Banky.cz Články Spoření Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

28.6.2021 Spoření

Jakou možnost ukládání nebo spoření peněz považujete za obzvláště zajímavou? Dříve Češi na tuto otázku odpovídali jasně: stavební spoření. Ve 2. čtvrtletí letošního roku zvolili jako častější odpověď investice do drahých kovů. I přesto je stavebko z klasických spořicích produktů stále nejoblíbenější.

Vyplývá to alespoň z aktuálních údajů Barometru obliby spoření. Tento průzkum Asociace českých stavebních spořitelen pravidelně sleduje názory lidí v České republice na spoření.

Jeho výsledky říkají, že stavební spoření v současnosti preferuje 55 % lidí. Z dalších spořicích produktů pak následují penzijní spoření se 48 % a spořící konto s 39 %.

Zlato vede nad stavebkem o 3 procentní body

Podle výsledků Barometru obliby spoření za 2. letošní čtvrtletí jsou aktuálně nejoblíbenější investice do drahých kovů, které o 3 procentní body předstihly stavební spoření. Stalo se to přitom teprve podruhé v historii tohoto průzkumu.

Na druhé straně pomyslného žebříčku jsou pak:

Poslední zmíněnou variantu přitom organizátoři zařadili do Barometru obliby spoření vůbec poprvé.

Obliba spořicích a investičních produktů

  • Drahé kovy 58 %
  • Stavební spoření 55 %
  • Penzijní spoření 48 %
  • Spořicí konto 39 %
  • Akcie, obligace 38 %
  • Podílové fondy 36 %
  • Životní pojištění 34 %
  • Kryptoměny 32 %
  • Termínovaný vklad 25 %
  • Spoření „do matrace“ 22 %

Investice do zlata jako jistota? Spíše naopak

Zástupce Asociace českých stavebních spořitelen vidí za mírným propadem stavebního spoření zejména signály, které souvisí s růstem inflace. „Konkrétně je to diskuze o zdražování pohonných hmot, potravin a spotřebního zboží,“ poznamenal tajemník asociace Jiří Šedivý.

Investice do drahých kovů, především do zlata, ale klientům ve skutečnosti nedávají 100% ochranu před inflací. Cenu zlata totiž ovlivňuje poptávka a nabídka, které s vývojem inflace a úrokových sazeb souvisejí jen nepřímo. Důležitá je pro ni hlavně situace ve světě a na akciových trzích.

Oproti stavebnímu spoření je to navíc riskantnější cesta, jak zhodnotit peníze. Investice do drahých kovů jsou totiž určené spíše pro zkušenější investory, kteří umí odhadnout riziko.

A nebojí se peníze investovat i na desítky let.

Stavební spoření se nejspíš vrátí na výsluní

Popularita stavebního spoření za posledního půl roku klesla z 61 % na současných 55 %. Přesto se dá očekávat, že opět poroste. Dlouhodobě se totiž drží mezi 55 % a 62 %. A také na úplném vrcholu Barometru obliby spoření.

Pomáhá mu v tom nejen dlouhá tradice, ale také fakt, že je bezpečné a jako jediné spoření překonává inflaci.

Na rozdíl od investic jsou vklady na stavební spoření ze zákona pojištěné. A díky státní podpoře dosahují zhodnocení i 3,5 %. U některých poskytovatelů přitom může dosáhnout až 4 %.

Týká se to případů, kdy vám spořitelna odpustí vstupní poplatek. Poskytovatelé tuto možnost obvykle nabízejí při různých marketingových akcích. Přesto je šance na takovou slevu docela velká – loni jste na stavební spoření bez vstupního poplatku mohli dosáhnout skoro v polovině případů.

Abyste takovou akci nepropásli, využijte porovnání stavebního spoření. Najdete v něm totiž i aktuální akce. Snadno tak zjistíte, jaká nabídka je právě nejvýhodnější.

Zájmu o „stavebko” pomáhá i nárůst investic

Podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen Jiřího Šedivého stojí za oblibou „stavebka” také dobré zkušenosti klientů z minulých let. „Už mnohokrát v minulosti, třeba za světové finanční krize, se ukázalo, že s ním lidé mohou počítat jako s jistotou,“ upozornil Šedivý.

Díky stavebnímu spoření se také snadno dostanete k výhodnému úvěru. Peníze pak můžete využít například na rekonstrukci bytu nebo domu.

Úvěry od stavebních spořitelen přitom dokáží nabídnout podobný úrok jako hypotéky. A letos v březnu byla úroková sazba podle dat České národní banky dokonce nižší než u hypotečních úvěrů.

Hypoteční banky totiž nabízely průměrné sazby ve výši 1,96 %, zatímco u stavebních spořitelen jste za půjčku zajištěnou nemovitostí dostali průměrný úrok 1,85 %.

Právě březen byl navíc z pohledu spořitelen historicky nejsilnější měsíc – alespoň co se týče úvěrů, za které klienti ručili nemovitostí. Poskytovatelé jejich prostřednictvím půjčili víc než 3 miliardy korun.

