Banky.cz Články Peníze Milionářem snadno a rychle – zn. zaručeně!

Milionářem snadno a rychle – zn. zaručeně!

14.10.2012 Peníze

Pyramidové a jiné podvodné či nečestné záležitosti mají v České republice jistě kratší historii než v západních zemích, nicméně zde pořád přežívají i 20 let po revoluci. Lidé zkrátka rádi naslouchají mýtům, které zaručují brzké peníze bez rizika, přestože jsou ony mýty zcela ekvivalentní fikcím o rostoucích klobásách na stromech a o pivě tekoucím potoky.

Scénáře multi-level marketingového businessu jsou zpravidla vždy podobné. Web plný splněných snů; na obrázcích drahá auta, vily u moře, jachty a výlet do Las Vegas. K tomu se přidává fotomontáž se známými osobnostmi, které vždy konkrétní subjekt podporují, bohatá historie společnosti s mezinárodními kořeny, vyčtené úspěchy a na samotný závěr pečlivé vysvětlení, proč zrovna toto je fungující a výnosný MLM podnik a ne pyramida. Následují setkání a vaším verbířem, školení a nákup prvního zboží, které kdy stěží prodáte. Stále dokola a nahlas se opakuje pouze to, co lidé slyšet chtějí, tedy pohádky o penězích a rychlém zbohatnutí. Tyto pohádky jsou velmi často proloženy výklady z literatury, která je právě o bohatnutí, spoření a investování, což potvrzuje klamně obětem věrohodnost pasti, do které právě spadli.  

podvody a pyramidové hry

Nedávno se mi ozval jistý pan Karel S., údajný jednatel společnosti RCE, s velmi zajímavou pracovní nabídkou na pozici specialisty v internetové reklamě. Během hovoru jsem chválen za své mimořádné schopnosti a vynikající pracovní výsledky a hned je domluvena i velmi brzká schůzka, která nesnese odkladu. Hlavou se mi začínají honit pochybnosti. Headhounteři sice existují, ale rozhodně si s vámi nedomlouvají neodkladné schůzky v sobotu večer ve fastfoodu v nákupním centru na okraji Prahy. Nedá mi to a zkouším zjistit něco více pomocí vše-odhalujícího internetu. Obchodní rejstřík nezná ani společnost RCE ani pana Karla, stejně tak živnostenský rejstřík. Sám web RCE je dosti tajuplný, neboť kromě úvodní strany s obrázkem plným splněných snů neposkytne více informací, neznáte-li heslo. Lákavá pracovní nabídka začíná pomalu ztrácet na atraktivitě. Po další krátké chvilce usilovného pátrání začíná být pomalu jasno – rodí se nám tu malá pyramida zakrývaná heslem „multi-level marketing“ pod značkou Amway. Vždycky mě zajímalo, jak lovci lákají svou kořist na podobné velmi průhledné triky, a proto příliš neváhám a schůzky se účastním.

jak zbohatnout

Pan Karel doráží s přijatelným zpožděním a omluvou, že se tu svým velkým a luxusním autem malinko ztratil. Usedáme k malého stolečku u Mc Donald’s, kde zjišťuji, že naše obchodní jednání bude v širším formátu, neboť kromě mě byl pozván ještě další potencionální budoucí spolupracovník. Na můj opětovný dotaz, kde že na mě pan Karel vzal kontakt, opět není odpovězeno, resp. následuje hra na kličkovanou, na jejímž konci moudřejší nejste, ale je vám nepříjemné se ptát na to samé stále dokola. Začíná mistrovská hra s tužkou, papírem a upovídanými ústy, kdy v následující půlhodině pan Karel povídá, kreslí, přesvědčuje, vysvětluje ale hlavně slibuje modré z nebe. Pohádka začíná na měsíčním příjmu 5-8 tisíc Kč a jakési tajemné práci v marketingu. Čím víc vypadáme nadšeně a přikyvujeme, tím bouřlivější má pohádka pokračování. Přes desetitisícové příjmy za prodej špičkové elektroniky a zboží světových značek se dostáváme až k heslům „milionářem za rok, max. za dva“. Je nám vykládáno o našich snech, možnostech, autech a diamantech. Zvláště ony diamanty jsou vždy doprovázeny poklepáním na sklíčka, která má pan Karel na košili i pásku. Je to neuvěřitelné, pečení holuby létající do úst nakonec přece jen existují a my máme obrovské štěstí, že si pan Karel vybral zrovna nás dva. Na naše občasné pochybující dotazy je vždy odpovězeno tak, že by to lépe nesvedl ani sir Humphrey Appelby (dlouhá a vyčerpávající odpověď se sdělovací hodnotou rovnou nule).

