peněz a zároveň se můžete spolehnout na nízký úrok i dlouhou dobu splatnosti.

ANKETA k článku "Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením"

Máte sjednané stavební spoření?
Počet odpovědí: 96

KOMENTÁŘE k článku Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Stavební spoření bez vstupního poplatku už nabízí všech 5 spořitelen

Stavební spoření bez vstupního poplatku už nabízí všech 5 spořitelen

18.10.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Plánujete založení stavebního spoření? Teď je ideální čas. Až do konce roku si ho totiž můžete sjednat zdarma. Bez ohledu na to, pro jakou stavební spořitelnu se rozhodnete.

Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

4.10.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Covid. Slovo, které obzvlášť nenávidí lidé, kteří měli uloženou většinu svých úspor na spořicích účtech. Kvůli covidové pandemii a vládním opatřením totiž úroky u spoření propadly téměř k nule. Nyní se ale začíná blýskat na lepší časy. Sazby znovu rostou a někde dosáhnete i na víc než 1 %.

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

8.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Zatímco jedni vydrží bez příjmů klidně přes půl roku, druzí žijí od výplaty k výplatě a úspory jim nestačí ani na měsíc. Vyplývá to z nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Raiffeisenbank.

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

23.8.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak získat nejlepší stavební spoření? Podle aktuálního srovnání ho nabízejí Raiffeisen stavební spořitelna a ČSOB Stavební spořitelna. Má to však háček. Pro získání prémií si musíte založit u dané banky běžný účet.Banky v ČR