Lidé rekonstruují a modernizují

Zájem o úvěry ze stavebního spoření tedy roste. Nahrál tomu i fakt, že lidé v době pandemie tolik neutráceli. Cestování bylo omezené a většina služeb byla kvůli vládním nařízením zavřená.

Řada lidí tak měla víc peněz na zvelebování domácnosti.

Už tradičně jim půjčky od stavební spořitelny posloužily zejména na rekonstrukci a modernizaci jejich bydlení. Ať už se úpravy týkaly pořízení nových oken nebo renovace bytového jádra.

Právě v takových případech jsou úvěry ze stavebního spoření ideální. Získáte díky nim dost peněz a zároveň se můžete spolehnout na nízký úrok i dlouhou dobu splatnosti.Nejlepší způsob spoření!

ANKETA k článku Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

Máte sjednané stavební spoření?

Počet odpovědí: 98

KOMENTÁŘE k článku Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak vysoký budete mít důchod?

22.11.2023 Spoření

S probíhající důchodovou reformou se stále více lidem vkrádá otázka, jak vysoký vlastně budou mít důchod, až se do něj dostanou, jak důchodový systém v ČR vlastně funguje nebo jak se bude vyvíjet hranice pro důchodový věk. Podívejme se na současný výpočet výše důchodu a jak by se, podle vládních návrhů, měl postupně měnit. Ukážeme, kam pro informativní výpočet důchodu a jak zvýšit důchod s využitím jednoduché administrativy.

Možnosti spoření na důchod

27.10.2023 Spoření

V současnosti probíhající změny v oblasti důchodů, a k nim další projednávaná opatření ukazují, že to český stát myslí s individualizací důchodového zabezpečení opravdu vážně. Raketově roste důležitost spoření na důchod. Ať je vám 20 nebo 50, bez svého důchodového připojištění či spoření, nebo jiné formy úspor na stáří se zkrátka neobejdete.

Důchodová reforma a penzijní spoření - jaké změny čekat

20.10.2023 Spoření

Důchodová reforma teď hýbá nejen českou politickou scénou. Nenechá spát ani většinu z nás, kteří jsme v aktivním věku, důchod se nás bude týkat až za nějaký čas, ale potřebujeme se na něj připravit. Stát totiž dává stále hlasitěji najevo, že od penzí vyměřených v budoucnosti nijak vysoké částky čekat nemůžeme. O to pádnější důvod zajistit si doplňkový příjem ke státnímu důchodu co nejdříve!

Spoření pro děti: průvodce spořicími produkty pro děti

23.6.2023 Spoření

Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete, a hledáte si první informace? Přistáli jste na správné místo: v průvodci spořicími produkty pro děti. Dozvíte se detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti, i o dětských vkladních knížkách. Čemu dát přednost, už si musíte zvolit sami, ale s naší informační podporou.

Penzijní spoření čekají 3 zásadní změny. Mají motivovat k ukládání více peněz

5.6.2023 Spoření

Změna ve výši státních příspěvků i ve vyplácení naspořených peněz. Penzijní spoření čeká podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí výrazná obměna. A to už od příštího roku. Ministr Marian Jurečka chce totiž lidi motivovat, aby víc spořili a zároveň, aby peníze skutečně používali jako přilepšení k důchodu.

Z naší bankovní poradny

Senioři už nebudou dostávat státní podporu na penzijní spoření

25.11.2023 Spoření

Pokračování dotazu č. 22471: Dobrý den, manželka má smlouvu od 1.10. 2021 a bude mít k 31.12. 23 naspořeno 27 tis. vlastních prostředků, já mám smlouvu od 1.6. 2023 a na konci roku budu mít naspořeno 7 tis. vlastních prostředků. Změnu státní podpory vnímáme jako zásadní změnu obchodních podmínek vyvolaných rozhodnutí státu, tak bychom měli mít možnost od smlouvy odstoupit bez sankcí. Můžete tedy navrhnout řešení s ohledem na výše uvedené skutečnosti, jak se ze smluv vyvázat bez sankcí nebo s co nejmenším dopadem sankcí? Děkuji za informace

Dobrý den,

změna státní podpory pro vybrané produkty ani změna zdanění nejsou obecně považovány za zásadní změny obchodních podmínek (tyto změny nařídil stát, nikoliv vaše penzijní společnost). Vaše paní může penzijní spoření ukončit kdykoliv (má odspořeno již 2 roky) - přišla by pouze o již připsanou státní podporu, vlastní úspory ji budou navráceny včetně zisků. Vám bych doporučoval s rušením penzijního spoření vyčkat na uplynutí 2 let (jinak byste přišel o všechno). I mimo státní podporu Vám bude fond připisovat zisky. Pakliže manželka peníze nutně nepotřebuje, může si spořit ještě další 3 roky (taktéž bude dostávat průběžné zisky od penzijní společnosti) - následně dostanete zpět vše včetně již připsané státní podpory. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena