Předmanželská smlouva jako ochrana před exekucí? Podívejte se, jak funguje

Projev nedůvěry. Nebo také dokument, který ničí lásku. Tak někteří lidé vnímají předmanželskou smlouvu. Ve skutečnosti je to ale obráceně. Předmanželská smlouva dokáže vztah ochránit před spory, které mohou vzniknout například kvůli dluhům jednoho z partnerů. Podívejte se, kdy se vyplatí ji uzavřít a jak na to.
Co si z článku odnést
- Předmanželská smlouva není projevem nedůvěry, ale ochranou majetku manželů. Pomáhá například předcházet exekucím společného jmění u dluhů z podnikání.
- Sepisuje ji vždy notář a platí od data sňatku.
- (Před)manželskou smlouvu můžete uzavřít i po svatbě, v takovém případě platí od data sepsání.
- Předmanželskou smlouvu můžete kdykoliv upravit.
- Pomocí předmanželské smlouvy můžete majetek ze společného jmění manželů nejen vyjmout, ale také do něj přidat.
- Vztahuje se na majetek a dluhy, netýká se například budoucí péče o dítě.
Co je předmanželská smlouva?
Zjednodušeně řečeno předmanželská smlouva upravuje vlastnictví majetku manželů.
,,Po svatbě se téměř veškerý nově nabytý majetek automaticky stává součástí společného jmění manželů. Předmanželská smlouva ale může některý majetek ze společného jmění vyloučit nebo do něj naopak zahrnout takový, který by do něj jinak nepatřil.”

Důležité je, že se předmanželská smlouva vztahuje nejen na majetek, ale také na dluhy. Naopak neupravuje například budoucí výši výživného, péči o dítě ani další povinnosti.
V předmanželské smlouvě můžete také určit, kdo bude spravovat společné jmění manželů (SJM). Tedy zda je v takových případech vždy potřeba souhlas druhého z partnerů, nebo jestli může o společném majetku jednat jen jeden z partnerů – bez souhlasu toho druhého.
Co nepatří do společného jmění manželů?
Obecně platí, že společným jměním manželů je veškerý majetek (a také dluhy), který kdokoliv z nich získá po svatbě. Existuje ale několik výjimek.
Do společného jmění manželů nepatří:
- věci, které slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů;
- majetek, který jeden z nich získal jako dar nebo dědictví;
- ani velké půjčky jednoho z manželů, se kterými druhý nesouhlasil.

Jaké režimy nabízí předmanželská smlouva?
V předmanželské smlouvě stanovíte, který režim správy jmění chcete využívat. Existují 4 možnosti:
- oddělené jmění,
- společné jmění po zániku manželství,
- zúžení společného jmění manželů,
- rozšíření společného jmění manželů.
Jak fungují, se dozvíte v následující tabulce.
Majetkové režimy v předmanželské smlouvě | |
---|---|
Typ režimu | Popis |
Oddělené jmění manželů | Společné jmění manželů nevzniká, každý z manželů má vlastní majetek. Využívá se, když má jeden z manželů rizikové podnikání – případné dluhy z podnikání pak neohrozí majetek druhého z manželů. |
Vznik společného jmění při zániku manželství | Každý z manželů má vlastní majetek, společným se stává až s koncem manželství – při rozvodu nebo úmrtí některého z partnerů. V praxi se příliš nepoužívá. |
Zúžení společného jmění manželů | Manželé určí konkrétní věci, které budou majetkem jen jednoho z nich, a nebudou tak ve společném jmění manželů (typicky auto nebo byt).Je možné takto určit současný i budoucí majetek. Využívá se zejména v případech, kdy má jeden ze snoubenců dluhy. |
Rozšíření společného jmění manželů | Přesunuje konkrétní majetek z výhradního vlastnictví jednoho z partnerů do společného jmění manželů. Často se využívá, když má jeden z partnerů vlastní nemovitost a druhý do ní chce po svatbě investovat a zrekonstruovat ji. |
Pamatujte, že i když předmanželskou smlouvu uzavřete před svatbou, platit začne až vaším sňatkem.
Kdy se vyplatí předmanželskou smlouvu uzavřít?
Předmanželská smlouva má smysl, když:
- nechcete, aby se váš budoucí majetek stal součástí společného jmění manželů;
- chcete do SJM zahrnout majetek, který by v něm jinak nebyl;
- potřebujete právní ochranu majetku před dluhypartnera.
„Pokud má například podnikatel dluhy z podnikání a jeho majetek je oddělený od společného, dluhy se na společné jmění manželů vztahovat nebudou. Stejně jako v případě, že je ze společného jmění vyloučené jeho podnikání. I kdyby tedy došlo k exekuci, bude se vztahovat pouze na majetek toho z manželů, kterého se dluhy týkají,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz.
Stejný postup platí, i když má jeden z manželů dluhy z minulosti. Také ty se bez předmanželské smlouvy mohou dotknout SJM.