Pomalu se dostáváme k jádru věci, kdy je nám vysvětleno, co budeme dělat a jak se nám budou generovat peníze. Oproti všem předcházejícím slibům a očekáváním máme být podomními prodejci předraženého a neupotřebitelného drogistického zboží. Navíc máme verbovat do systému další kamarády a známé, jejichž život máme také otrávit touto lehce zapáchající záležitostí. Je zdůrazněno, že cílem je prodat nejenom co nejvíce zboží, ale zároveň zverbovat co nejvíce dalších lidí, z jejichž prodejů budeme mít provize a hlavní příjem. Hned následuje vysvětlení, že se nejedná o pyramidu, ale o pouhopouhý a nevinný multi-level marketing. Takové perpetum mobile na peníze. Naše kariéra bude odstartována zpoplatněným školením a koupí balíčku prvního zboží za několik tisíc korun, přičemž je údajně možné neprodané zboží vrátit a získat peníze zpět. Navíc je tu i nadstandardní záruka spokojenosti. I z 2/3 vypotřebovaný šampón je prý možno vrátit a získat zpět plnou kupní cenu. To jsou mimochodem lepší podmínky hry než má ČNB, neboť ta vám samozřejmě za 1/3 část bankovky její plný nominál nevrátí. Zde by přece jenom nějaké to perpetum mobile být mohlo.

Na závěr ještě získáváme instruktážní CD, vizitku a je domluvena další schůzka hned příští večer. CD se tváří na první pohled velmi noblesně, má na sobě i proti světlu viditelné ochranné samolepky. Škoda jen, že po otočení média na nás vykoukne modrá plocha nelisovaného doma vypáleného CD. A mimochodem, pan Karel neodjíždí svým luxusním vozem, nýbrž po chvíli čekání nasedá do metra a jede domů - dle adresy z vizitky panelák na kraji Prahy a dle náhledu do katastru nemovitostí není náš pan podnikatel-milionář ani vlastníkem své střechy nad hlavou.

Budiž tento článek vaším ušetřeným časem, až vás bude někdo lákat na snadný a zaručený výdělek s požadovaným profilem kandidáta: vysoké sebevědomí a jinak nevadí ani nedostudovaná základní škola ani nulové pracovní zkušenosti.

ANKETA k článku Milionářem snadno a rychle – zn. zaručeně!

MLM (multi-level marketing) považujete za:

Počet odpovědí: 72

KOMENTÁŘE k článku Milionářem snadno a rychle – zn. zaručeně!

Přidejte nový komentář

Zkušenost, Komentoval(a): Veronika Nováková

7.10.2014 20:13:57
Velmi výstižně napsáno, jsem nucena se nad tím pousmát.
Jedné stejné nabídky jsem se zúčastnila. Jedné mé dobré známé se ozvala její přítelkyně, se kterou se neviděly asi 4 roky, ale že pro ni má výbornou nabídku na přivýdělek. Přece jen se s ní sešla, kdo by nechtěl peníze navíc během studia na VŠ. Na schůzku se svou známou teda šla, aby zjistila co a jak. To ale nezjistila. Ta si s ní jen přátelsky popovídala a domluvila jí schůzku s pánem typu Karla, a překvapivě také v Mc Donaldu, akorát v centru Prahy. Na tuto schůzku se ale má známá bála jít sama, že se snadno nechá ovlivnit a zatlačit, kam nechce, ale je zkrátka ten typ, co se přesvědčit nechám. Tedy měla jsem jít s ní, abych dělala doprovod, zároveň mě to také zajímalo, co asi předvedou. No tužka a papír, hodinu přesvědčování a "vysvětlování". Snažil se nás do toho natlačit i mě. Nakonec jsem za nás obě prohlásila, že se podvodů účastnit nebude a s tímto jsem se i zvedla a chtěla odejít. Na poslední chvíli nás přesvědčil, abychom se zašly podívat na veletrh jejich výrobků, že nás to jistě přesvědčí. Řekly jsme si, že to může být zajímavé a když už jsme v Mc Donaldu ztratily hodinu drahocenného času, přece jen se na ty jejich výrobky podíváme. Na webových stránkách jsem se samozřejmě také nic nedozvěděla. Ale co jsme viděly na veletrhu nás tedy dokonale a stoprocentně přesvědčilo o tomto ohavném podvodu. Když jsme odtamtud odcházely, pan X nás odchytil při odchodu a mé známé, u které poznal slabší článek, vnutil ještě CD...
Nemůžu pochopit, že se na to někteří lidé dokáží nachytat.
Ale jinak článek máte velmi čtivý a myslím si, že by si ho měl přečíst každý.
VN.

