Mezi velké hráče na poli finančního poradenství se řadí OVB Allfinanz, Partners, Fincentrum, Zfp Akademie a Broker Consulting. Studentský dokument Rada nad zlato poodhaluje zákulisí prvně jmenované firmy. Posuďte sami, jak moudré je svěřovat své peníze do rukou tzv. finančních poradců.
Naši společnost trápí několik nešvarů v podobě obchodník praktik balancujících na tenké hraně podvodu. Podomní prodej, prodej po telefonu, pyramidové hry, Amway, tzv. Šmejdi či finanční poradenství. Lidé bohužel neustále věří na koláče bez práce (poradci nutící lidem nevýhodné zboží a produkty/účastníci pyramidových her) a zázraky (oběti kupující sady hrnců za deseti-tisíce či sjednávající si investiční pojištění od pochybných kravaťáků na ulici). Vybrané praktiky popisují naše tři články níže:
Studentský dokumentární film Jakuba Charváta přináší pohled do zákulisí finančního poradenství z dílny OVB Allfinanz (ostatní firmy jsou na tom velmi podobně). Přestože máme divoká 90. léta dávno za sebou, nemalé skupině obyvatel ke vzbuzení absolutní důvěry stáčí stále pouze dobře vypadající oblek. Roky tvrdé práce a střádání úspor pak neváhají svěřit během pár minut zcela cizímu člověku, finančnímu poradci s profilem „včera čistil kanály, přes noc dostal školení a dnes radí lidem, jak nakládat se svými penězi“.
Poptávka generuje nabídku a dokud zde budou lidé, kteří si myslí, že někdo cizí to s jejich penězi myslí upřímněji než oni sami, do té doby se nepodaří vymýtit nekalé praktiky finančního poradenství. I přes veškerou snahu ČNB, která v posledních měsících začala udělovat nemalé pokuty finančním poradcům prezentujícím investiční produkty jako spoření.
I finanční poradenství lze dělat poctivě a dobře. Základem je si svého finančního poradce osobně zaplatit a nakupovat dobrou radu a ne sjednání konkrétního produktu. Dnešní finanční poradci jsou financování provizně dle prodeje konkrétních produktů. Čím horší produkt, tím hůře se prodává a je třeba ho lidem tlačit přes poradce (osobní podporu prodeje). Tedy horší produkt má vždy vyšší provizi, neboť je nákladnější ho prodat. A finanční poradce, jednající ekonomicky racionálně (maximalizující svůj zisk), pak lidem sjednává ty nejméně výhodné produkty.
Kdyby to bylo naopak a poradce si platil klient osobně. Za hodinové sezení by klient ze svého zaplatil 500-1 000 Kč a dostal by rady. Poradce by si mohl dovolit poradit skutečně dobře, protože by nebyl závislý na provizích z prodejů pochybných produktů. Pokud by poradil špatně, přišel by o své klienty a udělal si negativní reklamu. Část klientů by se navíc nad výdajem 500-1 000 Kč ze své kapsy pořádně zamyslela a zkusila po informacích více pátrat osobně a nakonec by se třeba bez finančního poradce zcela obešla.
A co si myslíte Vy? Je skutečně moudré svěřovat své úspory pochybným cizím lidem?
Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na
které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká
po Novém roce?
Klienti spořitelních družstev mají právo podílet se na řízení kampeliček svou osobní účastí na valných hromadách. Každý tak může klást vedení družstva dotazy či navrhovat usnesení a tím přispívat k pozitivnímu vývoji svého spořitelního a úvěrního družstva. Co nového v ANO SD?
Pan Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že do pátku podá demisi. Tímto krokem končí nejenom samotný premiér, ale zároveň celá vláda. Jaké dopady bude mít demise kabinetu na kurz koruny a akcie? A které klíčové zákony se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?
Bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání
6/4/2017 rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna obratem posílila vůči
euru na 26,70. Jaký očekávat další vývoj kurzu?
Po loňském veleúspěšném roce a zisku přes 0,5 mld. Kč očekává letos Air Bank propad o 45%. Přesto banka dál expanduje, letos o 100 tisíc nových klientů. Dohnaly banku nízké úrokové sazby nebo je to cena za růst tržního podílu?
KOMENTÁŘE k článku Rada nad zlato
Kaprhál, Komentoval(a): Martin