Novinky ze světa hypoték, půjček či výhodné nabídky přímo na váš e-mail
Jak předmanželskou smlouvu uzavřít?
Aby smlouva platila, nestačí jen podepsat libovolný dokument. Vše musí sepsat notář ve formě notářského zápisu. Případně se můžete obrátit na advokáta, který vám poradí a připraví návrh smlouvy. Pak už jen všechno dořešíte s notářem.
Počítejte s tím, že vás sepsání smlouvy bude něco stát. Obvykle se cena pohybuje okolo 5 000–8 000 Kč.
Prostřednictvím notáře můžete smlouvu také zapsat do Seznamu manželských majetkových smluv, který vede notářská komora. V případě potřeby si ji v něm dané orgány samy vyhledají.
Typicky je to:
- při žádosti o úvěr, kdy si smlouvu vyžádá banka;
- při exekuci, kdy si smlouvu vyžádá exekutor.
Pokud smlouvu do seznamu nezapíšete, musíte ji v podobných případech sami doložit, a dokázat tak, který majetek je součástí SJM.
Online srovnání půjček na cokoliv
Uzavření předmanželské smlouvy po svatbě
V souvislosti s předmanželskou smlouvou je potřeba zmínit jeden důležitý fakt – můžete ji uzavřít i po svatbě. Proto se jí někdy říká manželská smlouva.
Pokud ji ale uzavřete po sňatku, začne platit až od data uvedeného na dokumentu. Není tedy možné převést už existující dluhy pouze na jednoho partnera, a vyhnout se tak exekuci společného majetku.
Kromě uzavření nové smlouvy můžete tu stávající také kdykoliv změnit. A to prostřednictvím notářského zápisu – stejně jako u původní smlouvy.
Jak smlouva ovlivňuje spory o majetek při rozvodu?
Rozvod a spory o majetek k sobě bohužel patří. Právě manželská smlouva ale dokáže podobné tahanice eliminovat. Je v ní totiž jasně definované, který majetek je společný a který je ve výlučném vlastnictvím jednoho z manželů.
Díky tomu bývá rozvod mnohem rychlejší a jednodušší.
Podobně pomáhá i při úmrtí jednoho z manželů. Vyplývá z ní, co přesně patří do společného jmění, a stane se tedy nejprve součástí majetkového vypořádání. Teprve vypořádaná část majetku zesnulého manžela či manželky vstupuje do dědického řízení.
Výhody a nevýhody předmanželské smlouvy
Celkově je možné říct, že plusy manželské smlouvy výrazně převyšují její mínusy. Funguje totiž jako ochrana majetku manželů. Pomáhá tedy předcházet budoucím sporům nebo například exekucím společného jmění kvůli dluhům jednoho z manželů.
Podívejte se sami, které výhody a nevýhody předmanželská smlouva přináší:
- ochrana majetku před staršími dluhy jednoho z partnerů
- ochrana majetku před dluhy z podnikání jednoho partnerů
- snazší vypořádání majetku při rozvodu
- kdykoliv ji upravíte
- může být vnímaná jako nedůvěra
- poplatky spojené s uzavřením smlouvy