mlm , Komentoval(a): Václav Businský

15.3.2016 21:37:07
M-L-M Není žádný podvod a není to ani letadlo. Je to vývoj domácího podnikání pro n-v-p ( nezávislé blastní podnikání ). Toto funguje na principu jak si vytvořit vlasní systém pro business z domova dle výněru a i svýcj schopností jak dokážeme vnímat životní styl v kterèm žijeme. Stačí k tomu mít pozitivní myšlení a žadnou reakci na negativní smysl běžnèho života jiných lidí, nenechávaz se odnich odrazovat ale jit za svím cílem, který začíná na snech pro jeho zrealizováni. Ja jsem ma takovèm podobném MLM dělal a klidně bych se ktomu vratil pro jeho vývoj a ve vlastním systému, kde si sam mohu vytvářet NVP a pláný jak takový business funguje a aučit i další jak budovat samy sebe k lepšimu životu. ale tohle taky něco v dnešní době něco stojí.

MLM, Komentoval(a): Radek

16.3.2016 13:13:49
MLM prostě podvod na lidech je. Bez diskuze. K tomu není co dodat. Věřit v zázraky Amway je to samé jako si na předváděčce koupit hrnce za 30 tis. Kč.

RE:, Komentoval(a): Adéla Krátka

16.3.2016 16:43:56
Pane Businský, nic osobního, ale buď jste naivní nebo tuto lumpárnu cíleně podporujete. Váš komentář je jak ze školícího prospektu těchto manipulátorů. Cílevědomost, pozitivní myšlení, jít si za svým cílem - to vtloukají do hlavy nejen Amway a podobným podomním prodejcům, ale i všem rádoby finančním poradcům - obě tyto skupiny lidí na společnosti parazitují a nutí jim předražené krámy - psychologická manipulace je opravdu na úrovni Šmejdu - a Vy tady tento business ještě obhajujete.

Re: podvod, Komentoval(a): Daniela Nová

17.3.2016 11:30:25
Dnes dostali kluci z OVB od ČNB pokutu 5 mil. Kč za klamavé praktiky při prodeji produktů. Všechny tyto MLM hry nejsou žádným seriózním podnikáním, je to prachsprostá zlodějna, kde navonění mladí kravaťáci (typický profil - jinak nezaměstnatelný jedinec) se snaží manipulovat s lidma.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018 Peníze

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018 Peníze

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Základní nepodmíněný příjem

11.9.2017 Peníze

Univerzální celoživotní dávka, na kterou by měl nárok každý. Nahradí důchod i přídavky na děti. Testuje se ve Finsku, Švýcaři naopak tento koncept odmítli v referendu. Šla by zavést v ČR? A kolik by to bylo?

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

23.8.2017 Peníze

Minimální mzda bude o 1 200 Kč vyšší. Výsledných 12 200 Kč je kompromisem mezi požadavky odborů (12 500 Kč) a zaměstnavatelů (11 800 Kč). Kolik by měla činit spravedlivá minimální mzda? Jak argumentují její zastánci a odpůrci? A jak vysoké jsou nástupní platy absolventů v Praze?

Důchodová reforma

31.7.2017 Peníze

O nutnosti důchodové reformy se hovoří přes 25 let. Vládní studie nyní přišla s překvapivým závěrem, že žádná reforma není třeba. Pletou se v odhadech renomovaní ekonomové nebo je studie pouhou obhajobou neaktivity ČSSD?

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od